Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPad Pro: Οθόνη 12.2″, στερεοφωνικά ηχεία πάνω και κάτω και πάχος 7mm (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 03/11/2014 - 13:26

ipad-pro.jpg

 

Τους τελευταίους μήνες οι φήμες περί κυκλοφορίας ενός νέου, μεγαλύτερου iPad οργιάζουν με τις πιο πρόσφατες από αυτές να κάνουν λόγο για καθυστέρηση λόγω των προσπαθειών κάλυψης της τεράστιας ζήτησης του iPhone 6 Plus.

 

Σύμφωνα με τα τελευταία δημοσιεύματα, το επερχόμενο iPad Pro θα διαθέτει οθόνη 12.2″ (και όχι 12.9″ που ακουγόταν μέχρι τώρα) και στερεοφωνικά ηχεία και μικρόφωνα τόσο στο πάνω όσο και στο κάτω μέρος της συσκευής. Όσο για το πάχος του, δε θα είναι 6.1mm όπως το iPad Air 2, θα εξακολουθεί όμως επίσης να είναι εξαιρετικά μικρό και συγκεκριμένα μόλις 7mm (ανάμεσα σε iPhone 6 και iPhone 6 Plus).

 

Εάν οι φήμες επιβεβαιωθούν, η κυκλοφορία του αναμένεται κατά τις αρχές του επόμενου έτους.

 

Ας δούμε μερικές από τις τελευταίες δημοσιεύσεις μας γύρω από το iPad Pro:

 

Δημοσίευμα του Bloomberg ξαναφουντώνει τις φήμες περί κυκλοφορίας ενός μεγαλύτερου μοντέλου iPad με οθόνη 12,9 ιντσών, στις αρχές του 2015:

 

Apple Inc.’s suppliers are preparing to manufacture the company’s largest-ever iPad, with production scheduled to commence by the first quarter of next year, according to people with knowledge of the matter.
The new iPad will have a screen measuring 12.9 inches diagonally, said the people, who asked not to be identified because the details aren’t public.

Ας θυμηθούμε τι γράφαμε για το iPad των 12,9 ιντσών τον Νοέμβριο του 2013:

Σύμφωνα με δημοσίευμα των Korea Times η Apple ξεκινά την παραγωγή ενός iPad με οθόνη 12.9 ιντσών και ανάλυση Retina που θα κυκλοφορήσει στις αρχές του επόμενου χρόνου. Δεν γίνεται ακριβής αναφορά στον αριθμό των pixels αλλά το δημοσίευμα αναφέρεται σε ανάλυση κοντά στο UHD (ultra high definition), δηλαδή αρκετά υψηλότερη από αυτό που προσφέρεται σήμερα στο iPad Air και iPad mini Retina, με βελτιωμένη ποιότητα εικόνας.

Σε ένα iPad με οθόνη 12,9 ίντσες η επιλογή για split-screen multitasking σίγουρα θα είχε πολύ χρήσιμη εφαρμογή:

 

iOS-8-Split-Screen-Multitasking-iPad.jpg


Σύμφωνα με δημοσίευμα του 9to5Mac που επικαλείται αξιόπιστες πηγές, η Apple αναμένεται να προσθέσει στο iOS 8 την δυνατότητα για split-screen multitasking στo iPad.

 

Η λειτουργία αυτή θα παρέχει στους χρήστες την δυνατότητα διαχωρισμού τις οθόνης στα 2, και την ταυτόχρονη χρήση 2 διαφορετικών εφαρμογών στο κάθε μισό της οθόνης, ένα στοιχείο που έλειπε από το iPad και που ο ανταγωνισμός φρόντισε να το τονίσει ως συγκριτικό πλεονέκτημα σε πολλές διαφημιστικές του καμπάνιες.

Εκτός της ταυτόχρονης χρήσης 2 εφαρμογών η νέα λειτουργία φημολογείται πως θα παρέχει τη δυνατότητα εύκολου διαμοιρασμού δεδομένων (text, links, βίντεο & εικόνες) μεταξύ των 2 ανοιχτών εφαρμογών με drag-and-drop.

 

To split-screen multitasking θα υποστηρίζεται μόνο σε landscape mode και αναμένεται να γίνει διαθέσιμο με το iOS 8 μόνο στο iPad και όχι στο iPad mini (το αν θα προστεθεί η λειτουργία αργότερα στο iPad mini είναι προς το παρόν αβέβαιο σύμφωνα με την αναφορά).
 


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2014 - 13:33

iPad pro....more expensive than ever :D ....ενδιαφερον παντως



#3   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 03/11/2014 - 13:38

Πολύ ενδιαφέρον , για να δούμε και την τιμή !



#4   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/11/2014 - 15:18

Θα ειναι τέλειο για επαγγελματίες άνετα θα μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει για protel

#5   DTsuras

DTsuras

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 04/11/2014 - 01:14

Το Split-Screen Multi. θα υπαρχει και στο ipad air 2 ή μονο στο pro?



#6   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2014 - 07:22

Ετοιμαστειτε να ακουσετε... "Stereo reinvented"!!!



#7   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 04/11/2014 - 15:25

Λογικό είναι να συμπληρωθεί η γκάμα των ipads με μια προς τα άνω προσθήκη.



#8   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/11/2014 - 15:48

Εδω ακουγεται οτι θα καταργησουν το mini... Καλα μ@λ@κες ειναι?? Αυτοι δεν μας ελεγαν οτι προκειται για το προιον τους με 100% customer satisfaction?? Οτι να ναι πια... Τους βαρεθηκα... Τη Δευτερα το βγαζουν, την Παρασκευη το αποσυρουν.... Εμπρος στο δρομο που χαραξε το 5...


Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 04/11/2014 - 15:48


#9   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 04/11/2014 - 15:52

Εδω ακουγεται οτι θα καταργησουν το mini... Καλα μ@λ@κες ειναι?? Αυτοι δεν μας ελεγαν οτι προκειται για το προιον τους με 100% customer satisfaction?? Οτι να ναι πια... Τους βαρεθηκα... Τη Δευτερα το βγαζουν, την Παρασκευη το αποσυρουν.... Εμπρος στο δρομο που χαραξε το 5...

Δεν υπάρχει περίπτωση κατά τη γνώμη μου. Οι πωλήσεις των Ipads για να ενισχυθούν χρειάζονται περισσότερες προτάσεις, όχι να κόψουν το mini. Μην τρελαθούμε!! Απλά βλέπω ότι το μίνι θα γίνει το basic μοντέλο, με τα μικρότερα specs, όπως προβλέπω ότι θα γίνει του χρόνου και με το iphone.


Τελευταία επεξεργασία από: ddr2, 04/11/2014 - 15:52


#10   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/11/2014 - 15:56

Δεν υπάρχει περίπτωση κατά τη γνώμη μου. Οι πωλήσεις των Ipads για να ενισχυθούν χρειάζονται περισσότερες προτάσεις, όχι να κόψουν το mini. Μην τρελαθούμε!! Απλά βλέπω ότι το μίνι θα γίνει το basic μοντέλο, με τα μικρότερα specs, όπως προβλέπω ότι θα γίνει του χρόνου και με το iphone.

Μαζι σου γιατι κ εμενα με βολευουν οι 4'' στο 5s μου (αν εννοεις πως θα κρατησουν τα 4'' στην αγορα) και δεν θέλω μεγαλυτερο τηλεφωνο. Επισης θελω να αγορασω ή το μινι 2 ή το 3 αλλα αμα ειναι να το καταργησουν θα κανω πισω... Ελπιζω να το κρατησουν γιατι το μινι το θεωρω πολυ καλο μηχανημα.



#11   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 04/11/2014 - 17:03

Μαζι σου γιατι κ εμενα με βολευουν οι 4'' στο 5s μου (αν εννοεις πως θα κρατησουν τα 4'' στην αγορα) και δεν θέλω μεγαλυτερο τηλεφωνο. Επισης θελω να αγορασω ή το μινι 2 ή το 3 αλλα αμα ειναι να το καταργησουν θα κανω πισω... Ελπιζω να το κρατησουν γιατι το μινι το θεωρω πολυ καλο μηχανημα.

Του χρόνου φοβάμαι μήπως βγεί ένα Iphone 6s με χαρακτηριστικά ίδια με του σημερινού i6 και ένα 6s plus που θα σπέρνει, με τον καινούριο επεξεργαστή κλπ κλπ. Όπως έγινε φέτος με τα Ipads. Αλλά για να καταργηθεί το μίνι, δεν το πιστεύω.
Και εγώ έχω ιδιαίτερη αγάπη στο μίνι και δεν το αλλάζω!



#12   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 04/11/2014 - 17:08

Το Mini είναι must-choice, άρα δε νομίζω να το αποσύρουν. Θα είναι επιλογή αλλά όχι η πρώτη!



#13   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 04/11/2014 - 17:16

Το Mini είναι must-choice, άρα δε νομίζω να το αποσύρουν. Θα είναι επιλογή αλλά όχι η πρώτη!

Εδώ ξαφνικά έχει γεμίσει ο κόσμος με 8άρια τάμπλετ που ζήλεψαν την μοίρα του μίνι, (ακόμη και με λειτουργικό windows 8.1 ) και αυτοί θα το καταργήσουν??

Δεν παίζει.



#14   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/11/2014 - 17:38

Του χρόνου φοβάμαι μήπως βγεί ένα Iphone 6s με χαρακτηριστικά ίδια με του σημερινού i6 και ένα 6s plus που θα σπέρνει, με τον καινούριο επεξεργαστή κλπ κλπ. Όπως έγινε φέτος με τα Ipads. Αλλά για να καταργηθεί το μίνι, δεν το πιστεύω.
Και εγώ έχω ιδιαίτερη αγάπη στο μίνι και δεν το αλλάζω!

Καθόλου απίθανο για εκει το παει αλλωστε... Το θέμα ειναι πως αν ειναι να εχει 3 μεγεθη ipad καλο θα ηταν να κρατησει και 3 μεγεθη iphone και το μικροτερο ας εχει λιγο χειροτερα specs δεν πειραζει  :)



#15   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 04/11/2014 - 21:34

Ασχετο, αλλα εχω στα χερια μου ενα galaxy tab pro 12,2"

Ειναι τεραστιο και δε βολευει, χανει λιγο την ουσια του tablet οταν δεν ειναι τοσο ευχρηστο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες