Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 6 vs Note 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 22/11/2014 - 15:23

Καλησπέρα έχω παραγγείλει πάνω από 1 μήνα το iPhone 6 64 gb. Το θέμα είναι ότι βαρέθηκα να περιμένω και έχω αρχίσει να σκέφτομαι Note 4. Εσείς τι μου προτείνετε;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 22/11/2014 - 15:46

Κινητάρα το Note, το μοναδικό απ την οικογένεια των Android, που θα επέλεγα αν έφευγα από iPhone.



#3   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 22/11/2014 - 15:54

Ναι το ξέρω το είδα και έχει και οθονάρα. Μεγάλο μεν αλλά δεν μπορώ να περιμένω πια. Και με ελκύει πολύ το Note είναι ωραίο σε εμφάνιση.



#4   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 22/11/2014 - 19:25

Μακριά από android ΚΟΛΑΝΕ ΛΑΓΚΑΡΟΥΝ.

#5   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2014 - 19:38

Μακριά από android ΚΟΛΑΝΕ ΛΑΓΚΑΡΟΥΝ.

Συμφωνώ, στην αρχή υπάρχει η αίσθηση ότι μαμάνε αλλά μετά απο λίγο χρονικό διάστημα αρχίζουν τα προβλήματα, lags κτλπ. Συγκεκριμένα , για το note 4 δεν γνωρίζω , έχει λειτουργικό android, αλλά υπάρχουν πολλά προβλήματα στα nexus με το γλειφιτζούρι και αναφορές κάνουν λόγο για συσκευές  αισθητά πιο αργές κτλπ. Τέλος , το μέγεθος του note 4 είναι για ρακέτα...



#6   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 22/11/2014 - 20:37

Συμφωνώ, στην αρχή υπάρχει η αίσθηση ότι μαμάνε αλλά μετά απο λίγο χρονικό διάστημα αρχίζουν τα προβλήματα, lags κτλπ. Συγκεκριμένα , για το note 4 δεν γνωρίζω , έχει λειτουργικό android, αλλά υπάρχουν πολλά προβλήματα στα nexus με το γλειφιτζούρι και αναφορές κάνουν λόγο για συσκευές αισθητά πιο αργές κτλπ. Τέλος , το μέγεθος του note 4 είναι για ρακέτα...


Κάτοχος 5S και εγώ αλλά πρεπει να παραδεχτώ ότι η σειρά note είναι ίσως ότι καλύτερο έχει βγάλει η Samsung!Μην λέμε και ότι θελουμε.Και το iPhone 6 Plus πάλι ρακέτα είναι.Αλλα εγώ θα το έπαιρνα για την μπαταρία και για το κάτι παραπάνω.Για τον ίδιο ακριβώς λόγο θα έπαιρνα το Note αλλά αν μου επιτρέπεται να προτείνω κάτι άλλο θα έλεγα στον φίλο μας να πάει σε HTC One M8.Μιλαμε για απίστευτη συσκευή και πολύ καλή κατασκευή.Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα.Πηγαινε δες το από κοντά σε κανένα κατάστημα.Παντως αυτό που βλέπω εγώ σαν χρήστης iOS είναι ότι με το Lollipop έκανε την διαφορά το Android και καθειστε εσείς να τσακώνεστε για το ποιο είναι πιο γρήγορο.Τελος πάντων...εγώ αυτό που είχα να προτείνω το πρότεινα...Από εκεί και πέρα και το iPhone 6 Plus πολύ καλή συσκευή αν σε κάποιον αρέσουν οι μεγάλες οθόνες.

#7   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/11/2014 - 03:24

Δεν με ενδιαφέρει το HTC one m8 αν και το σκεφτόμουν ένα καιρό. Τι εννοείς ότι με το lollipop έκανε την διαφορά; Μπορείς να μου εξηγήσεις; (δεν είχα ποτέ android μια ζωή iPhone).



#8   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2014 - 09:02

Δεν με ενδιαφέρει το HTC one m8 αν και το σκεφτόμουν ένα καιρό. Τι εννοείς ότι με το lollipop έκανε την διαφορά; Μπορείς να μου εξηγήσεις; (δεν είχα ποτέ android μια ζωή iPhone).


Εννοώ ότι δεν πρέπει να ακούς ότι σου λένε οι άλλοι ότι και και καλά lagάρει και μετά είναι για πέταμα κτλ κτλ.Φαινεται να είναι πολύ πιο σταθερό σαν λειτουργικό πλέον.Ομως εγώ μιλάω για το Android σαν λειτουργικό.Η κάθε εταιρία μετά βάζει ότι θέλει μέσα για να το τροποποιήσει με βάσει τις ανάγκες της σαν brand όποτε κάποιες φορές αλλάζει και η όλη εμπειρία ανάλογα με το τι κινητό θα χρησιμοποιείς!Εγω πιστεύω από το Note θα έχεις μια πολύ καλή εμπειρία και στο λέω ειλικρινά αυτό.Ομως από την στιγμή που είσαι χρόνια χρήστης iOS σκέψου το καλά πρώτα, οχι γιατί το Android δεν θα σε ικανοποιήσει, απλά επειδή αυτό το κάτι διαφορετικό μπορεί να μην σου αρέσει.

#9   magnet

magnet

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2014 - 09:11

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα, έχω χρόνια i phone και πλέον είμαι ανάμεσα σε 6+ & note 4.
Το note από όσο έχω διαβάσει έχει αυτή την στιγμή την καλύτερη οθόνη που κυκλοφορεί. . Έχει το πενάκι που κάνει την διαφορά και οι δυνατότητες του είναι πάρα πολλές σε σχέση με το 6/6+
Τα lags από όσα διαβάζω πάλι και βλέπω στο YouTube είναι πολύ λίγα έως καθόλου. .εντάξει θα ανοίξουν οι φωτογραφίες 0.5 sec πιο αργά από τα υπόλοιπα ε και??
Στην Νέα έκδοση που θα μπει lolipop δεν ξέρουμε τι προβλήματα θα υπάρχουν και αν θα υπάρχουν μια που αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω είναι για άλλη εταιρεία άσε που ξέρουμε πλέον τι γίνεται και με εμάς όταν βγάζει η Apple αναβαθμίσεις. .
Από την άλλη το i Phone είναι i phone ότι και να πεις μια λέξη τα λέει όλα ...
Το θέμα είναι αν θέλεις να κάνεις την αλλαγή. ..αν ναι να την κάνεις. ..
Εγώ την άλλη εβδομάδα πάω για αγορά και ακόμα δεν έχω καταλήξει. ..αν και λέω να κάνω την υπέρβαση αυτή την φορά. .!!!

Τελευταία επεξεργασία από: magnet, 23/11/2014 - 09:16


#10   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2014 - 13:06

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα, έχω χρόνια i phone και πλέον είμαι ανάμεσα σε 6+ & note 4.
Το note από όσο έχω διαβάσει έχει αυτή την στιγμή την καλύτερη οθόνη που κυκλοφορεί. . Έχει το πενάκι που κάνει την διαφορά και οι δυνατότητες του είναι πάρα πολλές σε σχέση με το 6/6+
Τα lags από όσα διαβάζω πάλι και βλέπω στο YouTube είναι πολύ λίγα έως καθόλου. .εντάξει θα ανοίξουν οι φωτογραφίες 0.5 sec πιο αργά από τα υπόλοιπα ε και??
Στην Νέα έκδοση που θα μπει lolipop δεν ξέρουμε τι προβλήματα θα υπάρχουν και αν θα υπάρχουν μια που αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω είναι για άλλη εταιρεία άσε που ξέρουμε πλέον τι γίνεται και με εμάς όταν βγάζει η Apple αναβαθμίσεις. .
Από την άλλη το i Phone είναι i phone ότι και να πεις μια λέξη τα λέει όλα ...
Το θέμα είναι αν θέλεις να κάνεις την αλλαγή. ..αν ναι να την κάνεις. ..
Εγώ την άλλη εβδομάδα πάω για αγορά και ακόμα δεν έχω καταλήξει. ..αν και λέω να κάνω την υπέρβαση αυτή την φορά. .!!!


Και πολύ καλά θα κάνετε!Το iPhone δεν είναι πλέον μονόδρομος όπως ακόμα κάποιοι πιστεύουν!Παλι καλά δηλαδή που υπάρχουν τόσες επιλογές για τους καταναλωτές.Αν το βρείτε και σε καλή τιμή το Note ακόμα καλύτερα :) Καλές αγορές!

#11   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/11/2014 - 16:07

Kαι εγώ έχω αρχίσει να σκέφτομαι την επιλογή της "προδοσίας" :Ρ Γενικά μου αρέσει να ασχολούμαι με νέα λειτουργικά και να εξερευνώ οπότε δεν θα είναι πιστεύω τόσο πρόβλημα που δεν ήμουν ποτέ χρήστης android. Από την άλλη σκεφτόμουν και το γεγονός για iPhone 6 64 gb και πώληση το Μάιο για αγορά του καινούργιου HTC m9 αν είναι καλό εννοείται,



#12   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2014 - 16:19

Kαι εγώ έχω αρχίσει να σκέφτομαι την επιλογή της "προδοσίας" :Ρ Γενικά μου αρέσει να ασχολούμαι με νέα λειτουργικά και να εξερευνώ οπότε δεν θα είναι πιστεύω τόσο πρόβλημα που δεν ήμουν ποτέ χρήστης android. Από την άλλη σκεφτόμουν και το γεγονός για iPhone 6 64 gb και πώληση το Μάιο για αγορά του καινούργιου HTC m9 αν είναι καλό εννοείται,


Αν θέλεις να παραμείνεις σε iOS εγώ θα πρότεινα το iPhone 6 Plus επειδή θα κάνει πραγματικά την διαφορά και στην μπαταρία.

#13   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/11/2014 - 16:22

Αν θέλεις να παραμείνεις σε iOS εγώ θα πρότεινα το iPhone 6 Plus επειδή θα κάνει πραγματικά την διαφορά και στην μπαταρία.

Δεν με ενδιαφερει το plus. Το θεωρω κουμουτσα. Να μου πεις το note 4 ιδιο μεγεθος εχει, ναι συμφωνω αλλα ειναι πιο συμμαζεμενο. Αμα ημουν σιγουρος και οτι θα Παρω phablet δεν νομιζω να κατεληγα στο plus

#14   magnet

magnet

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2014 - 17:20

Ένας λόγος που είμαι "αρνητικος" για i phone πλέον είναι και τα επίπεδα SAR , θεωρώ απαράδεκτο να μην σκέφτονται τον καταναλωτή που σκάει τόσα λεφτά και να ψήνουν τον εγκέφαλο του!!!
Όχι ότι με τόση ακτινοβολία που υπάρχει τριγύρω μας είναι καλύτερα αλλά έτσι για το γ@μωτο δεν θα έβλαπτε και λίγη συνείδηση προς τον καταναλωτή! !!

#15   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/11/2014 - 00:13

Ένας λόγος που είμαι "αρνητικος" για i phone πλέον είναι και τα επίπεδα SAR , θεωρώ απαράδεκτο να μην σκέφτονται τον καταναλωτή που σκάει τόσα λεφτά και να ψήνουν τον εγκέφαλο του!!!
Όχι ότι με τόση ακτινοβολία που υπάρχει τριγύρω μας είναι καλύτερα αλλά έτσι για το γ@μωτο δεν θα έβλαπτε και λίγη συνείδηση προς τον καταναλωτή! !!

Θα πρότεινα καλύτερα είτε να πετάξεις το ασύρματο τηλέφωνο που μπορεί να έχεις στο σπίτι σου, είτε να μην ΑΝΟΙΞΕΙΣ ποτέ το booklet με τα tech specs του. Θα τρομάξεις...

 

Αν μας ένοιαζε πραγματικά και ουσιαστικά το τι γίνεται με τις εκπομπές γύρω μας θα κόβαμε πολλά πολύ πιο βλαβερά (και μάλιστα αποδεδειγμένα) πράγματα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες