Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

[Οδηγός] Αγορά μεταχειρισμένου iPhone. Τι πρέπει να προσέξω?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2014 - 23:29

Ορθότατο.

 

Θα προστεθεί σε όλα τα αρχεία.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   skia123

skia123

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/10/2014 - 09:01

Για μοντελα με touch id θα πρεπει να ελεγθει και αυτο. Δυστηχως την πατησα, δεν περιμενα ποτε τετοιο προβλημα! 



#18   mav111

mav111

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2014 - 00:48

Αν ο αλλος εχει τιμολογιο τι πρεπει να προσεξουμε?πρεπει να παρουμε φωτοτυπια του τιμολογιου και τι να γραφει επανω?



#19   hionatos

hionatos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2014 - 15:49

Επίσης νομίζω ότι κανείς δεν ανέφερε ότι παίζει ρόλο από ποια χώρα είναι αγορασμένο το κινητό που μας πουλάνε, όπως θα γνωρίζετε πολλά κινητά που πουλιούνται και εδώ μέσα, είναι από Αμερική ή από άλλες χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης. Η διετής εγγύηση ισχύει μόνο για τα κινητά που είναι αγορασμένα από Ε.Ε. Στα Αμερικής είναι 1 έτος και ας είναι αγορασμένα από Apple Stores κ.λ.π. Κι αυτό για μένα παίζει σημαντικό ρόλο για την τιμή, το ένα έτος παραπάνω εγγύηση.

Σημαντικό επίσης είναι απο το πόσο έγγυρο και άξιο εμπιστοσύνης είναι ένα μαγαζί που αγόραστηκε η συσκευή (Γιατί πλέον το θέμα παραεισαγωγής έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις και όλοι το θεωρούν ασήμαντο και δεν τρέχει κάστανο) γιατί άντε και καλά οι νόμιμες εισαγωγές με πληρωμένα τελωνεία και παραστατικά τιμολόγια εισαγωγης κ.λ.π, τα άλλλα όμως...

Γιατί τι να τον κάνω εγώ τον νόμο της Ε.Ε. για τον δεύτερο χρόνο, άμα το μαγαζί που αγοράστηκε το κινητό μετά από ένα χρόνο έχει κλείσει ή έχει αλλάξει επωνημία. Ποιον θα κυνηγήσω?  (Ειδικά στις ιντερνετικές πωλήσεις που δεν ξέρουμε καν αν υπάρχει μαγαζί από πισω ή έκανε κάποιος μια έναρξη επιχείρησης στο γραφείο του σπιτιού του και το κλείνει αν πάσα στιγμή).

Σε παλιότερη περίπτωση, για το διάστημα που οι παροχοι στην Ελλάδα έκαναν αβαβα το δεύτερο χρόνο εγγύησης και ασχολήθηκα με Γενική Γραμματεία καταναλωτή, τoν πωλητή (Vodafone) κυνήγησε και όχι την Apple. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει το μαγαζί  Και όχι μόνο όταν το αγοράζουμε το κινητό αλλά και 2 χρόνια μετά, είτι δυνατόν!



#20   aristidis7

aristidis7

    iPH Addict

  • 758 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:aris_volos@yahoo.com

Δημοσίευση 11/12/2014 - 16:18

παιδια νικο, σε ποιο σιτε βαζω το ιμει για να τσεκαρω την συσκευη περιμενω ενα 6αρι μεταχειρισμενο.....



#21   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 11/12/2014 - 16:21

Για τι έλεγχο ενδιαφέρεσαι?



#22   aristidis7

aristidis7

    iPH Addict

  • 758 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:aris_volos@yahoo.com

Δημοσίευση 11/12/2014 - 16:22

μου εδωσε το ιμει να τσεκαρω χωρα προελευσης ενεργοποίησης κτλ οτι μπορω να δω βασικα....... 



#23   aristidis7

aristidis7

    iPH Addict

  • 758 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:aris_volos@yahoo.com

Δημοσίευση 11/12/2014 - 16:34

κανεις?



#24   mpourinio16

mpourinio16

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@stelth16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 11/12/2014 - 17:02

Ψάξε imei check στο google..Αν και τα περισσότερα είναι με πληρωμή κάποια πράγματα μπορείς να τα μάθεις..

Τελευταία επεξεργασία από: mpourinio16, 11/12/2014 - 17:02


#25   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/12/2014 - 17:58

Επίσης νομίζω ότι κανείς δεν ανέφερε ότι παίζει ρόλο από ποια χώρα είναι αγορασμένο το κινητό που μας πουλάνε, όπως θα γνωρίζετε πολλά κινητά που πουλιούνται και εδώ μέσα, είναι από Αμερική ή από άλλες χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης. Η διετής εγγύηση ισχύει μόνο για τα κινητά που είναι αγορασμένα από Ε.Ε. Στα Αμερικής είναι 1 έτος και ας είναι αγορασμένα από Apple Stores κ.λ.π. Κι αυτό για μένα παίζει σημαντικό ρόλο για την τιμή, το ένα έτος παραπάνω εγγύηση.

Σημαντικό επίσης είναι απο το πόσο έγγυρο και άξιο εμπιστοσύνης είναι ένα μαγαζί που αγόραστηκε η συσκευή (Γιατί πλέον το θέμα παραεισαγωγής έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις και όλοι το θεωρούν ασήμαντο και δεν τρέχει κάστανο) γιατί άντε και καλά οι νόμιμες εισαγωγές με πληρωμένα τελωνεία και παραστατικά τιμολόγια εισαγωγης κ.λ.π, τα άλλλα όμως...

Γιατί τι να τον κάνω εγώ τον νόμο της Ε.Ε. για τον δεύτερο χρόνο, άμα το μαγαζί που αγοράστηκε το κινητό μετά από ένα χρόνο έχει κλείσει ή έχει αλλάξει επωνημία. Ποιον θα κυνηγήσω?  (Ειδικά στις ιντερνετικές πωλήσεις που δεν ξέρουμε καν αν υπάρχει μαγαζί από πισω ή έκανε κάποιος μια έναρξη επιχείρησης στο γραφείο του σπιτιού του και το κλείνει αν πάσα στιγμή).

Σε παλιότερη περίπτωση, για το διάστημα που οι παροχοι στην Ελλάδα έκαναν αβαβα το δεύτερο χρόνο εγγύησης και ασχολήθηκα με Γενική Γραμματεία καταναλωτή, τoν πωλητή (Vodafone) κυνήγησε και όχι την Apple. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει το μαγαζί  Και όχι μόνο όταν το αγοράζουμε το κινητό αλλά και 2 χρόνια μετά, είτι δυνατόν!

Απο τη στιγμή που η αγορά γίνεται εντός Ε.Ε, δε σε ενδιαφέρει απο όπου είναι η συσκευή. Ας είναι και απο Αμερική όπως αναφέρεις, η εγγύηση είναι 2ετής.

 

Με την απόδειξη αγοράς στην InfoQuest. Ο νόμος πάλι είναι σαφής.

 

μου εδωσε το ιμει να τσεκαρω χωρα προελευσης ενεργοποίησης κτλ οτι μπορω να δω βασικα....... 

Να σου δώσει και το μοντέλο. Πότε έγινε εν/ποίηση δε μπορείς να δεις.

 

https://selfsolve.ap...rantyDynamic.do

 

http://www.chipmunk....applemodel.html


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#26   hionatos

hionatos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2014 - 18:31

Απο τη στιγμή που η αγορά γίνεται εντός Ε.Ε, δε σε ενδιαφέρει απο όπου είναι η συσκευή. Ας είναι και απο Αμερική όπως αναφέρεις, η εγγύηση είναι 2ετής.

 

Με την απόδειξη αγοράς στην InfoQuest. Ο νόμος πάλι είναι σαφής.

 

Να σου δώσει και το μοντέλο. Πότε έγινε εν/ποίηση δε μπορείς να δεις.

 

https://selfsolve.ap...rantyDynamic.do

 

http://www.chipmunk....applemodel.html

Νικο μην ξεφεύγουμε από την ουσία και μπερδευτεί κανείς και την πατήσει, να βοηθήσουμε προσπαθούμε....

 

1) Είπαμε στο πρώτο παράδειγμα ότι κάποιες μεταχειρισμένες ή καινούργιες συσκευές είναι αγορασμένες απο Apple store Αμερικής από ιδιώτες και τα πουλανε μετά, με την πρώτη απόδειξη της Αμερικής ΑΡΑ.... η εγγύηση είναι μονοετής.

 

2) Εάν το μαγαζί είναι ''φαντασμα'' μπορεί η απόδειξη να μην έχει ισχύ ή να είναι και πλαστή, Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ! Υπάρχουν συγκεκριμένοι ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ και ΝΟΜΟΙ που κανουν μία απόδειξη νόμιμη και οι περισσότεροι δεν τους γνωρίζουν. Οπότε ένα μαγαζί με κύρος τους προστατεύει.


Τελευταία επεξεργασία από: hionatos, 11/12/2014 - 18:40


#27   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/12/2014 - 18:34

Νικο μην ξεφεύγουμε από την ουσία και μπερδευτεί κανείς και την πατήσει, να βοηθήσουμε προσπαθούμε....

 

1) Είπαμε στο πρώτο παράδειγμα ότι κάποιες μεταχειρισμένες ή καινούργιες συσκευές είναι αγορασμένες απο Apple store Αμερικής από ιδιώτες και τα πουλανε εδώ μετά, με την πρώτη απόδειξη της Αμερικής ΑΡΑ.... η εγγύηση είναι μονοετής.

 

2) Εάν το μαγαζί είναι ''φαντασμα'' μπορεί η απόδειξη να μην έχει ισχύ ή να είναι και πλαστή, Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ! Υπάρχουν συγκεκριμένοι ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ και ΝΟΜΟΙ που κανουν μία απόδειξη νόμιμη και οι περισσότεροι δεν τους γνωρίζουν. Οπότε ένα μαγαζί με κύρος τους προστατεύει.

Νομίζω είναι πολυ ξεκάθαρο αυτό που γράφω. Μίλησα για αγορά εντός Ε.Ε και μόνο για τη 2ετία.

 

Δε σε απασχολεί τι μοντέλο είναι, απο που είναι.

 

Προφανώς για ιδιώτη και όχι κάποιο κατάστημα, πρέπει να είναι λίγο πιο προσεχτικός.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 11/12/2014 - 18:40

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#28   hionatos

hionatos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2014 - 18:57

Νομίζω είναι πολυ ξεκάθαρο αυτό που γράφω. Μίλησα για αγορά εντός Ε.Ε και μόνο για τη 2ετία.

 

Δε σε απασχολεί τι μοντέλο είναι, απο που είναι.

 

Προφανώς για ιδιώτη και όχι κάποιο κατάστημα, πρέπει να είναι λίγο πιο προσεχτικός.

Κι εγώ αυτό που ανέφερα ήταν ξεκάθαρο και δεν κατάλαβα την παραθεσή σου γι αυτό και στο αντιγράφω,

 

''παίζει ρόλο από ποια χώρα είναι αγορασμένο το κινητό που μας πουλάνε, όπως θα γνωρίζετε πολλά κινητά που πουλιούνται και εδώ μέσα, είναι από Αμερική ή από άλλες χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης. Η διετής εγγύηση ισχύει μόνο για τα κινητά που είναι αγορασμένα από Ε.Ε. Στα Αμερικής είναι 1 έτος και ας είναι αγορασμένα από Apple Stores''

 

Εγώ μιλούσα για κινητά ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ από Αμερική ή εκτος Ε.Ε. εγγύση μονοετής. Και εσύ μου απάντησες για τηλέφωνα αγορασμένα από Ε.Ε. ότι είναι διετής, που άμα παρατηρήσεις μετά την τελεία αυτό έχω γράψει.


Τελευταία επεξεργασία από: hionatos, 11/12/2014 - 18:59


#29   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2014 - 19:08

Κι εγώ αυτό που ανέφερα ήταν ξεκάθαρο και δεν κατάλαβα την παραθεσή σου γι αυτό και στο αντιγράφω,

 

''παίζει ρόλο από ποια χώρα είναι αγορασμένο το κινητό που μας πουλάνε, όπως θα γνωρίζετε πολλά κινητά που πουλιούνται και εδώ μέσα, είναι από Αμερική ή από άλλες χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης. Η διετής εγγύηση ισχύει μόνο για τα κινητά που είναι αγορασμένα από Ε.Ε. Στα Αμερικής είναι 1 έτος και ας είναι αγορασμένα από Apple Stores''

 

Εγώ μιλούσα για κινητά ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ από Αμερική ή εκτος Ε.Ε. εγγύση μονοετής. Και εσύ μου απάντησες για τηλέφωνα αγορασμένα από Ε.Ε. ότι είναι διετής, που άμα παρατηρήσεις μετά την τελεία αυτό έχω γράψει.

Εφοσον η αγορα γινεται εντος ΕΕ η εγγύηση ειναι διετής, δεν εχει σημασία απο που το εχουν εισάγει. νωμιζω πως αυτο εννοούσε ο φίλος πιο πάνω  


Τελευταία επεξεργασία από: dion75, 11/12/2014 - 19:08


#30   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/12/2014 - 19:08

Κι εγώ αυτό που ανέφερα ήταν ξεκάθαρο και δε κατάλαβα την παραθεσή σου γι αυτό και στο αντιγράφω,

 

''παίζει ρόλο από ποια χώρα είναι αγορασμένο το κινητό που μας πουλάνε, όπως θα γνωρίζετε πολλά κινητά που πουλιούνται και εδώ μέσα, είναι από Αμερική ή από άλλες χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης. Η διετής εγγύηση ισχύει μόνο για τα κινητά που είναι αγορασμένα από Ε.Ε. Στα Αμερικής είναι 1 έτος και ας είναι αγορασμένα από Apple Stores''

 

Εγώ μιλούσα για κινητά ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ από Αμερική ή εκτος Ε.Ε. εγγύση μονοετής. Και εσύ μου απάντησες για τηλέφωνα αγορασμένα από Ε.Ε. ότι είναι διετής, που άμα παρατηρήσεις μετά την τελεία αυτό έχω γράψει.

 

Τώρα ελπίζω να εγκρίνεις!

Γράφεις το παρακάτω.

 

 

Στα Αμερικής είναι 1 έτος και ας είναι αγορασμένα από Apple Stores κ.λ.π.

Ας μιλήσουμε για μας εδώ. Υπάρχουν μαγαζιά στο Skroutz που φέρνουν US συσκευές. Κάνει κάποιος την αγορά, το πουλάει μετά.

 

Αυτό που εξηγώ λοιπόν πιο πάνω, είναι πως σε αυτή τη περίπτωση θα έχεις τη 2ετία με την απόδειξη αγοράς.

 

Να πας εσύ, εγώ Αμερική και να το πουλήσω μετά, ναι. Η εγγύηση είναι μονοετής.

 

Με λίγα λόγια. Αν ο πωλητής έχει απόδειξη αγοράς Ε.Ε θα έχει τη 2ετία.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες