Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

προβλημα με αγορα iphone 5s απο skroutz


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
285 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:03

Αυτό είναι το site ? http://tokinito.gr/p...t.asp?id=3&la=1

 

Που εδώ στο FAQ λέει : 

Είχα παραγγείλει άλλο χρώμα κινητό και άλλο παρέλαβα γίνεται επιστροφή;

Προσοχή !!! Εαν η συσκευή έχει ανοιχτεί ρητώς απαγορεύεται η επιστροφή της!        

 

 

Έχουν τα κινητά/tablets εγγύηση;

Φυσικά δύο έτη στην ελλάδα και στην ευρώπη για τις εταιρίες (samsung,nokia,sony,htc,lg) & ένα έτος τα iphone -ipad

 

 

Μπορώ να επιστρέψω το κινητό που αγόρασα και να πάρω τα χρήματα μου ή να αγοράσω κάποιο άλλο;

Επιστροφές κινητών /tablets δεν γίνονται δεχτές .

 

 

Δλδ, αγόρασες κινητό μαύρο και σου στείλανε λευκό;; Την πάτησες.... χαχαχαχαχαχαχα



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:14

εγω αυτο που εχω καταλαβει οτι καθε site λεει τα δικα του! το παραπανω μηνυμα λεει οτι επιστροφες κινητων δεν γινονται δεκτες....


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#228   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:16

Γι αυτό είμαστε μπανανία 

 

1)Γιατί ο καθένας λέει το δικό του

2)Εφαρμόζει μόνο ότι τον συμφέρει

3)Δε δέχεται το ρίσκο

4)Δεν αναλαμβάνουν το 2ο έτος εγγύησης ενώ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ

5)Δεν λένε καν για 2ο έτος εγγύησης

6)Δεν ξέρουν καν τη νομοθεσία

7)Δεν την αναφέρουν καν στο σαιτ τους

 

κι άλλα πολλά

 

Τα πρόβατα εξεγέρθηκαν, ζητούν καλύτερες συνθήκες σφαγής.;)


Αναρτημένη εικόνα


#229   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:17

Σου είπα πως κατάλαβα που το πας απο την αρχη οπότε η απάντηση μου ειναι η ίδια. Εγώ σαν καταναλωτής θεωρώ οτι πουλιέται σαν ανοιγμένο οπότε ξεχνά το το full price . Εσυ σαν πωλητής θεωρείς πως το δίνεις σαν καινούργιο. Μάντεψε ποιος εχει το ρίσκο.. και υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές αν το παίξει βαρύ πεπόνι. Θες να ασφαλισεις το προϊόν ; Θες να αυξήσεις την τιμή ; Θες να μειώσεις τα έξοδα σου ; Κανε οτι καταλαβαίνεις αλλα ο νόμος ειναι νόμος και ειναι πολλά τα καταστήματα για τον αγοραστή. Stay competitive stay alive ..

δεν υπαρχει τι θεωρεις εσυ? υπαρχει τι λεει ο νομος! και ο νομος λεει οτι σε επιστροφη υπαναχωρησης το προιον πουλιετε σαν καινουριο! αν λοιπον παρεις κινητο ενεργωποιημενο απο υπαναχωρηση ειναι σαν να εχεις παρει καινουριο... και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να πεις οτι εξαπατηθηκες! στην επιστροφη το προιον μπαινει στην αποθηκη της εταιρειας με πιστοτικο! οχι με τιμολογιο αγορας απο τριτο προσωπο αρα ειναι καινουριο οχι μεταχειρισμενο!


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#230   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:22

εγω αυτο που εχω καταλαβει οτι καθε site λεει τα δικα του! το παραπανω μηνυμα λεει οτι επιστροφες κινητων δεν γινονται δεκτες....

Κακώς το λέει φίλε μου. Δεν έχουν ιδέα περί της νομοθεσίας. 



#231   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:24

δεν υπαρχει τι θεωρεις εσυ? υπαρχει τι λεει ο νομος! και ο νομος λεει οτι σε επιστροφη υπαναχωρησης το προιον πουλιετε σαν καινουριο! αν λοιπον παρεις κινητο ενεργωποιημενο απο υπαναχωρηση ειναι σαν να εχεις παρει καινουριο... και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να πεις οτι εξαπατηθηκες! στην επιστροφη το προιον μπαινει στην αποθηκη της εταιρειας με πιστοτικο! οχι με τιμολογιο αγορας απο τριτο προσωπο αρα ειναι καινουριο οχι μεταχειρισμενο!


Οκ. 1ον περιμενε να διαβάσω όλο το άρθρο για να δω αν εχει βάση αυτο που λες . 2ον (ακόμα και αν εχει βάση) αν νομίζεις πως δεν θα το επιστρέψω κανεις λάθος :) Ποιος εχει το ρίσκο το μαντευεις οπότε αν δεν αρέσει στον καταναλωτή το παίρνει απο αλλού και ο πωλητής με τέτοια συμπεριφορά παει για φούντο και καλα να πάθει.
Μιλά με κάποιον συνάδελφο σου στο εξωτερικό και δες τι κανει ή κλείσε το μαγαζί σου, οχι εσυ, γενικα μιλώντας .

#232   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:26

Κακώς το λέει φίλε μου. Δεν έχουν ιδέα περί της νομοθεσίας. 

συμφωνω αλλα και η νομοθεσια σε αυτη την περιπτωση ειναι αοριστη! ο νομος θελει επεξηγησεις που δεν εχουν δωθει απο το κρατος και πιο λυπηρο ειναι να γραφουν "διαβασε απο μαγαζια και χωρες του εξωτερικου τι γινετε" επιδη η δικια μας νομοθεσια ειναι για τα μπαζα και δεν ειναι κατανοητη


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#233   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:30

Οκ. 1ον περιμενε να διαβάσω όλο το άρθρο για να δω αν εχει βάση αυτο που λες . 2ον (ακόμα και αν εχει βάση) αν νομίζεις πως δεν θα το επιστρέψω κανεις λάθος :) Ποιος εχει το ρίσκο το μαντευεις οπότε αν δεν αρέσει στον καταναλωτή το παίρνει απο αλλού και ο πωλητής με τέτοια συμπεριφορά παει για φούντο και καλα να πάθει.
Μιλά με κάποιον συνάδελφο σου στο εξωτερικό και δες τι κανει ή κλείσε το μαγαζί σου, οχι εσυ, γενικα μιλώντας .

κοπελια η λεξη μεταχειρησμενο σημαινει αυτοματος 30% μειωση τιμης του προιοντος! δηλαδη ο πωλητης πουλαει με 20% κερδος και αν του το γυρησει ενας επιση του καπνισε θα το πουλησει με -10%? δηλαδει θα μπει και μεσα? ειναι λογικα αυτα που γραφετε? επισης δεν ειναι μεταχειρησμενο! μεταχειρησμενο ειναι κατι που μπαινει στην αποθηκη της εταιριας απο ιδιωτη με τιμολογιο αγορας και με πληρωμη 3.6% χαρτοσημου! αν γινει επιστροφη κοβετε πιστοτικο απλα και το προιον ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ στην αποθηκη του καταστηματος οπως ηταν... εσυ λοιπον θα αγορασεις κατι σαν καινουριο στην περιπτωση αυτη ασχετα αν εχει ανοιχτει... και δεν μπορεις να κανεις τιποτα διοτι ο ιδιος νομος επιτρεπει στον πωλητη να στο πουλησει σαν καινουριο διοτι επιστραγηκε με χρηση του νομου σε αριστη και προς πωληση κατασταση! προσπαθησε να το δεις λιγο! ο ιδιος νομος που μπορει να κανει ενα αγοραστη να επιστρεψει ενα προιον ειναι αυτος που μπορει να προκαλεσει ζημια και σε ενα αλλο αγοραστη! 


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#234   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:31

Έχει πολύ πλάκα να βλέπεις καταστήματα που τόσο καιρό έκαναν ο,τι γουστάραν (και κάνουν), να "φωνάζουν" γιατί ο κόσμος ξύπνησε και δε τρώει κουτόχορτο.

 

Όταν είσαι ΣΩΣΤΟΣ και σέβεσαι αυτόν που σου σκάει όχι έναν, αλλά και δύο μισθούς, χαμένος δε πας. Αντίθετα θα σε σεβαστεί και εκείνος.

 

Όταν και αν το καταλάβουν ορισμένοι, όλα θα είναι καλύτερα. Και μιλάμε για την υπάναχώρηση που υπάρχει απο το '90.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#235   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:36

κοπελια η λεξη μεταχειρησμενο σημαινει αυτοματος 30% μειωση τιμης του προιοντος! δηλαδη ο πωλητης πουλαει με 20% κερδος και αν του το γυρησει ενας επιση του καπνισε θα το πουλησει με -10%? δηλαδει θα μπει και μεσα? ειναι λογικα αυτα που γραφετε? επισης δεν ειναι μεταχειρησμενο! μεταχειρησμενο ειναι κατι που μπαινει στην αποθηκη της εταιριας απο ιδιωτη με τιμολογιο αγορας και με πληρωμη 3.6% χαρτοσημου! αν γινει επιστροφη κοβετε πιστοτικο απλα και το προιον ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ στην αποθηκη του καταστηματος οπως ηταν... εσυ λοιπον θα αγορασεις κατι σαν καινουριο στην περιπτωση αυτη ασχετα αν εχει ανοιχτει... και δεν μπορεις να κανεις τιποτα διοτι ο ιδιος νομος επιτρεπει στον πωλητη να στο πουλησει σαν καινουριο διοτι επιστραγηκε με χρηση του νομου σε αριστη και προς πωληση κατασταση! προσπαθησε να το δεις λιγο! ο ιδιος νομος που μπορει να κανει ενα αγοραστη να επιστρεψει ενα προιον ειναι αυτος που μπορει να προκαλεσει ζημια και σε ενα αλλο αγοραστη!

Και ο νόμος μου επιτρέπει να το επιστρέψω, οκ; Το καλύψαμε ;
"Κοπέλια" οχι, Εφη ναι.

Διάβασα τις 2 πρωτες γραμμές και τις 2 τελευταίες απο αυτο που έγραψες. Δεν ειναι προσβολή, ειναι συμβολισμός, Hint ειμαι καταναλωτής .

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 23/12/2014 - 15:37


#236   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:37

Και ο νόμος μου επιτρέπει να το επιστρέψω, οκ; Το καλύψαμε ;
"Κοπέλια" οχι, Εφη ναι.

δε μου συστηθηκες σορρυ!


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#237   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/12/2014 - 15:46

δεν υπαρχει τι θεωρεις εσυ? υπαρχει τι λεει ο νομος! και ο νομος λεει οτι σε επιστροφη υπαναχωρησης το προιον πουλιετε σαν καινουριο! αν λοιπον παρεις κινητο ενεργωποιημενο απο υπαναχωρηση ειναι σαν να εχεις παρει καινουριο... και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να πεις οτι εξαπατηθηκες! στην επιστροφη το προιον μπαινει στην αποθηκη της εταιρειας με πιστοτικο! οχι με τιμολογιο αγορας απο τριτο προσωπο αρα ειναι καινουριο οχι μεταχειρισμενο!


Δεν είδα κατι τέτοιο να αναφέρεται, οχι πως εχει σημασία πρακτικά ..

#238   fpap71

fpap71

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2015 - 12:53

Για ηλεκτρονική αγορά από internet, τελικά εάν έχω ανοίξει τη συσκευασία και έχω ενεργοποιήσει τη συσκευή, όμως μετάνιωσα για την αγορά της, μπορεί τότε να γίνει η υπαναχώρηση και να την επιστρέψω εφόσον είμαστε εντός των 14 ημερών? Και που ακριβώς το αναφέρει στο νόμο για να μπορώ να στηριχτώ και να μου επιστραφούν τα χρήματα αγοράς?



#239   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/06/2015 - 13:14

Για ηλεκτρονική αγορά από internet, τελικά εάν έχω ανοίξει τη συσκευασία και έχω ενεργοποιήσει τη συσκευή, όμως μετάνιωσα για την αγορά της, μπορεί τότε να γίνει η υπαναχώρηση και να την επιστρέψω εφόσον είμαστε εντός των 14 ημερών? Και που ακριβώς το αναφέρει στο νόμο για να μπορώ να στηριχτώ και να μου επιστραφούν τα χρήματα αγοράς?

http://www.efpolis.g...o-apostasi.html


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#240   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 18/06/2015 - 18:15

Απο ποιο καταστημα ειχες κανει την αγορα;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες