Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

αγορά καινούργιου iphone 6


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ztskouz

ztskouz

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 05/03/2015 - 01:02

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να εκφράσω μια απορία που μου δημιουργήθηκε κατα την έρευνα αγοράς στο ίντερνετ για το iphone 6. Μέσα απο μηχανή αναζήτησης που εμφανίζει όλα τα e shops που το πουλάνε, εμφανίζει 2 iphone 6, το ενα EU και το άλλο US. Γνωρίζει μήπως κανεις τη διάφορα? Υπάρχει περιπτωση να τίθεται Θεμα γνησιότητας απο κάποιο e shop γιατί η τιμή ξεκινάει απο 600 ευρώ ενω απ όσο έχω δει στα authorized resellers απο την επίσημη αντιπροσωπεία της apple η τιμή δεν πέφτει κάτω απο 730 ευρώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 05/03/2015 - 01:06

Καλησπέρα και καλωσήλθες.

 

Skroutz κοίταξες φαντάζομαι. Αυτές οι συσκευές είναι παραεισαγωγής και για αυτό είναι πιο φθηνές.

 

Η διαφορά ανάμεσα στις 2 συσκευές είναι μονο ο adaptor για τη φόρτιση. 

 

Θέμα εγγύησης δεν τίθεται, από τη στιγμή που υπεύθυνος για την εγγύηση είναι ο πωλητής (κατάστημα) και δεν έχει να κάνει με τη χώρα προέλευσης.

 

Καλό θα ήταν να επιλέξεις καποιο κατάστημα που δίνει σωστό DOA (αν η συσκευή δεν λειτουργεί απο την αρχή ή έχει κάποιο θέμα στην αντικαθιστούν με νέα σφραγισμένη).

 

Απο όσο γνωρίζω τα Seven έχουν σωστό DOA (και ας είναι ελαφρώς πιο ακριβά).

 

Ότι άλλο θες ρωτάς :) και πάλι καλως ήλθες.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#3   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/03/2015 - 01:09

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να εκφράσω μια απορία που μου δημιουργήθηκε κατα την έρευνα αγοράς στο ίντερνετ για το iphone 6. Μέσα απο μηχανή αναζήτησης που εμφανίζει όλα τα e shops που το πουλάνε, εμφανίζει 2 iphone 6, το ενα EU και το άλλο US. Γνωρίζει μήπως κανεις τη διάφορα? Υπάρχει περιπτωση να τίθεται Θεμα γνησιότητας απο κάποιο e shop γιατί η τιμή ξεκινάει απο 600 ευρώ ενω απ όσο έχω δει στα authorized resellers απο την επίσημη αντιπροσωπεία της apple η τιμή δεν πέφτει κάτω απο 730 ευρώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

Καμια απολυτως διαφορα δεν εχει.απλα η συσκευες απο skroutz ειναι παραεισαγωγης προοριζονται για αλλες χωρες της ευρωπης με ΦΠΑ πιο φθηνο απο εδω γι'αυτο και οι πιο χαμηλες τιμες.

 

οτι αλλο θες ρωτας :)



#4   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 05/03/2015 - 01:14

Για doa δες και gadget shop ;)

#5   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/03/2015 - 09:12

Καμια απολυτως διαφορα δεν εχει.απλα η συσκευες απο skroutz ειναι παραεισαγωγης προοριζονται για αλλες χωρες της ευρωπης με ΦΠΑ πιο φθηνο απο εδω γι'αυτο και οι πιο χαμηλες τιμες.

οτι αλλο θες ρωτας :)

του γραφει ο αλλος ολοκληρο κατεβατο και του εξηγει λεπτομερος και γραφεις και εσυ απο κατω ακριβως τα ιδια..το κανεις σε πολλα τοπικ.μηπως θελεις να μαζευεις ποστ;;

#6   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/03/2015 - 12:55

του γραφει ο αλλος ολοκληρο κατεβατο και του εξηγει λεπτομερος και γραφεις και εσυ απο κατω ακριβως τα ιδια..το κανεις σε πολλα τοπικ.μηπως θελεις να μαζευεις ποστ;;

το οτι γραψαμε την ιδια ωρα περιπου δεν λεει κατι?και εσενα σε πολλα ποστ σε εχω δει να ειρωνευεσαι..πιστευω οτι εδω μεσα ο ενας βοηθαει τον αλλον και καλο ειναι να γραψουν και αλλοι 50 το ιδιο πραγμα για να καταλαβει και ο TS οτι ετσι ειναι.

 

αν ηθελα να μαζεψω ποστ υπαρχουν πολλοι τροποι

 

φιλικα 



#7   ztskouz

ztskouz

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 05/03/2015 - 20:13

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σας και τις απαντήσεις που μου παραθεσατε. Ηταν πολύ καθυσηχαστικες. Αν και δεν κατάλαβα βέβαια αυτό το doa τι ακριβως είναι και που ακριβως το επιβεβαιωνω, εκτιμώ οτι απο οποιοδήποτε καταστημα και αν αγοράσω τη συσκευή σε περιπτωση ελαττώματος υποχρεούνται να μου το αντικαταστήσουν. Ελεγξα τα καταστήματα τα οποία μου προτεινατε ( seven kai gadget shop ) αλλά δεν ανέφεραν κάτι περεταιρω απο την εγγύηση για ενα έτος όπως και στα υπολοιπα που βρήκα απο Σκρουτζ.

#8   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 05/03/2015 - 20:17

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σας και τις απαντήσεις που μου παραθεσατε. Ηταν πολύ καθυσηχαστικες. Αν και δεν κατάλαβα βέβαια αυτό το doa τι ακριβως είναι και που ακριβως το επιβεβαιωνω, εκτιμώ οτι απο οποιοδήποτε καταστημα και αν αγοράσω τη συσκευή σε περιπτωση ελαττώματος υποχρεούνται να μου το αντικαταστήσουν. Ελεγξα τα καταστήματα τα οποία μου προτεινατε ( seven kai gadget shop ) αλλά δεν ανέφεραν κάτι περεταιρω απο την εγγύηση για ενα έτος όπως και στα υπολοιπα που βρήκα απο Σκρουτζ.

doa είναι το δικαίωμα υπαναχωρησης του καταναλωτή...αν ένα κατάστημα σου παρέχει doa τότε αν διαπιστώσεις πρόβλημα την πρώτη εβδομάδα χρήσης της συσκευής μπορείς να το πας πίσω και να πάρεις σφραγισμένο καινούργιο...αν δεν παρέχει doa θα το στείλουν στο σέρβις τους και μετά απο έλεγχο ότι το πρόβλημα δεν προέκυψε απο υπαιτιότητα δίκη σου θα σου δώσουν ανακατασκευασμενη συσκευή και όχι σφραγισμένο στο κουτί του.
Ελπίζω να βοήθησα

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 05/03/2015 - 20:19


#9   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 05/03/2015 - 20:20

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σας και τις απαντήσεις που μου παραθεσατε. Ηταν πολύ καθυσηχαστικες. Αν και δεν κατάλαβα βέβαια αυτό το doa τι ακριβως είναι και που ακριβως το επιβεβαιωνω, εκτιμώ οτι απο οποιοδήποτε καταστημα και αν αγοράσω τη συσκευή σε περιπτωση ελαττώματος υποχρεούνται να μου το αντικαταστήσουν. Ελεγξα τα καταστήματα τα οποία μου προτεινατε ( seven kai gadget shop ) αλλά δεν ανέφεραν κάτι περεταιρω απο την εγγύηση για ενα έτος όπως και στα υπολοιπα που βρήκα απο Σκρουτζ.

Η εγγύηση βάσει Ευρωπαικής οδηγίας είναι 2 χρόνια. 

 

Υπεύθυνος για την εγγύηση ειναι το ίδιο το μαγαζί. Αυτό ισχύει για ΟΛΕΣ τις αγορές εντός Ευρωπαικής Ένωσης


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#10   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 05/03/2015 - 20:22

Εγγύηση 2 χρόνια.
Για το doa θα ρωτήσεις τι θα γινει αν υπάρχει ας πουμε dead pixel, το gadget shop επειδή το εχω ρωτήσει θα σου πει πως θα παει infoquest για τον έλεγχο και θα παρεις ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ. Το doa σημαίνει dead on arrival και το σωστό καλύπτει οποιοδήποτε πρόβλημα, dead pixel κλπ τα περισσοτερα λένε πως μονο αν δεν λειτουργεί σου δίνουν σφραγισμένο, αν εχει dead pixel αναλαμβάνει η infoquest και παίρνεις refurb. Ελπίζω να το εξήγησα καλα !

#11   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/03/2015 - 23:11

Ψάχνω απεγνωσμένα το iphone 6-16GB-space grey-EU και έχει εξαφανιστεί από τα σκρουτζομάγαζα. Το έχω βρει το ίδιο αλλά US. Το κατάστημα μου λέει ότι θα μου δώσει ένα άλλον ευρωπαικό αντάπτορα για την φόρτισή του.

 

1. Θα φορτίζει σωστά με τον νέο αντάπτορα?

2. Αν και το τηλέφωνο είναι Αμερικάνικο, έχει Ελληνικό μενού?

3. Ποια η γνώμη σας για το κατάστημα QElectronics (Μαρούσι) ?



#12   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/03/2015 - 23:14

Ψάχνω απεγνωσμένα το iphone 6-16GB-space grey-EU και έχει εξαφανιστεί από τα σκρουτζομάγαζα. Το έχω βρει το ίδιο αλλά US. Το κατάστημα μου λέει ότι θα μου δώσει ένα άλλον ευρωπαικό αντάπτορα για την φόρτισή του.

 

1. Θα φορτίζει σωστά με τον νέο αντάπτορα?

2. Αν και το τηλέφωνο είναι Αμερικάνικο, έχει Ελληνικό μενού?

3. Ποια η γνώμη σας για το κατάστημα QElectronics (Μαρούσι) ?

1)μια χαρα θα φορτιζει.

2)ολα τα σημερινα smartphones υποστηριζουν ολες τις γλωσσες του κοσμου αρα και τα ελληνικα.

3)δεν εχω δοκιμασει καλυτερα να σου πεις καποιος αλλος συμφορουμιτης.



#13   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 05/03/2015 - 23:15

Ψάχνω απεγνωσμένα το iphone 6-16GB-space grey-EU και έχει εξαφανιστεί από τα σκρουτζομάγαζα. Το έχω βρει το ίδιο αλλά US. Το κατάστημα μου λέει ότι θα μου δώσει ένα άλλον ευρωπαικό αντάπτορα για την φόρτισή του.

 

1. Θα φορτίζει σωστά με τον νέο αντάπτορα?

2. Αν και το τηλέφωνο είναι Αμερικάνικο, έχει Ελληνικό μενού?

3. Ποια η γνώμη σας για το κατάστημα QElectronics (Μαρούσι) ?

Το αμερικανικο παρτο, αλλα ζητα να σου δωσουν μετατροπέα της αμερικανικης πριζας σε ευρωπαικη και οχι αλλο ευρωπαικο πριζακι, γιατι δινουν ενα πολυ φτηνιαρικο που παιζει να κανει και μπαμ.


Τελευταία επεξεργασία από: DjVassel, 05/03/2015 - 23:16


#14   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/03/2015 - 23:18

Για το κατάστημα έχεις κάποια άποψη?



#15   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 05/03/2015 - 23:33

Για το κατάστημα έχεις κάποια άποψη?

Αφου εχει αξιολογησεις καταστηματος το skroutz ρε συ.. και φαινεται να εχει καλα feedback.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες