Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

προβλημα με αγορα iphone 5s απο skroutz


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
285 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 28/11/2014 - 10:05

Και ποιός σου είπε ότι δεν έγινε κάτι τέτοιο? Για όσους θυμούνται, από τα μέσα Ιουνίου που τέθηκε σε ισχύ η νέα βελτιωμένη εκδοχή του νόμου, ΟΛΑ τα skroutzομάγαζα ανέβασαν σε ένα βράδυ 50 ευρώ πάνω τα 5S.

Αρα βγηκαν ολοι οι καταναλωτες χαμενοι, εκτος απο τους αναποδους που θελουν να παιρνουν πραγματα και να τα επιστρεφουν.  well played

 

Επισης ακομα δεν μου εχει απαντησει ΕΝΑΣ τι ακριβως συμβαινει με τα ενεργοποιημενα iPhone που θα επιστρεφονται στο καταστημα και θα ζητανε πισω τα λεφτα τους



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/11/2014 - 10:23

Αρα βγηκαν ολοι οι καταναλωτες χαμενοι, εκτος απο τους αναποδους που θελουν να παιρνουν πραγματα και να τα επιστρεφουν. well played

Επισης ακομα δεν μου εχει απαντησει ΕΝΑΣ τι ακριβως συμβαινει με τα ενεργοποιημενα iPhone που θα επιστρεφονται στο καταστημα και θα ζητανε πισω τα λεφτα τους

Αυτο ας το απαντησει καποιος που εχει μαγαζι. Εγώ πάντως πάντα έλεγχο αν έχει ενεργοποιηθεί το προϊόν

#168   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/11/2014 - 11:14

Είσαι έμπορος και δε γνωρίζεις ; Κακώς , αν θες τη γνώμη μου. 

O Nόμος είναι μια χαρά. Ίσχυε και πιο παλιά , απλώς τώρα υπήρξε ενδυνάμωσή του. Και ΟΡΘΟΤΑΤΑ ΕΓΙΝΕ. Ο καταναλωτής έχει δικαιώματα τα οποία στην Ελλάδα καταπατώνται. Οι κακοί λοιπόν έμποροι παίρνουν και εσάς μαζί τους  . Μη στρέφεστε κατά του νόμου , να στρέφεστε κατά των κακών σας συναδέλφων. 

Ο νόμος ισχύει και δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση από τον καταναλωτή. Κι αν γίνει , είναι εύκολο να αποδειχθεί.

καλημερα, δεν εχω στο καταστημα μου αυτη τη στιγμη online αποστολεσ μονο απο το καταστημα μου! εχεις δικιο οτι δεν ξερω αλλα δεν βρεθηκε και κανεις να με ενημερωσει! ουτε λογιστης ουτε δικηγορος δυστηχως...

 

αυτο ειναι το κακο στην Ελλαδα! 

 

βεβαια σαν εμπορος και αγοραστης ειναι καλο να ξερουμε τι παιζει..

 

οι ερωτηση μου ειναι αν πχ αγοαρσει ενας ενα τηλεφωνο, το ανοιξει (δλδ σκισει ζελατινα κτλ) και μετα ερθει και σου πει δεν μαρεσει τελικα παρτω πισω και δωσε μου τα χρηματα μου! οκ εγω πως θα το ξαναπουλησω? θα αγοραζες εσυ κινητο τηλεφωνο χωρις ζελατινα? αν την εβαζες μονο σου και δεν την εβαζες σωστα και ο πελατης σου ελεγε φιλε αυτο ειναι χρησημοποιημενο με κοροιδευεις... και σε κανει και ρομπα στο νετ? το να εχει προβλημα μια συσκευη και να την πας πισω ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ και ο πωλητης πρεπει να σε καλυψει. το να την πας πισω επιδη εσυ σαν αγοραστης δεν ξερεις τι αγοραζεις εκαι δεν εχει προβλημα αυτο που αγορασες ειναι λαθος! και ιδικα οταν δεν παιρνεις κατι αλλο απο το μαγαζι... τουλαχιστον θα επρεπε να υπηρχε και ενας νομοσ που να λεει το προιον θα παει πισω στην εταιρια να συσκευαστει ξανα ωστε να ειναι οπως το πουλησε ο εμπορος ωστε να μπορει να το ξαναπουλησει


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#169   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/11/2014 - 11:17

Καθόλου παράλογος δεν είναι. Ναι ο καταναλωτής μπορεί άνετα να γυρίσει πίσω τη συσκευασία εφόσον έκανε σύμβαση πώλησης από απόσταση / εκτός εμπορικού καταστήματος . 

Απλό παράδειγμα για σύμβαση εκτός εμπορικού καταστήματος (φυσική παρουσία των δύο μερών σε χώρο που δεν ανήκει στον πωλητή δηλαδή). 

Πλασιέ βιβλίων σε πείθει με το μπλα μπλα του και σου δίνει μια συλλογή βιβλίων που δε χρειάζεσαι. Σε έχει στη γωνία και σε σφυροκοπά με δικά του επιχειρήματα. Τα αγοράζεις. Μετά συνειδητοποιείς πως πραγματικά δε τα χρειάζεσαι. Τα επιστρέφεις λοιπόν άθικτα με δικά σου έξοδα.

Πού είναι το πρόβλημα;;;;

Και όσον αφορά πώληση ονλάιν, που είναι το πρόβλημα αν μετάνιωσες και επιστρέψεις το προϊον άθικτο με δικά σου έξοδα; Πώς ακριβώς επιβαρύνεται ο πωλητής. 

Η υπαναχώρηση σε συμβάσεις από απόσταση είναι μεγάλη κατάκτηση και αυτονόητη. Καθόλου παράλογη.

αλλο αθικτο!!!!!!! αλλο να το εχει ανοιξει... τελικα τι ισχυει?


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#170   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/11/2014 - 11:27

καλημερα, δεν εχω στο καταστημα μου αυτη τη στιγμη online αποστολεσ μονο απο το καταστημα μου! εχεις δικιο οτι δεν ξερω αλλα δεν βρεθηκε και κανεις να με ενημερωσει! ουτε λογιστης ουτε δικηγορος δυστηχως...

 

αυτο ειναι το κακο στην Ελλαδα! 

 

βεβαια σαν εμπορος και αγοραστης ειναι καλο να ξερουμε τι παιζει..

 

οι ερωτηση μου ειναι αν πχ αγοαρσει ενας ενα τηλεφωνο, το ανοιξει (δλδ σκισει ζελατινα κτλ) και μετα ερθει και σου πει δεν μαρεσει τελικα παρτω πισω και δωσε μου τα χρηματα μου! οκ εγω πως θα το ξαναπουλησω? θα αγοραζες εσυ κινητο τηλεφωνο χωρις ζελατινα? αν την εβαζες μονο σου και δεν την εβαζες σωστα και ο πελατης σου ελεγε φιλε αυτο ειναι χρησημοποιημενο με κοροιδευεις... και σε κανει και ρομπα στο νετ? το να εχει προβλημα μια συσκευη και να την πας πισω ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ και ο πωλητης πρεπει να σε καλυψει. το να την πας πισω επιδη εσυ σαν αγοραστης δεν ξερεις τι αγοραζεις εκαι δεν εχει προβλημα αυτο που αγορασες ειναι λαθος! και ιδικα οταν δεν παιρνεις κατι αλλο απο το μαγαζι... τουλαχιστον θα επρεπε να υπηρχε και ενας νομοσ που να λεει το προιον θα παει πισω στην εταιρια να συσκευαστει ξανα ωστε να ειναι οπως το πουλησε ο εμπορος ωστε να μπορει να το ξαναπουλησει

Κάποιος έμπορος μου είχε πει ότι τις συσκευές που πουλάει τις έχει ασφαλισμένες για τέτοιες περιπτώσεις (συμπεριλαμβανομένου και του doa) , ώστε να μην έχει ο ίδιος χασούρα αν μια συσκευή είναι ελαττωματική ή αν επιστραφεί για οποιοδήποτε λόγο. Το καλύπτει η ασφάλεια το κόστος. Αν θες, κοίταξέ το.

Επίσης, αν στο μέλλον χρειαστείς καλό δικηγόρο, ξέρεις ποια πόρτα να χτυπήσεις ;)



#171   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/11/2014 - 11:33

Κάποιος έμπορος μου είχε πει ότι τις συσκευές που πουλάει τις έχει ασφαλισμένες για τέτοιες περιπτώσεις (συμπεριλαμβανομένου και του doa) , ώστε να μην έχει ο ίδιος χασούρα αν μια συσκευή είναι ελαττωματική ή αν επιστραφεί για οποιοδήποτε λόγο. Το καλύπτει η ασφάλεια το κόστος. Αν θες, κοίταξέ το.

Επίσης, αν στο μέλλον χρειαστείς καλό δικηγόρο, ξέρεις ποια πόρτα να χτυπήσεις ;)

ναι μαν ενοειτε! κοιτα δεν εχω online και δεν σκοπευω ακομα οποτε οκ! αλλα να πληρωνεις και ασφαλεια απο πανω παει πολυ χαχαχ


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#172   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/11/2014 - 12:21

ναι μαν ενοειτε! κοιτα δεν εχω online και δεν σκοπευω ακομα οποτε οκ! αλλα να πληρωνεις και ασφαλεια απο πανω παει πολυ χαχαχ

Έτσι όπως είναι σήμερα η κατάσταση, με τις τόσες υποχρεώσεις (ταμεία, ενοίκια κλπ) οτιδήποτε επιπλέον είναι πρόβλημα.

Καταλαβαίνω γιατί και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι...



#173   magnet

magnet

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/12/2014 - 16:57

Τελικά τι εγινε; κανενα νέο?

#174   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 22/12/2014 - 20:34

Επαναφέρω το νήμα καθώς σε μια συζήτηση σήμερα για την υπαναχώρηση βρήκα το παρακάτω σε αυτό το λινκ

 

 

Προσοχή!

Σημειώστε ότι δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσετε τα εμπορεύματα που παραλάβατε προτού αποφασίσετε να υπαναχωρήσετε από την αγορά. Το δικαίωμα υπαναχώρησης σας δίνει τη δυνατότητα να ελέγξετε το προϊόν όπως θα το κάνατε σε ένα κατάστημα, και όχι να το χρησιμοποιήσετε ελεύθερα για 14 ημέρες.
 
Νίκο με αφορμή αυτό που έγραψες ότι υπαναχωρείς ακόμα κι αν το έχεις ανοίξει, μήπως επικαλεστούν το παραπάνω και σου πουν ότι εφόσον το χειρίστηκες/ενεργοποίησες κλπ, δεν μπορείς να το δώσεις πίσω?


#175   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 22/12/2014 - 20:53

Επαναφέρω το νήμα καθώς σε μια συζήτηση σήμερα για την υπαναχώρηση βρήκα το παρακάτω σε αυτό το λινκ

Νίκο με αφορμή αυτό που έγραψες ότι υπαναχωρείς ακόμα κι αν το έχεις ανοίξει, μήπως επικαλεστούν το παραπάνω και σου πουν ότι εφόσον το χειρίστηκες/ενεργοποίησες κλπ, δεν μπορείς να το δώσεις πίσω?


Ουτως η αλλως το αντικειμενο πρεπει να ειναι σε κατασταση τετοια ωστε να μπορει να ξαναπουληθει. 14 μερες μεταχειρισμενο δεν ξαναπωλειται, εκτος κι αν εσεις ως πελατες θα δεχοσασταν προιον μεταχειρισμενο 14 μερες σπο αλλον.

#176   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 22/12/2014 - 21:06

Προφανώς και όχι, γι αυτό το ρωτάω. 

 



#177   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 23/12/2014 - 00:10

 

Επαναφέρω το νήμα καθώς σε μια συζήτηση σήμερα για την υπαναχώρηση βρήκα το παρακάτω σε αυτό το λινκ

 

Νίκο με αφορμή αυτό που έγραψες ότι υπαναχωρείς ακόμα κι αν το έχεις ανοίξει, μήπως επικαλεστούν το παραπάνω και σου πουν ότι εφόσον το χειρίστηκες/ενεργοποίησες κλπ, δεν μπορείς να το δώσεις πίσω?

 

Όχι μπορείς να το ανοίξεις και να κάνεις ότι χρειαστεί για να ελέγξεις τη σωστή λειτουργία της συσκευής.

 

Εδώ το τι είχε γράψει επί του θέματος ο δικηγόρος και συμφορουμίτης Lellos:

 

 

 

Προσοχή - εδώ αναφερόμαστε σε σύμβαση από απόσταση, δηλαδή ηλεκτρονικό εμπόριο.

 

Λοιπόν υπάρχει Υπουργική Απόφαση, η οποία ενσωμάτωσε την Οδηγία σε νόμο του Ελληνικού κράτους. Οι 14 ημέρες ισχύανε και από παλιά , απλώς τώρα το συμμάζεψαν ευτυχώς .  Η Υ.Α είναι εδώ http://www.ekpizo.gr...loton-eshop.pdf

Συνεπώς, ο πωλητής είναι ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ. Πάμε παρακάτω. 

Η συσκευασία ανοίγεται  νομιμότατα και το τηλέφωνο επίσης , διότι όπως ορίζεται στην ΥΑ , "2. Ο καταναλωτής ευθύνεται για τυχόν µείωση της αξίας των αγαθών µόνο ως αποτέλεσµα της διαχείρισης των αγαθών άλλης πλην εκείνης που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, 

των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών. Ο καταναλωτής δεν ευθύνεται σε καµία 
περίπτωση για οποιαδήποτε µείωση της αξίας των αγαθών όταν ο προµηθευτής δεν έχει παράσχει 
κοινοποίηση του δικαιώµατος υπαναχώρησης σύµφωνα µε το άρθρο 3β παράγραφος 1 ..."    άρθρο 3ι παρ. 2

 



#178   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 23/12/2014 - 00:27

Ευχαριστώ πολύ! :)



#179   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/12/2014 - 00:49

Ουτως η αλλως το αντικειμενο πρεπει να ειναι σε κατασταση τετοια ωστε να μπορει να ξαναπουληθει. 14 μερες μεταχειρισμενο δεν ξαναπωλειται, εκτος κι αν εσεις ως πελατες θα δεχοσασταν προιον μεταχειρισμενο 14 μερες σπο αλλον.


Δώστε το b-stock..

#180   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 23/12/2014 - 08:13

Πλεον και εγω επειδη ειδα οτι το doa αλλο λενε αλλο ενοουν το ανοιγω εκει μπροστα και αν εχει το οτιδηποτε τα λεφτα πισω. Ουτε service ουτε μα μου ουτε τιποτα.
Και χανουμε ολη τη χαρα του unboxing. :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες