Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iphone 6 - Σχετικά με οθόνη...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
130 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 17:21

      Καλησπέρα σε όλους. Κατ αρχήν για να μπούμε στο θέμα έχω κάνει copy το post μου από άλλο thread==>

 

--------------------------

Δημοσίευση 09/03/2015 - 15:48

    Καλησπέρες κι από μένα... να πώ κι εγώ την εμπειρία μου από τα sevenspots...

Την περασμένη Τρίτη 3/3, παρέλαβα από φυσικό κατάστημα (Θεσσαλονίκη), ένα iphone 6 64gb silver. Η παραγγελία είχε γίνει την προηγούμενη μέρα, από το eshop τους και απλά συμφωνήσαμε παραλαβή από συγκεκριμένο κατάστημα, που με βόλευε.

    Η συσκευή είχε πρόβλημα με την οθόνη το οποίο και παρατήρησα μετά από δυο μέρες χρήσης. Η πάνω μεριά της οθόνης και για περίπου ένα εκτατοστό ήταν πιο σκουρή-κίτρινη οταν απεικόνιζε άσπρο φόντο και κυρίως όχι με φουλ φωτισμό. Πήρα τηλ στα κεντρικά τους και μου είπαν οτι θα πρέπει να το αποστείλω εγώ σ αυτούς κι αυτοί με τη σειρά τους στην infoquest. Η απάντησή τους σε ερώτηση μου για το DOA, ήταν ότι θα πρέπει, όπως και να έχει, να πάει πρώτα στην infoquest. Κοινώς εγώ θα πρέπει να δεχθώ την λύση της infoquest, ακόμα κι αν αυτή είναι για refurbished συσκευή ή επισκευή της ίδιας.

    Σήμερα πήρα τηλ στην γενική γραμματεία καταναλωτή και μου είπαν οτι δεν μπορώ να προβώ σε υπαναχώρηση γιατί η παραλαβή έγινε απο φυσικό καταστημα και η συσκευασία ανοίχθηκε. Θα μπορούσα να το κάνω μόνο αν το είχα παραλάβει με οποιαδήποτε μεταφορική. (δηλαδή αν δεν υπήρχε νόμιμος εκπρόσωπος-υπάλληλος της εταιρίας, στην πάράδοση). Διαφορετικά ο μόνος τρόπος υπαναχώρησης, εφόσον έχεις παραλλάβει απο φυσικό κατάστημα, είναι να επιστρέψεις το προιόν σφραγισμένο εντός 7 ημερών. 

    Πριν λίγο πήγα πίσω στο κατάστημα... φυσικά και αυτοί μου είπαν τα παραπάνω για την υπαναχώρηση και τελικά παρέδωσα τη συσκευή και περιμένω να την στείλουν στην infoquest και βλέπουμε......

    Με λίγα λόγια.... την έφαγα την ταλαιπωρία και ελπίζω-αναμένω για το καλύτερο..... Θα σας ενημερώσω μόλις μάθω κι εγώ κάτι.

--------------------------------
 
    Και συνεχίζω με την ενημέρωση που είχα τηλεφωνικά πριν από λίγο από την infoquest. 
Ευγενέστατο το παλικάρι, αλλά μου ανέφερε οτι είναι γνωστό οτι σε ολα τα iphone 6 υπάρχει περίπτωση να φαίνεται λίγο πιο σκούρη η οθόνη στο σημείο που είναι η πηγή του όλου backlight. Σε κάποια λίγο παραπάνω, σε άλλα λιγότερο. Λύση ακόμα δε δόθηκε, απλά έχει κάνει σχετική αναφορά στη μαμά apple και περιμένουμε απάντηση από 'κεί. (ελπίζω σύντομα). Θα επανέλθω με νεότερα.....
 
  Οι φίλοι κάτοχοι του iphone 6, έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο με την οθόνη σας?? Είμαι για να σκάσω λέμε. Πήγα μια βόλτα και σε κάτι mediamarkt κτλ, που έχουν ζωντανά δείγματα και δε παρατήρησα ούτε ψεγάδι στο φωτισμό της οθόνης.
 
  Βρήκα όμως κάποιες συζητήσεις στα παρακάτω link:
 

 

https://discussions..../thread/6546104

 

Το δικό μου ήταν-είναι σχεδόν όπως το παρακάτω βίντεο:

 

https://www.youtube....h?v=7o_zu_nLKmA

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   manu

manu

    iPH Enthousiast

  • 473 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 11/03/2015 - 17:49

Φίλε μου κι εγώ νόμιζα ότι είχα το πρόβλημα που αναφέρεις και το είχα ψάξει αρκετά το θέμα γιατί είμαι ψειρας σε ορισμένα θέματα. Από αυτά που κατάλαβα είναι ότι δε θεωρείται η συγκεκριμένη κιτρινιλα πρόβλημα από την Apple. Είχα πάει σε istorm και είχα πάρει τηλ την infoquest και μου είπαν ότι δε θεωρείται πρόβλημα. Επίσης είχα διαβάσει ότι μπορεί να φύγει μετά από 2 βδομάδες χρήσης ή μετά από 2 ώρες σε φουλ φωτισμό της οθόνης και απενεργοποιώντας βέβαια το auto lock. Στην περίπτωση μου ήταν τελικά κιτρινωπό το tempered glass, οποτε μόλις το βγαλα ηρέμησα.
Στη θέση σου θα ξαναδοκιμαζα σε άλλο service μήπως τελικά το θεωρούσαν πρόβλημα..

#3   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:02

    Δε θεωρούν πρόβλημα την ποιότητα της οθόνης?? Δε μπορώ να το χωνέψω... τι να πω. Λογικά αύριο θα μου έχουν απαντήσει για το τι και αν θα γίνει κάτι.

Αυτό με την φουλ φωτισμό το δοκίμασα πριν το δώσω, αλλά τίποτα. Πάντως όταν διαβάζα με κλειστά φώτα και χαμηλό φωτισμό στο iphone, κάποια σελίδα-έγγραφο που είχε ασπρο φόντο, μου γινόταν τα νεύρα κρόσια!!! Το "5άρι" της γυναίκας, έχει καλύτερο φωτισμό!!

 

   Τι εννοείς να δοκιμάσω άλλο σέρβις?? Υποτίθεται οτι το έστειλα εντός DOA, στον επίσημο αντιπρόσωπο.



#4   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:23

    Status από infoquest:

 

 
Ενέργεια / Κατάσταση επισκευής
  Έχει γίνει παραγγελία του αντ/κου στον προμηθευτή και αναμένεται η παραλαβή του.

 

χμμμμμμμμμμμμμμμμ    :wacko:



#5   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:26

Αυτο σημαίνει πως παίρνεις ανακατασκευασμένο αν δεν κανω λαθος. Μιλά με το μαγαζί και απαίτησε σφραγισμένο λόγω doa που διαφημίζουν, απο τα seven το είχες πάρει;

#6   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:37

      Ναί από τα seven. Και στα seven το πήγα δλδ. Αυτοί ανέλαβαν να το στείλουν κι όπως είπαν, αν διαπιστωθεί πρόβλημα από την info, θα μου δώσουν σφραγισμένο.

Τώρα τι θέλει να πεί ο ποιητής του status της info, δεν έχω ιδέα. Μου φαίνετε θ'αρχίσω πάλι τα τηλέφωνα και τα παρατράγουδα αύριο. Η ψυχοφθορά η ίδια..... αλλά ΟΚ. μετά από 1 iMac, 2 ipad, 3 iphone και έναν macbook που έχουν περάσει από τα χέρια της οικογένιας....κάποια στιγμή θα την έτρωγα!!! Αν και θα προτιμούσα να την πατούσε η γυναίκα! :PPP



#7   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:40

Αν και θα προτιμούσα να την πατούσε η γυναίκα! :PPP

αστο φίλε και σε δίκη μας αγορά η γυναίκα την πάτησε κάποια στιγμή αλλά εγω έτρεχα και αγχωνόμουν στα τηλ όλη μέρα :P

#8   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:42

Ναί από τα seven. Και στα seven το πήγα δλδ. Αυτοί ανέλαβαν να το στείλουν κι όπως είπαν, αν διαπιστωθεί πρόβλημα από την info, θα μου δώσουν σφραγισμένο.
Τώρα τι θέλει να πεί ο ποιητής του status της info, δεν έχω ιδέα. Μου φαίνετε θ'αρχίσω πάλι τα τηλέφωνα και τα παρατράγουδα αύριο. Η ψυχοφθορά η ίδια..... αλλά ΟΚ. μετά από 1 iMac, 2 ipad, 3 iphone και έναν macbook που έχουν περάσει από τα χέρια της οικογένιας....κάποια στιγμή θα την έτρωγα!!! Αν και θα προτιμούσα να την πατούσε η γυναίκα! :PPP


Τότε μην πεις τιποτα και περίμενε να σου δώσουν σφραγισμένο, αν αρχίσουν τα κουλα τότε βλέπεις πως θα κινηθεις, βασικά στάνταρ πράγματα θα κανεις και θα δικαιωθεις !

#9   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:47

αστο φίλε και σε δίκη μας αγορά η γυναίκα την πάτησε κάποια στιγμή αλλά εγω έτρεχα και αγχωνόμουν στα τηλ όλη μέρα :P

  Μπα, η δική μου τα κυνηγάει μόνη της και πάντα βγάζει άκρη.... μυστήρια πράματα.... Αν ήταν δικό της θα τους είχε ήδη κατεβάσει καμιά βιτρίνα... :P



#10   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:49

Το DOA στο καθε καταστημα ειναι και μια εφευρεση.



#11   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:52

Τότε μην πεις τιποτα και περίμενε να σου δώσουν σφραγισμένο, αν αρχίσουν τα κουλα τότε βλέπεις πως θα κινηθεις, βασικά στάνταρ πράγματα θα κανεις και θα δικαιωθεις !

   Βασικά μ έχει κουράσει ήδη η όλη φάση... ψάξε-ρώτα-φώναξε-στείλε mail-μίλα στα τηλέφωνα... Πιό πολύ με τον εαυτό μου τα έχω πάρει, γιατί μέχρι τώρα τα πάντα ήταν από

quest. (golden-i παλιότερα και istorm). Μια φορά είπα να γλυτώσω 100 ευρώ και την πάτησα!!! Kαταραμένο skroutz <_<



#12   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:57

Το DOA στο καθε καταστημα ειναι και μια εφευρεση.

   Και μη χειρότερα... κάτσε να δούμε, αυτοί το διαφημίζουν κιόλας. Κι από το τηλ μου το είπαν οι ίδιοι.... Εκτός κι αν δίνουν ανακατασκευασμένα και λένε ΟΚ...εμείς το αντικαταστήσαμε! Στο κουτί του είναι και το ανακατσκευασμένο! :excl:



#13   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 19:08

Βασικά μ έχει κουράσει ήδη η όλη φάση... ψάξε-ρώτα-φώναξε-στείλε mail-μίλα στα τηλέφωνα... Πιό πολύ με τον εαυτό μου τα έχω πάρει, γιατί μέχρι τώρα τα πάντα ήταν από
quest. (golden-i παλιότερα και istorm). Μια φορά είπα να γλυτώσω 100 ευρώ και την πάτησα!!! Kαταραμένο skroutz <_<


Ειναι σπαστικο όντως :/
Το εχεις γραπτώς οτι δίνουν σφραγισμένο; Καλα ας μην προτρεχουμε :)

#14   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 19:25

Ειναι σπαστικο όντως :/
Το εχεις γραπτώς οτι δίνουν σφραγισμένο; Καλα ας μην προτρεχουμε :)

   Δε προτρέχω..... ελπίζω!! :huh:

Αν το είχα γραπτώς, θα το καταλαβαίνατε από την αυτοπεποίθηση που θα είχα... :P  Μόνο στο τηλ. μου το είπε ο προιστάμενος του service που έχουν τα seven. Σε δύο επικοινωνίες κιόλας!



#15   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/03/2015 - 19:27

Ενημέρωσε μας και εδώ θα είμαστε για να βοηθήσουμε :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες