Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Macbook pro HDD & SSD


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2015 - 11:38

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το macbookακι μου μιας κ γέμισε ο σκληρός και έχει αρχίσει να ψιλοσέρνεται. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι αν μπορώ να κρατήσω ως έχω τον σκληρό δίσκο (χωρίς να πειράξω λειτουργικό κτλ) και να περάσω το Yosemite στον SSD. Υπάρχει επιλογή μετά απο ποιον να μπουτάρει;
Μετά θα γίνει το σχετικό ξεκαθάρισμα στον hdd απλά προς το παρόν θέλω να παραμείνει ακέραιος....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/01/2015 - 13:18

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το macbookακι μου μιας κ γέμισε ο σκληρός και έχει αρχίσει να ψιλοσέρνεται. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι αν μπορώ να κρατήσω ως έχω τον σκληρό δίσκο (χωρίς να πειράξω λειτουργικό κτλ) και να περάσω το Yosemite στον SSD. Υπάρχει επιλογή μετά απο ποιον να μπουτάρει;
Μετά θα γίνει το σχετικό ξεκαθάρισμα στον hdd απλά προς το παρόν θέλω να παραμείνει ακέραιος....

Τι μοντέλο είναι ο Mac σου? Αν είναι με superdive, μπορείς να το βγάλεις και να βάλεις στην θέση του μια θήκη που να παίρνει sata δίσκο και να βάλεις εκεί τον μηχανικό δίσκο και στην θέση που είναι τώρα ο μηχανικός να βάλεις τον ssd. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2015 - 13:48

Τι μοντέλο είναι ο Mac σου? Αν είναι με superdive, μπορείς να το βγάλεις και να βάλεις στην θέση του μια θήκη που να παίρνει sata δίσκο και να βάλεις εκεί τον μηχανικό δίσκο και στην θέση που είναι τώρα ο μηχανικός να βάλεις τον ssd. 

Του 2011 με superdrive. Έλεγα να βάλω τον ssd στην θήκη αλλά μάλλον θα κάνω αυτό που λες...θα συνδέσω αρχικά μόνο τον ssd να περάσω το λειτουργικό, ώστε να 'μαι σίγουρος οτι δεν θα κάνω καμια μ@κακία στον άλλο και μετά θα κουμπώσω και τον hdd με την θήκη. Μετά όταν τον ανοίγω θα εμφανίζει απο ποιον σκληρό να μπουτάρει ή θα τρέχει κατευθείαν απο ssd?  



#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/01/2015 - 13:50

Του 2011 με superdrive. Έλεγα να βάλω τον ssd στην θήκη αλλά μάλλον θα κάνω αυτό που λες...θα συνδέσω αρχικά μόνο τον ssd να περάσω το λειτουργικό, ώστε να 'μαι σίγουρος οτι δεν θα κάνω καμια μ@κακία στον άλλο και μετά θα κουμπώσω και τον hdd με την θήκη. Μετά όταν τον ανοίγω θα εμφανίζει απο ποιον σκληρό να μπουτάρει ή θα τρέχει κατευθείαν απο ssd?  

Από τον ssd θα μπουτάρει, αν έχεις πατημένο το alt μπορείς να επιλέξεις από ποιον θέλεις να μπεις.


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2015 - 14:07

Κομπλέ...σ' ευχαριστώ!!



#6   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 09/02/2015 - 14:40

Πήρα ένα SSD για να αλλάξω το σκληρό μου σε MacBook Pro mid 2012 αλλά είναι μικρότερης χωρητικότητας ο ssd από τον σκληρό, αν προσπαθήσω να κάνω restore από time machine θα κάνει restore τα απαραίτητα αρχεία ή ( το πιο πιθανο) θα μου βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορεί να το κάνει;;

#7   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/02/2015 - 23:22

Πήρα ένα SSD για να αλλάξω το σκληρό μου σε MacBook Pro mid 2012 αλλά είναι μικρότερης χωρητικότητας ο ssd από τον σκληρό, αν προσπαθήσω να κάνω restore από time machine θα κάνει restore τα απαραίτητα αρχεία ή ( το πιο πιθανο) θα μου βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορεί να το κάνει;;

Δεν θα μπορέσει, αλλά όταν μπεις στο λειτουργικό από το migration assistant μπορείς να περάσεις ότι θέλεις και βλέπεις πως θα πάει.


Once You Go Mac You Never Go Back

#8   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 10/02/2015 - 11:01

Για να χρησιμοποιήσω το migration assistant θα πρέπει πρώτα να εγκαταστήσω το Yosemite στον ssd ή μπορώ να κάνω όλη την εγκατάσταση με το migration assistant??

#9   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/02/2015 - 14:12

Για να χρησιμοποιήσω το migration assistant θα πρέπει πρώτα να εγκαταστήσω το Yosemite στον ssd ή μπορώ να κάνω όλη την εγκατάσταση με το migration assistant??


Όταν τελειώσεις με την εγκατάσταση θα σου βγάλει μενού τη θέλεις να μεταφέρεις.
Once You Go Mac You Never Go Back

#10   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 11/02/2015 - 15:28

Επειδη ειμαι λιγο ανυπομονος , χθες το βραδυ δοκιμασα να μεταφερω καποια αρχεια σε ενα εξωτερικο δισκο και εμειναν καμια 50 GB παραπανω στο παλιο μου δισκο.Αλλα ειπα να δοκιμασω και συνδεσα τον ssd με ενα καλωδιο usb to sata σαν εξωτερικο, και εκανα επανεκιννηση με  cmd+r πατημενο ,το φορμαρα και εκανα reinstall MacOs και μετα οταν τελειωσε εκανα restore απο το  backup του timemachine και ευτυχως το περασε κανονικα χωρις κανενα προβλημα!!! Φυσικα μετα αλλαξα και τους σκληρους και τωρα το μηχανημα πεταει!!!! 



#11   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/02/2015 - 16:19

Η μέρα με την νύχτα ειναι ssd vs hdd :D

Με γεια ο νέος μακ !

#12   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 11/02/2015 - 17:08

Η μέρα με την νύχτα ειναι ssd vs hdd :D

Με γεια ο νέος μακ !

κυριολεκτικα!!!!

Ευχαριστω!!!! :)  :)  :)






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες