Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με το ηχείο του iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 13/12/2014 - 15:09

Καλησπέρα σε όλους! Παιδιά τον τελευτείο καιρό (περίπου μια βδομάδα πριν βγει η 8.1.2) και ενώ ήμουν στην 8.1.1 ξαφνικά το κινητό έχασε τον ήχο από το ηχείο! Κατευθείαν έκανα μία επανικίνηση αλλά δεν επανήλθε! Μετά έκανα hard reset και όλα οκ! Αυτό το πρόβλημα μου το έβγαλε 1η φορά τότε και μετά άλλες 2-3 φορές! Μου το έβγαλε και την ημέρα που βγήκε η 8.1.2 την έκανα μέσω OTA update αλλά δεν λύθηκε και την επόμενη μέρα έκανα από iTune με setup as new, και όλα λειτουργούσαν ρολόι (δεν είχα επίσης ούτε ένα bug που στην 8.1.1 είχα πολλά)! Χθές το βράδυ και ενώ το κινητό το είχα χωρίς θήκη και χωρίς μεμβράνη, μου έπεσε κάτω αλλά ευτυχώς εξωτερικά δεν έπαθε τπτ (ελπίζω ούτε εσωτερικά)! Μόλις το σήκωσα και το άνοιξα διαπίστωσα ότι δεν δούλευε η αφή, έκανα πάλι επανεκίνηση αλλα χωρίς αποτέλεσμα και μετά hard reset και όλα comple, σαν καινούργιο! Μετά από λίγο χάθηκε και πάλι ο ήχος (ενώ είχε αρκετές μέρες) και επανερχόταν μόνος του. Πρίν λίγο του έκανα ένα hard reset και έστρωσε!

Έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με τον ήχο στο κινητο του? Η συσκευή μου είναι 4S 16Gb, iOS 8.1.2 χωρίς jailbreak  (και στην 8.1.1 χωρις jailbreak ήταν πάλι). Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μου αλλά προσπαθώ να γράψω κάθε λεπτομέρεια μπας και βοηθήσω!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 13/12/2014 - 15:57

μπας και εχεις εγγυηση;

Τελευταία επεξεργασία από: GARFITO, 13/12/2014 - 15:57

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#3   ckostikas

ckostikas

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/12/2014 - 16:01

Αρκετά γνωστό και σύνηθες θέμα στα 4s να τα παίζει το τσιπάκι και να θέλει reballing (google it). Φυσικά αν δε το δεί ένας τεχνικός τίποτα δεν είναι σίγουρο.



#4   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 14/12/2014 - 03:11

μπας και εχεις εγγυηση;


Όχι δεν έχω εγγύηση! Μακάρι να είχα θα το πήγαινα κατευθείαν αλλά πλησιάζει τα 3 χρόνια σε 3 μήνες! Αν χρειαστεί όντως επισκευή, πόσο περίπου πάει το μαλλί;

Αρκετά γνωστό και σύνηθες θέμα στα 4s να τα παίζει το τσιπάκι και να θέλει reballing (google it). Φυσικά αν δε το δεί ένας τεχνικός τίποτα δεν είναι σίγουρο.


Σήμερα μετά το πρωί δεν έχασε καθόλου τον ήχο! Μέχρι στιγμής! Νομίζω και στο iPhone 3G παλιότερα τα είχε φτύσει το ηχείο! Έψαξα για reballing στο 4S στο ηχείο δεν βρήκα κάτι! Βασικά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι σημαίνει; Επιδιόρθωση ειναι σίγουρα αλλά με ποιον τροπο και ποιο κόστος! Στην περιοχή μου για τεχνικό ειναι λίγο δύσκολο! Άμα το συνεχίσει σαν πρόβλημα ίσως το πάω από εκεί που το πήρα για να μου πουν τι θέλει!

#5   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 14/12/2014 - 10:43

μπας και ήρθε η ωρα ν αναβαθμίσεις τη συσκευή σου;

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#6   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 14/12/2014 - 11:00

Υπαρχει ενα μπακαλικο fix με ενα χαρτακι που τοποθετεις πανω απο το τσιπακι για να το πιεζει. Ειμαι απο κινητο και δε μπορω να το ποσταρω.

#7   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 14/12/2014 - 13:50

μπας και ήρθε η ωρα ν αναβαθμίσεις τη συσκευή σου;


Έχει έρθει εδώ και καιρό! Άμα είχα την οικονομική δυνατότητα θα το είχα πάρει ήδη! Μαζεύω λεφτα! Αν αντέξει μέχρι το καλοκαίρι η κανένα 9μηνο ακόμα καλώς !


Υπαρχει ενα μπακαλικο fix με ενα χαρτακι που τοποθετεις πανω απο το τσιπακι για να το πιεζει. Ειμαι απο κινητο και δε μπορω να το ποσταρω.


Έψαξα πάντως και στο Google και δεν βρήκα κάτι! Πάντως έχει μια μέρα δεν μου έβγαλε καθόλου πρόβλημα! Με την 8.1.1 μου έβγαζε συνέχεια! Μήπως ειναι κανένα bug του iOS 8?

#8   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2014 - 14:21

οι αναφορες ειναι λιγες παντως.....βρηκα αυτο εδω.....δεν ξερω

 

"So I figured this out after watching some YouTube videos. I ended up jail breaking the device (was planning on it anyways) and then downloading ifile from cydia. In ifile I clicked library - launchdaemons- and then found the file titled "com.apple.iapd.plist" and deleted it. No more sound issues. It WAS NOT a hardware issue, it was software as I suspected. Hope this helps anybody with the same problem."



#9   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 27/12/2014 - 00:47

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Νομίζω ότι το πρόβλημα με το ηχείο οφείλεται σε μια πτώση που είχε γίνε πριν τις γιορτές! Όταν χάνεται ο ήχος μόλις το "χτυπήσω" λίγο στο κατω μέρος επανέρχεται και μάλλον δε τυχόν μικρό χτύπημα χάνεται!
Μπορεί ναι να λέω βλακεία αλλά εγώ αυτό παρατήρησα!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες