Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iPhone 6, απορίες περί καταστήματος.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
219 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   giorgossssss

giorgossssss

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 31/12/2014 - 16:15

μην το ψαχνεις και πολυ με το DOA ,απλα να μην σου τυχει ετσι και εγω εψαχνα καταστημα (εστελνα email , τηλεφωνα ) ο καθενας το ερμηνευε οπως ηθελε το DOA , βρηκα καταστημα σε καλη τιμη και EU μοντελο αλλα ειχε θεμα η συσκευη τελικα ,οποτε το εστειλα service (και ευτυχως αυτο που παραλεβα ειναι μια χαρα) , απλα ειναι τι θα σου τυχει .

Δικη μου συμβουλη προτιμησε EU μοντελο που οτι και να γινει θα εχεις 2ετη εγγυηση , ναι οκ μπορει να αγορασες το US μοντελο απο Ελλαδα και δεν ειναι δικο σου προβλημα και ειναι του πωλητη αλλα αφου μπορεις προτιμησε το.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   disino

disino

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/12/2014 - 16:17

Νομίζω ότι η υπαναχώρηση ισχύει μόνο σε αγορές εξ'αποστάσεως. Το αναφέρει και το παραπάνω ποστ με τους κανόνες.
"Οι κανόνες αυτοί ισχύουν για τις πωλήσεις μέσω διαδικτύου, τις τηλεφωνικές και ταχυδρομικές παραγγελίες και τις πωλήσεις που γίνονται εκτός καταστήματος, π.χ. στο σπίτι του καταναλωτή, στον δρόμο, σε επιδείξεις τύπου Tupperware ή κατά τη διάρκεια εκδρομής που έχει οργανώσει ο έμπορος."

Αν είναι έτσι, καλύπτεται ο φίλος που θα το αγοράσει ηλεκτρονικά, αλλά όχι ο φίλος που το πήρε από τον ΟΤΕ με φυσική παρουσία.

#33   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/12/2014 - 16:39

Δικη μου συμβουλη προτιμησε EU μοντελο που οτι και να γινει θα εχεις 2ετη εγγυηση , ναι οκ μπορει να αγορασες το US μοντελο απο Ελλαδα και δεν ειναι δικο σου προβλημα και ειναι του πωλητη αλλα αφου μπορεις προτιμησε το.

Και τα US 2ετία έχουν. Με απόδειξη αγοράς απευθείας στα εξουσιοδοτημένα εδώ, InfoQuest, Document κτλ.

 

Δε διαφέρουν σε κάτι.

 

Νομίζω ότι η υπαναχώρηση ισχύει μόνο σε αγορές εξ'αποστάσεως. Το αναφέρει και το παραπάνω ποστ με τους κανόνες.
"Οι κανόνες αυτοί ισχύουν για τις πωλήσεις μέσω διαδικτύου, τις τηλεφωνικές και ταχυδρομικές παραγγελίες και τις πωλήσεις που γίνονται εκτός καταστήματος, π.χ. στο σπίτι του καταναλωτή, στον δρόμο, σε επιδείξεις τύπου Tupperware ή κατά τη διάρκεια εκδρομής που έχει οργανώσει ο έμπορος."

Αν είναι έτσι, καλύπτεται ο φίλος που θα το αγοράσει ηλεκτρονικά, αλλά όχι ο φίλος που το πήρε από τον ΟΤΕ με φυσική παρουσία.

Δε περιορίζεται μόνο σε εξ' αποστάσεως.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#34   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/12/2014 - 16:43

Δεν έχει σημασία απο που είναι η συσκευή μιας και βάση της νομοθεσίας υπάρχει 2 ετής εγγύηση για αγορές στην Ευρωπαική Ένωση. 

 

Απο την στιγμή που το κινητό θα έχει απόδειξη απο ελληνικό κατάστημα, δικαιούμαι 2 χρόνια.

 

Βασικά δεν είχε και ΕU μοντέλο για να επιλέξω οπότε πήγα σε US. (μόνο για τον αντάπτορα δεν θα έπερνα αλλα δεν βαρίεσε)

 

Μια ερώτηση, θα πρέπει στην απόδειξη που θα μου έρθει να αναγράφεται κάπου το EMEI ή το SN της συσκευής έτσι δεν είναι;

Αν δεν αναφέρεται να επικοινωνήσω με το κατάστημα; Ή δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση;

 

Στο 4αρι που είχα πάρει παλιά απο ebw, υπήρχε στην συσκευασία απόδειξη με τo ποσο αλλα και μια άλλη κόλα Α4 που είχε τα στοιχεία του κιν.

Ακόμα έτσι είναι;



#35   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/12/2014 - 16:46

To IMEI να αναγράφεται στην απόδειξη.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#36   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/12/2014 - 16:54

Με πήραν τώρα για επιβεβαίωση της παραγγελείας.

 

Εξυπηρετικότατος ο άνθρωπος που μίλησα απλα σε 1-2 πράγματα μου φάνηκαν "περίεργα".

 

Όπως πχ για τον αντάπτορα γιατι μου είπε οτι μπορεί να μην χρειάζεται αν και λεει US. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Αλλα αν χρειάζεται θα μου βάλουν κάποιον δώρο.

Αν μου έρθει με κανονικό ελληνικό φορτιστή μέσα στην συσκευασία και είναι US, τι να υποθέσω;

 

Επίσης για την εγγύηση μου είπε ότι είναι ενας χρόνος και απευθύνομαι σε αυτούς.

Του ανέφερα τα 2 χρόνια λόγο ΕΕ και μου είπε οτι η apple δίνει 1 χρόνο, οπότε και του ανέφερα οτι αναφέρει και η ίδια η εταιρεια στο σιτε της τα 2 χρόνια για αγορές σε ΕΕ και φάνηκε να μην το γνωρίζει αλλα μου είπε οτι θα το περάσει σαν υποσημείωση στην παραγγελεία.


Τελευταία επεξεργασία από: GiannisAsi, 31/12/2014 - 16:55


#37   georgiosdam

georgiosdam

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 31/12/2014 - 17:26

Νομίζω ότι η υπαναχώρηση ισχύει μόνο σε αγορές εξ'αποστάσεως. Το αναφέρει και το παραπάνω ποστ με τους κανόνες.
"Οι κανόνες αυτοί ισχύουν για τις πωλήσεις μέσω διαδικτύου, τις τηλεφωνικές και ταχυδρομικές παραγγελίες και τις πωλήσεις που γίνονται εκτός καταστήματος, π.χ. στο σπίτι του καταναλωτή, στον δρόμο, σε επιδείξεις τύπου Tupperware ή κατά τη διάρκεια εκδρομής που έχει οργανώσει ο έμπορος."

Αν είναι έτσι, καλύπτεται ο φίλος που θα το αγοράσει ηλεκτρονικά, αλλά όχι ο φίλος που το πήρε από τον ΟΤΕ με φυσική παρουσία.

II. ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ / ΡΥΘΜΙΖΕΙ

Η οδηγία ρυθμίζει ορισμένες πτυχές των συμβάσεων που οι καταναλωτές συνάπτουν με προμηθευτές. Αναλόγως της μεθόδου πώλησης ή/και του αντικειμένου / σκοπού της σύμβασης οι συμβάσεις διακρίνονται στις εξής κατηγορίες:

(1) συμβάσεις εκτός εμπορικού καταστήματος,
(2) εξ αποστάσεως συμβάσεις οι οποίες συνάπτονται με αποκλειστική χρήση ενός ή περισσότερων μέσων επικοινωνίας εξ αποστάσεως (internet, τηλέφωνο, κλπ),
(3) συμβάσεις εντός εμπορικού καταστήματος, δηλαδή αυτές που δεν ανήκουν στις δύο προηγούμενες κατηγορίες,

(4) συμβάσεις πώλησης, στα πλαίσια των οποίων ο καταναλωτής αποκτά, έναντι τιμήματος, αγαθά (συμβάσεις πώλησης) ή ταυτόχρονα αγαθά και υπηρεσίες (μικτές συμβάσεις),
(5) συμβάσεις παροχής υπηρεσιών, στα πλαίσια των οποίων ο καταναλωτής αποκτά, έναντι τιμήματος, υπηρεσίες μόνο,
(6) συμβάσεις για την ηλεκτρονική παροχή ψηφιακού περιεχομένου, και
(7) συμβάσεις παροχής κοινής ωφέλειας, δηλαδή νερού, φυσικού αερίου ή ηλεκτρικής ενέργειας ή τηλεθέρμανσης.

#38   GiorgosT82

GiorgosT82

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/12/2014 - 17:39

Και το US που βρήκες μη σε απασχολεί καθόλου. Θα έχεις και τη 2ετία κανονικά μετά σε περίπτωση προβλήματος.
 
Το πουλόφωνο καβάλησε και αυτο καλάμι. Έγινε μεγαλό-κατάστημα.


Καλησπερα σε όλους κ Χρόνια Πολλά,

Μόλις γύρισα απο το πουλίphone καθως ήθελα να αγοράσω κ εγώ ένα 6.
DOA δν αναγνωρίζουν... Εγγύηση 1 έτος παρόλο που τους είπα για 2 βάση ευρωπαικής ένωσης.
Το τελευταίο που με πείραξε ήταν όταν του είπα να το ανοιξω μπροστά του κ αν παρουσιασει καποιο πρόβλημα να μου δώσει καινούριο, αρνήθηκε κατηγορηματικά κ μου είπε πας Infoquest. Μόνο στα samsung δίνει καινουριο.
Ακύρωσα την παραγγελία κ θα πάω αλλού.. Και τους είχα σε μεγάλη εκτίμηση

#39   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/12/2014 - 17:59

Με πήραν τώρα για επιβεβαίωση της παραγγελείας.

 

Εξυπηρετικότατος ο άνθρωπος που μίλησα απλα σε 1-2 πράγματα μου φάνηκαν "περίεργα".

 

Όπως πχ για τον αντάπτορα γιατι μου είπε οτι μπορεί να μην χρειάζεται αν και λεει US. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Αλλα αν χρειάζεται θα μου βάλουν κάποιον δώρο.

Αν μου έρθει με κανονικό ελληνικό φορτιστή μέσα στην συσκευασία και είναι US, τι να υποθέσω;

 

Επίσης για την εγγύηση μου είπε ότι είναι ενας χρόνος και απευθύνομαι σε αυτούς.

Του ανέφερα τα 2 χρόνια λόγο ΕΕ και μου είπε οτι η apple δίνει 1 χρόνο, οπότε και του ανέφερα οτι αναφέρει και η ίδια η εταιρεια στο σιτε της τα 2 χρόνια για αγορές σε ΕΕ και φάνηκε να μην το γνωρίζει αλλα μου είπε οτι θα το περάσει σαν υποσημείωση στην παραγγελεία.

Όλοι καλώς ή κακώς αναφέρονται στο ένα έτος του κατασκευαστή.

 

Δε θα έχεις πρόβλημα για τη 2ετία. Μη σε απασχολεί.

 

Καλησπερα σε όλους κ Χρόνια Πολλά,

Μόλις γύρισα απο το πουλίphone καθως ήθελα να αγοράσω κ εγώ ένα 6.
DOA δν αναγνωρίζουν... Εγγύηση 1 έτος παρόλο που τους είπα για 2 βάση ευρωπαικής ένωσης.
Το τελευταίο που με πείραξε ήταν όταν του είπα να το ανοιξω μπροστά του κ αν παρουσιασει καποιο πρόβλημα να μου δώσει καινούριο, αρνήθηκε κατηγορηματικά κ μου είπε πας Infoquest. Μόνο στα samsung δίνει καινουριο.
Ακύρωσα την παραγγελία κ θα πάω αλλού.. Και τους είχα σε μεγάλη εκτίμηση

Στο DOA πατάνε αυτοί που δεν είναι υπορεωμένοι να δώσουν. Γι' αυτό και σου 'παν αυτό.

 

Μεγαλοπιάστηκαν και έχουν φάει άκυρο καιρό τώρα. Επιλογές υπάρχουν. Βρίσκεις αξιόλογα καταστήματα που θα σε καλύψουν.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 31/12/2014 - 18:04

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#40   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 31/12/2014 - 18:09

Και εγώ εάν δεν βγάλω άκρη με tokinito.gr που αγόρασα το Plus μου και είχε 2 καμένα pixel η θα κάνω υπαναχώρηση, και εάν δεν δεχτούν, μιας και το DOA και αυτοί μου είπαν να τους το στείλω και αυτοί να το πάνε στην infoquest και όταν τους είπα ότι θέλω σφραγισμένο μου το αρνήθηκαν λέγοντας μου ότι το DOA τους είναι να τους το στείλω και να το πάνε να το τσεκάρει η infoquest. Οπότε εάν δεν μου δεχτούν την υπαναχώρηση τότε αναγκαστικά θα πάω Document για αντικατάσταση συσκευής.


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#41   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 31/12/2014 - 18:34

Ρε συ δεν έχουν επιλογή να μην το δεχθούν. Μην φοβάσαι ..

#42   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/12/2014 - 18:46

Και εγώ εάν δεν βγάλω άκρη με tokinito.gr που αγόρασα το Plus μου και είχε 2 καμένα pixel η θα κάνω υπαναχώρηση, και εάν δεν δεχτούν, μιας και το DOA και αυτοί μου είπαν να τους το στείλω και αυτοί να το πάνε στην infoquest και όταν τους είπα ότι θέλω σφραγισμένο μου το αρνήθηκαν λέγοντας μου ότι το DOA τους είναι να τους το στείλω και να το πάνε να το τσεκάρει η infoquest. Οπότε εάν δεν μου δεχτούν την υπαναχώρηση τότε αναγκαστικά θα πάω Document για αντικατάσταση συσκευής.

Καταρχάς κακώς το αφήνεις τόσες μέρες. Κατά δεύτερον για λίγων ημερών συσκευή, προσωπικά ανακατασκευασμένο δε θα δεχόμουν.

 

Κάνε την υπαναχώρηση και τέλος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#43   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/12/2014 - 19:23

Εγω αποφασισμενος οτι δεν θα βγαλω ακρη με το DOA ( αν και απο διαβασμα εδω μεσα δεν βρηκα καποιον να εβγαλε ακρη με DOA) αυτων των μαγαζιών, πηρα απο αυτό που το ειχε και ετοιμοπαράδωτο ( αν και λογο γιορτων τεταρτη θα το εχω αλλα τεσπα ) και ας μην εχει DOA και ελπίζω να μην μου χρειαστει.. σε ενα iphone 4 και ενα mbp δεν μου χρειαστηκε το DOA και ελπιζω ουτε τωρα :P

#44   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 31/12/2014 - 19:31

Καταρχάς κακώς το αφήνεις τόσες μέρες. Κατά δεύτερον για λίγων ημερών συσκευή, προσωπικά ανακατασκευασμένο δε θα δεχόμουν.

 

Κάνε την υπαναχώρηση και τέλος.

Τι κακός και κάκιστα... έχω πάρει τηλέφωνα email. Anyway εάν δεν κάτσει το θέμα υπαναχώρησης θα καταλήξω στην αντικατάσταση. Από τα λεγόμενα πολλών χρηστών στο Macrumors και κάποιον που δουλεύουν σε apple Genius Bar και όχι ένας πάνω από 2 άτομα σε εκείνο το forum, που είναι σε κάποιο apple storeάτομα μου είπαν ότι ακόμα δεν έχουνε φθάσει τα refurbished κομμάτια. Και ότι ακόμα και τώρα αυτά τα iPhone 6 & 6 Plus είναι καινούριες συσκευές. Τώρα να μου λένε ψέματα 2 άτομα? Μπορεί. Αλλά όπως και να έχει, θα είναι καλύτερο από το δικό μου που ήτανε σφραγισμένο και είχε / έχει ακόμα 2 καμένα πίξελ και μια κουκκίδων άσπρη μάλλον κόκκος σκόνης μέσα στην οθόνη.


Τελευταία επεξεργασία από: Darkoulis, 31/12/2014 - 19:32

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#45   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/12/2014 - 19:37

Τι κακός και κάκιστα... έχω πάρει τηλέφωνα email. Anyway εάν δεν κάτσει το θέμα υπαναχώρησης θα καταλήξω στην αντικατάσταση. Από τα λεγόμενα πολλών χρηστών στο Macrumors και κάποιον που δουλεύουν σε apple Genius Bar και όχι ένας πάνω από 2 άτομα σε εκείνο το forum, που είναι σε κάποιο apple storeάτομα μου είπαν ότι ακόμα δεν έχουνε φθάσει τα refurbished κομμάτια. Και ότι ακόμα και τώρα αυτά τα iPhone 6 & 6 Plus είναι καινούριες συσκευές. Τώρα να μου λένε ψέματα 2 άτομα? Μπορεί. Αλλά όπως και να έχει, θα είναι καλύτερο από το δικό μου που ήτανε σφραγισμένο και είχε / έχει ακόμα 2 καμένα πίξελ και μια κουκκίδων άσπρη μάλλον κόκκος σκόνης μέσα στην οθόνη.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μη πάρεις τα λεφτά σου πίσω με την υπαναχώρηση απο τη στιγμή που υπάρχει πρόβλημα.

 

Τώρα για τα ανακατασκευασμένα, να 'ταν ένα μήνα πρίν, να σου 'λεγα ναι έχεις δίκιο.

 

Όταν δεν έρχεται η συσκευή σφραγισμένη, στο κουτί της, τη λες "καινούρια".


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες