Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

προβλημα με αγορα iphone 5s απο skroutz


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
285 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   iKostas92

iKostas92

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Twitter:@Kwnlp
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/06/2015 - 17:53

Σίγουρα θα ζητούσα τιμή τουλάχιστον στο μισό για να πάρω ενεργοποιημένη συσκευή την οποία θα τσέκαρα και προσεκτικά.Το θέμα όμως ειναι αν υπάρχει η δεν υπάρχει η νομοθεσία..δεν είμαι δικηγόρος αγρότης είμαι και για να πάρω ένα κινητό σαν και αυτο πρέπει να καίγομαι στον ήλιο απο το πρωί.τα λεφτά βγαίνουν δύσκολα και δεν τα χαρίζω σε κανέναν που θέλει να με κοροϊδέψει.αποψη μ η νομοθεσία ειναι ελλιπής και για τις δυο πλευρές.και ο καταναλωτής απαιτεί αν το προϊόν του ειναι σκάρτο να πάρει τα λεφτά του πίσω ,και το κατάστημα θα πρέπει να καλύπτετε σε ανάλογα περισταση με αυτήν που περιέγραψες.
Υ.γ. Φίλε χωρίς παρεξήγηση σαν καταναλωτής δεν έχω κοροϊδέψει ποτέ ούτε κάνω παζάρια.μαγαζια όμως με έχουν κοροϊδέψει.σε μεγάλο ποσοστό βλέπεις οτι τα μαγαζιά προσπαθούν να κοροϊδέψουν και όχι οι καταναλωτές.αυτα στα λέω απο βιώματα σε οικογενειακό και φιλικό κύκλο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/06/2015 - 17:55

Μα και το αλλο ρισκο του μαγαζατορα ειναι. Ουσιαστικα περιγραφεις μια lose-lose κατασταση για οποιον εμπορευθει κινητα. Δε μιλας με κανεναν ασχετο, οικονομολογος στο Πανεπιστημιο Μακεδονιας τελειωσα το 2009 και απο τοτε επιχειρηματιας ειμαι, αν πας με τετοια business plans μετα το πτυχιο σου δε θα δεχθει κανεις να του το καταστρωσεις εσυ. Και εγω οπως βλεπεις απο το 2011 δοξα το θεο επιβιώνω μια χαρά ως τώρα. Μονο αύτο που γίνεται με την πολιτική κατάσταση με φοβίζει.

Ε ναι, μας έλεγες τις προάλλες οτι δεν συμμορφώνεσαι με την νομοθεσία και τωρα για την βιωσιμότητα της επιχείρησης σου! Τουλάχιστον ξερω όλες τις παραμέτρους και δεν στηρίζομαι σε άγνοια ! Δεν μας έχουν μάθει να είμαστε παπαγαλοι! Επισης, το ξέρεις οτι ο καταναλωτής αγοράζει κατι για να το χρησιμοποιήσει και οχι για να του βγάλει τα ματια και να το επιστρέψει ; Ρίξε μια ματια σε μκτ 101
Το ειχα ξεχάσει πως εσείς οι οικονομολόγοι rule το corporate ;)
Στο ξαναλέω, αν θες βοήθεια τοτε πήγαινε σε μια συμβουλευτική!
Το να μου λες το πτυχιο σου για να στηρίξεις την "παρανομία" και να πεις οτι φταίνε οι άλλοι (κακοί πολιτικοί, κακοί καταναλωτές, κακο σύστημα!) μια ζωη, ειναι τραγικό.

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 20/06/2015 - 17:57


#258   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 20/06/2015 - 17:57

Σίγουρα θα ζητούσα τιμή τουλάχιστον στο μισό για να πάρω ενεργοποιημένη συσκευή την οποία θα τσέκαρα και προσεκτικά.Το θέμα όμως ειναι αν υπάρχει η δεν υπάρχει η νομοθεσία..δεν είμαι δικηγόρος αγρότης είμαι και για να πάρω ένα κινητό σαν και αυτο πρέπει να καίγομαι στον ήλιο απο το πρωί.τα λεφτά βγαίνουν δύσκολα και δεν τα χαρίζω σε κανέναν που θέλει να με κοροϊδέψει.αποψη μ η νομοθεσία ειναι ελλιπής και για τις δυο πλευρές.και ο καταναλωτής απαιτεί αν το προϊόν του ειναι σκάρτο να πάρει τα λεφτά του πίσω ,και το κατάστημα θα πρέπει να καλύπτετε σε ανάλογα περισταση με αυτήν που περιέγραψες.
Υ.γ. Φίλε χωρίς παρεξήγηση σαν καταναλωτής δεν έχω κοροϊδέψει ποτέ ούτε κάνω παζάρια.μαγαζια όμως με έχουν κοροϊδέψει.σε μεγάλο ποσοστό βλέπεις οτι τα μαγαζιά προσπαθούν να κοροϊδέψουν και όχι οι καταναλωτές.αυτα στα λέω απο βιώματα σε οικογενειακό και φιλικό κύκλο.

Μα δεν το συζηταμε σε περιπτωση που το προιον εχει προβλημα φιλε μου, εκει εννοειται οτι εχει δικιο ο καταναλωτης. Εδω αναφερομαστε στο θεμα υπαναχώρησης, που λεει οτι ακομα και σε προιον με κανενα προβλημα μπορεις να το επιστρεψεις εντος 14ημερων χωρις καμια αιτία. Απλα επειδη αλλαξες γνωμη, και να παρεις πισω τα χρήματα. Ε εκει δε φταίει σε κατι ο καταστηματάρχης να χασει ΤΟΣΟ μεγαλο ποσο απλα επειδή ο πελάτης αλλαξε γνώμη. 2-3 τέτοια να του τύχουν τελείωσε



#259   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:00

Ε ναι, μας έλεγες τις προάλλες οτι δεν συμμορφώνεσαι με την νομοθεσία και τωρα για την βιωσιμότητα της επιχείρησης σου! Τουλάχιστον ξερω όλες τις παραμέτρους και δεν στηρίζομαι σε άγνοια ! Δεν μας έχουν μάθει να είμαστε παπαγαλοι! Επισης, το ξέρεις οτι ο καταναλωτής αγοράζει κατι για να το χρησιμοποιήσει και οχι για να του βγάλει τα ματια και να το επιστρέψει ; Ρίξε μια ματια σε μκτ 101
Το ειχα ξεχάσει πως εσείς οι οικονομολόγοι rule το corporate ;)
Στο ξαναλέω, αν θες βοήθεια τοτε πήγαινε σε μια συμβουλευτική!
Το να μου λες το πτυχιο σου για να στηρίξεις την "παρανομία" και να πεις οτι φταίνε οι άλλοι (κακοί πολιτικοί, κακοί καταναλωτές, κακο σύστημα!) μια ζωη, ειναι τραγικό.

Απο τον τρόπο που μίλας, είσαι σίγουρα και φουλ αριστερή. Σαν να ακούω την Κωνσταντοπούλου, πραγματικα. Επίσης δούλευα και στους Ευρωσύμβουλους για 1 χρόνο πριν γίνω επιχειρηματίας, οπότε δε θα χρειαστώ βοήθεια για κάτι που έκανα ο ίδιος σαν επάγγελμα. Καμία παρανομία δεν έκανα, και αν το ξαναπείς αυτό δημόσια, θα σε σύρω και στη δίωξη για συκοφαντική δυσφήμιση, οπότε πρόσεχε τι γράφεις εδω μέσα.



#260   iKostas92

iKostas92

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Twitter:@Kwnlp
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:01

Επειδή δεν το γνωρίζω,το θέμα της υπαναχώρησης υφίσταται σαν νομοθεσία ;

#261   A1332

A1332

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:02

@efib Ένα θα σου πω , η θεωρία με την πράξη μία επιχειρήση δρόμος. όταν ανοίξεις επιχειρήση πες μας ποια είναι να έρθω να τα αγοράσω όλα και να στα φέρω πίσω ανοιγμένα . Τότε το ξανασυζητάμε...



#262   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:03

@efib Ένα θα σου πω , η θεωρία με την πράξη μία επιχειρήση δρόμος. όταν ανοίξεις επιχειρήση πες μας ποια είναι να έρθω να τα αγοράσω όλα και να στα φέρω πίσω ανοιγμένα . Τότε το ξανασυζητάμε...


Αδημονώ !

#263   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:04

Επειδή δεν το γνωρίζω,το θέμα της υπαναχώρησης υφίσταται σαν νομοθεσία ;


Φυσικά !

#264   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:09

Απο τον τρόπο που μίλας, είσαι σίγουρα και φουλ αριστερή. Σαν να ακούω την Κωνσταντοπούλου, πραγματικα. Επίσης δούλευα και στους Ευρωσύμβουλους για 1 χρόνο πριν γίνω επιχειρηματίας, οπότε δε θα χρειαστώ βοήθεια για κάτι που έκανα ο ίδιος σαν επάγγελμα. Καμία παρανομία δεν έκανα, και αν το ξαναπείς αυτό δημόσια, θα σε σύρω και στη δίωξη για συκοφαντική δυσφήμιση, οπότε πρόσεχε τι γράφεις εδω μέσα.


Εσυ μας τα έλεγες, οποτε το να τα τονίσω θεωρείται "συκοφαντική δυσφήμιση"; Απο ποτε;
Χμμμ ισως να μιλαγες υποθετικα, το παιρνω πισω αυτο. Συγγνώμη Βασίλη .

Αν σου πω "ναι" θα αλλάξει κατι ή χάρηκες με αυτο που νομίζεις οτι βρήκες; Τελείως άσχετο με την κουβέντα.

#265   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:11

Ελεγα οτι θα εξεταζω την περιπτωση, και κατα συνθήκη θα το εφαρμόζω ή οχι. Οταν μου επέστρεψαν κάτι φθαρμένο, φυσικά και δε το δέχθηκα πίσω. Και είμαι απόλυτα καλυμμένος νομικά για το πώς το χειρίζομαι.

 

Οσο για το άλλο, απλά είναι φως φανάρι, έχετε το ίδιο στυλ ομιλίας-γραψίματος



#266   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:12

Ε ναι, μας έλεγες τις προάλλες οτι δεν συμμορφώνεσαι με την νομοθεσία και τωρα για την βιωσιμότητα της επιχείρησης σου! Τουλάχιστον ξερω όλες τις παραμέτρους και δεν στηρίζομαι σε άγνοια ! Δεν μας έχουν μάθει να είμαστε παπαγαλοι! Επισης, το ξέρεις οτι ο καταναλωτής αγοράζει κατι για να το χρησιμοποιήσει και οχι για να του βγάλει τα ματια και να το επιστρέψει ; Ρίξε μια ματια σε μκτ 101
Το ειχα ξεχάσει πως εσείς οι οικονομολόγοι rule το corporate ;)
Στο ξαναλέω, αν θες βοήθεια τοτε πήγαινε σε μια συμβουλευτική!
Το να μου λες το πτυχιο σου για να στηρίξεις την "παρανομία" και να πεις οτι φταίνε οι άλλοι (κακοί πολιτικοί, κακοί καταναλωτές, κακο σύστημα!) μια ζωη, ειναι τραγικό.


Προς mods, αν μπορείτε σβηστε το κομμάτι με την "παρανομία", δεν εχει βάση και δεν έπρεπε να υπάρχει .

#267   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:16

Ελεγα οτι θα εξεταζω την περιπτωση, και κατα συνθήκη θα το εφαρμόζω ή οχι. Οταν μου επέστρεψαν κάτι φθαρμένο, φυσικά και δε το δέχθηκα πίσω. Και είμαι απόλυτα καλυμμένος νομικά για το πώς το χειρίζομαι.

Οσο για το άλλο, απλά είναι φως φανάρι, έχετε το ίδιο στυλ ομιλίας-γραψίματος


Ελπίζω να αφαιρεθεί σύντομα απο το ποστ μου.

Μήπως ειμαι εκείνη;
Έπρεπε να ήμουν "δεξιά"; Οπως ειπα καμια σύνδεση με την κουβέντα.
Για να ειμαι ειλικρινής δεν την εχω ακούσει να μιλάει αλλα μαλλον ειναι το νεο "τρεντ" η κυρία μιας και εχω δει να παίζει το ονομα της στα κακά ΜΜΕ .

#268   iKostas92

iKostas92

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Twitter:@Kwnlp
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:18

Πάντως με ένα γρήγορο ψάξιμο η υπαναχώρηση υφίσταται χωρίς παραμέτρους απο το 2014 αν δεν παρά πληροφορήθηκα απο τα ιντερνετια..απο την άποψη του καταναλωτή βολεύει ας το πούμε και έτσι.αν μπεις όμως στη θέση του καταστηματάρχη σίγουρα ειναι πολύ άδικο και κοστοβόρο.βεβαια η κάθε δουλειά έχει τα ρίσκα της αλλά ακούγεται άδικο αν μπεις στην θέση τους κατασταταρχη.ειναι όμως υπαρκτή νομοθεσία.

#269   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:35

Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος για διαμάχες, ο καθένας έχει διαφορετική άποψη.

 

Μέχρι κάποιος να έρθει και να πει εδώ μέσα ότι, βασισμένος στη νομοθεσία περί «υπαναχώρησης» επέστρεψε συσκευή ενεργοποιημένη και πήρε πίσω χρήματα (σε μετρητά κι όχι πιστωτικό), ό,τι λέμε είναι υποθέσεις.

 

Εν πάση περιπτώσει, έξω απ' το χορό όλοι ξέρουν να μιλάνε...



#270   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:43

δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο κομμάτι το θέμα με της doa από τα παρακάτω μαγαζάκια του skroutz...
 
και εγώ που αγόρασα ένα apple watch από άλλο κατάστημα πάλι μέσα από skroutz... έχει πρόβλημα με την μπαταρία αν και έφτιαξε μετά από reset αλλα κάνει αλλα διαφορα προβλήματα και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος...
 
δεν έχουνε περάσει 14 μέρες και θέλω να πάρω τα λεφτά μου πίσω....!
 
τους το είπα και μου λένε αυτό δεν γίνετε...! 
 
τι άλλό μπορώ να κάνω άμεσα???


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες