Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SOS Νομική συμβουλή.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   masimenomilo

masimenomilo

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2014 - 17:29

Καλησπέρα συμφορουμιτες.εχω ενα θεμα με χρηματα που χρωσταω σε εταιρια κινητης τηλεφωνίας.πριν τρία χρονια είχα κανει σύνδεση σε γνωστή εταιρια στης οποίας το συμβόλαιο έγραφε οτι θα με ενημερώνουν με γραπτό μήνυμα οταν ξεπερνάω ενα ποσο % του πάγιου.Τα μηνύματα ερχοντουσαν καθυστερημένα πχ σημερα έχουμε 8 ερχοταν το μήνυμα 10 του μήνα και έλεγε πως 8 του μήνα ξεπερασα το 60% του πάγιου.ενημερωσα αλλα τα ίδια με αποτέλεσμα να ερθει ο λογαριασμός 250 ευρω τουλαχιστον τον οποίο δεν πλήρωσα και ποτε.περναει κανας χρόνος και και με παιρνουν τηλεφωνο κατι χαζοδικες τουςστους οποίους είπα το προβλημα και μου λένε οτι μίλησαν με τον πατέρα μου και τους ειπε οτι θα πληρώσουμε(δεν είχα δώσει τηλεφωνο του πατέρα μου και όντως πήρανε). Ξανα περνάει λίγος καιρός με παιρνουν και μου λένε οτι θα γινει κατασχεση θα ερθει διαταγή πληρωμής κτλ κτλ.Λεω οτι δεν πληρώνω.Περναει λίγος καιρός ξανα τα ίδια αλλα αυτη τη φορα μου λένε πως αν βαλω ενα ποσο το οποίο αντιστοιχεί σε λιγότερο του μισού του αρχικού ποσού ολα θα ειναι οκ και τελειώνει το θεμα εκει.Μμμ σκέφτομαι και λέω δε βαριέσαι αν ειναι ετσι να γλυτωσω δικαστήρια κτλ να το κανω και λέω οκ αλλα θελω και μια βεβαίωση πως με αυτο το ποσο θα είμαστε οκ.Τι το είπα;άρχισε να φωνάζει και να λεει πως δεν φτάνει που με εξυπηρετούν θα κανω και κουμάντο τι θα μου δώσουν. Λέω οκ δεν πληρώνω για σας.Περναει ξανα ενας χρόνος και φτάνουμε στο κοντινό μέλλον.με παίρνει τηλεφωνο η Μανα μου και μου λεει αυτο κ αυτο με εχουν ζαλίσει και με παιρνουν δικηγόροι τηλεφωνα.παιρνω τηλεφωνο στο δικηγορικό γραφειο και λέω πως καλούν τους συγγενείς μου και τους ενημερώνουν για το τι χρωσταω κι μου λένε πως εχω δηλώσει τα τηλεφωνα ο ίδιος.Απανταω πως δεν πληρώνω τιποτα και κλεινω το τηλεφωνο.Στελνω μέιλ στη εταιρια και ζητώ επισήμως να μου στείλουν τα τηλεφωνα που εχω δηλώσει για να με καλούν και η επίσημη απαντήσει ειναι πως εχω δώσει μονο το σταθερο του σπιτιου που εμένα μονος μου.Τι να κανω;να κανω μια μήνυση για παραβίαση προσωπικών δεδομένων;να το τραβηξω; Ας μου πει καποιος την γνώμη του.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/12/2014 - 17:33

Εταιρεία συλλογής βερεσέδων είναι που σε ενοχλεί...η πληρώνεις και ηρεμείς η δεν πληρώνεις μια και σε σπάνε τα νεύρα ...με την μήνυση θα σου βγει ποιο ακριβά από το να δώσεις τα 250€

#3   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 09/12/2014 - 17:44

Εγώ στην θέση σου θα το τράβαγα και στην τελική αν κέρδισα θα τους έβαζα να μου πληρώσουν και τα έξοδα. Δεν θα μου έκαναν τέτοια κόλπα και απειλές και θα το άφηνα ετσι.

#4   magnet

magnet

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2014 - 18:06

Πάρε τηλ τον συνήγορο του πολίτη. .. θα έχουν υπάρξει και άλλες παρόμοιες υποθέσεις. ..
Αναμένουμε νέα! !

#5   masimenomilo

masimenomilo

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2014 - 18:45

Μα αν εφταιγα θα πλήρωνα αλλα τι;να πληρώσω το νταβατζιλικη τους;θα μιλήσω αυριο με το συνήγορο του καταναλωτή εν και μου ειπε ενας φίλος οτι δύσκολα θα βγαλω άκρη γιατι ειναι μεγαθηριο εταιρια και εχει απο πισω πολλούς δικηγόρους.

#6   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/12/2014 - 18:17

Αν κινηθείς μέσω ΙΝΚΑ και Συνηγόρου του Πολίτη δεν θα πληρώσεις τίποτα σε έξοδα,ενώ το θετικό είναι ότι από τη στιγμή που θα τους καταθέσεις και την επίσημη μήνυση,θα σταματήσουν να ενοχλούν εσένα και την οικογένειά σου.Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.Εγώ πριν μερικά χρόνια έκανα έγγραφη καταγγελία μεσω ΙΝΚΑ στην Alpha Bank για αυθαίρετη προμήθεια σε συναλλαγή που έκανα.Το ποσό που διεκδίκησα ήταν μόλις 1,3 ευρώ αλλά δεν είχα σκοπό και διάθεση να το χαρίσω στους Κλέφτες(Τράπεζες).



#7   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2014 - 00:40

Εγώ συμφωνώ με το Πέτρο, όλη η διαδικασία εκτός από ψυχολογική φθορά που θα έχεις μέχρι να γίνει το Δικαστήριο και χρήματα σε δικηγόρο σου, συν 100 ευρώ που είναι για ΝΑ κάνεις μήνυση πιστεύω δεν αξίζει. Δώστα και απλά μην ξανά ασχοληθείς.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες