Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 4 ψήφοι

[Tip] iFile iOS 8


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 15/11/2014 - 21:00

140111010101319887.png

 

 

 

Το iFile αποτελει ενα εργαλειο που μας λυνει τα χερια στην διαχειριση των αρχειων του τηλεφωνου μας.

Μας δινει την δυνατοτητα να δουμε, να επεξεργαστουμε, να μεταφερουμε, να διαγραψουμε κτλ

Το εχουμε γνωρισει εδω και αρκετο καιρο και εχει περασει στα πιο must tweak αφου μας δινει ολες αυτες τις δυνατοτητες κατευθειαν απο τη συσκευη μας

Βασικος ανταγωνιστης του πλεον ειναι το Filza, με νεο σχεδιασμο και περισσοτερες δυνατοτητες

Για οσους θελουν να επιμεινουν στη σταθερη αξια του iFile, θα συναντησουν ενα σημαντικο προβλημα

Με την ελευση του iOS8 δεν μπορουν να "δουν" αποκωδικοποιημενες τις ονομασιες των εφαρμογων τους.

Ως αποτελεσμα, η οψη ειναι μια λιστα φακελων με γραμματα και αριθμους που θα πρεπει να ανοιξετε τον καθε φακελο για να εντοπισετε την εφαρμογη για την οποια ενδιαφερεστε

 

Πως μπορουμε να το ξεπερασουμε αυτο:

  • Πηγαινουμε στην διαδρομη var/mobile και δημιουργουμε εναν φακελο με ονομασια Applications
  • Πηγαινουμε στη διαδρομη var/mobile/Containers/Bundle/Applications
  • Επιλεγουμε ολους τους φακελους και τους αντιγραφουμε (Select all & Copy)
  • Πηγαινουμε πισω στον φακελο που δημιουργησαμε var/mobile/Applications
  • και κανουμε Paste as symbolic link

Οι εφαρμογες μας πλεον θα εμφανιζονται με τις ονομασιες τους

 

Το παραπανω εφαρμοστηκε στην εκδοση 2.1.0-1

 

IMG_0108.PNG

 

 

Καλη επιτυχια !!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2014 - 22:09

μπραβο... :) .Χρησιμο tip



#3   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2015 - 17:30

Με τον φακελο Data οπου βρισκονται ολα τα αρχεια της καθε εφαρμογης (αυτα που περναμε εμεις-ταινιες πχ), τι γινεται?

 

Δοκιμασα το παραπανω αλλα δεν δουλευει...

 

Ειμαι με ios 8.1.2.

Μεσα στο var/mobile δεν υπηρχε φακελος Applications, υπηρχε ομως ο φακελος Containers ο οποιος μεσα εχει 3 φακελους, Bundle, Data και Shared.

Στον Bundle ειναι μεσα οι εφαρμογες με ονομα και ολα μια χαρα, αλλα ειναι τα αρχεια των ιδιων των εφαρμογων μονο, ενω στον Data ειναι οι εφαρμογες και τα Documents που τους εχουμε περασει.

 

Στον Data δεν εμφανιζει κανενα ονομα ομως.

Ακολουθησα και το tip παραπανω, εκανα δηλαδη κατι αντιστοιχο, πηρα ολα τα ακαταλαβιστικα απο την διαδρομη var/mobile/containers/data/application και τα εκανα paste as link σε φακελο που δημιουργησα στο var/mobile, αλλα τιποτα, παραμενουν ακαταλαβιστικα...

 

Καμια ιδεα?



#4   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2015 - 18:03

Φίλε μου έχεις κάνει λάθος την διαδρομή.
Η διαδρομή είναι
var/mobile/Containers/Bundle/Applications
από την οποία κάνεις copy link.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 08/02/2015 - 18:04

Big things have small beginnings

#5   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2015 - 18:23

Φίλε μου έχεις κάνει λάθος την διαδρομή.
Η διαδρομή είναι
var/mobile/Containers/Bundle/Applications
από την οποία κάνεις copy link.

Μα εκει δεν υπαρχουν τα Documents των εφαρμογων... Αν πχ εχεις περασει ταινια στο Infuse ή στο VLC η ταινια εμφανιζεται στο var/mobile/containers/data/application/

Εκει μεσα ειναι που δεν εμφανιζει τα ονοματα πλεον...

 

Αποτι καταλαβα πλεον ειναι σε δυο ξεχωριστα σημεια τα αρχεια της εφαρμογης και τα αρχεια που περναμε εμεις...

 

Τσεκαρε το και θα δεις ;)



#6   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2015 - 19:33

Μα εκει δεν υπαρχουν τα Documents των εφαρμογων... Αν πχ εχεις περασει ταινια στο Infuse ή στο VLC η ταινια εμφανιζεται στο var/mobile/containers/data/application/
Εκει μεσα ειναι που δεν εμφανιζει τα ονοματα πλεον...

Αποτι καταλαβα πλεον ειναι σε δυο ξεχωριστα σημεια τα αρχεια της εφαρμογης και τα αρχεια που περναμε εμεις...

Τσεκαρε το και θα δεις ;)

Ακριβώς φίλε μου. Δοκίμασε να κάνεις το παρακάτω:
Βρες στην παραπάνω διαδρομή την/τις εφαρμογές που θέλεις με χειροκίνητο τρόπο και κάνε bookmark από iFile την διαδρομή του φακέλου Documents, έτσι ώστε να μην περιηγείσαι κάθε φορά σ´αυτό το ατελείωτο number & letter string.
Βέβαια αυτό προϋποθέτει να ψαχτείς ανώνυμα μέσα σε κάθε documents μέχρι να βρεις αυτούς που σε ενδιαφέρουν. Αυτό ωστόσο θα το κάνεις μια φορά. Αυτό έχω κάνει και γω για 5-6 apps που με ενδιαφέρουν.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 08/02/2015 - 19:34

Big things have small beginnings

#7   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2015 - 20:02

Εδω και λιγη ωρα χρησιμοποιώ το Filza που μου προτεινε νωριτερα ενας φιλος εδω στο forum. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος προς το παρον, και δεν θα ασχοληθω περαιτερω με το iFile, εφοσον δεν δουλευει σωστα και πρεπει να κανουμε "πατεντες" δεν υπαρχει λογος, χρησιμοποιώ το Filza και ειμαι μια χαρα, και θα σκεφτω στα σοβαρα να το αγορασω, απλα δεν ξερω ακομα τι παραπανω προσφερει η paid εκδοση απο το trial...



#8   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 08/02/2015 - 20:18

Εδω και λιγη ωρα χρησιμοποιώ το Filza που μου προτεινε νωριτερα ενας φιλος εδω στο forum. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος προς το παρον, και δεν θα ασχοληθω περαιτερω με το iFile, εφοσον δεν δουλευει σωστα και πρεπει να κανουμε "πατεντες" δεν υπαρχει λογος, χρησιμοποιώ το Filza και ειμαι μια χαρα, και θα σκεφτω στα σοβαρα να το αγορασω, απλα δεν ξερω ακομα τι παραπανω προσφερει η paid εκδοση απο το trial...


Τη καλυτερη δουλεια εκανες. ;)

#9   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2015 - 20:31

Τη καλυτερη δουλεια εκανες. ;)

Σε ακουσα κ δεν το μετανιωσα! ;)

Thank you!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες