Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Aγορα ιστιοφορου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   masimenomilo

masimenomilo

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2014 - 16:19

καλησπέρα συμφορουμιτες. πως περνάτε ? λοιπόν θέλω να πάρω γνώμες για μια επιχειρηματική δραστηριότητα που θέλω να ξεκινήσω εντός του επομένου μήνα λέω να ασχοληθώ με τον τουρισμό αγοράζοντας ενα ιστιοφόρο με χρήματα που μάζευα και έχω στην άκρη
μίλησα με εναν οικογενειακό φίλο που κάνει αυτή τη δουλειά βέβαια με αρκετά ιστιοφόρα και είναι ευχαριστημένος όπως επίσης και με μια κοπέλα που άρχισε τη δουλειά πρόπερσι. Μου πρότεινε κάποια πολύ καλά ιστιοφόρα για αρχή που κυμαίνονται στα 40-45 χιλιάρικα συν 400 ευρώ η άδεια για την έναρξη
Μου απάντησαν στην ερώτηση για τα έξοδα σκιπερ οτι οι περσότεροι δεν παίρνουν γιατί δεν θέλουν ξένους στην παρεα.Επισης τις ενοικιάσεις τις αναλαμβάνει γραφείο οπότε ξεμπερδεύεις και με αυτό Φορολογία εχει 4%. Η αλήθεια ειναι πως μου φαίνεται λίγο εύκολο για να είναι πραγματικό. Τι λέτε εσείς? έχετε κάποια άποψη επί του θέματος?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/11/2014 - 17:54

Δεν γνωρίζω τον χώρο αλλά έχω 3 βασικές συμβουλές
Πρώτα κοίταξε τις εναλλακτικές τοποθετήσεις δηλαδή με τα ίδια χρήματα να τα επενδύσεις αλλού τι απόδοση θα έχεις και με τι περίπου κίνδυνο
Μετά υπολόγισε και τα έξοδα συντήρησης/ προμήθειες σε γραφεία/ κόστοι αποθήκευσης όταν θα είναι ανενεργό/μηχανικά σε ετήσια βάση για να κάνεις καλύτερη ανάλυση
Και μια ανάλυση 3 σεναρίων: νεκρό σημείο πόσοι πελάτες τον χρόνο για να βγάζεις τα έξοδα της δεύτερης συμβουλής μαζί με ένα ποσό που θα έχεις θέσει για να αποσβένεις την επένδυση σου πχ τα 40.000€ σε 10 χρόνια= 4000€ χρόνο, θετικό σενάριο και αρνητικό
Φυσικά σε όλα τα ποσά δεν μπορείς να τα λες στο περίπου γιατί μετά θα τιναχτεί ο προυπολογισμός σου

#3   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/11/2014 - 18:17

Δεν γνωρίζω τον χώρο αλλά έχω 3 βασικές συμβουλές
Πρώτα κοίταξε τις εναλλακτικές τοποθετήσεις δηλαδή με τα ίδια χρήματα να τα επενδύσεις αλλού τι απόδοση θα έχεις και με τι περίπου κίνδυνο
Μετά υπολόγισε και τα έξοδα συντήρησης/ προμήθειες σε γραφεία/ κόστοι αποθήκευσης όταν θα είναι ανενεργό/μηχανικά σε ετήσια βάση για να κάνεις καλύτερη ανάλυση
Και μια ανάλυση 3 σεναρίων: νεκρό σημείο πόσοι πελάτες τον χρόνο για να βγάζεις τα έξοδα της δεύτερης συμβουλής μαζί με ένα ποσό που θα έχεις θέσει για να αποσβένεις την επένδυση σου πχ τα 40.000€ σε 10 χρόνια= 4000€ χρόνο, θετικό σενάριο και αρνητικό
Φυσικά σε όλα τα ποσά δεν μπορείς να τα λες στο περίπου γιατί μετά θα τιναχτεί ο προυπολογισμός σου


Τι μου θύμησες τωρα!!

#4   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/11/2014 - 18:49

Για να δω τι θα πεις, περιμενω :)

#5   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/11/2014 - 18:58

Θα πω πως καλο θα ήταν να ρωτήσει κάποιους εκεί με τα ίδια αφού θέλει να κανει το συγκεκριμένο μαζί με όλα αυτα που είπες επίσης νεκρό σημείο χαμηλό γιατι δεν την βλέπω την αγορά στα ντουζενια της . Εμείς εδώ δεν μπορούμε να πούμε και παρά πολλά χωρις στοιχεία, αλλα και πάλι δύσκολο !

#6   antonispap40

antonispap40

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Twitter:@antonispap40
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:antonispap40

Δημοσίευση 26/11/2014 - 19:50

Γνώστη πάντως που έχω και ενοικιάζει ιστιοφόρα ξέρω πως βγάζει καλά λεφτά! Αυτός δεν έχει μόνο δικά του, αλλά η εταιρία του ενοικιάζει και από ιδιώτες όταν δεν τα χρησιμοποιούν! Ο αδερφός μου επίσης που έγινε σκίπερ παίρνει καλό μεροκάματο όταν κάνει βόλτες.

Ψάξε το λίγο, ρώτα.. Μπορεί να βγάλεις χρήμα (όχι τρελό).

#7   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/11/2014 - 00:42

εχεις μιλησει με ασφαλιστικη για μα δεις ποσο κοστοζει η ασφαλεια τονχρονο;
εχεις αποφανθει ποσο κοστος θα εχεις τον χρονο κ ποσα κερδη προσδοκεις; γιαννα υπολογησεις ποτε θα κανεις αποσβαση κ ετσι να δεις αν αξιζει.

legit


#8   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2014 - 11:17

Επειδή είναι η δουλειά μου η ασφάλιση ιστιοφόρου σας ενημερώνω ότι αρκετοί πελάτες κάνουν την δραστηρίοτητα που αναφέρει ο masimenomilo και μου λένε ότι είναι μία πολύ καλή επένδυση!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες