Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iPhone 6, απορίες περί καταστήματος.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
219 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2015 - 17:41

Κάπου διάβασα ότι ενας δεν έχει 4G και έχει το μοντέλο 1549 και είναι US.

 

Στο site της apple όντως στο μοντέλο 1549 δεν έχει την ελλάδα αλλα μόνο στο 1586.

 

Απο ότι εχω καταλάβει απο το φορουμ δεν παίζει ρόλο αν είναι απο αμερική και οτι θα δουλεύει το 4G  κανονικά.

 

Και στην περιγραφή του κινητού στο birdphone λέει 4G ΟΧΙ, αλλα υπέθεσα οτι θα τους είχε ξεφύγει.

 

Τι ισχύει τελικα;

US Α1549 παίζει Ελλάδα τo 4G.


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/01/2015 - 17:50

Κάπου διάβασα ότι ενας δεν έχει 4G και έχει το μοντέλο 1549 και είναι US.

 

Στο site της apple όντως στο μοντέλο 1549 δεν έχει την ελλάδα αλλα μόνο στο 1586.

 

Απο ότι εχω καταλάβει απο το φορουμ δεν παίζει ρόλο αν είναι απο αμερική και οτι θα δουλεύει το 4G  κανονικά.

 

Και στην περιγραφή του κινητού στο birdphone λέει 4G ΟΧΙ, αλλα υπέθεσα οτι θα τους είχε ξεφύγει.

 

Τι ισχύει τελικα;

Απο το 5S και μετά δε σε απασχολεί το μοντέλο. Αρκεί να είναι προφανώς ξεκλείδωτο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#78   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2015 - 18:53

Για να το λέτε κάτι θα ξέρετε αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο μοντέλο αυτό δεν αναφέρεται η Ελλάδα στις χώρες.

 

Τελος πάντων την ακύρωσα την παραγγελία γιατί φοβήθηκα με αυτά που διάβασα (μπήκα χθές εδώ και insomnia και βρήκα πόσα θέματα με ελαττωματικα iphone 6) οπότε είμαι στην αναζήτηση καταστήματος πάλι χαχα.

 

Θα επικοινωνήσω αύριο με seven και με το elektrostore24 και θα δω που θα με βγάλει :P

 

Είναι κρίμα να πληρώνεις 650 euro και σε περίπτωση ελαττωματικού εξ αρχής να σε στέλνουν στην εγγύηση.

 

Την υπαναχώρηση την ξέρω αλλα πιστεύω δύσκολα βγάζεις άκρη και τώρα θα είναι περίοδος εξεταστικής.



#79   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/01/2015 - 19:31

Η Ελλάδα αναφέρεται κανονικά. Οι μπάντες που υποστηρίζονται εδώ είναι οι 1, 3, 5.

 

http://www.apple.com/iphone/LTE/

 

Δε σε απασχολεί αυτό όπως σου 'πα. Ψάξε να δίνουν DOA χωρίς να το ερμηνεύουν όπως γουστάρουν.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 04/01/2015 - 19:31

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#80   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2015 - 20:29

Όντως αν στην ελλάδα έχουμε τις μπάντες 1 3 5 τότε δουλεύει κομπλέ απλα αν δείτε στο μοντέλο 1549 δεν υπάρχει η ελλάδα και υπάρχει στο άλλο μοντέλο 1586.

 

Anyway για να το λέτε κάτι θα ξέρετε παραπάνω :P

 

Στο θέμα του καταστήματος,

Αύριο θα επικοινωνήσω με κάποια καταστήματα για να ρωτήσω. Εκτός απο το gadget-shop και seven, ξέρουμε κανενα άλλο που να είναι σωστό σε θέμα DOA?



#81   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/01/2015 - 20:53

Υπάρχουν οι συγκεκριμένες μπάντες. Ουσιαστικά αυτό κοιτάς.

 

Για άλλο κατάστημα κάνε μια έρευνα αγοράς μόνος σου. Πονεμένη ιστορία το DOA σε Skroutz.

 

Γι' αυτό και θα σε σώσει η υπαναχώρηση μετά αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#82   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/01/2015 - 21:35

Νικόλα χρόνια πολλά και καλη χρονιά!! Αυτό είναι υπόδειγμα εντύπου υπαναχώρησης από συμβάσεις εκτός εμπορικού καταστήματος και εξ' αποστάσεως. Υπάρχει κάποιο άλλο για εντος εμπορικού καταστήματος;;

Για να μην μπερδευόμαστε. Η υπαναχώρηση των 14 ημερών αφορά μόνο σε συμβάσεις εξ αποστάσεως (online  αγορές, σύμβαση πχ νέου συμβολαίου σε κινητό από το τηλέφωνο) και εκτός εμπορικού καταστήματος. ΔΕΝ υπάρχει δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών όταν αγοράζουμε από το κατάστημα. 



#83   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2015 - 21:44

Για να μην μπερδευόμαστε. Η υπαναχώρηση των 14 ημερών αφορά μόνο σε συμβάσεις εξ αποστάσεως (online  αγορές, σύμβαση πχ νέου συμβολαίου σε κινητό από το τηλέφωνο) και εκτός εμπορικού καταστήματος. ΔΕΝ υπάρχει δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών όταν αγοράζουμε από το κατάστημα. 

Αν γίνει παραγγελία online και παραλάβη απο το κατάστημα δεν θεωρείται εξ αποστάσεως ε; :P



#84   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/01/2015 - 21:51

Αν γίνει παραγγελία online και παραλάβη απο το κατάστημα δεν θεωρείται εξ αποστάσεως ε; :P

Όχι.



#85   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2015 - 22:01

Οκ, σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.



#86   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 04/01/2015 - 22:40

Νίκο, η υπαναχώρηση από την αγορά ισχύει και στην περίπτωση που η συσκευή έχει ανοιχτεί και χρησιμοποιηθεί;;; Γιατί στην περίπτωση πχ. του καμμένου pixel, δεν είναι δυνατόν να διαπιστωθεί το πρόβλημα (εργοστασιακό λάθος) αν η συσκευή δεν τεθεί σε λειτουργία. Μου φαίνεται λογικό να χρησιμοποιούν αυτό (το ότι δηλαδή η συσκευή έχει χρησιμοποιηθεί) σαν δικαιολογία για να απορρίψουν την αίτηση υπαναχώρησης. Επίσης, υπάρχουν εδώ στο φόρουμ περιπτώσεις χρηστών που ζήτησαν υπαναχώρηση για χρησιμοποιημένη συσκευή και δικαιώθηκαν;;;



#87   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/01/2015 - 22:52

Και να έχει ανοιχτεί η συσκευή δεν αλλάζει κάτι. Δες εδώ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#88   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 05/01/2015 - 01:27

Για να μην μπερδευόμαστε. Η υπαναχώρηση των 14 ημερών αφορά μόνο σε συμβάσεις εξ αποστάσεως (online αγορές, σύμβαση πχ νέου συμβολαίου σε κινητό από το τηλέφωνο) και εκτός εμπορικού καταστήματος. ΔΕΝ υπάρχει δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών όταν αγοράζουμε από το κατάστημα.


Καλα που το λες γιατι διαβαζαμε οτι και απο καταστημα να το παρεις μπορεις να κανεις υπαναχωρηση.
Αρα οσοι το παιρνουμε απο καταστημα τοτε με το DOA που το μεταφραζουν οπως θελουν και χωρις δικαιωμα υπαναχωρησης ειναι δυσκολα τα πραγματα αν εχει καποιο θεμα η συσκευη.

#89   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/01/2015 - 22:44

Καλα που το λες γιατι διαβαζαμε οτι και απο καταστημα να το παρεις μπορεις να κανεις υπαναχωρηση.
Αρα οσοι το παιρνουμε απο καταστημα τοτε με το DOA που το μεταφραζουν οπως θελουν και χωρις δικαιωμα υπαναχωρησης ειναι δυσκολα τα πραγματα αν εχει καποιο θεμα η συσκευη.

Το DOA διαπιστώνω με λύπη πως είναι πονεμένη ιστορία τελικά. Έβλεπα ένα μαγαζί που το διαφήμιζε, αλλά μόνο αν η συσκευή δεν ανάψει. Για μένα αυτό είναι τύποις DOA, γιατί κάλλιστα μπορεί το κινητό να χαλάσει πχ μετά από 5 λεπτά. Υπάρχει τότε DOA ; Όχι. Αν ζούσαμε σε χώρα που μας σέβονται, θα έπρεπε να μας τα αλλάζουν κατευθείαν όταν έχει παρουσιαστεί πρόβλημα σε καινούριο κινητό (σου βάζω εγώ ενα διάστημα 15 ημερών). 

Εγώ προσωπικά έχω και νομικό θέμα με τα "ανακατασκευασμένα" και όταν απέστειλα ένα μέιλ κατεβατό νομικού αποκλειστικά περιεχομένου  (πολύ καλά εμπεριστατωμένου) στη Γραμματεία του Καταναλωτή ( όπου και υπέγραφα με την επαγγελματική μου ιδιότητα του δικηγόρου), έλαβα την εξής αποκαρδιωτική απάντηση " Δυστυχώς δε μπορούμε να απαντάμε σε νομικά ζητήματα, απευθυνθείτε σε δικηγόρο".

Περί DOA λοιπόν, διαβάζουμε και τα ψιλά τους γράμματα , πριν προχωρήσουμε σε αγορά. Όσον αφορά το δικαίωμα υπαναχώρησης, όσοι δεν το τηρούν , παρανομούν. Δυστυχώς και πάλι βλέπω ότι κάποιοι βάζουν δικούς τους όρους μέσα στο νόμο. Χθες πχ διάβαζα σε μεγάλο κατάστημα ρούχων, πως "η εταιρία  δύναται να μη δεχθεί το δικαίωμα της υπαναχώρησης."

Ακόμη μπανανία είμαστε. Αυτό θα αλλάξει μόνο μέσω ημών, μην περιμένετε από ελέγχους κλπ. Καταγγέλουμε όποιον βλέπουμε να μην το τηρεί και τον τιμωρούμε με το να μην αγοράσουμε πότε από αυτόν. Και δεν υπάρχουν ημίμετρα στο δικαίωμα υπαναχώρησης. Δηλαδή , μην ψαρώνουμε από τους όρους χρήσης τους, αν δλδ λένε " υπαναχωρείς σε 7 ημέρες" είναι παράνομο. Όπως είναι εντελώς γελοίο να σου πούνε , "μα αποδέχθηκες τους όρους χρήσης που λένε για 7 ημέρες". 



#90   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/01/2015 - 20:58

Καλησπέρα,

 

Το πήρα τελικά απο  elektrostore24.gr και όλα μια χαρά.

 

Όλα μια χαρά. Καμία σχέση το κινητό με το 4 που είχα.

 

Μόνο μια απορία έχω.

 

Πίσω αυτά που γράφει το κινητό μου κάνουν για Ισπανικά. Αλλα ο φορτιστής είναι αμερικάνικος.

Σε ενα  site με  imei check που είδα, μου βγάζει οτι η χώρα είναι Καναδάς. Τι έχει παιχτεί; χαχα

Το μοντέλο είναι το Α1549.

 

Επίσης έχει την 8.1. Να παω στην τελευταία; Και αν ναι να πάω μεσω restore η απευθείας απο την συσκευή; (Κάποια στιγμή ίσως κανω jb αν παίζει ρόλο αυτό)

 

Ευχαριστώ και γενικά ευχαριστώ για της πληροφορίες που μου δώσατε για την αγορά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες