Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τρίξιμο στην οθόνη σε iphone 6


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 15/12/2014 - 21:58

Εγώ δε θα αναφερθώ στα περί αντικατάστασης κλπ

Όμως θα σου πω το λόγο για τον οποίο παρατηρείς αυτό που παρατηρείς.

 

Το κινητό περιμετρικά έχει δοντάκια τα οποία κουμπώνουν στην οθόνη για να υπάρχει στεγανοποίηση. Παρ' όλα αυτά, λόγω απουσίας χώρου στην περιοχή με τα κουμπιά και σε αυτή με τη θύρα δοντάκια δεν υπάρχουν. Επομένως πολλοί χρήστες παρατηρούν αυτό το φαινόμενο.

 

Το αν θα το γυρίσεις ή όχι είναι δική σου απόφαση, όμως σκέψου ότι υπάρχει κατασκευαστική αιτία εμφάνισης του φαινομένου.

 

Φίλε μου σύμφωνα με αυτό που γράφεις δηλαδή όλα θα έχουν το πρόβλημα αυτό αφού είναι κατασκευαστικό το θέμα. Σωστά;

 

 

Θα προτιμούσα να χαιρόμουν το κινητό αψεγάδιαστο βασικά γιατί ήδη απο εχθές έχω σκάσει με το θεμα.
Και δεν θα προτιμούσα σέρβις κτλπ διότι και εγώ τα έχω ζήσει στο παρελθόν (προ smartphone με κάτι Sony Ericsson κτλπ) Τωρα ένας λόγος που δεν θέλω ανακατασκευασμένο ειναι ότι πρώτα δεν το έχω χαρεί καλα καλα και δεύτερο ότι μπορώ να το αλλάξω και αργότερα.
Επίσης διάβασα κιόλας ότι πολλά ανακατασκευασμένα είχαν τριχουλες στη κάμερα και διαφορά αλλα τέτοια
Και θα αρχίσω να μπαίνω σε περιπέτειες που έχω δει ότι και εδώ στο φόρουμ πολλοί είχαν στο παρελθόν με ανακατασκευασμένα

 

Δεν φαντάζεσαι πόσο σε νιώθω...

 

Χθες που πήγα να βάλω μια προστατευτική ζελατίνα στην οθόνη, πατήσα, όχι απλά άγγιξα, με τον αντίχειρα κάτω δεξιά στην οθόνη στην περιοχή δεξιά του home button, λίγο προς τα κάτω και σταδιακά μέχρι την άκρη και παρατήρησα οτι κάνει ένα κλικ κλικ. Όπως όταν κάτι κολλάει ξεκολαει. Δεν είναι με τίποτα εμφανές με το μάτι. Όσο και να το παρατηρείς δεν πατιέται για παράδειγμα η οθόνη προς τα κάτω. Απλά κάνει αυτό το κλικ κλικ.

 
Μπήκα κατευθείαν και έψαξα και διάβασα σε φόρουμ ότι δυστυχώς, οτι εμφανίζεται με το καιρό και το έχουν αρκετοί.
Στο σημείο που είπα (ανάμεσα στα ηχεία κ το home button), άλλοι στη μεριά των volume buttons και άλλοι στη μεριά της κάμερας.
 
Πήρα ρώτησα σε Apple store, είμαι Γερμανία, έχω και το apple care +, αλλά και πάλι δεν δίνουν νέα συσκευή. Είναι η πολιτική της εδώ και χρόνια.
 
Το έχω λίγο παραπάνω απο 1 μήνα και δε θέλω refurbished..
 
 
 
 
 
 

Τελευταία επεξεργασία από: vmac, 15/12/2014 - 22:01


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/12/2014 - 22:07

[quote name="vmac" post="1660487" timestamp="1418673535"]Φίλε μου σύμφωνα με αυτό που γράφεις δηλαδή όλα θα έχουν το πρόβλημα αυτό αφού είναι κατασκευαστικό το θέμα. Σωστά;



Δεν φαντάζεσαι πόσο σε νιώθω...

Χθες που πήγα να βάλω μια προστατευτική ζελατίνα στην οθόνη, πατήσα, όχι απλά άγγιξα, με τον αντίχειρα κάτω δεξιά στην οθόνη στην περιοχή δεξιά του home button, λίγο προς τα κάτω και σταδιακά μέχρι την άκρη και παρατήρησα οτι κάνει ένα κλικ κλικ. Όπως όταν κάτι κολλάει ξεκολαει. Δεν είναι με τίποτα εμφανές με το μάτι. Όσο και να το παρατηρείς δεν πατιέται για παράδειγμα η οθόνη προς τα κάτω. Απλά κάνει αυτό το κλικ κλικ.

Μπήκα κατευθείαν και έψαξα και διάβασα σε φόρουμ ότι δυστυχώς, οτι εμφανίζεται με το καιρό και το έχουν αρκετοί.
Στο σημείο που είπα (ανάμεσα στα ηχεία κ το home button), άλλοι στη μεριά των volume buttons και άλλοι στη μεριά της κάμερας.

Πήρα ρώτησα σε Apple store, είμαι Γερμανία, έχω και το apple care +, αλλά και πάλι δεν δίνουν νέα συσκευή. Είναι πολιτική της εδώ και χρόνια.


Το έχω λίγο παραπάνω απο 1 μήνα και δε θέλω refurbished..

Ναι απ οτι είχα διαβάσει είχαν και άλλοι σε αλλα σημεία αυτο το θέμα
Ευτυχώς η δυστυχώς το refurbished ειναι μονόδρομος

#48   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/12/2014 - 17:58

Αχιλλέα το πήρες ;

#49   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/12/2014 - 19:38

Έλα φίλος
Μου το έφτιαξαν δεν χρειάστηκε να το αλλάξω τελικά

#50   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 16/12/2014 - 19:49

Έλα φίλος
Μου το έφτιαξαν δεν χρειάστηκε να το αλλάξω τελικά


Που το πηγές και στο έφτιαξαν ;
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#51   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/12/2014 - 19:50

Έλα φίλος
Μου το έφτιαξαν δεν χρειάστηκε να το αλλάξω τελικά

Τι σου το έκαναν;

 

 

Φίλε μου σύμφωνα με αυτό που γράφεις δηλαδή όλα θα έχουν το πρόβλημα αυτό αφού είναι κατασκευαστικό το θέμα. Σωστά;

 

Όχι.

Για να το εξηγήσω καλύτερα, το πλαίσιο της οθόνης έχει δοντάκια για υποστήριξη, από κάτω, για να "βρίσκει". Λόγω φυσικής αδυναμίας χώρου στην περιοχή με τα κουμπιά έντασης δοντάκι στο συγκεκριμένο σημείο δεν υπάρχει. Αν πάρεις τη συσκευή, κάτω από πηγή φωτός και πατήσεις την οθόνη δίπλα από τα κουμπιά, θα παρατηρήσεις ένα αμελητέο αλλά παρατηρήσιμο βύθισμα 0.5mm (το νούμερο είναι υποτυπώδες για να σου δώσω να καταλάβεις). Στο 6+ αυτό δε παρατηρείται λόγω μεγαλύτερης συσκευής, επομένως περισσότερου χώρου για τοποθέτηση υποστήριξης.

 

Το παραπάνω δε σημαίνει ότι όλες οι οθόνες θα αρχίσουν να τρίζουν. Σημαίνει όμως ότι όλα παρουσιάζουν το συγκεκριμένο και μικρό βύθισμα, το οποίο από πολλούς δε παρατηρείται. Κατασκευαστικά και μόνο. Έτσι φτιάχνεται η συσκευή. Δοκίμασα 3 διαφορετικά τηλέφωνα σε 3 διαφορετικά καταστήματα, ρώτησα άτομα και η απάντηση που πήρα από όλους ήταν η ίδια, ότι ναι, το παρατήρησαν κι αυτή. Η οθόνη στην περιοχή των κουμπιών βυθίζεται λίγο μέσα.

 

Δοκιμάστε το και θα δείτε. Υπενθυμίζω ότι δεν είναι λόγος ανησυχίας και ότι είναι έτσι από το εργοστάσιο το τηλέφωνο κι ότι κάποιοι άνθρωποι δεν είναι απλά τόσο παρατηρητικοί ώστε να το δουν.


Τελευταία επεξεργασία από: giorgos_rou, 16/12/2014 - 19:55


#52   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/12/2014 - 19:51

Έλα φίλος
Μου το έφτιαξαν δεν χρειάστηκε να το αλλάξω τελικά

Τι σου έφτιαξαν δηλαδή; Τι έφταιγε;



#53   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/12/2014 - 19:54

Τι σου το έκαναν;

 

 

Όχι.

Για να το εξηγήσω καλύτερα, το πλαίσιο της οθόνης έχει δοντάκια για υποστήριξη, από κάτω, για να "βρίσκει". Λόγω φυσικής αδυναμίας χώρου στην περιοχή με τα κουμπιά έντασης δοντάκι στο συγκεκριμένο σημείο δεν υπάρχει. Αν πάρεις τη συσκευή, κάτω από πηγή φωτός και πατήσεις την οθόνη δίπλα από τα κουμπιά, θα παρατηρήσεις ένα αμελητέο αλλά παρατηρήσιμο βύθισμα 0.5mm (το νούμερο είναι υποτυπώδες για να σου δώσω να καταλάβεις). Στο 6+ αυτό δε παρατηρείται λόγω μεγαλύτερης συσκευής, επομένως περισσότερου χώρου για τοποθέτηση υποστήριξης.

 

Το παραπάνω δε σημαίνει ότι όλες οι οθόνες θα αρχίσουν να τρίζουν. Σημαίνει όμως ότι όλα παρουσιάζουν το συγκεκριμένο και μικρό βύθισμα, το οποίο από πολλούς δε παρατηρείται. Κατασκευαστικά και μόνο. Έτσι φτιάχνεται η συσκευή. Δοκίμασα 3 διαφορετικά τηλέφωνα σε 3 διαφορετικά καταστήματα, ρώτησα άτομα και η απάντηση που πήρα από όλους ήταν η ίδια, ότι ναι, το παρατήρησαν κι αυτή. Η οθόνη στην περιοχή των κουμπιών βυθίζεται λίγο μέσα.

 

Δοκιμάστε το και θα δείτε. Υπενθυμίζω ότι δεν είναι λόγος ανησυχίας και ότι είναι έτσι από το εργοστάσιο το τηλέφωνο.

 

Ναι, οκ και κατανοητά όλα αυτά. Και όντως το σημείο με τα κουμπιά έντασης είναι "αδύνατο".

 

Εμένα όμως που το κάνει στο κάτω μέρος που είπα; Τι φταίει; Είναι ανάμεσα στο home btn και το ηχείο.

Δεν μπαίνει μέσα η οθόνη όπως και του φίλου πιο πάνω, αλλά κάνει κλικ κλικ σαν να κολλάει ξεκολλάει κάτι.



#54   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/12/2014 - 19:55

isystem
Είχε ξεκούμπωθει λίγο η οθόνη στο συγκεκριμένο σημείο
Την άνοιξε τη ξανά έβαλε και τώρα
είναι κομπλέ
Κάνει μεν αυτό το αμελητέο βαθούλωμα που λέει και ο giorgos_rou αλλά καμία σχέση με πριν ούτε και το προσεχείς

#55   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/12/2014 - 19:56

Ναι, οκ και κατανοητά όλα αυτά. Και όντως το σημείο με τα κουμπιά έντασης είναι "αδύνατο".

 

Εμένα όμως που το κάνει στο κάτω μέρος που είπα; Τι φταίει; Είναι ανάμεσα στο home btn και το ηχείο.

Δεν μπαίνει μέσα η οθόνη όπως και του φίλου πιο πάνω, αλλά κάνει κλικ κλικ σαν να κολλάει ξεκολλάει κάτι.

Καταρχάς δοκίμασες το παραπάνω και το επαλήθευσες; Αλήθεια ρωτώ.

 

Όσον αφορά την απορία σου, δυστυχώς δε ξέρω. Απ' ό,τι θυμάμαι δεν υπάρχει υποστήριξη ούτε εκεί. Υπάρχει αριστερά και δεξιά στις βίδες μόνο. Πάντως όταν είχα ένα 5C το είχε εκδηλώσει στο ίδιο σημείο και έσφιξα λίγο τις βίδες και βελτιώθηκε.



#56   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 16/12/2014 - 20:01

Άρχισαν και τα ανοίγματα ......δλδ συμφωνεί η Apple να ανοίγονται και να κουμπώνονται ;;ενδιαφέροντα πραγματα...Η
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#57   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/12/2014 - 20:09

Καταρχάς δοκίμασες το παραπάνω και το επαλήθευσες; Αλήθεια ρωτώ.

 

Όσον αφορά την απορία σου, δυστυχώς δε ξέρω. Απ' ό,τι θυμάμαι δεν υπάρχει υποστήριξη ούτε εκεί. Υπάρχει αριστερά και δεξιά στις βίδες μόνο. Πάντως όταν είχα ένα 5C το είχε εκδηλώσει στο ίδιο σημείο και έσφιξα λίγο τις βίδες και βελτιώθηκε.

Το συγκεκριμένο "βαθούλωμα" που περιγράφεις το έχω δει σε 6άρι συναδέλφου μου. Δε χρειάστηκε να το βάλουμε μπροστά απο μια λάμπα για παράδειγμα, ήταν φανερό. Αλλά δε του κουνιόταν όπως του h8breed.

 

Στο δικό μου τι να πω, ίσως να είναι οι βίδες που λες. Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ. Γιατί είναι πολύ περίεργο. Προσπάθησα να το τραβήξω βίντεο να σας το δείξω αλλά δε φαίνεται τίποτα οπότε άδικος κόπος.



#58   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/12/2014 - 20:13

Άρχισαν και τα ανοίγματα ......δλδ συμφωνεί η Apple να ανοίγονται και να κουμπώνονται ;;ενδιαφέροντα πραγματα...Η

Δεν ξέρω,η αλήθεια είναι ότι είχα διαβάσει στο φόρουμ της apple πως σε μερικές παρόμοιες περιπτώσεις το έπαιρναν οι τεχνικοί και μετά το επέστρεφαν άμεσα χωρίς να το κάνει
Πιθανολογώ πως θα έκαναν κάτι αντίστοιχο

#59   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/12/2014 - 20:14

isystem
Είχε ξεκούμπωθει λίγο η οθόνη στο συγκεκριμένο σημείο
Την άνοιξε τη ξανά έβαλε και τώρα
είναι κομπλέ
Κάνει μεν αυτό το αμελητέο βαθούλωμα που λέει και ο giorgos_rou αλλά καμία σχέση με πριν ούτε και το προσεχείς

 

Μάλιστα, οπότε δεν έχουμε αντικατάσταση συσκευής όπως είχα διαβάσει και μου είχαν πει εδώ που ρώτησα. Περίεργο.

Όπως και οτι άνοιξε το κινητό, έβγαλε και ξαναέβαλε την οθόνη. 

Έκαναν καλή δουλειά; Τώρα όλα καλά δηλαδή; Δεν κάνει πια κλικ; Τίποτα σκόνες, γρατζουνιές; 


Τελευταία επεξεργασία από: vmac, 16/12/2014 - 20:16


#60   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/12/2014 - 20:15

Οι οθόνες είναι γνωστό πως αλλάζονται πλέον

 

Πολλά Apple Stores στη συγκεκριμένη περίπτωση κάνουν αυτό αντί να δώσουν ανακατασκευασμένο. Πολλές φορές το επιλέγει και πελάτης.

 

h8breed πόσο περίμενες για την επιδιόρθωση;


Τελευταία επεξεργασία από: giorgos_rou, 16/12/2014 - 20:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες