Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] Βοηθεια για απατη εισαγωγης iPhone 6 απο μεγαλη ελληνικη εταρεια ηλεκτρικων ειδων


Η καλύτερη απάντηση

Larsad , 24/02/2015 - 07:47

Ενταξει παιδια. Ο Κωτσοβολος μου εδωσε καινουριο ελληνικο iphone το οποιο μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα απλα δεν το εγραψα γιατι εχω καποια αλλα προβληματα οικογενειακα. Ο προμηθευτης εφταιγε μαλλον και οχι ο ιδιος ο Κωτσοβολος. Σας ευχαριστω ολους
Δείτε το πλήρες μήνυμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
318 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 10:55

Γεια σε ολους

Θα ηθελα τυχον βοηθεια απο οποιονδηποτε,σε σχεση με απιστευτη απατη που εγινε απο πολυ μεγαλο ελληνικο πολυκαταστημα/αλυσιδα ηλεκτρικων και ηλεκτρονικων ειδων. Η ιστορια εχει ως εξης. Αγορασα πριν απο 2 μηνες περιπου ενα iphone 6 64GB στην τιμη των 860 ευρω με αποδειξη φυσικα και σφραγισμενο στο κουτι του απο το ελληνικο πολυκαταστημα που προανεφερα. Οσο περνουσε ο καιρος τοσο δεν κρατουσε η μπαταρια με αποτελεσμα τον τελευταιο μηνα να μην κραταει πανω απο 2-3 ωρες standby παρολο που το ειχα κανει "set up as new phone". Το πηγα στην infoquest στο Ρεντη πριν απο 3 ημερες και μου ειπαν οτι το κινητο ειναι αμερικανικο!!!Εδω ηταν το πρωτο σοκ γιατι εγω το κινητο το αγορασα για Ελληνικο (αφου δεν μου γνωστοποιηθηκε το αντιθετο) και ηταν σφραγισμενο με ευρωπαικο φορτιστη μεσα!!! Παρολα αυτα μου ειπαν στην infoquest οτι το καλυπτουν απο εγγυηση και οτι το πιθανοτερο παει για αντικατασταση. Αφου επικοινωνησα μαζι τους μετα απο 2 ημερες σκαει η δευτερη βομβα.Μου λεει μια υπαλληλος της infoquest οτι το κινητο ειναι ανοιγμενο απο μεσα και οτι δεν καλυπτεται απο εγγυηση και οτι αν θελω μπορω να παρω καινουριο απο αυτους με μονο 650 ευρω(ψιχουλα δηλαδη)!!!Απαιτησα να μιλησω με τον τεχνικο τους ο οποιος μου ειπε τα ιδια ακριβως και οτι εστειλε φωτογραφιες στην apple απο το εσωτερικο του κινητου το οποιο ειχε γρατζουνιες και οτι η ιδια η apple δεν εδωσε εγκριση. Μιλησα με την τηλεφωνικη υποστηριξη της apple στην Ελλαδα με καποια κυρια οποια δεν μου προσφερε καμια ουσιαστικη βοηθεια. Της ειπα οτι προκειται περι απατης παραεισαγωγης που ζημιωνει το κυρος της εταιρειας της οποιας πρεσβευει και μου ειπε να μιλησω με το πολυκαταστημα αφου δεν αφορα την apple!!Σημειωση οτι και στην infoquest και στην apple πετουσαν υπονοιες οτι το ανοιξα το κινητο εγω. Λες και ειμαι τοσο ηλιθιος να αγορασω κινητο αμερικανικο απο μεγαλο πολυκαταστημα σε τιμη ελληνικη 860 ευρω και να το ανοιξω μεσα κιολας για να χασω την εγγυηση. Τη Δευτερα θα παω και απο το πολυκαταστημα απο το οποιο αγορασα τη συσκευη, δηλαδη στους απατεωνες. Αυτο που νομιζω εγω οτι εγινε ειναι οτι αυτο το μεγαλο πολυκαταστημα κανει παραεισαγωγη απο Αμερικη,ανοιγει μεσα το κινητο και κανει τροποποιησεις,βαζει στο κουτι και ευρωπαικο φορτιστη και ξανασυσκευαζει με ναυλον ολο το πακετο και το πουλαει για ελληνικο σε τιμη Ελληνικη με τεραστιο επιπλεον κερδος!!!!Ολο αυτο αν υποθεσουμε οτι η infoquest λεει αληθεια οτι το κινητο ειναι οντως πειραγμενο αφου και αυτη εχει οφελος να μου πουλησει καινουριο κινητο οπως ειπανε.Οι συνομιλιες υπαρχουν καταγεγραμενες αφου τα τηλεφωνικα τους κεντρα και στην infoquest και στην apple υπαρχει καταγραφη. Εχω απευθυνθει σε δικηγορο για την υποθεση και εχω και καποιον φιλο δημοσιογραφο ο οποιος ενδιαφερεται.Εχω παρει και ονοματα απο τους τηλεφωνικους συνομιλητες μου. Θα το παω μεχρι τελους.Οποια βοηθεια η οδηγια μπορειτε να μου προσφερετε στο Forum εδω θα το εκτιμουσα πολυ. Σας ευχαριστω για το χρονο σας και τον κοπο σας να διαβασετε το κατεβατο μου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 07/02/2015 - 10:58

τι να πω; καλη επιτυχια

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#3   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:01

Φίλε δεν υπάρχει περίπτωση να το άνοιξαν στην εταιρεία που λές. Να άνοιξαν και να έβαλαν ελληνικό φορτιστή ίσως αλλα όχι τη συσκευή. Γράωε λίγο το model του τηλεφώνου εδώ.



#4   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:03

Πές λίγο και απο που το αγόρασες, δεν απαγορεύεται μη φοβάσαι



#5   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:08

Το μοντελο ειναι:MG502LL/A το εψαξα εκ των υστερων. Ειναι της AT&T

#6   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:10

Δεν φοβαμαι καθολου. Απλα περιμενω τη Δευτερα να δω τι θα μου πουνε και μετα θα πω ονοματα και θα πεσουν καταγγελιες. Μακαρι να τελειωσει χωρις να χρειαστει να το τραβηξω στα ακρα. Ειναι παρα πολυ μεγαλη αλυσιδα

#7   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:10

Το μοντελο ειναι:MG502LL/A το εψαξα εκ των υστερων. Ειναι της AT&T

Ναι αυτό είναι , αλλα αυτό δεν είναι πρόβλημα, γιατί απο τη στιγμή που το παίρνεις απο ευρώπη έχεις 2 χρόνια εγγύηση. Απο που το πήρες ακριβώς?



#8   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:15

Το θεμα ειναι οτι δεν μου γνωστοποιηθηκε οτι δεν ειναι ευρωπαικο και το πηρα και σε Ελληνικη τιμη τροποποιημενο και σφραγισμενο ξανα. Αυτο ειναι απατη

#9   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:17

Εκτος αν η infoquest ψευδεται ασφαλως

#10   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:21

Το θεμα ειναι οτι δεν μου γνωστοποιηθηκε οτι δεν ειναι ευρωπαικο και το πηρα και σε Ελληνικη τιμη τροποποιημενο και σφραγισμενο ξανα. Αυτο ειναι απατη

Φίλε έχεις δίκιο έπρεπε να το αναφέρουν ότι είναι παραεισαγωγής, η τιμή είναι άλλο θέμα, βέβαια και να ανοίξουν και να βάλουν άλλο φορτιστή και αυτό είναι άκυρο τελείως...Πές το κατάστημα ρε συ μη κολάς, να δούμε μήπως είχε γίνει κάτι στο παρελθόν και πως αντιμετωπίστηκε.



#11   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:25

Αν θέλεις βγάλε μια φωτογραφία και ανέβασε το εσωτερικό του κουτιού του κινητού εκεί που μπαίνει ο φορτιστής και το καλώδιο.

Είχε αναφερθεί ξανά ότι συγκεκριμένη αλυσίδα (Κωτσόβολος) το έκανε αυτο. Ξεςφράγιζε τα τηλέφωνα και έβαζε μεςα ευρωπαϊκούς φορτιστές.

Πέρα από αυτό όμως δεν έχεις θέμα. Έχεις αγοράσει κατι από Ελλάδα με ελληνική απόδειξη. Ειναι ελληνικό, τέλος. Ο πωλητής από τη στιγμή που σου κόβει απόδειξη ειναι υποχρεωμένος να σου προσφέρει 2 χρόνια εγγύηση.

Τώρα για τα όσα λένε περί ανοιγμένος τηλεφώνου, καλό θα ήταν να ζητήσεις και τις φωτογραφίες για να δεις πως μπορείς να κινηθεις.

#12   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:39

Απο το συνδυασμο σελιδων που παραθετω βγαινει το συμπερασμα οτι η σειρα A1549(GSM) που ανηκει και το μοντελο μου MG502LL/A δεν προοριζεται για την Ελλαδα.

http://www.techwalls...-6-plus-models/

https://www.apple.com/iphone/LTE/

Αρα σημαινει οτι το κινητο εχει τροποποιηθει. Ο Κωτσοβολος το εκανε αυτο και σε εμενα οπως σωστα προανεφερες

#13   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:45

Ο φορτιστης δεν ταιριαζει μεσα στο κουτι.Και αυτο εκ των υστερων το ειδα. Που να περασει απο το μυαλο μου οταν ανοιγα το κινητο οτι ενα τοσο μεγαλο πολυκαταστημα θα εκανε τετοια απατη με παραεισαγωγες,ανοιγμα συσκευασιας,τροποποιηση κινητου αλλαγη φορτιστη και ξανατυλιγμα της συσκευασιας με ναυλον σαν να μη συμβαινει τιποτα. Μιλαμε για τρελη απατη. Και η apple και infoquest νιπτουν τας χειρας τους!!

#14   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:45

Φίλε δεν έχει τροποποιηθεί τίποτα, απλώς είσουν άτυχος και η συσκευή έχει βγάλει πρόβλημα. Τώρα, κάτι άλλο που μπορείς να δείς είναι αν συμβαδίζει η απόδειξη με την πρώτη ημερομηνία ενεργοποίησης, γιατί αν δεν συμβαδίζει τότε μπορείς να βγάλεις μια άκρη...Εγώ θα πήγαινα πάντω ςστον κωτσόβολο, Σάββατο σήμερα ανοιχτά είναι...


Τελευταία επεξεργασία από: petros29, 07/02/2015 - 11:46


#15   tzortzinajojo

tzortzinajojo

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 07/02/2015 - 11:48

Ο Κωτσοβολος γενικοτερα δεν ειναι σωστος ουτε καν στις εγγυησεις του.
Πριν 3 χρονια ειχα ενα sony xperia και οταν χαλασε κατι το πηγα εκει και ειπε δν κανουμε εμεις service θα το στειλετε στην sony. Και ρωταω εγω τωρα εγγυηση γιατι βαζουν τοτε;!
Μην εμπιστευεστε Κωτσοβολο παιδια!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες