Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] Βοηθεια για απατη εισαγωγης iPhone 6 απο μεγαλη ελληνικη εταρεια ηλεκτρικων ειδων


Η καλύτερη απάντηση

Larsad , 24/02/2015 - 07:47

Ενταξει παιδια. Ο Κωτσοβολος μου εδωσε καινουριο ελληνικο iphone το οποιο μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα απλα δεν το εγραψα γιατι εχω καποια αλλα προβληματα οικογενειακα. Ο προμηθευτης εφταιγε μαλλον και οχι ο ιδιος ο Κωτσοβολος. Σας ευχαριστω ολους
Δείτε το πλήρες μήνυμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
318 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 14:07

Εννοειται οτι θα παω. Απο Δευτερα ομως. Το κινητο ειναι στην infoquest και ειναι κλειστη σημερα. Θα ζητησω και επισημο χαρτι απο την infoquest για ποιο λογο το βγαλανε εκτος εγγυησης

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/02/2015 - 14:26

Ο Κωτσόβολος απο τις πρώτες μέρες έφερνε US συσκευές. Εσένα αυτό δε σε απασχολεί καθόλου.

 

Απο 'κει και πέρα, υπεύθυνος για την εγγύηση και το Service της συσκευής είναι ο πωλητής. Δεν είναι δική σου δουλειά αυτό.

 

Το οτι εσύ, εγώ ο καθένας, επιλέγει να το πάει μόνος του, μόνο για να κερδίσει χρόνο.

 

Συνεπώς, μιλάς μόνο με Κωτσόβολο. Να το πας απο 'κει σήμερα κιόλας. Μη το αφήνεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#33   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 14:55

Το θεμα ειναι οτι τις πουλαει για Ελληνικες ενω ειναι για την Αμερικανικη αγορα αποκλειστικα,και εμενα δεν μου το γνωστοποιησε κανενας. Βγαζει το φορτιστη απο μεσα και βαζει Ευρωπαικο και τα ξανατυλιγει σαν να μη συμβαινει τιποτα. Αυτο λεγεται απατη. Οσο για το service φταιει και η Infoquest αφου μου ειπαν οτι ειναι επισημη αντιπροσωπεια service για ολα τα iphones και το ανελαβαν. Δεν μου ειπαν πηγαινε κωτσοβολο

#34   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/02/2015 - 15:13

Υπεύθυνος για το Service είναι ο πωλητής. Δεν είναι δική σου αρμοδιότητα.

 

Ας κόψει το λαιμό του να βγάλει άκρη.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#35   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 15:25

Ναι και εγώ θα συμφωνουσα με αυτό που λες αλλά δεν είναι έτσι. Αν αγορασεις iPhone κινητό σαν τουρίστας από Αμερικη η Γερμανία και χαλάσει στην Ελλάδα το αναλαμβάνει η infoquest αν έχεις εγγύηση. Δεν σου λέει στείλε το πίσω στον πωλητη. Αυτό έχει υπογράψει με την apple

#36   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/02/2015 - 15:28

τι θέμα είναι από που το αγορασες και δεν μιλάμε για κάτι ψιλο..κακώς που το πηγές από την αρχή infoquest.σε αυτές τις περιπτώσεις που είναι αμερικανικό μοντέλο και βρίσκεις Ευρωπαϊκό φορτιστή μιλάς απευθείας με τον πωλητή.

#37   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/02/2015 - 15:34

Ναι και εγώ θα συμφωνουσα με αυτό που λες αλλά δεν είναι έτσι. Αν αγορασεις iPhone κινητό σαν τουρίστας από Αμερικη η Γερμανία και χαλάσει στην Ελλάδα το αναλαμβάνει η infoquest αν έχεις εγγύηση. Δεν σου λέει στείλε το πίσω στον πωλητη. Αυτό έχει υπογράψει με την apple

Μιλάς για διαφορετική περίπτωση που δεν έχει καμιά σχέση με τα παραπάνω. Εσύ δε πήγες εξωτερικό

 

Εγώ πολύ απλά σου αναφέρω τι λέει ο νόμος και η Apple δεν έχει υπογράψει τίποτα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#38   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 15:38

Μάλλον δεν διαβάσες προσεκτικα τι έγραψα. Εγώ δεν το ήξερα ότι είναι αμερικανικό μοντέλο και αφού το έμαθα ξετυλιχτικε το κουβάρι της απάτης. Αν το πήγαινα από την αρχή στον Κωτσόβολο πιθανόν δεν θα μάθαινα ποτέ την επικείμενη απάτη. Εγώ δεν ήθελα ποτέ αμερικανικό τηλέφωνο και ούτε πλήρωσα ποτέ για αμερικανικό. Άρα καλώς το πήγα

#39   Larsad

Larsad

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/02/2015 - 15:58

Φυσικά και έχει σχέση και λέγεται διεθνής εγγύηση. Μάθε τι είναι αυτό. Και προφανώς η infoquest έχει υπογράψει με την apple αφού καλύπτει τα κινητά της επίσημα. Αλλιώς δεν θα αναλάμβανε ούτε το δικο μου

#40   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/02/2015 - 16:02

Εφόσον εχει πειραχτεί η συσκευασία και τα περιεχόμενα του προϊόντος χωρις να έχεις ειδοποιηθεί αυτό ειναι απάτη. Επίσης το οτι δεν είχε σήμανση οτι ειναι μοντέλο για αμερικανική αγορά ίσως ειναι κατι που θα μπορούσες να εκμεταλευθεις.
Τωρα η ιστορία που αναφέρεις οτι το τηλέφωνο εχει ανοιχτεί ειναι πολύ περίεργη όντως αλλα για μένα καλύτερα που πήγες info quest πρώτα γιατι αν πήγαινες Κωτσόβολο μπορεί να σου κάνανε καμία πρόχειρη επισκευή και να στο ξαναπασαρανε.

#41   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/02/2015 - 16:16

Φυσικά και έχει σχέση και λέγεται διεθνής εγγύηση. Μάθε τι είναι αυτό. Και προφανώς η infoquest έχει υπογράψει με την apple αφού καλύπτει τα κινητά της επίσημα. Αλλιώς δεν θα αναλάμβανε ούτε το δικο μου

Συνεχίζεις και μπερδεύεις τα πράγματα. Δε σου είπα οτι δε θα αναλάβει να στο καλύψει η InfoQuest και η κάθε InfoQuest.

 

Αυτό που σου λέω είναι οτι όλο αυτό το αναλαμβάνει ο πωλητής. Ειναι δική του αρμοδιότητα να στείλει και να βρεί λύση για τη συσκευή.

 

Και κάτσε εσύ μετά να προσπαθείς να εξηγείς στο οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο εδώ τη μακακία που έκανε αυτός που σου πούλησε τη συσκευή για λογ/σμό του.

 

Καλή τύχη εύχομαι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#42   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 07/02/2015 - 16:37

Εγώ δεν κατάλαβα τι μπορεί να πειραξανε από μέσα στην συσκευή.

Λείπει η κάμερα ας πούμε; Τι;


Εύχομαι καλή τύχη πάντως αδερφέ.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#43   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 07/02/2015 - 16:54

Το θέμα είναι απλό.

 

Ο Κωτσόβολος από την αρχή έκανε αυτήν την μπαμπεσιά.

 

Ξεσφράγιζε τα αμερικάνικα, τους άλλαζε φορτιστη και τα ξανασφράγιζε.

 

Αυτό και μόνο αυτό ήταν το μόνο μεμπτό. Και για αυτό μπορείς να πας και να τους κάνεις φασαρία μέσα στο μαγαζί και να απαιτήσεις την αλλαγή επιτόπου.

 

Από κει και πέρα εφόσον το τηλέφωνο στο πούλησε ο Κωτσόβολος (ελληνική εταιρεία) και σου έκοψε απόδειξη (με το ελληνικό του ΑΦΜ), το τηλέφωνο αυτόματα έχει 2 χρόνια εγγύηση και στην ουσία "βαφτίζεται" ελληνικό.

 

Η ελληνική νομοθεσία (που είναι ΠΑΝΩ από ΟΤΙ και να λέει η κάθε Apple) λέει ότι υπεύθυνος να σου παρέχει την εγγύηση είναι ο πωλητής και όχι η εταιρεία ή η Infoquest κλπ.

Εσύ λοιπόν πρέπει να πας το τηλέφωνο εκεί που το πήρες.

Όπως σου είπε και ο Νίκος, η Infoquest για λόγους απλής εξυπηρέτησης και οικονομίας χρόνου, δέχεται να τους πας το τηλέφωνο και εσύ.

Παρόλα αυτά αν αύριο αποφασίσει να μην τα δέχεται από τους ιδιώτες που έχουν αγοράσει εντός Ελλάδος (όπως γινόταν πριν 6 μήνες) δεν μπορεί κανείς να της πει κάτι.

 

 

Όσον αφορά τα αμερικάνικα και τα ευρωπαϊκά κλπ, σου ξαναλέω ότι ΚΑΜΙΑ απολύτως διαφορά δεν έχουν τα τηλέφωνα.

Εάν τα τηλέφωνα προορίζονταν ΜΟΝΟ για την αμερικάνικη αγορά με την έννοια που εννοείς εσύ, δε θα λειτουργούσαν στην Ελλάδα.

 

Είναι πλήρως λειτουργικά και εδώ, δουλεύουν πλήρως με όλα τα ελληνικά δίκτυα.

 

Να στο εξηγήσω και αλλιώς, αν ο Κωτσόβολος πούλαγε το τηλέφωνο σαν US, δεν θα είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Το μεμπτό είναι ότι πούλησε κάτι ενώ το περιέγραφε σαν κάτι άλλο. Ίδιες οι δυνατότητες μεν, αλλά άλλο πράγμα. Και αυτό σου δίνει το δικαίωμα να τους την πεις και να ζητήσεις αλλαγή. Καλό θα ήταν βέβαια να είχε γίνει εντός των πρώτων 14 ημερών από την αλλαγή, αλλά και πάλι δεν έγινε κάτι.

 

 

Όλα τα παραπάνω φυσικά στα λέω ανεξάρτητα από την όλη ιστορία με την Infoquest που υποστηρίζει ότι το τηλέφωνο έχει ανοιχτεί.

Εκεί όπως σου ξαναείπα θα πρέπει να ζητήσεις φωτογραφίες.

 

Αλλά η άποψή μου είναι ότι πρώτα πρέπει να προσπαθήσεις με φασαρία εντός του Κωτσόβολου να πάρεις καινούριο σφραγισμένο τηλέφωνο ή τα λεφτά σου πίσω επιτόπου.



#44   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/02/2015 - 17:14

υπαρχει και αυτη η λυση βεβαια.....

 

bazoukas.jpg



#45   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 07/02/2015 - 18:20

υπαρχει και αυτη η λυση βεβαια.....

 

bazoukas.jpg

Αρκεί να μην ξεχάσεις για ποιό λόγο θα καταφύγεις σε αυτή!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες