Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μπαταρια: η κάτω βόλτα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   EmpRosAete21

EmpRosAete21

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2015 - 12:42

Καλημέρα, είχα ανοίξει ενα αντίστοιχο θέμα πριν μερικές εβδομάδες σχετικά με τη capacity της μπαταρίας σε ενα iPad Air2.
Με εργοστασιακή (αρχική 7340), έχω καταφέρει το ακατόρθωτο και το χω φτάσει στα 6850 σε 30 μόνο φορτίσεις. Τα παιδιά την προηγούμενη φορά μου είπαν να απεγκαταστησω το battery life που χρησιμοποιώ και δεν αξίζει να ασχολούμαι. Απλά η συσκευή είναι καινούργια και όσο να ναι το ψάχνω και αναρωτιέμαι τι δεν κάνω σωστά και αν έχω πράγματι προβληματική μπαταρία.
1)η συσκευή έχει 30 φορτίσεις όλες και όλες.
2)έχει γίνει μόνο μια πλήρης αποφόρτιση,τότε που το αγόρασα, όλες οι φορτίσεις που κάνω είναι απο 40 και πάνω.Απο 7340 είναι στα 6850 τωρα και σε κάθε φόρτιση πέφτει.
2)το φορτίσω με τον φορτιστή του (ρεύμα) και ποτέ απο usb,μιας και στο pc δεν φορτίζει. Γνωρίζω ότι υπάρχει κάποιο προγράμμα που το διορθώνει αυτό αλλά δεν το χω ψάξει και δεν ξέρω κατα πόσο κάνει καλό στην μπαταρία.

Έψαξα το φόρουμ και είδα κάποιους που είχαν αρκετά υψηλά ποσοστά με αρκετούς κύκλους φορτίσεις και αναρωτιέμαι πως τα καταφέρατε;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2015 - 13:24

Πως το φορτίζεις ?

#3   EmpRosAete21

EmpRosAete21

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2015 - 13:35

Στο 35-40 φορτίσω συνήθως, τωρα τελευταία έκανα 2-3 φορτίσεις στο 50-55 μήπως ανεβεί αλλά τπτ...μόνο πέφτει...

#4   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 05/03/2015 - 13:43

Φιλε μου τσαμπα βασανιζεσαι. Εχεις προβλημα με την αυτονομια της συσκευης; Γιατι τρως την ψυχη σου διαβαζοντας μετρησεις και στατιστικα; Εχει 2 χρονια εγγυηση η συσκευη σου, αν τυχον η μπαταρια κλαταρει, το πας και στο αντικαθιστουν. Το να καθεσαι και να το ψαχνεις ειναι χασιμο χρονου. Κανεις δε μπορει να σου πει αν οι μετρησεις του προγραμματος ειναι 100% ακριβεις. Οποτε ευχαριστησου τη συσκευη σου και ΑΝ σου δημιουργησει προβλημα, τοτε ψαξτο.



#5   EmpRosAete21

EmpRosAete21

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2015 - 13:51

7.30 ώρες έχω αυτονομία και νομίζω κυμαίνομαι φυσιολογικά. Παιδιά ρωτάω γτ είχα και ενα iPad 3 πιο παλιά και το ίδιο συνέβαινε απο τις πρώτες φορτίσεις .Μήπως είναι κάποιο tweak στο cydia που σκίζει την μπαταρία?

#6   VasmaV

VasmaV

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:VASMAV

Δημοσίευση 05/03/2015 - 16:10

7:30 ώρες με τι χρήση; ρωτάω γιατί μου ακούγεται λίγο, εκτός αν παίζεις πολλά games και δουλεύεις navigation

το δικό μου πχ, που βγαίνει σπάνια από το σπίτι και το χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον για wifi browsing και ibooks, χτυπάει αρκετά πάνω από 10 ώρες. 



#7   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2015 - 16:17

Στο 35-40 φορτίσω συνήθως, τωρα τελευταία έκανα 2-3 φορτίσεις στο 50-55 μήπως ανεβεί αλλά τπτ...μόνο πέφτει...


Πιστεύω πως αυτό φταίει. Δοκίμασε να φορτίζεις τέρμα από 5-10%

#8   EmpRosAete21

EmpRosAete21

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2015 - 21:35

7:30 ώρες με τι χρήση; ρωτάω γιατί μου ακούγεται λίγο, εκτός αν παίζεις πολλά games και δουλεύεις navigation
το δικό μου πχ, που βγαίνει σπάνια από το σπίτι και το χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον για wifi browsing και ibooks, χτυπάει αρκετά πάνω από 10 ώρες.


Παιχνίδια, ανοιχτό wifi γενικά "σκίσιμο"...

#9   EmpRosAete21

EmpRosAete21

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2015 - 21:38

Πιστεύω πως αυτό φταίει. Δοκίμασε να φορτίζεις τέρμα από 5-10%

Είμαι κοντά στο 2 μήνο και θα κάνω όπου να ναι μια πλήρης αποφόρτιση. Γνωρίζω ότι την πλήρη φόρτιση-αποφόρτιση την κανεις μια φορά το δίμηνο επειδή η μπαταρία ξεκαλιμπραρεται και δεν δείχνει σωστά ο μετρητής. Υπάρχει περίπτωση να δείχνει ότι να ναι στο capacity επειδή θέλει calibrate?

#10   EmpRosAete21

EmpRosAete21

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2015 - 21:53

Και κάτι άλλο....γνωρίζει κανεις να μου πει τι drivers-προγράμμα χρειάζομαι για να το φορτίσω μέσω usb απο το λαπτοπ; Είμαι win 8.1, λέω να το δοκιμάσω μήπως δω διαφορά...

#11   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 05/03/2015 - 22:05

Πληροφοριακα παντως δεν εχω κανει εδω και 1 χρονο ουτε μια φορα "μεθοδευμενη" φορτιση. Οποτε δε το χρειαζομαι το παραταω στη φορτιση ολη νυχτα, αλλες φορες μου κλεινει και το φορτιζω λιγο για να το χρησιμοποιησω, ποτε δεν ειδα καποια διαφορα στη διαρκεια της μπαταριας. Ολες αυτες οι τεχνικες ειναι θεωρητικα οι ιδεατες, αλλα ειναι κριμα να περιοριζεσαι στον τροπο που το χρησιμοποιεις μονο και μονο για να εχεις ΙΣΩΣ μια καλυτερη διαρκεια μπαταριας στο μακρινο μελλον κατα ενα πολυ μικρο ποσοστο



#12   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2015 - 09:42

Είμαι κοντά στο 2 μήνο και θα κάνω όπου να ναι μια πλήρης αποφόρτιση. Γνωρίζω ότι την πλήρη φόρτιση-αποφόρτιση την κανεις μια φορά το δίμηνο επειδή η μπαταρία ξεκαλιμπραρεται και δεν δείχνει σωστά ο μετρητής. Υπάρχει περίπτωση να δείχνει ότι να ναι στο capacity επειδή θέλει calibrate?

Εγω θα ελεγε να το κανεις συνέχεια απο δω και περα, πιστεύω πως θα δεις βελτίωση, αν παλι δεν σε καλύψει πας για αλλαγή 



#13   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/03/2015 - 23:51

Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1425851429.361772.jpg   164,35KB   34 λήψεις
το δικό μου είναι WiFi only με φωτεινότητα στο αυτόματο και κύριος Facebook και σερφαρισμα. Δες χρήση και αναμονή

#14   EmpRosAete21

EmpRosAete21

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2015 - 19:53

Ποιο app είναι αυτό(γρ παράσταση);
Δοκίμασα μερικές φορτίσεις μέσω usb, κάπως ανέβηκε...θα συνεχίσω μέχρι να δω που θα πάει...

Τελευταία επεξεργασία από: EmpRosAete21, 09/03/2015 - 19:55


#15   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/03/2015 - 13:50

Ποιο app είναι αυτό(γρ παράσταση);
Δοκίμασα μερικές φορτίσεις μέσω usb, κάπως ανέβηκε...θα συνεχίσω μέχρι να δω που θα πάει...

batteryusageenchancer

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες