Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβλημα με καινουργιο Macbook Pro.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
87 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Alexandros96

Alexandros96

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:DirtyS0cks

Δημοσίευση 04/01/2015 - 21:52

Καλησπερα παιδια, μπαινω κατευθειαν στο ψητο γιατι χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Αγορασα καινουργιο μακμπουκ προ 13" ρετινα 16gb ram και πραγματικα εχω δυσαρεστηθει απο τη μπαταρια του...
Δε παει ουτε καν κοντα στην πολυποθητη αυτονομια των 9 ωρων. Με πληρης φορτιση αναγραφει πως υπολειπονται 4:30 - 5:00 ωρες χρησης μονο με σαφαρι ανοιχτο.. Είναι φυσιολογικοι αριθμοι αυτοι..? Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος κατι παρομοιο?
 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/01/2015 - 21:56

Καλησπερα παιδια, μπαινω κατευθειαν στο ψητο γιατι χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Αγορασα καινουργιο μακμπουκ προ 13" ρετινα 16gb ram και πραγματικα εχω δυσαρεστηθει απο τη μπαταρια του...
Δε παει ουτε καν κοντα στην πολυποθητη αυτονομια των 9 ωρων. Με πληρης φορτιση αναγραφει πως υπολειπονται 4:30 - 5:00 ωρες χρησης μονο με σαφαρι ανοιχτο.. Είναι φυσιολογικοι αριθμοι αυτοι..? Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος κατι παρομοιο?
 

Safari ανοιχτό αλλά με τι περιεχόμενο? Παίζεις παιχνίδια που χρησιμοποιούν flash player?


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   Alexandros96

Alexandros96

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:DirtyS0cks

Δημοσίευση 04/01/2015 - 21:59

Safari ανοιχτό αλλά με τι περιεχόμενο? Παίζεις παιχνίδια που χρησιμοποιούν flash player?

Οχι, Web browsing, facebook κλπ... Και να κλεισω το σαφαρι ή διαφορα ειναι μηδαμινη!



#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/01/2015 - 22:01

Οχι, Web browsing, facebook κλπ... Και να κλεισω το σαφαρι ή διαφορα ειναι μηδαμινη!

Αν θα πας  System Preferences - Users & Groups - Login items τι προγράμματα σου έχει εκεί?


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   Alexandros96

Alexandros96

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:DirtyS0cks

Δημοσίευση 04/01/2015 - 22:05

Μονο το iTunes helper εχει εκει.



#6   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 04/01/2015 - 22:16

Στο δικό μου (MacBook Pro Retina 13" 2014) με 35% μπαταρία μου λέει 4 ώρες απομένουν με ανοιχτό preview και το essential anatomy. Αν είναι ολοκαινουργιος ο υπολογιστης δοκιμασε να ξαναπερασεις το yosemite με καθαρη εγκατασταση μηπως βελτιωθεί η μπαταρία σου.



#7   Alexandros96

Alexandros96

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:DirtyS0cks

Δημοσίευση 04/01/2015 - 22:17

Στο δικό μου (MacBook Pro Retina 13" 2014) με 35% μπαταρία μου λέει 4 ώρες απομένουν με ανοιχτό preview και το essential anatomy. Αν είναι ολοκαινουργιος ο υπολογιστης δοκιμασε να ξαναπερασεις το yosemite με καθαρη εγκατασταση μηπως βελτιωθεί η μπαταρία σου.

Ειναι ολοκαινουργιος! Επειδη ειναι ο πρωτος μου μακ και ακομα ειμαι ασχετος, πως το ξαναπερναω..?



#8   polteris

polteris

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/01/2015 - 22:28

Αστο να λέει φίλε μου. Κατα προσέγγιση ειναι αυτό. Εμένα σε φουλ φορτισμένο macbook air 11,6 με 100 κύκλους περιπου μου γράφει απο την αρχή 5-6 ώρες ακόμα και μου βγάζει 9 με 10 ωρες με photoshop chrome ανοιχτα συνέχεια και ανοιχτο led στο πληκτρολόγιο. Άστο να ρολάρει και δες μετα αν ακομα δεν εχεις καλη αυτονομία. Αν τωρα εχεις φουλ φωτεινότητα την οθόνη αυτά θα είναι τα νουμερα σου.



#9   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 04/01/2015 - 22:33

Μπορείς να το ξαναπεράσεις είτε με ένα usb (κατεβάζεις και γράφεις το λειτουργικό στο usb για να κάνεις από εκεί φορμάτ) ή μέσω του OS X Recovery που κατά τη γνώμη μου είναι πιο απλό σαν διαδικασία. Για να ξεκινήσει το recovery, κατά την εκκίνηση κρατάς πατημένη το command και το R. Από εκεί, θα ανοίξεις το disk utility και θα κάνεις erase (φορμάτ) τον σκληρό σου δίσκο. Στη συνέχεια θα προχωρήσεις με την εγκατάσταση του OS X. Θα κατεβάσει το λειτουργικό και θα το ξαναπεράσει από την αρχή. Γνώμη μου είναι να μην προχωρήσεις άμεσα σε format αλλά να παρακολουθήσεις λίγες μέρες τους χρόνους της μπαταρίας σου και αν δει ότι έχεις μεγάλο πρόβλημα, τότε κάντο.



#10   Alexandros96

Alexandros96

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:DirtyS0cks

Δημοσίευση 04/01/2015 - 22:59

Μπορείς να το ξαναπεράσεις είτε με ένα usb (κατεβάζεις και γράφεις το λειτουργικό στο usb για να κάνεις από εκεί φορμάτ) ή μέσω του OS X Recovery που κατά τη γνώμη μου είναι πιο απλό σαν διαδικασία. Για να ξεκινήσει το recovery, κατά την εκκίνηση κρατάς πατημένη το command και το R. Από εκεί, θα ανοίξεις το disk utility και θα κάνεις erase (φορμάτ) τον σκληρό σου δίσκο. Στη συνέχεια θα προχωρήσεις με την εγκατάσταση του OS X. Θα κατεβάσει το λειτουργικό και θα το ξαναπεράσει από την αρχή. Γνώμη μου είναι να μην προχωρήσεις άμεσα σε format αλλά να παρακολουθήσεις λίγες μέρες τους χρόνους της μπαταρίας σου και αν δει ότι έχεις μεγάλο πρόβλημα, τότε κάντο.

Οκ! Αμα συνεχισει ετσι δε νομιζω να αργησω να το κανω παντως...
Σας ευχαριστω πολυ!!



#11   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/01/2015 - 08:52

Δοκίμασε reset του SMC (System Management Controller) που μεταξύ άλλων ελέγχει και την διαχείριση της μπαταρίας. Σε περίπτωση δηλαδή που έχουν αλλοιωθεί τα settings του, το θέμα σου πρέπει να επιλυθεί.

 
• Κλείσε το Mac.
Σύνδεσε το MagSafe στο Mac και στο ρεύμα.
Στο αριστερό μέρος του πληκτρολογίου πατάς ταυτόχρονα τα πλήκτρα Shift-ctrl-alt και το power button.
Αφήνεις ταυτόχρονα τα πλήκτρα και το power button.
Power-up το Mac.

vires acquirit eundo


#12   Alexandros96

Alexandros96

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:DirtyS0cks

Δημοσίευση 05/01/2015 - 10:56

Αστο να λέει φίλε μου. Κατα προσέγγιση ειναι αυτό. Εμένα σε φουλ φορτισμένο macbook air 11,6 με 100 κύκλους περιπου μου γράφει απο την αρχή 5-6 ώρες ακόμα και μου βγάζει 9 με 10 ωρες με photoshop chrome ανοιχτα συνέχεια και ανοιχτο led στο πληκτρολόγιο. Άστο να ρολάρει και δες μετα αν ακομα δεν εχεις καλη αυτονομία. Αν τωρα εχεις φουλ φωτεινότητα την οθόνη αυτά θα είναι τα νουμερα σου.

Το θεμα μου ειναι το το αφηνω... Τωρα αμα μας λεει η αππλε 9 ωρες αυτονομια κλπ και εγω πρεπει να εχω τη φωτεινοτητα στο πιο χαμηλο και το backlight του πληκτρολογιου κλειστο για να εχω 5 ωρες αυτονομια πιστευω ειναι σκετη κοροιδια... Γι'αυτο ανοιξα το τοπικ για να δω μηπως καποιος αλλος ειχε καποιο παρομοιο προβλημα να μου πει αν και πως το ελυσε.



#13   Alexandros96

Alexandros96

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:DirtyS0cks

Δημοσίευση 05/01/2015 - 10:57

 

Δοκίμασε reset του SMC (System Management Controller) που μεταξύ άλλων ελέγχει και την διαχείριση της μπαταρίας. Σε περίπτωση δηλαδή που έχουν αλλοιωθεί τα settings του, το θέμα σου πρέπει να επιλυθεί.

 
• Κλείσε το Mac.
• Σύνδεσε το MagSafe στο Mac και στο ρεύμα.
• Στο αριστερό μέρος του πληκτρολογίου πατάς ταυτόχρονα τα πλήκτρα Shift-ctrl-alt και το power button.
• Αφήνεις ταυτόχρονα τα πλήκτρα και το power button.
• Power-up το Mac.

 

Το δοκιμασα αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν το εκανα σωστα.. Τα πληκτρα τα παταω για μια στιγμη ή πρεπει να τα κρατησω πατημενα για καποιο χρονικο διαστημα?



#14   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/01/2015 - 12:16

Για μια στιγμή τα πατάς. 


vires acquirit eundo


#15   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/01/2015 - 12:17

Με την πάροδο του χρόνου, μπορεί να διαπιστώσει κανείς απώλεια στις ιδιότητες της μπαταρίας, στην διάρκεια της. H αρχική ένδειξη Time Remaining δηλαδή δείχνει να έχει μειωθεί, να φθίνει.

 
Πέρα από την φυσιολογική φθορά της μπαταρίας λοιπόν, το θέμα ενδέχεται να προκαλείται από αλλοίωση των preferences (.plist file) του Desktop που για να τρέξουν απαιτούν πλέον αυξημένη ενέργεια. Ενώ οι παρακάτω διαδοχικές ενέργειες επιλαμβάνονται της αλλοίωσης του plist file, συνεπώς μπορεί να επιμηκύνουν αισθητά το “remaining”.
 
Αν και το μηχάνημα σου είναι καινούριο, δεν χάνεις κάτι δοκιμάζοντας και τις πρακτικές :
 
1. Reset της PRAM
 
Κλείνεις το μηχάνημα
Το ανοίγεις μετά ≈30” και μόλις ακούσετε τον ήχο εκκίνησης κρατάτε πατημένα τα πλήκτρα cmd-alt-P-R μέχρις ότου ακούσεις ακόμη δύο φορές τον ήχο
Αφήνεις τα πλήκτρα ώστε το μηχάνημα να ξεκινήσει πλέον κανονικά
 
2. Διαγραφή του Desktop plist file
 
Πηγαίνεις Finder > Go, με πατημένο το πλήκτρο alt επιλέγεις Library > Preferences και σύρεις στον κάδο το αρχείο com.apple.desktop.plist ώστε να ανά-δημιουργηθεί.
 
3. Reset του Dock
 
Στο Terminal paste την εντολή killall Dock και Enter.
 
4. Restart το μηχάνημα, οπότε θα πρέπει να δείς πλέον στο Desktop το wallpaper της τρέχουσας version του OS X, ενώ το “remaining” πρέπει να έχει επιμηκυνθεί.

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες