Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβλημα σε iphone 5 μετα απο αλλαγη οθονης!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   aggelos1992

aggelos1992

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 19/12/2014 - 04:50

καλησπερα! σημερα αλλαξα την (λιγο) σπασμενη σε μια ακρουλα original οθονη μου σto iphone 5 μου. την πηρα απο ebay 30 ευρω αν εχει σημασια. ηρθε με touch screen lcd ετοιμο πλαισιο κτλπ κομπλε, τα μονα που εβαλα πανω ηταν η μπροστινη καμερα και το home button απο την original. ακολουθησα την διαδικασια με εμπειρο τεχνικο μαζι οποτε σιγουρα δεν χαλασαμε κατι απο πινακια, πλακετα κτλπ. Η οθονη και το κινητο δουλευει/ανοιγει κομπλε ομως προσεξα οτι μετα απο λιγη ωρα χρησης αρχισε να μην κανει καλο respond καθολη τη διαρκεια. Δλδ μερικες φορες τρεμοπαιζει η οθονη πχ ανεβοκατεβαζει μονο του την καρτελα υπενθυμησεων ή πηγαινει αριστερα δεξια στις σελιδες εφαρμογων. εκτος απο αυτο το κινητο μου δεν καταλαβαινει φορτιση...δλδ συνδεω το καλωδιο και ενω διχνει τον κεραυνο πανω δεξια, το ποσοστο % της μπαταριας δεν ανεβαινει. Τελος εφοσον τωρα πλεον το κινητο μου δειχνει απο 1-10% μπαταρια, οταν το βγαζω απο τη πριζα κλεινει μονο του, και αν πατησω το wake button για να το ξανανοιξω, τοτε ανοιγει κανονικα και με το που περασει το apple logo ξανακλεινει πρωτου προλαβω να κανω τπτ. 

υπαρχει πιθανοτητα να φταιει η καινουρια οθονη? δλδ να βραχυκυκλωνει κατι ?το μπεζελ απο μεσα το ξυσαμε ελαχιστα μηπως αρχισε να υπαρχει προβλημα ηλεκτρικου κυκλωματος λογω της επαφης με το απευθειας αλουμινιο? (εκανα restore as new και δεν αλλαξε τπτ) (θα ξαναβαλω την παλια οθονη να δω αν ληθει το προβλημα)

 

αν ξερει καποιος κατι παρακαλω βοθεια!!!

ευχαριστω πολυ 

αγγελος φινος



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 19/12/2014 - 08:20

Η οθονη ειναι μουφα.

#3   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 19/12/2014 - 12:39

Αν δεν έχει αφαιρεθεί από άλλο iPhone, αυτό φταίει



#4   magnet

magnet

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2014 - 12:58

Απορώ πως δίνετε λεφτά σε τέτοια πράγματα από το e bay όταν μια αυθεντική απέχει σε τιμή αρκετά από αυτή που πουλάνε στο νετ.. κατά 99% είναι χάσιμο χρημάτων. ..εκτός και εάν έχει αγοράσει κάποιος άλλος πρώτα και το προϊόν είναι δοκιμασμένο!

#5   aggelos1992

aggelos1992

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 19/12/2014 - 14:04

Η οθονη ειναι μουφα.

 

 

Αν δεν έχει αφαιρεθεί από άλλο iPhone, αυτό φταίει

 

 

Απορώ πως δίνετε λεφτά σε τέτοια πράγματα από το e bay όταν μια αυθεντική απέχει σε τιμή αρκετά από αυτή που πουλάνε στο νετ.. κατά 99% είναι χάσιμο χρημάτων. ..εκτός και εάν έχει αγοράσει κάποιος άλλος πρώτα και το προϊόν είναι δοκιμασμένο!

δηλαδη τι μου προτεινετε? να ζητησω refund και να παρω αυθεντικη απο καποιο καταστημα? ξερεται καποιο τετοιο καταστημα?

βοηθεια ζητησα οχι κραξιμο..



#6   Ivanovic

Ivanovic

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2014 - 14:16

Τσεκαρες ότι ο connector της οθόνης ή του digitizer πατάει καλά; συνήθως αν δε "κουμπωσει" κανονικά έχεις τέτοια θέματα. Αν δεν είναι αυτό τότε θέμα οθόνης εννοείται.

#7   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 19/12/2014 - 14:25

Δεν ξέρω αν με το refund μπορείς να βγάλεις άκρη όμως.



#8   aggelos1992

aggelos1992

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 19/12/2014 - 14:34

Τσεκαρες ότι ο connector της οθόνης ή του digitizer πατάει καλά; συνήθως αν δε "κουμπωσει" κανονικά έχεις τέτοια θέματα. Αν δεν είναι αυτό τότε θέμα οθόνης εννοείται.

 

 

Δεν ξέρω αν με το refund μπορείς να βγάλεις άκρη όμως.

KostasKor θα ζητησω refund απο ebay δεν νομιζω να εχω θεμα ελπιζω!

 

Ivanovic ειμαι 99% σιγουρος οτι παταει καλα γιατι το πατησα απαλα απο ολες τις γωνιες για να κουμπωσει καλα. επισης το μεταλικο λεπτο καλυμα πανω απο τα 3 pins της οθονης βιδωσε μια χαρα οποτε αν το λες και εσυ πρεπει να ειναι οθονη..θα βαλω τωρα την παλια και  θα σας πω. ευχαριστω πολυ 



#9   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 19/12/2014 - 14:54

αφου θα το ανοιξεις τσεξαρε παλι να δεις μηπως σου ξεφυγε τιποτα


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#10   aggelos1992

aggelos1992

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 19/12/2014 - 15:44

αφου θα το ανοιξεις τσεξαρε παλι να δεις μηπως σου ξεφυγε τιποτα

το εχω ανοιχτο μπροστα μου και δεν εχει ξεφυγει τπτ. το κινητο μολις την συνεδεσα δουλευε κανονικα ανοιγε εκλεινε κτλπ. μονο η οθονη εκανε καποια μικρα not responding αλλανη γενικως δουλευε κανονικα. μολις επεφτε η μπαταρια ομως εκλεισε μονο του κ μετα μολις προσπαθω να το ανοιξω δειχνει το logo apple και με το που ανοιγει ξανακλεινει μονο του. εβαλα και την παλια αυθεντικη οθονη και δυστυχως συμβαινει το ιδιο. παιζει να βραχυκυκλωνει καπως το πλαίσιο μου το οποιο το εξυσα λιγο ? παιζει να μου εκανε ζημια η μουφα οθονη? 



#11   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 19/12/2014 - 17:36

Πρωτον δεν σε εκραξε κανενας διοτι δεν ειναι ολοι παντογνωστες και μπορει να συμβει στον καθεναν.
Κατα δευτερον ,δεν προκειται να σου εκανε ζημια η μουφα οθονη.
Τριτον συννενοησου με καποιον τεχνικο απο εδω μεσα να δοκιμασετε μια αλλη οθονη να δεις αν φταιει αυτο .
Επισης θα ελεγα αν δεν εχουν περασει πολλες μερες που την αγορασες ,ανοιξε case για refund στο ebay.

#12   aggelos1992

aggelos1992

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 19/12/2014 - 18:08

Πρωτον δεν σε εκραξε κανενας διοτι δεν ειναι ολοι παντογνωστες και μπορει να συμβει στον καθεναν.
Κατα δευτερον ,δεν προκειται να σου εκανε ζημια η μουφα οθονη.
Τριτον συννενοησου με καποιον τεχνικο απο εδω μεσα να δοκιμασετε μια αλλη οθονη να δεις αν φταιει αυτο .
Επισης θα ελεγα αν δεν εχουν περασει πολλες μερες που την αγορασες ,ανοιξε case για refund στο ebay.

πηγα σε τεχνικο και μου ειπε οτι φταιει η μπαταρια και οτι ηταν στα τελευταια της. αλλαξαμε μπαταρια και δουλευει το κινητο. η μουφα οθονη και παλι φαινεται να επιρεαζει το κινητο γιατι μου κανει διαφορα περιεργα. οπως και να εχει θα ζητησω refund 

ευχαριστω πολυ 



#13   magnet

magnet

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2014 - 20:31

Δεν σε κράξαμε απλά κάναμε ένα σχόλιο .. έστω και λίγο πιο "αυστηρο" :) Όπως και να έχει θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις αυτό που σου είπαν και πιο πάνω τα παιδιά. .ξαναβάλε τουλάχιστον την παλιά που είχες να δεις αν λειτουργεί έστω και σπασμένη όπως πριν... αν ναι φταίει η καινούρια οθόνη. ..

Τελευταία επεξεργασία από: magnet, 19/12/2014 - 20:32


#14   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2014 - 21:37

Για την ιστορία απλώς. OEM οθόνη δεν πρόκειται να βρείς πουθενά, γιατί απλά δεν υπάρχει πουθενά.

Μόνο στο σέρβις της apple.

Απο κει και πέρα όμως, υπάρχουν διαφορές στις ποιότητες. Απο ifixit που πήρα πρίν λίγο καιρό,

μια χαρά ήταν, αλλά έκανε και 40 ευρώ βέβαια.



#15   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 21/12/2014 - 10:10

Ο τεχνικός σου μάλλον είναι άσχετος...αυτό με την μπαταρία πως το σκέφτηκε? λοιπών έπεσες σε ελαττωματική οθόνη, όποτε εκεί είναι το θέμα. Original δεν υπάρχουν πουθενά όποτε άσε τους άλλους να λένε τα δικά τους...ξαναπάρε από eBay και θα είσαι εντάξει. Εννοείται ζητάς refund για αυτήν...και αν σε σπάει τα νεύρα βάλε τη γνήσια μέχρι να έρθει η καινούργια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες