Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κοινες εισερχομενες κλησεις σε δυο συσκευες Iphone 6


Η καλύτερη απάντηση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Joha

Joha

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/03/2015 - 22:05

Καλησπέρα,

μετα την αναβαθμιση του λογισμικου 8.2 σε Iphone 6 ( τι δικο μου και του αντρα μου ) εχουμε το εξης θεμα.

Οταν ειμαστε στο σπιτι σε wifi και δεχθει κληση ...χτυπαει στο τηλεφωνο μου, το ιδιο ισχυει οταν καλεσουν και μενα ...χτυπαει στο δικο του.

δοκιμασαμε οταν ειμασταν στο σπιτι να καλεσουμε απο το σταθερο τηλεφωνο στο κινητο του ενος απο τους δυο, χτυπουσαν και τα δυο κινητα.

Ολα αυτα μετα την τελευταια αναβαθμιση του λογισμικου. Η αληθεια ειναι οτι χρησιμοποιουμε ενα κοινο itunes λογαριασμο και στα δυο τηλεφωνα αλλα ειναι δυο διαφορετικες γραμμες και τα ειχαμε φτιαξει ετσι ωστε να μη μπερδευονται τα δεδομενα μεταξυ των δυο τηλεφωνων (επαφες, παιχνιδια, σημειωσεις, κτλ)

 στην αρχη υποψιαζομουν το γεγονος οτι χρησιμοποιουμε το ιδιο itunes λογαριασμο .. αλλα πριν την τελευταια αναβαθμιση δεν ειχαμε καποιο τετοιο θεμα.

Αυτο δεν συμβαινει οταν ειμαστε εκτος σπιτιου οταν ειμαστε σε 4G (εκει θα επρεπε να δουλευε αυτο με τις μπερδεμενες εισερχομενες κλησεις ..χαχα :)

 

Δεν λεω, ειναι ενας τροπος να τσεκαρουμε ο ενας τον αλλον με ποιον μιλαει (εννοειται οτι αστειευομαι :) ειναι σπαστικο ομως ο ενας να λαμβανει τις κλησεις του αλλου.

εχετε καθολου υποψιν σας παρομοιο περιστατικο ή πως μπορει να διορθωθει?

Ευχαριστω πολυ

Ιωαννα

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/03/2015 - 22:10

Καλησπέρα Ιωάννα.Το περίπλοκο στην ιστορία που αναφέρεις είναι το ότι κάλεσες από σταθερό τηλέφωνο και χτυπάνε και τα 2..Αν έλεγες ότι καλείς με facetime από ένα τρίτο iPhone , εκεί υπάρχει εξήγηση λόγο κοινού iTunes Account..Τώρα με βάση αυτό που περιγράφεις μάλλον τα iPhone σας έχουν δαιμονιστεί :P


Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 28/03/2015 - 22:11

ezgif_com_crop_2.gif


#3   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/03/2015 - 22:14

Μηπως έχετε ενεργοποιήσει την προώθηση μηνυμάτων;

Πηγαίντε και στις δυο συσκευές ρυθμίσεις > μηνύματα > προώθηση μηνυμάτων και δείτε μηπως ειναι ενεργοποιημένη για τις 2 συσκευές. Κλείστε τους διακόπτες και λογικα θα ειστε εντάξει.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#4   Joha

Joha

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/03/2015 - 22:18

Καλησπέρα Ιωάννα.Το περίπλοκο στην ιστορία που αναφέρεις είναι το ότι κάλεσες από σταθερό τηλέφωνο και χτυπάνε και τα 2..Αν έλεγες ότι καλείς με facetime από ένα τρίτο iPhone , εκεί υπάρχει εξήγηση λόγο κοινού iTunes Account..Τώρα με βάση αυτό που περιγράφεις μάλλον τα iPhone σας έχουν δαιμονιστεί :P

Θαναση μονο ενας δαιμονισμος εξηγει αυτο που συμβαινει :P οχι το facetime δεν ειναι ενεργοποιημενο καν, ευχαριστω παντως :)



#5   Joha

Joha

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/03/2015 - 22:22

Μηπως έχετε ενεργοποιήσει την προώθηση μηνυμάτων;

Πηγαίντε και στις δυο συσκευές ρυθμίσεις > μηνύματα > προώθηση μηνυμάτων και δείτε μηπως ειναι ενεργοποιημένη για τις 2 συσκευές. Κλείστε τους διακόπτες και λογικα θα ειστε εντάξει.

Πανο θα μπορουσε να ειναι αυτο αν εβρισκα τη προωθηση μηνυματων, δεν τη βρισκω αυτην την επιλογη.. θα το κοιταξω καλυτερα ομως μηπως και. Σ'ευχαριστω πολυ ετσι κι αλλιως :)



#6   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.081 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 28/03/2015 - 22:34   Η καλύτερη απάντηση

Αυτο?



#7   Ras

Ras

    iPH User

  • 140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2015 - 22:37

Ναι , αυτή είναι η λύση.



#8   Joha

Joha

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/03/2015 - 22:42

αυτο ακριβως εχουμε "παθει" και δαιμονιστει μεταξυ μας, το κοιταξα και ηταν ενεργοποιημενο στο τηλεφωνο του καλου μου.. ..εκανα τεστ καλωντας και απο το σταθερο τηλεφωνο.. .ελευθερωθηκαμε :)

ευχαριστω πολυ πολυ πολυ :)



#9   Charilaos

Charilaos

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2015 - 09:58

Να το έχω υπόψην τώρα που θα κάνω την αναβάθμιση σε 8.2!!!!!!

#10   Joha

Joha

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/10/2015 - 20:07

Παιδια καλησπερα και παλι, εγω η δαιμονισμενη και εγκλωβισμενη - παλι :)

ολα καλα μετα τη παραπανω χρησιμοτατη συμβουλης να απενεργοποιησω την επιλογη στο facetime και βρηκαμε την ησυχια μας.

Ολα αυτα μεχρι την τελευταια αναβαθμιση του IOS9 και τις επομενες δυο διορθωτικες αναβαθμισεις. Ξαναγυρισαμε παλι στο να βλεπω τις κλησεις του συζυγου και εκεινος τις δικες μου ..με τη μονη διαφορα οτι τωρα δεν χτυπουν ως εισερχομενες κλησεις,..εννοω με ηχο, υπαρχουν μονο οπτικα στα τηλεφωνα μας.  Εχω ψαξει στο google που ειναι ο καλυτερος μας φιλος για παρομοιο "δαιμονισμο" ...περιστατικο..τιποτα...εψαξα και στο παραπανω λινκ μηπως ειχε καποια παρομοια ρυθμιση..τζιφος. Εχετε υποψιν κατι η να το βαψω το μηλο μπλε και να το βουτηξω μπλουμ ...διαφορετικα ειμαι ενα βημα πριν να φτιαξω νεο λογαριασμο itunes να ξεμπερδευουμε. ευχαριστω για την υπομονη και καθε προταση δεκτη ...εκτος απο το βαψω μπλε και να το βουτηξω μπλουμ .



#11   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2015 - 20:29

Και στα 2 τηλέφωνα πρέπει να είναι απενεργοποιημένη η ρύθμιση. 



#12   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2015 - 21:06

η μονη λυση ειναι να δημιουργησετε ξεχωριστο apple id. Προσοχη στο σεταρισμα μονο γιατι θα πρεπει οποιος αλλαξει id να εχει ενα backup πρωτα σε αυτα που στελνει στο icloud οπως επαφες,σημειωσεις κλπ

Καπου ειχε παρει το ματι μου κατι για το icloud drive.Δοκιμαστε να το απενεργοποιησετε και στις 2 συσκευες(reboot) και δειτε αν διορθωνεται το θεμα. Οχι οτι ειναι λυση δηλαδη...αν ειναι.



#13   Joha

Joha

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/10/2015 - 21:18

Vagos456 σωστη παρατηρηση αλλα το ειχα κανει και στα δυο τηλεφωνα..οπως καταλαβαινεις..σπαζοκεφαλιες

 

rromeodim, οντως αν δεν βρω κατι αλλο εκει θα καταληξω σε νεο apple id. το icloud drive...ειναι απενεργοποιημενο ..ομως θα το κοιταξω ξανα μηπως μου εχει ξεφυγει κατι. :)

 

 

...μια επισημανση που παρελειψα να αναφερω,  Αυτο που συμβαινει τωρα ειναι και με δικτυο 4g..θελω να πω και εκτος σπιτιου αρα οχι wifi οπως τη πρωτη φορα.

Γνωριζετε αν υπαρχει καποια ρυθμιση στα δεδομενα που να εχει σχεση με τις κλησεις? λεω εγω τωρα.



#14   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 05/10/2015 - 22:12

Η καλύτερη λύση που έχεις να κανείς είναι να φτιάξεις εσυ ή ο άντρας σου ένα δεύτερο id και να ηρεμήσετε. Επίσης κανείς δεν θα χάσει τις εφαρμογές γιατί μπορείτε να έχετε family sharing.

Όσον αφορά τις κλήσεις τώρα αν οι κλήσεις που βλέπεις είναι προγενέστερης ημερομηνίας τότε μιλάμε για bug.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες