Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

iphone 6/6+ Προβληματικός controller (φήμες) σε 64/128


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
158 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 08:34

Ρωτάω κατόχους 64-128 συσκευων iphone 6 και plus αν έχουν παρατηρήσει συχνά κρασαρίσματα ή κάτι περίεργο.

Το πρόβλημα αν υπάρχει λένε οι φήμες ότι έγγειται στη χρήση controler για τη flash TLC NAND που θα αντικατασταθεί με MLC NAND για πιο σταθερη λειτουργία.

Και ρωτώ μήπως ΕΚΤΟΣ απο την αυξημένη ζήτηση υπάρχει και το τεχνικό πρόβλημα που εξηγεί την έλλειψη που υπάρχει στην αγορά?

http://businesskorea...hone-6-iphone-6


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 10/11/2014 - 08:35


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   baspil66

baspil66

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/11/2014 - 08:45

κορεατικες φημες οπως παντα.

εαν μπειτε στα rummors αναφερονται αυτα τα προβληματα σε ολες τις ios συσκευες.

1 μηνα και,τηλεφωνο 128 6αρι και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα ,χαιρομαι το τηλεφωνο και γελαω οπως τοσα χρονια τωρα με τις βλακειες που αναπαραγονται απο διαφορους.



#3   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 08:49

Φίλε μου για δοκίμασε να το στρεσάρεις λίγο? Μήπως επειδή είναι ακόμη καινούριο έχεις πολύ λίγες εφαρμογές σε σχέση με το χώρο που διαθέτεις? Για δοκίμασε να βάλεις πολλές εφαρμογες ταινίες κτλ και να ανοίξεις πολλέςσ εφαρμογές στο background. Αν υπάρχει κάτι λογικά δε θα φαίνεται στη συνήθη χρήση αλλά σε ακραίες καταστάσεις που η χρήση των πόρων θα φτάνει στα όρια (βέβαια γιατι να σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο)



#4   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 10/11/2014 - 09:12

Νιώθω ακόμα πιο δικαιωμένος που δεν τσίμπησα από την μεγαλομανία που μας πιάνει και πήρα το 16άρι  :lol:  :lol:  :lol:



#5   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 09:23

Πάντως χωρίς να ξέρω κάτι περισσότερο απ ότι ακούω δε φαίνεται να είναι απλά μια από της φήμες που ακολουθούν την έλευση κάθε νέας συσκευής.

Μπήκαν 64-128 σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα από κάθε άλλη φορά και σίγουρα η εταιρία έχει αποδείξει ότι προσπαθεί να έχει το μέγιστο όφελος . Εξαγόρασε ετοιρία που φτιάχνει flash και με το brand name apple μπορεί να πουλάει ό,τι θέλει από μέσα. Τα flash που βάζει είναι τα φθηνότερα για να αυξήσει το κέρδος.

Με software update απλα θα κρύψει το πρόβλημα ώστε να μην εμφανίζεται. Αν καταφέρει να τη βγάλει καθαρή είτε θα αντικαταστήσει τα chipάκια μεσούσης της περιόδου ή θα το κάνει στο 6S. 


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 10/11/2014 - 09:26


#6   corsair65

corsair65

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/11/2014 - 09:59

και το δικό μου πάει μια χαρά....το έχω από το Σάββατο το πρωί, αλλά το δοκίμασα στα όρια του και απ᾽ό,τι φαίνεται όλα καλά!


Τελευταία επεξεργασία από: corsair65, 10/11/2014 - 10:00


#7   corsair65

corsair65

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/11/2014 - 10:05

Νιώθω ακόμα πιο δικαιωμένος που δεν τσίμπησα από την μεγαλομανία που μας πιάνει και πήρα το 16άρι  :lol:  :lol:  :lol:

φαντάζομαι αστειεύεσαι..... :lol: 

το να χρειάζεται κάποιος περισσότερο χώρο δεν τον κάνει μεγαλομανή!!



#8   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 10/11/2014 - 10:11

φαντάζομαι αστειεύεσαι..... :lol:

το να χρειάζεται κάποιος περισσότερο χώρο δεν τον κάνει μεγαλομανή!!

Αστειεύομαι, απλά όταν ακούω για 128 GB το ψιλοπιστεύω κιόλας, να ξες... 

 

Μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ οτι κάποιος έχει πραγματική ανάγκη για 128GB στο ΚΙΝΗΤΟ του



#9   nikosjazz93

nikosjazz93

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 10:15

Ποιό Κινητο; Εδω μάλλον για pc μιλαμε

#10   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 10/11/2014 - 10:22

Αστειεύομαι, απλά όταν ακούω για 128 GB το ψιλοπιστεύω κιόλας, να ξες...

Μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ οτι κάποιος έχει πραγματική ανάγκη για 128GB στο ΚΙΝΗΤΟ του


Αν το χρησιμοποιεί κάποιος και σαν iPod, μπορεί και να τα χρειάζεται τα 128. Πχ εγώ έχω πάντα σχεδόν μαζί μου το iPod classic 160gb και ακούω απο κει μουσική. Η μουσική μου βιβλιοθήκη ειναι τεράστια, με πολλά playlists και το iPod στα 160gb μου ειναι απαραίτητο τόσο στο αμάξι (έχω καταργήσει το cd), όσο και στη δουλειά μου, στις εκδρομές... Κάνω και web radio, η μουσική μου ειναι σημαντική. Πρόσφατα το παλιό μου iPod χάλασε, κι αν δεν είχα προλάβει να βρω άλλο Classic, θα στοχευα πλέον σε iPhone με 128gb.

Επίσης θα ήθελα πολύ να ειχα και πολύ περισσότερα albums απο photos στο κινητό μου, απο οτι τωρα με τα 16gb. Κι ας τις έχω εύκολα προσβάσιμες και στο cloud.

#11   corsair65

corsair65

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/11/2014 - 10:26

Αν το χρησιμοποιεί κάποιος και σαν iPod, μπορεί και να τα χρειάζεται τα 128. Πχ εγώ έχω πάντα σχεδόν μαζί μου το iPod classic 160gb και ακούω απο κει μουσική. Η μουσική μου βιβλιοθήκη ειναι τεράστια, με πολλά playlists και το iPod στα 160gb μου ειναι απαραίτητο τόσο στο αμάξι (έχω καταργήσει το cd), όσο και στη δουλειά μου, στις εκδρομές... Κάνω και web radio, η μουσική μου ειναι σημαντική. Πρόσφατα το παλιό μου iPod χάλασε, κι αν δεν είχα προλάβει να βρω άλλο Classic, θα στοχευα πλέον σε iPhone με 128gb.

Επίσης θα ήθελα πολύ να ειχα και πολύ περισσότερα albums απο photos στο κινητό μου, απο οτι τωρα με τα 16gb. Κι ας τις έχω εύκολα προσβάσιμες και στο cloud.

+ 1!!!


Τελευταία επεξεργασία από: corsair65, 10/11/2014 - 10:26


#12   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2014 - 10:40

Ρε παιδια δεν μιλάμε αν τα 128 είναι υπερβολή. Αν υπάρχει αλήθεια πίσω από τη φήμη του ελαττωματικού, φθηνού, αργού δεν ξέρω τι ελεγκτη που έχει λανσάρει η apple στα νέα κινητά.

Το να μαλώνουμε αν χρειαζόμαστε ή όχι αποθηεκευτικό χώρο θα είχαμε ακόμη κινητά με 2 Μb και θα χαιρόμασταν πόσο αυτάρκεις είμαστε μετρώντας κάθε φορά τα kb.

Εφόσον τα κινητά έχουν άλλες δυνατότητες από στατικές εικόνες slo-mο video 240 fps κτλ. Εννοείται οτι τα 16 εν έτει 2015 είναι ανεπαρκή. Δεν τίθεται θέμα μεγαλομανίας αλλά εξέλιξης 


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 10/11/2014 - 10:43


#13   baspil66

baspil66

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/11/2014 - 11:54

Φίλε μου για δοκίμασε να το στρεσάρεις λίγο? Μήπως επειδή είναι ακόμη καινούριο έχεις πολύ λίγες εφαρμογές σε σχέση με το χώρο που διαθέτεις? Για δοκίμασε να βάλεις πολλές εφαρμογες ταινίες κτλ και να ανοίξεις πολλέςσ εφαρμογές στο background. Αν υπάρχει κάτι λογικά δε θα φαίνεται στη συνήθη χρήση αλλά σε ακραίες καταστάσεις που η χρήση των πόρων θα φτάνει στα όρια (βέβαια γιατι να σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο)


Λες να πήρα 128 gb έτσι!φυσικα και έχω πολλά μέσα εφαρμογές παρά πολλές και το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ δεν το έχω για κοίταγμα,και το έχω σκίσει 1 μήνα και.χαρειται τα κινητά σας παιδιά!

Τελευταία επεξεργασία από: baspil66, 10/11/2014 - 11:55


#14   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 10/11/2014 - 11:58

Δεν μαλώνει κανείς, κουβέντα κάνουμε φίλος :)



#15   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/11/2014 - 11:59

Δεν ξερω αν εχετε διαβασει ΚΑΛΑ το αρθρο...λεει λοιπον οτςν το κινητο εχει περασμενες 300+ εφαρμογες τοτε παρουσιαζεται το προβλημα στις χωρητικοτητες 64 και 128.
ψαξτε το λιγο καλυτερα.και πιστευω πως ολες οι συσκευες εχουν το θεμα με τον controller και φυσικα μην περιμενετε ανακληση συσκευων σε οποιον κατσει προβλημα απλα θα το αλλαζουν.αυτα καλημερα
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες