Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Το iPhone 6/ Plus πουλάει σαν τρελό στην Ασία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 21/01/2015 - 14:42

iphone_6-lus-asia-sales.jpg

 

Το μερίδιο αγοράς των iPhone στην Ασία συνεχίζει να αυξάνεται, μετά την κυκλοφορία των νέων iPhone 6 / Plus, σύμφωνα με νέα έρευνα της Counterpoint (via The Wall Street Journal). Η μεγαλύτερη αύξηση σημειώθηκε στις αγορές της Ιαπωνίας, Κίνας και Νότιας Κορέας.
 
Στην Ιαπωνία η Apple με μερίδιο αγοράς στο 51% (για τον μήνα Νοέμβριο) άφησε στην 2η θέση την Sony με 17%, ενώ στην Κίνα η Apple σημείωσε αύξηση του μεριδίου αγοράς κατά 45% φτάνοντας στο 12% και κατέλαβε την 3η θέση πίσω από τις Lenovo (13%) και Xiaomi (18%) με την Samsung να ακολουθεί 4η με 9%.

Όσον αφορά την Νότια Κορέα, ο υπερ-διπλασιασμός του ποσοστού της Apple (33% από 15%) σήμανε την πτώση του μεριδίου της Samsung στο 46%, από το 60% που κατείχε προηγουμένως εντός έδρας.
 

"No foreign brand has gone beyond the 20% market share mark in the history of Korea’s smartphone industry.

 

It has always been dominated by the global smartphone leader, Samsung. But iPhone 6 and 6 Plus have made a difference here, denting the competition’s phablet sales.”


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 21/01/2015 - 14:46

51% στην Ιαπωνία δεν τους το είχα....και που να είχαν πιο χαμηλές τιμές.....

Knowledge Is Power


#3   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 21/01/2015 - 15:07

Και στην Taiwan που ήμουν πριν λίγες μέρες όποιον και να έβλεπα είχε iphone. Τώρα στην Κορέα όπου βρίσκομαι δεν μπορώ να πω το ίδιο μιας και μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανέναν. Ίσως και να φταίει το γεγονός ότι βρίσκομαι σε μη κεντρικό σημείο της χώρας. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί ενώ οι μισθοί είναι χαμηλοί και τα iPhones στα ύψη οι περισσότεροι είχαν iPhone.

#4   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2015 - 15:27

Και στην Taiwan που ήμουν πριν λίγες μέρες όποιον και να έβλεπα είχε iphone. Τώρα στην Κορέα όπου βρίσκομαι δεν μπορώ να πω το ίδιο μιας και μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανέναν. Ίσως και να φταίει το γεγονός ότι βρίσκομαι σε μη κεντρικό σημείο της χώρας. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί ενώ οι μισθοί είναι χαμηλοί και τα iPhones στα ύψη οι περισσότεροι είχαν iPhone.

Και στην Ελλαδάρα της κρίσης που οι μισθοί είναι στον πάτο και η ανεργία στα ύψη,ξεπουλάει το iPhone.55.000 τεμάχια μέχρι στιγμής και συνεχίζει......



#5   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 21/01/2015 - 15:34

Με πιστεύεις ή όχι στην Ελλάδα είμαστε κάπως καλά ακόμα. Έχουν δει τα μάτια μου αρκετά σε χώρες της Ασίας ειδικά.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες