Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Popcorn Time: Το "πειρατικό" Netflix κυκλοφόρησε iOS έκδοση που δεν χρειάζεται Jailbreak


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
97 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/04/2015 - 15:12

Το Popcorn Time, το open source project που κατάφερε να παντρέψει την ευκολία θέασης ταινιών/σειρών μέσα από ένα εύχρηστο UI όπως του Netflix με τις δυνατότητες BitTorrent peer-to-peer streaming ξαναχτυπά. 
 
Μέχρι σήμερα το Popcorn Time ήταν διαθέσιμο για PC, Mac, Linux, Android και iOS ωστόσο στην περίπτωση του iOS η συσκευή θα έπρεπε να είναι Jailbroken και η εγκατάσταση του σχετικού app πραγματοποιούνταν μέσω του Cydia. 
 

popcorn-time-app-580x375.jpg

 
Ωστόσο από σήμερα και με την κυκλοφορία ενός εξωτερικού Installer είναι δυνατή η εγκατάσταση του Popcorn Time ακόμη και σε μη Jailbroken συσκευές!
 

“The team we worked with on this solution has already launched this website with one clear intention in mind: To fight the closed ecosystem Apple has created, screening and choosing for us what we can or cannot install on the devices we purchased and paid top dollar for”.

 

ios_installer.jpg

Η εξέλιξη αυτή αναμένεται να έχει τεράστιο αντίκτυπο στο οικοσύστημα του iOS καθώς θα ανοίξει την πόρτα για την εγκατάσταση 3rd-party εφαρμογών χωρίς την απαίτηση Jailbreak!
 
Σε περίπτωση που επιθυμείτε να προχωρήσετε στη χρήση του Installer και στην εγκατάσταση του Popcorn Time στην μη Jailbroken iOS συσκευή σας καλό είναι να αναλογιστείτε εκτός από το ηθικό/νομικό ζήτημα της όλης υπόθεσης και τους κινδύνους από την εγκατάσταση μη εγκεκριμένων εφαρμογών. 
 
Εντωμεταξύ, το Hollywood συνεχίζει να κυνηγάει τα torrent sites καθώς τα θεωρεί υπεύθυνα για απώλειες εσόδων πολλών εκατομμυρίων ενώ το Netflix νιώθει την καυτή ανάσα του Popcorn Time στο λαιμό του. Σε πρόσφατο γράμμα του στους μετόχους της εταιρεία ο CEO του Netflix, Reed Hastings, αναφέρει μεταξύ άλλων
 

“Piracy continues to be one of our biggest competitors”


“This graph of Popcorn Time’s sharp rise relative to Netflix and HBO in the Netherlands, for example, is sobering”

 
 

popcorn-netflix.png

 
 
Ο ίδιος CEO δήλωνε ωστόσο το περασμένο έτος πως η πειρατεία ουσιαστικά βοηθούσε την εταιρεία του καθώς πολλοί χρήστες  κατέληγαν στο Netflix λόγω της ευκολίας χρήσης του. Ψάχνεις την ταινία που θέλεις, την επιλέγεις και παίζει κατευθείαν, χωρίς να περιμένεις περισσότερο από μερικά δευτερόλεπτα. 
 

“Certainly there’s some torrenting that goes on, and that’s true around the world, but some of that just creates the demand”


“Netflix is so much easier than torrenting. You don’t have to deal with files, you don’t have to download them and move them around. You just click and watch”

 
Το πρόβλημα πλέον είναι πως το Popcorn Time έχει εξελιχθεί τόσο πολύ που ο χρήστης μπορεί να βρει το ίδιο εύκολα την ταινία/σειρά που ψάχνει. Επιπλέον, λόγο συμβολαίων αποκλειστικότητας και αυστηρών χρονοδιαγραμμάτων το Popcorn Time διαθέτει πολύ περισότερο περιεχόμενο το οποίο μάλιστα ενημερώνεται άμεσα, σε αντίθεση με το Netflix στο οποίο ο χρήστης μπορεί να περιμένει μήνες για την ανανέωση π.χ της τελευταίας σεζόν της σειράς που παρακολουθεί.
 
Το Netflix συνεχίζει να παρουσιάζει ανοδική πορεία με έσοδα $1.48 δις και κέρδη $83 εκατ. (Q4 2014). Αξίζει να παρακολουθήσουμε από κοντά την εξέλιξη αυτής της "μάχης", ανεξάρτητα από την πορεία του Popcorn Time στο οικοσύστημα του iOS.
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   pRieStaKoS

pRieStaKoS

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:pRieStaKoS

Δημοσίευση 08/04/2015 - 15:57

Μην μπερδεύεστε με το popcorntime.io και το popcorn-time.se....

- Το popcorntime.io έχει 149k likes στο Facebook και ssl στο site τους.
- Το popcorn-time.se έχει 94k κ δεν έχει ssl

#3   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 08/04/2015 - 17:05

Είναι ωραίο το Popcorn αλλά για ταχύτητες Ελλάδας δεν πολυχρησιμεύει. Μέχρι να κατεβάσει κάτι άμα βρει καλό seed/peer είναι το ίδιο πράγμα με το να κατεβάσεις torrent. Αξίζει όμως μία δοκιμή. Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί μόλις το έβαλα, αν κάθε φορά που βάζω κάτι να δω τα αποθηκεύει και πιάνει χώρο στο δίσκο, όπως έγινε και τώρα με μία ταινία που είδα.



#4   gore

gore

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/04/2015 - 17:11

Είναι ωραίο το Popcorn αλλά για ταχύτητες Ελλάδας δεν πολυχρησιμεύει. Μέχρι να κατεβάσει κάτι άμα βρει καλό seed/peer είναι το ίδιο πράγμα με το να κατεβάσεις torrent. Αξίζει όμως μία δοκιμή. Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί μόλις το έβαλα, αν κάθε φορά που βάζω κάτι να δω τα αποθηκεύει και πιάνει χώρο στο δίσκο, όπως έγινε και τώρα με μία ταινία που είδα.

 

Εμενα μια χαρα παιζει αψογα και χωρις διακοπες παντως .

Και ειμαι στην Ελλαδα και η ταχυτητα που εχω ειναι 9 αρα δηλαδη πολυ χαμηλη σχετικα. Αλλα παιζει αψογα το προγραμμα στο pc.

Δεν κατεβαζεις την ταινια , streaming κανεις.

 

Και μια ερωτηση για τον pRieStaKoS

Ποια η διαφορα   popcorntime.io με το popcorn-time.se ; 

Δεν ειναι το ιδιο προγραμμα ;


Τελευταία επεξεργασία από: gore, 08/04/2015 - 17:13


#5   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/04/2015 - 17:40

Εμένα μου streamarei μια χαρά σε 720p παρόλο που η σύνδεση μου είναι χάλια στα 2.5 MB.

 

Η εμπειρία μου με το popcorn.io κ το popcorn.se μου έδειξε ότι το πρώτο είναι πιο safe.

 

Προσέξτε λίγο με το .se. Κόλλησα 2 φορές ιο σε φορμαρισμένο pc που μου κρυπτογράφησε τα αρχεία και ζητούσε λύτρα και ένα απ τα λίγα προγράμματα που είχα προλάβει να

βάλω (κ τις 2 φορές) ήταν το popcorn time από το .se.



#6   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 08/04/2015 - 17:55

Εμενα μια χαρα παιζει αψογα και χωρις διακοπες παντως .
Και ειμαι στην Ελλαδα και η ταχυτητα που εχω ειναι 9 αρα δηλαδη πολυ χαμηλη σχετικα. Αλλα παιζει αψογα το προγραμμα στο pc.
Δεν κατεβαζεις την ταινια , streaming κανεις.

Και μια ερωτηση για τον pRieStaKoS
Ποια η διαφορα popcorntime.io με το popcorn-time.se ;
Δεν ειναι το ιδιο προγραμμα ;

και εγω streaming νόμιζα οτι κανει αλλα πήγα λήψεις και εχει κανει έναν φάκελο που είχε κατεβάσει την ταινία που ειδα

#7   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 08/04/2015 - 18:01

Στριμάρει και οταν βγείς απο το App καθαριζει την cache και δεν μενει τιποτα στο iPhone-iPad



#8   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.904 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/04/2015 - 18:07

Θεϊκό το Popcorn!



#9   pRieStaKoS

pRieStaKoS

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:pRieStaKoS

Δημοσίευση 08/04/2015 - 18:21

Και μια ερωτηση για τον pRieStaKoS
Ποια η διαφορα popcorntime.io με το popcorn-time.se ;
Δεν ειναι το ιδιο προγραμμα ;

Είναι από άλλους δημιουργούς. Μπορεί εξωτερικά να είναι το ίδιο αλλά δεν είναι. Αλλά versions, αλλά features, άλλο source.

Open είναι και τα δυο. Εγώ προτιμώ το popcorntime.io, που πιστεύω είναι καλύτερο και πιο ασφαλές.Το άλλο είναι απλά ένα copy. Το θέμα με τους υπότιτλους είναι καλό, όχι άριστο γτ κυκλοφορούν άκυρες μεταφράσεις, αλλά μόνο κ μόνο που έχεις την δυνατότητα να βάλεις Custom είναι plus.

Το θέμα με τα peers και αν είναι για Ελλάδα, αυτό είναι σχετικό. Εγώ με 10Mbps παίζω μια χαρά και 1080p.

Τελευταία επεξεργασία από: pRieStaKoS, 08/04/2015 - 18:25


#10   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/04/2015 - 19:44

It's live... http://www.popcorn-time.se/ios.html

 

Ο Θεός βοηθός σε όσους το δοκιμάσουν....


Behind the Scenes...

#11   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 08/04/2015 - 19:57

Ανεβαζω φωτογραφιες σε 3 λεπτα μολις το περασα και τρεχει κανονικα



#12   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 08/04/2015 - 20:11

παιζει μια χαρα και σε mirroring
 
2_zpsccj3occx.png1_zpsq8dtrsgg.png

3_zps0yyycbkp.png4_zpsjztamuap.png

εβαλα και την καρτελα info του τηλεφωνου μου για να δειτε οτι ειναι στην 8.2 και δεν τιθεται θεμα jailbreak περασμενο σε εκδοση 8.1.2
 
Για να παίξει πρεπει το τηλεφωνο να ειναι σε airplay mode πριν ανοιξετε την εφαρμογη.

#13   vanity

vanity

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 08/04/2015 - 20:31

Μου εβγαλέ το fsecure μηνυμα οτι υπαρχει ιος μολις εγκατεστησα την εφαρμογη στον υπολογιστη. Δεν ετυχε σε καποιον αλλο;



#14   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 08/04/2015 - 20:35

Μου εβγαλέ το fsecure μηνυμα οτι υπαρχει ιος μολις εγκατεστησα την εφαρμογη στον υπολογιστη. Δεν ετυχε σε καποιον αλλο;

 

Δεν εχω antivirus στο partition των windows μεσω Macintosh που τα έχω , αλλα και να είχα antivirus δηλαδη πάλι θα το περναγα.



#15   cmak

cmak

    iPH Addict

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/04/2015 - 23:39

παιζει μια χαρα και σε mirroring
 
Για να παίξει πρεπει το τηλεφωνο να ειναι σε airplay mode πριν ανοιξετε την εφαρμογη.


Ερώτηση......στο AirPlay παίζει υπότιτλους ή τσουκ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες