Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad Air 2 Wifi or Cellular?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DTsuras

DTsuras

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 26/10/2014 - 02:28

θέλω να πάρω iPad άλλα έχω κολλήσει σε ποιό μοντέλο, όχι σε χρώμα ή GB, αλλά σε wifi ή cellular.

 

Ξέρω ότι είναι με τίς ανάγκες του κάθε χρήστη άλλα δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου χρειαστεί άυριο.

 

Πιστεύω ότι δέν θα το χρησιμοποιώ συχνά το cellular, αλλά σε ταξίδια. πχ αν είμαι στο δρόμο για ώρες.

 

Υπάρχει sim τύπου καρτοίντερνετ?

 

Το wifi μοντελο δεχεται καρτοίντερνετ?

 

Υπάρχουν..πώς να το πώ..αν πχ το χρειαστώ 2 μηνες(σε ταξιδι εκτος ελλαδας..μπορω ή πρέπει να κάνω 2ετη συμβόλια κλτ?

 

Αξίζει να παρω cellular?

 

Αυτοί που πήραν cellular το χρησιμοποιάνε καθόλου? ή 2-3 φορές τον χρόνο?

 

Τί πιστεύετε παιδία? πραγματικά είμαι σε δίλημμα.

 

Τα 100 κάτι ευρώ, που θέλει το cellular μπορώ να το διαθέσω, αλλά αν δέν χρειάζεται γιατί να πληρώνω? right?


Τελευταία επεξεργασία από: DTsuras, 26/10/2014 - 02:34


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 26/10/2014 - 04:18

Για εμένα πλέον δεν έχει νόημα να πάρεις iPad με Cellular αν έχεις κινητό το οποίο μπορείς να κάνεις hotspot. Εγώ που έχω αρκετά χρόνια iPad πάντα όταν χρειάζομαι δεδομένα κάνω hotspot το κινητο. Στην ουσία δηλαδή κοιτάω να εξασφαλίσω μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο στο tablet δίνοντας κάποια παραπάνω λεφτά παρά να πάρω tablet το οποίο θα χρειάζεται και δεδομένα για να λειτουργει!!  



#3 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 26/10/2014 - 08:59

Έχει νόημα. Το hotspot ρουφάει την μπαταρία του κινητού. Δεν είναι για να το έχεις σύστημα.

Για μένα είναι προτιμότερη η λύση του cellular και στην σύνδεση κάτι σε στυλ twin sim.

#4   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2014 - 09:09

To hotspot ρουφάει την μπαταρία. 

 

Επιπλέον αν το κινητό έχει κλείσει από μπαταρία ή έχει λίγη μπαταρία (συχνό σε iPhone...). 

 

Όσοι φίλοι μου πήγαν σε non cellular το μετάνιωσαν γιατί κάποια στιγμή θέλεις ίντερνετ και όλα τα iOS devices είναι internet based συσκευές. 

 

Όμως στο τελευταίο iPad Mini Retina που είχα δεν έβαλα ποτέ ΣΙΜ και τώρα στο Air 2 πέρασαν 2 μέρες χωρίς να το χρησιμοποιήσω εκτός WiFi. 

 

Προσωπικά μόνο που είπες "Πιστεύω ότι δέν θα το χρησιμοποιώ συχνά το cellular" μην το πάρεις με Cellular. Πάρε 64 wifi και τέλος.



#5   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 26/10/2014 - 09:11

Μία από τα ιδιά και εγώ, θέλω το iPad να είναι αυτόνομο ανά πάσα στιγμή και όχι να είμαι από πίσω με το iPhone που του γονατίζει την μπαταρία..

 

Το καλό είναι πως το έχω συνδεδεμένο με τα Data του κινητού και δεν πληρώνω έξτρα συμβόλαιο αφού και τα 2 είναι στη ίδια εταιρία, που στο σύνολο είναι 8GB

 

Τώρα ανάλογα τις ανάγκες σου, αν πιστεύεις πως θα σου είναι περιττό να έχει και Sim τότε και περιττό να μιλάμε!! Εσύ αποφασίζεις τι θες όχι οι άλλοι..


@CaLi@


#6   rikos7

rikos7

    iPH Elite Poster

  • 2.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:zio7

Δημοσίευση 26/10/2014 - 09:58

για μενα που ολα τα χρονια ειχα cellular,φετος που ειμαι με ipad mini χωρις μου φαινεται δεσμευση ~! γιαυτο και το ipad air 2 θα ειναι cellurar .



#7   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/10/2014 - 10:38

θα στο πω απλα.αν έχεις λεφτά τότε πάρε το cellular και θα δεις ότι δεν θα το μετανιώσεις ποτε γιατί όλο και καπου θα χρειαστείς να πας(εκδρομές,ταξιδια)που δεν θα έχεις ιντερνετ και τότε θα καταλάβεις τι καλα που έκανες που το αγόρασες!το έχω 3 χρονια και δεν το έχω μετανιώσει!και τώρα που θα κάνω την αναβαθιση σε ipad air2 πάλι cellular θα πάρω!



#8   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/10/2014 - 10:50

Cellular παιδιά! Ρουφάει τη μπαταρία του κινητού και τα δεδομένα!

#9   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 26/10/2014 - 10:51

Προσωπικά δεν το αλλάζω το cellular μονο και μονο γιατί έχω καλό πρόγραμμα. όταν με με 7 ευρώ έχω 5 gb (τα οποία δεν μπορώ να χρησιμοποιώ στο κινητό στο οποίο έχω 2 gb) νομιζω οτι το cellular είναι μονόδρομος.



#10   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 26/10/2014 - 11:34

Wifi γιατί το χρησιμοποιώ μόνο σπίτι

#11   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 26/10/2014 - 13:08

Για μένα το iPad είναι συσκευή σπιτιού ή γενικά αν θες όχι δρόμου. Άρα έχω Wi-Fi μοντέλο. Εξαρτάται όμως απ' τις δικές σου ανάγκες. Προσωπικά θα έπαιρνα cellular μόνο σε iPad mini λόγω μεγέθους. Δε θα βγάλω το μεγάλο iPad στο δρόμο.

#12   DTsuras

DTsuras

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 26/10/2014 - 23:04

θα στο πω απλα.αν έχεις λεφτά τότε πάρε το cellular και θα δεις ότι δεν θα το μετανιώσεις ποτε γιατί όλο και καπου θα χρειαστείς να πας(εκδρομές,ταξιδια)που δεν θα έχεις ιντερνετ και τότε θα καταλάβεις τι καλα που έκανες που το αγόρασες!το έχω 3 χρονια και δεν το έχω μετανιώσει!και τώρα που θα κάνω την αναβαθιση σε ipad air2 πάλι cellular θα πάρω!

Ναι ομως υπαρχουν καπετα διακοπων? πχ 1-3 μηνες ή πρεπει να κανω 2ετη συμβολαια κλτ κλτ?



#13   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/10/2014 - 23:07

Ναι ομως υπαρχουν καπετα διακοπων? πχ 1-3 μηνες ή πρεπει να κανω 2ετη συμβολαια κλτ κλτ?

υπαρχει πακετο στην βονταφον και το διακοπτεις οποτε θες εσυ χωρις κανενα προστιμο.η μπορεις να κανεις sharing απο το ιντερνετ της συσκευης σου και να μην χρειαστει να πληρωσεις τιποτα επιπλεον(ετσι το εχω εγω)ρωτα να σου πουν.για αλκες εταιριες δεν γνωριζω(κοσμοτε,γουιντ)

#14   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 26/10/2014 - 23:12

Η αλήθεια είναι ότι το cellular γίνεται μόνο wifi. Το wifi δε γίνεται cellular, επομένως αν μπορείς παίρνεις το cellular για παν ενδεχόμενο.

Σημαντικό είναι να βρεις ένα φίλο σου φοιτητή (αν δεν είσαι ο ίδιος) για να σου πάρει μια κάρτα και με 5 ευρώ το μήνα να έχεις 5 gb ίντερνετ για να μην έχεις να σκέφτεσαι τι θα κάνεις με το ίντερνετ!



#15   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/10/2014 - 23:14

Έχει νόημα. Το hotspot ρουφάει την μπαταρία του κινητού. Δεν είναι για να το έχεις σύστημα.

Για μένα είναι προτιμότερη η λύση του cellular και στην σύνδεση κάτι σε στυλ twin sim.

Δεν παιζει αυτο με την twin sim που λες. Δεν μπορουν να σε τηλ στο κινητο. Το εχω τσεκαρει.

 

Για μένα αναλογα τη χρηση που το κανεις θα παρεις το αναλογο μοντελο. Αν το εχεις μονο σπιτι γραφειο τοτε καρφι για wifi only.


Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 26/10/2014 - 23:19


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες