Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Τώρα μπορείς να στείλεις χρήματα στους φίλους σου μέσω του Facebook Messenger


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 17/03/2015 - 22:46

Facebook-Messenger-Payments.jpg

 

Το Facebook ανακοίνωσε σήμερα μία νέα λειτουργία για την εφαρμογή μηνυμάτων Facebook Messenger, αυτή της αποστολής/λήψης χρημάτων από/προς τους φίλους σας!

 

Η υπηρεσία ξεκινάει από σήμερα στην Αμερική και δίνει τη δυνατότητα αποστολής/λήψης χρηματικών ποσών απευθείας μέσα από την εφαρμογή Facebook Messenger, χωρίς χρεώσεις. Απαραίτητη φυσικά προϋπόθεση είναι η καταχώριση μίας πιστωτικής κάρτας Visa ή MasterCard στο λογαριασμό του χρήστη.

 

 

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε την ανταπόκριση του κοινού στην προσπάθεια αυτή όσο θα αναμένουμε την υπηρεσία να ενεργοποιηθεί στις μεγάλες Ευρωπαικές χώρες και (κάποια στιγμή) στην Ελλάδα.

 

Ποια η άποψη σας για την κίνηση αυτή του Facebook;


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 17/03/2015 - 23:44

Καλο σαν ιδέα το θέμα της ασφαλείας είναι τι παίζει....κάτι τέτοιο έχει και το snapchat αν δεν κάνω λάθος...

Knowledge Is Power


#3   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 17/03/2015 - 23:49

Tι παραπάνω προσφέρει από το PayPal? 

 

(μεταξύ 'φίλων΄ επίσης είναι δωρεάν η συναλλαγή)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#4   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 18/03/2015 - 00:54

Tι παραπάνω προσφέρει από το PayPal? 

 

(μεταξύ 'φίλων΄ επίσης είναι δωρεάν η συναλλαγή)

Φαντάζομαι ότι η διαφορά είναι ότι facebook έχει και η κουτσή Μαρία οπότε θα το χρησιμοποιούν πιο εύκολα και πιο πολλοί



#5   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 18/03/2015 - 01:33

Tι παραπάνω προσφέρει από το PayPal? 
 
(μεταξύ 'φίλων΄ επίσης είναι δωρεάν η συναλλαγή)


Λουκά στο paypal πρέπει να τα έχεις στο balance του paypal για να ειναι χωρις fees η μεταφορά. Μήπως εχει καλύτερη ισοτιμία και δεν κρατάει fees του fb; Θα δείξει.

#6   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1.014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/03/2015 - 01:48

το βιντεο το ειδατε ποσο απλο ηταν? δεν κραταει και fee...το FB εχει πλεον δικλείδα ασφαλειας οποτε δν στο ανοιγουν.. βαζεις την καρτα σου, βαζει και ο αλλος την καρτα και ανταλαζετε λεφτα σε χρονο μηδεν.... τελειο να μου στελνει ο πατερας μου χρηματα τωρα που ειμαι φοιτητης...μεχρι να ρθει ελλαδα ομως, μαλλον θα στελνω εγω στο παιδι μου, πρωτα ο θεος



#7   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/03/2015 - 01:59

Φαντάζομαι ότι η διαφορά είναι ότι facebook έχει και η κουτσή Μαρία οπότε θα το χρησιμοποιούν πιο εύκολα και πιο πολλοί

 

Μην κοιτάτε στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό υπάρχει πολύς κόσμος που έχει Paypal είτε για δουλειές, είτε λόγο ebay. 

 

Άσε και που να μην έχεις, φτιάχνεις σε 5 λεπτ δωρεάν.

 

 

Λουκά στο paypal πρέπει να τα έχεις στο balance του paypal για να ειναι χωρις fees η μεταφορά. Μήπως εχει καλύτερη ισοτιμία και δεν κρατάει fees του fb; Θα δείξει.

 

Είσαι σίγουρη για αυτό. Έχω στείλει χρήματα σε άτομο στην Ελλάδα, με balance 0 σαν 'φίλος΄και δεν μου κράτησε fee. 

 

Δεν ορκίζομαι βέβαια, αλλα είμαι της άποψης ο καθένας στον τομέα του. Η Paypal ξέρει να κάνει αυτό, και το κάνει καλα. Για πρόσβαση, χακινγκ στο PayPal έχω ακούσει τόσα χρονια ίσως μια φορα. Και αυτή την μια δεν έχασε κανένας χρήματα. 

 

Μιλάμε για τρελες δικλίδες ασφαλείας, που ελέγχονται από προσωπικό 24 επί 7 με χρονια εμπειρίας, επενδύσεις σε προγράμματα, έρευνα, κτλ. 

 

Όχι ότι το FB πάει πίσω από ασφάλεια, ούτε ότι του λείπουν χρήματα, αλλα δεν είναι ο τομέας του. Απλα πάει να διεκδικήσει και αυτό τώρα το κομμάτι της τούρτας που πιστεύει ότι του αναλογεί. 

 

Ξέρω γω, θα δείξει. Μακάρι να τα καταφέρουν να σας πω την αλληθεια, για να σπάσει και το μονοπώλιο, αλλα αυτόν το Ζουκι πολύ τον φοβάμαι. 

Σε όλες τις συνεργασίες με 'ιδρύματα΄ είτε κρατικά είτε ιδιωτικά, μεσα είναι. Πολύ λομπιστας και του αρέσει κιόλας. 

 

Πρωσοπικα δεδομένα FB, συν κάρτα, εντάξει ...να του δώσω και τον κωδικα να του κάνω και το σπίτι, να μην παιδευτεί  κιόλας! 

 

Για να δούμε ...

 

 

 


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/03/2015 - 02:06

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#8   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 18/03/2015 - 02:23

Μην κοιτάτε στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό υπάρχει πολύς κόσμος που έχει Paypal είτε για δουλειές, είτε λόγο ebay.

Άσε και που να μην έχεις, φτιάχνεις σε 5 λεπτ δωρεάν.



Είσαι σίγουρη για αυτό. Έχω στείλει χρήματα σε άτομο στην Ελλάδα, με balance 0 σαν 'φίλος΄και δεν μου κράτησε fee.

Δεν ορκίζομαι βέβαια, αλλα είμαι της άποψης ο καθένας στον τομέα του. Η Paypal ξέρει να κάνει αυτό, και το κάνει καλα. Για πρόσβαση, χακινγκ στο PayPal έχω ακούσει τόσα χρονια ίσως μια φορα. Και αυτή την μια δεν έχασε κανένας χρήματα.

Μιλάμε για τρελες δικλίδες ασφαλείας, που ελέγχονται από προσωπικό 24 επί 7 με χρονια εμπειρίας, επενδύσεις σε προγράμματα, έρευνα, κτλ.

Όχι ότι το FB πάει πίσω από ασφάλεια, ούτε ότι του λείπουν χρήματα, αλλα δεν είναι ο τομέας του. Απλα πάει να διεκδικήσει και αυτό τώρα το κομμάτι της τούρτας που πιστεύει ότι του αναλογεί.

Ξέρω γω, θα δείξει. Μακάρι να τα καταφέρουν να σας πω την αλληθεια, για να σπάσει και το μονοπώλιο, αλλα αυτόν το Ζουκι πολύ τον φοβάμαι.
Σε όλες τις συνεργασίες με 'ιδρύματα΄ είτε κρατικά είτε ιδιωτικά, μεσα είναι. Πολύ λομπιστας και του αρέσει κιόλας.

Πρωσοπικα δεδομένα FB, συν κάρτα, εντάξει ...να του δώσω και τον κωδικα να του κάνω και το σπίτι, να μην παιδευτεί κιόλας!

Για να δούμε ...

Συμφωνώ σε ολα μαζί σου και να προσθέσω ότι στην Αμερική ήδη βγαίνεις και χωρίς πορτοφόλι μαγαζί ακομα που έχει και η κουτσή Μαρία χωρίς καν να είναι γνωστό ή αλυσίδα δέχεται με check in πληρωμή μέσω PayPal.πχ βγαίνεις για τρέξιμο δεν παίρνεις πορτοφόλι θες ενα νερό χυμό κάτι τέλος πάντων ενα απλό κλικ και έτοιμος μακάρι να γίνει ενεργό και στην Ελλάδα και να υποστηριχθεί απο μαγαζιά αυτό θα ήταν μεγάλη εξυπηρετηση....
[center]

https://youtu.be/Do4yp_pGnLg

https://youtu.be/ryM1zxBVo68

Knowledge Is Power


#9   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2015 - 02:51

πρεπει τα λεφτα να πανε στο balance του paypal για να μεταφερθουν "χωρις εξοδα" στο ατομο που θες ....αν δεν τα εχεις ηδη εκει και πρεπει να τα μεταφερεις απο τον τραπεζικο σου λογαριασμο τοτε και παλι χρεωνεσαι .Γενικα τα εξοδα δεν τα αποφευγεις ειτε εσυ ειτε αυτος που δεχεται τα λεφτα και τα οποια εξοδα αυξανονται και αναλογα τον προορισμο λογω διαφορων περιορισμων που εχουν καποιες χωρες.

Πολλοι επισης δοκιμαζουν να κανουν paypal αλλα το εγκαταλειπουν στη πορεια προς την πληρη ενεργοποιηση του λογαριασμου.....ενα ασαφες κομματι για καποιους που τελικα τους αποθαρρυνει και τα παρατανε.



#10   efkairiakos

efkairiakos

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Twitter:@efkairiakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/03/2015 - 09:33

Εγώ πάντως στο προσωποβιβλίο δεν εμπιστεύομαι ούτε τι νούμερο παπούτσια φοράω...

Γενικά το θεωρώ μεγάλη αλητεία το συστημα τους.



#11   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 18/03/2015 - 11:09

Μην κοιτάτε στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό υπάρχει πολύς κόσμος που έχει Paypal είτε για δουλειές, είτε λόγο ebay.

Άσε και που να μην έχεις, φτιάχνεις σε 5 λεπτ δωρεάν.



Είσαι σίγουρη για αυτό. Έχω στείλει χρήματα σε άτομο στην Ελλάδα, με balance 0 σαν 'φίλος΄και δεν μου κράτησε fee.

Δεν ορκίζομαι βέβαια, αλλα είμαι της άποψης ο καθένας στον τομέα του. Η Paypal ξέρει να κάνει αυτό, και το κάνει καλα. Για πρόσβαση, χακινγκ στο PayPal έχω ακούσει τόσα χρονια ίσως μια φορα. Και αυτή την μια δεν έχασε κανένας χρήματα.

Μιλάμε για τρελες δικλίδες ασφαλείας, που ελέγχονται από προσωπικό 24 επί 7 με χρονια εμπειρίας, επενδύσεις σε προγράμματα, έρευνα, κτλ.

Όχι ότι το FB πάει πίσω από ασφάλεια, ούτε ότι του λείπουν χρήματα, αλλα δεν είναι ο τομέας του. Απλα πάει να διεκδικήσει και αυτό τώρα το κομμάτι της τούρτας που πιστεύει ότι του αναλογεί.

Ξέρω γω, θα δείξει. Μακάρι να τα καταφέρουν να σας πω την αλληθεια, για να σπάσει και το μονοπώλιο, αλλα αυτόν το Ζουκι πολύ τον φοβάμαι.
Σε όλες τις συνεργασίες με 'ιδρύματα΄ είτε κρατικά είτε ιδιωτικά, μεσα είναι. Πολύ λομπιστας και του αρέσει κιόλας.

Πρωσοπικα δεδομένα FB, συν κάρτα, εντάξει ...να του δώσω και τον κωδικα να του κάνω και το σπίτι, να μην παιδευτεί κιόλας!

Για να δούμε ...

Όπως τα λες είναι.Εχω στείλει και εγώ με balance 0 σε φίλο λεφτα και δεν κράτησε τίποτα.Απο τότε που έφτιαξα paypal μου έχει λύσει τα χέρια σε πολλά πράγματα.
 

πρεπει τα λεφτα να πανε στο balance του paypal για να μεταφερθουν "χωρις εξοδα" στο ατομο που θες ....αν δεν τα εχεις ηδη εκει και πρεπει να τα μεταφερεις απο τον τραπεζικο σου λογαριασμο τοτε και παλι χρεωνεσαι .Γενικα τα εξοδα δεν τα αποφευγεις ειτε εσυ ειτε αυτος που δεχεται τα λεφτα και τα οποια εξοδα αυξανονται και αναλογα τον προορισμο λογω διαφορων περιορισμων που εχουν καποιες χωρες.
Πολλοι επισης δοκιμαζουν να κανουν paypal αλλα το εγκαταλειπουν στη πορεια προς την πληρη ενεργοποιηση του λογαριασμου.....ενα ασαφες κομματι για καποιους που τελικα τους αποθαρρυνει και τα παρατανε.


Το PayPal σε χρεώνει μόνο αν θέλεις να μεταφέρεις τα λεφτα από το το PayPal στην κάρτα σου,για το ανάποδο όχι γιατι αν το καλοσκεφτείς κάθε φορά που πληρώνεις για κάτι, άσχετα αν δεν φαίνεται, το PayPal τραβάει τα λεφτα σε δευτερόλεπτα από την κάρτα, τα μεταφέρει στο balance και μετά πληρώνει.Γι'αυτο το λόγο κάνεις και link την κάρτα ή τον λογαριασμό την πρώτη φορά που κάνεις registration.Παντως άσχετα από αυτό η διαδικασία είναι απλή και όλοι το κάνουν εδώ στην Ιταλία που είμαι εγώ.Ολοι ξεκινάνε κλασσικά για το eBay αλλα γενικά βολεύει και σε αλλα πράγματα.Η RyanAir για παράδειγμα σου επιτρέπει πλέον να πληρώνεις και με PayPal.Στην Ελλάδα δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν είναι τόσο διαδεδομένο αν και πιστεύω ότι οι eBayάδες πληρώνουν μόνο έτσι.



#12   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2015 - 12:42

Πετρο εδω η Πειραιως μου χρεωνει 1 ευρω για να μεταφερω απο τον δηλωμενο λογαριασμο στο λογαριασμο του Paypal στη Γερμανια 100 ευρω



#13   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 18/03/2015 - 15:35

Το χρησιμοποιώ άπειρα το PayPal και πάντα μου κρατάει fees αν δεν ειναι στο balance του PayPal, μήπως επειδή στέλνω σε Αμερική/Αγγλια; Αλλα αν θυμάμαι καλα μου ειχε κρατήσει και όταν ειχα στείλει σε Ελλαδα χρήματα.

#14   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2015 - 16:07

Άμα δεις στη σελίδα του PayPal εκει που λεει fees θα δεις ποτέ σε χρεώνει. Βασικά δεν σε χρεώνει μόνο απο PayPal balance σε PayPal

#15   barbunis

barbunis

    iPH Member

  • 244 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:ούτε καν...

Δημοσίευση 18/03/2015 - 18:22

εγώ πάντως τη βλέπω χρήσιμη αυτή την εξέλιξη

αν π.χ. θέλω να κάνω δωρεά σε κάποια σελίδα του fb για κάποιο παιδάκι αμέα που χρειάζεται χρήματα για εγχείρηση

νομίζω πως είναι καλό εγχείρημα



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες