Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

προβλημα με αγορα iphone 5s απο skroutz


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
285 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:46

Η καραμέλα με την υπαναχώρηση πρέπει να σταματήσει να «ρουφιέται». Αν το iPhone έχει ενεργοποιηθεί δε μπορεί να γίνει επιστροφή με πάτημα την υπαναχώρηση. Τι θα το κάνει το κατάστημα; Θα το βάλει εκεί που ξέρει;

αυτή είναι η αλήθεια... συγκεκριμένα όμως μονο στο iPhone και στα προϊόντα τις apple συμβαίνει αυτό.. και μάλιστα μονο στην ελλάδα...!!
 
αν είχαμε apple store δεν θα είχαμε αυτά τα προβλήματα..
 
αυτός είναι και ο λόγος που θα προτίμηση κάποιος ένα samsung αυτή την στιγμή...! :)


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 20/06/2015 - 18:59

Το δικο σου απο οτι περιγραφεις εχει λειτουργικο προβλημα, αυτο δεν εχει καμια σχεση με την υπαναχώρηση, αλλα με την αντικατάσταση. Να ζητησεις αντικατασταση συσκευης εφοσον το καταστημα εδινε doa



#273   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/06/2015 - 19:13

Πάντως με ένα γρήγορο ψάξιμο η υπαναχώρηση υφίσταται χωρίς παραμέτρους απο το 2014 αν δεν παρά πληροφορήθηκα απο τα ιντερνετια..απο την άποψη του καταναλωτή βολεύει ας το πούμε και έτσι.αν μπεις όμως στη θέση του καταστηματάρχη σίγουρα ειναι πολύ άδικο και κοστοβόρο.βεβαια η κάθε δουλειά έχει τα ρίσκα της αλλά ακούγεται άδικο αν μπεις στην θέση τους κατασταταρχη.ειναι όμως υπαρκτή νομοθεσία.

Ο νόμος της υπαναχώρησης, πληροφοριακά και μόνο υπάρχει απο τη δεκαετία του '90.

 

Είναι ξεκάθαρος και υποχρεωμένος ο έμπορος να τον ακολουθήσει.

 

Η όλη συζήτηση βέβαια μου θυμίζει εποχές περι 2ετίας. Που κανείς εδώ μέσα δε το δεχόταν και ας το έλεγε ο νόμος, που ήθελαν αποδείξεις για να πιστούν.

 

Η Υπουργική απόφαση. Όλα τα υπόλοιπα, να 'χαμε να λέγαμε.

 

 

Ο καταναλωτής ευθύνεται για τυχόν μείωση της αξίας του προϊόντος μόνον εάν ο ίδιος προέβη σε κακή χρήση. Για παράδειγμα, αν αποσυσκευάσει το προϊόν, για να δει πώς είναι και αν λειτουργεί, αυτό δεν σημαίνει ότι μειώνει την αξία του.

 

Και κάτι τελευταίο. Το κατάστημα είναι υποχρεωμένο βάσει νόμου να στείλει μαζί με τη συσκευή το έντυπο της υπαναχώρησης.

 

Αν δε το κάνουν, αυτομάτως οι 14 μέρες προθεσμίας γίνονται ένας χρόνος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#274   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/06/2015 - 19:32

Τωρα δεν μιλάει κανεις;
Κατι μάθαμε και σήμερα για τα νόμιμα δικαιώματα του καταναλωτή ;)

#275   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 20/06/2015 - 19:35

Τωρα δεν μιλάει κανεις;
Κατι μάθαμε και σήμερα για τα νόμιμα δικαιώματα του καταναλωτή ;)

Δε μιλάει κανείς γιατί δεν υπάρχει λόγος...  :rolleyes:

 

Όταν εσύ η ίδια ή ο nikosgnr (ή και οποιοσδήποτε άλλος) επιβεβαίωσετε τα λεγόμενά σας, εδώ θα είμαστε. 

 

Μέχρι τότε ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει.



#276   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/06/2015 - 19:50

Τωρα δεν μιλάει κανεις;
Κατι μάθαμε και σήμερα για τα νόμιμα δικαιώματα του καταναλωτή ;)

Χωρίς να έχω κάτι προσωπικά μαζί σου και χωρίς να είμαι με κανενός το μέρος, θα σου θέσω την εξής απορία και περιμένω μια απάντηση. 

 

Βάσει νόμου λοιπόν, επειδή λέμε για τους νόμους (κάπου χωλαίνουν όμως), αν εσύ πουλήσεις το iPhone σου σαν ιδιώτης για να πάρεις το 6S π.χ πρέπει να παρέχεις στον ιδιώτη που θα το πάρει 6 μήνες εγγύηση...Έχει δεν έχει εγγύηση το τηλέφωνο από την εταιρία. 

 

Αν λοιπόν λέμε ότι χαλάσει στους 5 μήνες στα χέρια του και το πάει νομικά...Θα τον καλύψεις???


Once You Go Mac You Never Go Back

#277   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/06/2015 - 19:53

Χωρίς να έχω κάτι προσωπικά μαζί σου και χωρίς να είμαι με κανενός το μέρος, θα σου θέσω την εξής απορία και περιμένω μια απάντηση.

Βάσει νόμου λοιπόν, επειδή λέμε για τους νόμους (κάπου χωλαίνουν όμως), αν εσύ πουλήσεις το iPhone σου σαν ιδιώτης για να πάρεις το 6S π.χ πρέπει να παρέχεις στον ιδιώτη που θα το πάρει 6 μήνες εγγύηση...Έχει δεν έχει εγγύηση το τηλέφωνο από την εταιρία.

Αν λοιπόν λέμε ότι χαλάσει στους 5 μήνες στα χέρια του και το πάει νομικά...Θα τον καλύψεις???


Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. Αρχικά, θα το ψάξω και ύστερα, εφόσον ισχύει, θα δω πως θα τι θα κανω αν και εφόσον αποφασίσω να το πουλησω ;)
Θα μου φανεί χρήσιμο και αν αγοράσω συσκευή. Εχεις την επίσημη νομοθεσία μπροστά σου; Θα googlαρω βέβαια και εγώ!

#278   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/06/2015 - 19:56

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. Αρχικά, θα το ψάξω και ύστερα, εφόσον ισχύει, θα δω πως θα τι θα κανω αν και εφόσον αποφασίσω να το πουλησω ;)
Θα μου φανεί χρήσιμο και αν αγοράσω συσκευή. Εχεις την επίσημη νομοθεσία μπροστά σου; Θα googlαρω βέβαια και εγώ!

Όχι Έφη δεν την έχω δυστυχώς, αλλά ήταν σε σεμινάριο για ασφαλίσεις και εγγυήσεις αυτοκινήτων που είχα κάνει παλιότερα και μας τον είχαν δείξει. 

 

Για αυτό σου λέω κάπου χωλαίνουν οι νόμοι και αν τα πας όλα βάσει νόμου χάνεις την μπάλα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#279   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/06/2015 - 19:59

Όχι Έφη δεν την έχω δυστυχώς, αλλά ήταν σε σεμινάριο για ασφαλίσεις και εγγυήσεις αυτοκινήτων που είχα κάνει παλιότερα και μας τον είχαν δείξει.

Για αυτό σου λέω κάπου χωλαίνουν οι νόμοι και αν τα πας όλα βάσει νόμου χάνεις την μπάλα.

Ας μας απαντήσει ενας νομικός για το τι περιλαμβάνει η νομοθεσια.
Παντως πρεπει να προσαρμοζόμαστε στις συνθήκες ;)

Βρηκα αυτο http://europa.eu/you...aq/index_el.htm αλλα δεν τα λεει τελείως ξεκάθαρα και δεν ειμαι σίγουρη αν μιλάει και για εγχώριες συναλλαγές !

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 20/06/2015 - 20:01


#280   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 20/06/2015 - 21:45

και δηλαδή τώρα κανεις εκτύπωση αυτά που είπε ο Νίκος και πας στο κατάστημα και του λες τι?? ότι έχω δικαίωμα με αυτά τα χαρτιά να πάρω τα λεφτά μου πίσω? μαλιστα... πολυ λογικο... :)

 

τώρα μιλάμε για iPhone και μάλιστα εδώ στην ελλάδα δεν μπορείτε να επιστρέψετε το iPhone από την στιγμή που ενεργοποιηθεί ότι πρόβλημα και αν έχει θα πάει στην infoquest...! 
 
ακόμα και από κατάστημα πιο γνωστό να το αγόραζες doa δεν καλύπτεται  από την στιγμή που ενεργοποιηθεί η συσκευή..


#281   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/06/2015 - 21:53

 

και δηλαδή τώρα κανεις εκτύπωση αυτά που είπε ο Νίκος και πας στο κατάστημα και του λες τι?? ότι έχω δικαίωμα με αυτά τα χαρτιά να πάρω τα λεφτά μου πίσω? μαλιστα... πολυ λογικο... :)

 

τώρα μιλάμε για iPhone και μάλιστα εδώ στην ελλάδα δεν μπορείτε να επιστρέψετε το iPhone από την στιγμή που ενεργοποιηθεί ότι πρόβλημα και αν έχει θα πάει στην infoquest...! 
 
ακόμα και από κατάστημα πιο γνωστό να το αγόραζες doa δεν καλύπτεται  από την στιγμή που ενεργοποιηθεί η συσκευή..

 

Σωστά. Εδώ είναι Ελλάδα... 



#282   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 20/06/2015 - 21:59

Σωστά. Εδώ είναι Ελλάδα... 

αν υπήρχε ένα apple store τα πράγματα θα ήτανε διαφορετικά...!

 

όση θέλουνε λοιπόν να είναι σίγουρη για την συσκευή iphone που αγοράζουνε να πληρώνουνε και με το παραπάνω από την infoquest εγώ δηλαδή που πήρα από τους πρώτους το iphone 6 plus από την αποθήκη τις infoquest 978 euro είμαι χαζός ε?? ότι πληρώνεις παίρνεις..!!!  θες φτηνότερα? ναι θα έχεις θέματα...!!! 


#283   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/06/2015 - 22:04

 

αν υπήρχε ένα apple store τα πράγματα θα ήτανε διαφορετικά...!

 

όση θέλουνε λοιπόν να είναι σίγουρη για την συσκευή iphone που αγοράζουνε να πληρώνουνε και με το παραπάνω από την infoquest εγώ δηλαδή που πήρα από τους πρώτους το iphone 6 plus από την αποθήκη τις infoquest 978 euro είμαι χαζός ε?? ότι πληρώνεις παίρνεις..!!!  θες φτηνότερα? ναι θα έχεις θέματα...!!! 

 

Αν εσύ δε θες να χαρείς τα δικαιώματα που σου δίνει ο νόμος, δικαίωμά σου. Εγώ θέλω. Επιπλέον, εμένα μου έχει τύχει να χω πάρει iphone απο Γερμανό και να μου βγάλει πρόβλημα και ipad από σκρουτζομάγαζο και να λειτουργεί μια χαρά. 
Τα πράγματα θα ΓΙΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ όταν μάθουμε και ασκούμε τα δικαιώματά μας. Συγγνώμη, που δε θα περιμένω apple store για να δικαιωθώ.



#284   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 20/06/2015 - 22:29

 

αν υπήρχε ένα apple store τα πράγματα θα ήτανε διαφορετικά...!

 

όση θέλουνε λοιπόν να είναι σίγουρη για την συσκευή iphone που αγοράζουνε να πληρώνουνε και με το παραπάνω από την infoquest εγώ δηλαδή που πήρα από τους πρώτους το iphone 6 plus από την αποθήκη τις infoquest 978 euro είμαι χαζός ε?? ότι πληρώνεις παίρνεις..!!!  θες φτηνότερα? ναι θα έχεις θέματα...!!! 

 

Οτι τι?? Εσυ πηρες το καλο και οσοι παιρνουν απο skroutz πηραν το σκάρτο?

 

Μην το πεις παραεξω... 



#285   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/06/2015 - 23:04

Αν εσύ δε θες να χαρείς τα δικαιώματα που σου δίνει ο νόμος, δικαίωμά σου. Εγώ θέλω. Επιπλέον, εμένα μου έχει τύχει να χω πάρει iphone απο Γερμανό και να μου βγάλει πρόβλημα και ipad από σκρουτζομάγαζο και να λειτουργεί μια χαρά.
Τα πράγματα θα ΓΙΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ όταν μάθουμε και ασκούμε τα δικαιώματά μας. Συγγνώμη, που δε θα περιμένω apple store για να δικαιωθώ.


Μπορεις να μας πεις τι ισχύει σε πώληση μεταξυ ιδιωτών ;
Ευχαριστώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες