Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] Θέμα με 4G


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2014 - 11:43

Γεια σας παιδεία, έχω ένα θέμα και δεν ξέρω κατα ποσό φταίει το κινητό ή ο πάροχος (cosmote) πήρα τηλέφωνο να μου ενεργοποιήσουν το 4g, μου ήρθε μήνυμα...αλλά όταν ανοίγω τα δεδομένα και το 4g δεν μου βγάζει επάνω στην οθόνη 4g αλλά παραμένει 3G έχω iPhone 6 με 8.1... Τι μπορεί να φταίει ; Να πάω σε κατάστημα της cosmote; Έχω καρτο-συμβόλαιο με Ίντερνετ κτλπ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 31/10/2014 - 11:49

Γεια σας παιδεία, έχω ένα θέμα και δεν ξέρω κατα ποσό φταίει το κινητό ή ο πάροχος (cosmote) πήρα τηλέφωνο να μου ενεργοποιήσουν το 4g, μου ήρθε μήνυμα...αλλά όταν ανοίγω τα δεδομένα και το 4g δεν μου βγάζει επάνω στην οθόνη 4g αλλά παραμένει 3G έχω iPhone 6 με 8.1... Τι μπορεί να φταίει ; Να πάω σε κατάστημα της cosmote; Έχω καρτο-συμβόλαιο με Ίντερνετ κτλπ.

Σε ποια περιοχή είσαι?? Υπάρχει κάλυψη 4G?? Επίσης μετά την ενεργοποίηση σου ήρθε ενημέρωση παρόχου η οποία θα σου δίνει πρόσβαση στο 4G σήμα του??



#3   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:21

Είμαι από Τρίπολη. Στον χάρτη της cosmote λέει ότι καλύπτει κανονικά. Και επίσης φίλος έχει κανονικά 4G. Το μόνο που μου ήρθε είναι ένα μήνυμα που λέει: ΣYΓXAPHTHPIA! EXEIΣ ΠΛEON ΠPOΣBAΣH ΣTO NEO ΔIKTYO COSMOTE 4G.

#4   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:24

Είμαι από Τρίπολη. Στον χάρτη της cosmote λέει ότι καλύπτει κανονικά. Και επίσης φίλος έχει κανονικά 4G. Το μόνο που μου ήρθε είναι ένα μήνυμα που λέει: ΣYΓXAPHTHPIA! EXEIΣ ΠΛEON ΠPOΣBAΣH ΣTO NEO ΔIKTYO COSMOTE 4G.

Όταν πας και ανοίγεις τα δεδομένα σου έχει την επιλογή να ενεργοποιήσει το 4G ή LTE??



#5   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:26

κανε ενα reboot την συσκευη σου και δοκιμασε ξανα 



#6   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:30

Όταν πας και ανοίγεις τα δεδομένα σου έχει την επιλογή να ενεργοποιήσει το 4G ή LTE??

όταν ανοίγω τα δεδομένα μόνο μου βγάζει 3G ακριβώς από κάτω μου βγάζει τον διακόπτη 4G όταν τον ανοίγω και αυτόν παραμένει 3G επάνω αριστερά στην οθόνη
.

κανε ενα reboot την συσκευη σου και δοκιμασε ξανα

θα το κάνω τώρα και θα σου πω.

#7   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:31

κανε ενα reboot την συσκευη σου και δοκιμασε ξανα 

Δεν είναι απαράιτητο (αλλά ας το κάνει για καλού και για κακού)... Αν δεν είχε λάβει ποτέ τα Carrier Settings που του δίνουν την δυνατότητα να ενεργοποιήσει το 4G δεν θα μπορέσει να τα χρησιμοποιήσει. Μπορεί να μιλήσει μαζί τους για να του στείλουν ένα μήνυμα από το οποίο θα μπορέσει να κατεβάσει τα καινούρια carrier settings!! :)



#8   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:32

όταν ανοίγω τα δεδομένα μόνο μου βγάζει 3G ακριβώς από κάτω μου βγάζει τον διακόπτη 4G όταν τον ανοίγω και αυτόν παραμένει 3G επάνω αριστερά στην οθόνη
. θα το κάνω τώρα και θα σου πω.

Σε περίπτωση που δεν γίνει κάτι προσπάθησε να κάνεις ένα Reset στα Network Settings. Τουλάχιστον όταν το έκανα πάντα έφτιαχνε αν είχα θέμα!



#9   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:33

δεν πιστεύω ότι είναι θέμα carrier αν ήταν έτσι θα εστελαν και θα είχαμε 2G ΚΑΙ 3G 



#10   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:34

δεν πιστεύω ότι είναι θέμα carrier αν ήταν έτσι θα εστελαν και θα είχαμε 2G ΚΑΙ 3G 

Ναι αφού τελικά του δείχνει και τον διακόπτη για 4G δεν είναι θέμα carrier settings! 



#11   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:36

Έκανα reboot αλλά τίποτα. Τι είναι τα carrier settings και τι πρέπει να τους ζητήσω δηλαδή να μου στείλουν; Θα κάνω reset στα network settings αλλά θα χάσω όλα τα αποθηκευμένα wifi μόνο αυτό σκέφτομαι...

#12   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:39

αν απο icloud ανοίξεις την κλειδωθηκη δεν χάνεις κάτι ....περιμενε λιγο μηπως απλα σου ηρθε το sms χωρις να το εχουν ακομα ενεργοποίηση 



#13   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 31/10/2014 - 12:45

Έκανα reboot αλλά τίποτα. Τι είναι τα carrier settings και τι πρέπει να τους ζητήσω δηλαδή να μου στείλουν; Θα κάνω reset στα network settings αλλά θα χάσω όλα τα αποθηκευμένα wifi μόνο αυτό σκέφτομαι...

Δοκίμασε αυτό που σου λέει ο Μάνος, να ανοίξεις την κλειδοθήκη από τα settings του iCloud νομίζω. Μετά αν θες πάρε ένα τηλέφωνο στην Cosmote να τους ρωτήσεις τι και πώς και για να σου στείλουν τα Carrier Settings ξανά ή απλά να σου στείλουν ένα μήνυμα με ένα σύνδεσμο όπου θα σε κατευθύνει να τα κατεβάσεις εσύ! :)



#14   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2014 - 13:56

Αφού τα έκανα όλα και δεν έγινε τίποτα, πήγα σε ένα φιλαράκι που δουλεύει στον Γερμανό, χωρίς ταυτότητες, χωρίς τίποτα μπαίνει στο προφιλ του λογαριασμού μου βλέπει ότι έχω 4G Profile και έτσι όπως ήταν μέσα στον λογαριασμό μου...εμφανίστηκε το 4G και στο κινητό. Όλα κομπλέ. Δεν ξέρω τι του έφταιγε ή αν χρειαζόταν να μπει στον λογαριασμό μου κάποιος από κατάστημα. Όλα καλά λοιπόν. 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας παιδεία. :)



#15   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 31/10/2014 - 14:29

Πλάκα - πλάκα, ήθελα να ρωτήσω κι εγω, με Cosmote, για την ενεργοποίηση του 4G πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο; Είμαι σε πρόγραμμα 65 plus, και είχα διαβάσει κάπου πρόσφατα οτι στα προγράμματα με όγκο κλπ (έχω 2GB), πλέον σου το ενεργοποιούν χωρίς να το ζητήσεις. Ισχύει ή ειναι μούφα;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες