Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iPhone 6, απορίες περί καταστήματος.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
219 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/12/2014 - 16:25

Καλησπέρα, 

 

μέσα στην βδομάδα θα παραγγείλω το 6 απο κάποιο κατάστημα γιατί οι μεγάλες αλυσίδες και οι πάροχοι είναι ακριβοί :P

 

Θέλω να μου προτείνεται αν γίνεται κάποιο δοκιμασμένο κατάστημα κυρίως απο θέμα DOA γιατί βλέπω εδώ ότι σε κάθε κατάστημα διαφέρει.

 

πχ διάβασα σε κάποιο ότι καλύπτει κινητά τα οποία δεν λειτουργούν καθόλου και πέρα απο αυτό πάει στο σερβις το οποίο μπορεί να ορίσει αν γίνεται αλλαγή με καινούριο ή ανακατασκευασμένο.

 

Πολλά βγάζουν αυτό τον θόρυβο στην οθόνη (στα κουμπιά ήχου ή κάτω δεξιά) σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Όπως επίσης και στα καμένα pixel.

 

Είμαι επαρχεία οπότε όλα θα γίνουν εξ αποστάσεως για αυτό και δεν θέλω να πέσω σε κανέναν "απατεώνα" και να τρέχω στο κατάστημα ή στα σερβις.

 

Έχω ακούσει οτι ο κωτσόβολος έχει καλό DOA (και απο εδώ αλλα και απο γνωστό μου) αλλα είναι ακριβός.

 

Γενικά έχω βρεί και κάποια καταστήματα εκτός skroutz όπως πχ το elektrostore24 αλλα δεν μπορώ να ξέρω αν είναι καλό.

Με το seven spot τί γίνεται; μιας και είναι το μόνο που μπορώ να πάω εκεί αν γίνει κάτι.

Το 4αρι που έχω τώρα το είχα πάρει απο ebw αλλα δεν θέλω ξανα απο εκεί.

 

Γενικά δεν ξέρω αν είναι καλό που το ψάχνω τόσο πλέον (μιας και το 4 καθώς και ένα mbp τα είχα πάρει απο το φθηνότερο κατάστημα και δεν είχα πρόβλημα) αλλα τώρα διαβάζω και πιο πολλά και φοβάμαι κάπως χαχα.

 

Γενικά έχετε να προτείνεται κάποιο κατάστημα ή κατί που πρέπει να ξέρω ή να κοιτάξω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Τελευταία επεξεργασία από: GiannisAsi, 29/12/2014 - 16:25


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/12/2014 - 17:10

Το βασικό πρόβλημα όλων αυτών των καταστημάτων απο Skroutz είναι πως ερμηνεύουν το DOA όπως τους βολεύει και γουστάρουν.

 

Αυτός είναι ο βασικός λόγος να προτιμήσεις τα γνωστά - μεγάλα καταστήματα, μιας και εκεί δεν έχει τέτοια.

 

Απο την άλλη όμως δε πρέπει να σε απασχολεί αυτό. Έχεις το δικαίωμα της υπαναχώρησης εντός 14 ημερών και τα λεφτά σου πίσω.

 

Δες το Gadgetshop. Στο θέμα του DOA απ' όσο ξέρω είναι τυπικότατοι. Και τα Seven το ίδιο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/12/2014 - 17:13

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στο Skroutz και να διαβάσεις τις κριτικές για το κάθε κατάστημα.Θα σε βοηθήσει αρκετά για αρχή.Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα από πού να ψωνίσεις καθώς προβλήματα παρουσιάζονται ακόμα και στα πιο αξιόπιστα καταστήματα.



#4   giorgossssss

giorgossssss

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/12/2014 - 17:51

οχι απο www.macexperts.gr http://www.iphonehel...ice/?hl=service  ΔΕΝ παρεχει DOA 



#5   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/12/2014 - 22:52

Γενικά περιέργα πράγματα συμβαίνουν στο σκρουτζ.

 

Στο seven σήμερα η τιμή πχ άλλαξε 10 ευρώ, επίσης την μια μου βγάζει 20 αξιολογήσεις για αυτό το κατάστημα και την μια 21.

 

Επίσης έχω κρατήσει κάποια καταστήματα που εχω δει οτι τα εχει βγάλει το skroutz και ενω εχουν κανονικά το κινητό, δεν εμφανίζονται στην αναζήτηση του.

 

Γενικά εχω μπερδεφτεί γιατι διαβάζω κρητικές και πχ απο το phonegallery πρέπει να μείνω μακριά με αυτά που βλέπω περι DOA.

 

Γενικά απο οτι βλέπω όλα το πάνε στο service και αν έχει πρόβλημα τότε παίρνεις άλλο.

 

Σε μια κριτική που διάβασα για ενα ipad απο το κατάστημα αυτό, το οποίο είχε προβλημα το touch, η απάντηση απο την επίσημη αντιπροσωπεία ήταν ότι επειδή είναι εισαγωγή απο άλλη χώρα, δεν γίνεται DOA. ισχύει κάτι τέτοιο;



#6   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 29/12/2014 - 22:59

Στο sprouts πληρώνεις για να μπεις, όποτε είναι λογικό κάποια καταστήματα να αποφάσισαν να μην είναι στο sprouts, για αυτο και δεν τα εμφανίζει. Δεν είναι πανάκεια το skroutz, είναι ενα βοηθητικό εργαλείο.

#7   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/12/2014 - 23:08

 
Σε μια κριτική που διάβασα για ενα ipad απο το κατάστημα αυτό, το οποίο είχε προβλημα το touch, η απάντηση απο την επίσημη αντιπροσωπεία ήταν ότι επειδή είναι εισαγωγή απο άλλη χώρα, δεν γίνεται DOA. ισχύει κάτι τέτοιο;


'Επίσημη αντιπροσωπεία' λέγοντας; Ξεκαθάρισε στο μυαλό σου, αυτό που ισχύει. DOA δίνουν μόνο τα καταστήματα που σου πουλάνε τη συσκευή. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι αυτά που είναι παραεισαγωγές, οι περισσότεροι δεν κάθονται να ψαχτούν από ποιον προέρχονται καθώς μπορεί να υπάρχουν 2-3 μεσάζοντες μέχρι να τα έχουν.

 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#8   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/12/2014 - 23:08

Πληρώνεις μια και καλή ή κάθε μέρα πχ;

 

Γιατί λεώ ότι ενα κατάστημα σήμερα υπάρχει και αυριο οχι, ενω αν μπείς στο σιτε του, έχει κανονικά το τηλ.

 

Αν και δεν είναι αυτό το θέμα μας, απλα έτσι χάνεις κάποιες ευκαιρίες :P



#9   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/12/2014 - 23:11

'Επίσημη αντιπροσωπεία' λέγοντας; Ξεκαθάρισε στο μυαλό σου, αυτό που ισχύει. DOA δίνουν μόνο τα καταστήματα που σου πουλάνε τη συσκευή. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι αυτά που είναι παραεισαγωγές, οι περισσότεροι δεν κάθονται να ψαχτούν από ποιον προέρχονται καθώς μπορεί να υπάρχουν 2-3 μεσάζοντες μέχρι να τα έχουν.

Στην infoquest αναφαίρθηκε αυτός που έκανε την κριτική.

Εγώ ξέρω οτι το δίνουν τα καταστήματα, αλλα τα καταστήματα λένε ότι πρέπει να πάει στο service για να δουν αν όντως έχει πρόβλημα και έπειτα κάνουν την αντικατάσταση.



#10   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/12/2014 - 23:13

Ναι αλλά αν πάει σε εξουσιοδοτημένο service(infoquest, isystem) και όντως διαπιστωθεί πρόβλημα, δεν σου δίνουν καινούργιο του κουτιού, αλλά ανακατασκευασμένο :) Στο κουτί καινούργιο, εφόσον έχει DOA σου δίνει το ίδιο το κατάστημα :)

 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#11   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/12/2014 - 23:30

Αρα με λίγα λόγια λένε παπάτζες τα καταστήματα και πέρα απο τα μεγάλα που έχουν το κιν 740, δεν εφαρμόζει κανενα το DOA.

 

Διότι αυτά λενε οτι πρέπει να το στείλουν πρώτα στο επίσημο σερβις.

 

Απλά δεν πρέπει να μπλέξεις με εγγυήσεις, και εύχομαι να μην μπλέξω :P



#12   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/12/2014 - 23:36

Προσωπική μου εικόνα είναι αυτή. Ίσως να κάνω και λάθος... Εγώ πάντως όταν αγόρασα και τα iPhone και το iPad από κατάστημα Γερμανός μου ανέφεραν από μόνοι τους το doa και ότι αν υπήρχε θέμα θα μου άλλαζαν τη συσκευη με καινούργια σφραγισμένη.

Τελευταία επεξεργασία από: KatiaSr, 29/12/2014 - 23:36

 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/12/2014 - 00:43

Σε μια κριτική που διάβασα για ενα ipad απο το κατάστημα αυτό, το οποίο είχε προβλημα το touch, η απάντηση απο την επίσημη αντιπροσωπεία ήταν ότι επειδή είναι εισαγωγή απο άλλη χώρα, δεν γίνεται DOA. ισχύει κάτι τέτοιο;

Αρα με λίγα λόγια λένε παπάτζες τα καταστήματα και πέρα απο τα μεγάλα που έχουν το κιν 740, δεν εφαρμόζει κανενα το DOA.

 

Διότι αυτά λενε οτι πρέπει να το στείλουν πρώτα στο επίσημο σερβις.

 

Απλά δεν πρέπει να μπλέξεις με εγγυήσεις, και εύχομαι να μην μπλέξω :P

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα καταστήματα απο Skroutz είναι οτι ερμηνεύουν το DOA όπως αυτοί θέλουν.

 

Δεν είναι θέμα κατασκευαστή αλλά του καταστήματος. Αν θέλει το δίνει.

 

Όπως σου 'πα, δε θα πρέπει να σε απασχολεί όταν έχεις το δικαίωμα της υπαναχώρησης.

 

Απο την άλλη να ανοίξεις τη συσκευή μπροστά τους να είσαι καλυμμένος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/12/2014 - 01:29

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα καταστήματα απο Skroutz είναι οτι ερμηνεύουν το DOA όπως αυτοί θέλουν.

Δεν είναι θέμα κατασκευαστή αλλά του καταστήματος. Αν θέλει το δίνει.

Όπως σου 'πα, δε θα πρέπει να σε απασχολεί όταν έχεις το δικαίωμα της υπαναχώρησης.

Απο την άλλη να ανοίξεις τη συσκευή μπροστά τους να είσαι καλυμμένος.


Η υπαναχώρηση μονο σε συναλλαγές απο απόσταση δεν εχει εφαρμογή;
Το λες για το doa; Γιατι αν το μεταφράζουν ως να μην ανοίγει τότε και εκεί να εισαι πάλι ετσι θα σου πουν. Τι εννοείς να εισαι καλυμμένος; Δεν το λέω με υφακι, απλα για να ξερω.

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 30/12/2014 - 01:30


#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/12/2014 - 01:46

Δεν αφορά μόνο εξ' αποστάσεως η υπαναχώρηση.

 

Ανοίγεις τη συσκευασία μπροστά τους για να μη μπορούν να σου πουν τίποτα μετά.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 30/12/2014 - 02:45

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες