Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Τα πρώτα Apple Watches - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1342 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 24/05/2015 - 09:34

Apple Watch: Η επιτυχία της πρώτης μέρας και η πτωτική πορεία

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία αναλυτών της Slice Intelligence, το Apple Watch πούλησε πάνω από 1 εκατομμύριο κομμάτια την πρώτη μέρα που άνοιξαν οι παραγγελίες, και συγκεκριμένα οι παραγγελίες έφτασαν σχεδόν το 1.5 εκατομμύριο. Οι αριθμοί αυτοί σίγουρα ήταν πολύ θετικοί για την Apple, αλλά τι έγινε στη συνέχεια;

 

Η συνέχεια των πωλήσεων μάλλον είναι απογοητευτική, σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει η Slice Intelligence για την αγορά των ΗΠΑ με βάση τα δεδομένα που συνέλεξε από 14.000 online αγοραστές την περίοδο 10 Απριλίου με 18 Μαΐου. Οι περισσότερες πωλήσεις του Apple Watch έγιναν την πρώτη μέρα και μέχρι σήμερα ο συνολικός αριθμός έχει φτάσει 2.5 εκατομμύρια.

 

Οι αριθμοί δείχνουν ότι οι ημερήσιες παραγγελίες στις ΗΠΑ κινούνται κάτω από 30.000 κομμάτια, ενώ για να αγγίξει τα 30 εκατομμύρια που έχει ως στόχο το 2015 πρέπει να πουλά την ημέρα γύρω στα 100.000 κομμάτια.

 

Οι παραπάνω αριθμοί όμως δεν έχουν επιβεβαιωθεί από την Apple και να πούμε ότι το Pebble χρειάστηκε περισσότερο χρόνο για να φτάσει το 1 εκατομμύριο, ενώ το Android Wear μέσα στο 2014 έφτασε τις 720.000 πωλήσεις.

 

 

sales-apple-watch-01-570.jpg

 

 

 

sales-apple-watch-02-570.jpg

 

 

ΠΗΓΗ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   alfadelta1

alfadelta1

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Twitter:@alfadelta1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/05/2015 - 10:29

Ποσο δικιο εχεις

Εγω λεω να το δωσεις πιο συντομα

Στειλε μου pm να το αγορασω αμεσα αν και δεν προτιμω το Sport μοντελο

 

Φυσικα θα σου δωσω και το κατι τις παραπανω για την διευκολυνση :rolleyes:

 

Καλημερα, 

 

Εγω απλα εγραψα σαν νεος κατοχος την αποψη μου, δεν ηταν σκοπος μου να προσβαλω ουτε αλλους που εχουν το ρολοι αλλα ουτε και αυτους που θελουν να το αγορασουν. Απλα σε πρωτη φαση νιωθω οτι δεν προσφερει κατι παραπανω στις αναγκες μου. Τωρα σε 1-2 χρονια μπορει να μην μπορω να ζησω χωρις apple watch οπως εγινε με το iphone. 

 

Ειμαι περιεργος αν μπορουν αλλοι χρηστες να μου πουν τι τους προσφερει. Για τι πραγμα δλδ το χρησιμοποιουν. 

 

ευχαριστω



#228   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 24/05/2015 - 12:02

Επιμένω και θα επιμένω, το apple watch θα κάνει το μπαμ όταν οι αισθητήρες θα κάνουν κάτι παραπάνω από το να μετράνε απλώς παλμούς (το κάνουμε και με το iPhone).

Αλλιώς δεν θα μπορέσει να αντικαταστήσει τα κλασικά ρολόγια.

Μεγάλο μειονέκτημα η μπαταρία, εννοώ ότι και 2 μέρες να κρατά σε σχέση με τα κλασικά ρολόγια θα υστερεί.

Ίσως όταν το θέμα με τις μπαταρίες έχει πάρει άλλη τροπή και κρατά 1 εβδομάδα να το δούμε αλλιώς.

Αν θεωρούν εκεί στην apple ότι με notifications και καρδούλες θα κάνουν απαραίτητη μια συσκευή νομίζω ότι κάνουν λάθος.



#229   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/05/2015 - 12:48

Καλημερα, 

 

Εγω απλα εγραψα σαν νεος κατοχος την αποψη μου, δεν ηταν σκοπος μου να προσβαλω ουτε αλλους που εχουν το ρολοι αλλα ουτε και αυτους που θελουν να το αγορασουν. Απλα σε πρωτη φαση νιωθω οτι δεν προσφερει κατι παραπανω στις αναγκες μου. Τωρα σε 1-2 χρονια μπορει να μην μπορω να ζησω χωρις apple watch οπως εγινε με το iphone. 

 

Ειμαι περιεργος αν μπορουν αλλοι χρηστες να μου πουν τι τους προσφερει. Για τι πραγμα δλδ το χρησιμοποιουν. 

 

ευχαριστω

Πιστευω να μην με παραξηγησες γιατι ηταν εντελως χιουμοριστικο :)

... τουλαχιστον ως προς το πρωτο κομματι, γιατι το δευτερο το εννοω, δηλαδη αν τελικα το πουλησεις να το αγορασω


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#230   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/05/2015 - 13:59

Απορια. Δεν ηξερες τι αγορασες;

Καλησπέρα,

παρέλαβα και εγώ χτες το βράδυ το apple watch sport 42mm space gray και έχω να πω οτι για πρώτη φορά (αν και μεγάλο apple fanboy της apple από το 2000) ειναι το πρώτο προιον που πραγματικά με εχει απογοητεύσει μέχρι στιγμής.

Έκτος οτι φορώντας το νιώθω σαν να ειμαι 8-10 χρόνων οπως παλια που φορούσα ενα casio με πληκτρολογιο δεν μπορω να καταλάβω πια ειναι η χρηση του. Email & whatsapp msgs δεν μπορώ να διαβάσω γιατι η οθόνη ειναι μικρη.

Πια ειναι η αναγκη για τόσες ειδοποιήσεις? Σημερα το πρωι με πηρε η κοπελα μου facetime και αρχισε να χτυπάει το ipad, iphone6, imac27 5k και το ρολοι. Ξερω οτι μπορω να το ρυθμισω αλλα πραγματικα δεν καταλαβαίνω την χρηστικότητα του.

Νομιζω οτι θα το κρατησω μια εβδομαδα και μετα αν δεν αλλαξω γνωμη θα το πουλησω.

watch.jpg


You'll Never Walk Alone


#231   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/05/2015 - 15:19

Μετά απο εκατοντάδες φώτογραφίες που είδα με πολλά apple watch κατέληξα στο 42 ss με μαυρο πλαστικό sport λουρί νομίζω είναι οτι πιο όμορφο
Αυτό γύρω στο 600 με 650 θα κάνει περίπου;

#232   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 24/05/2015 - 16:47

αν εννοείς το sport μοντέλο, όχι... γύρω στα 450 ευρω κάνει.

Αν εννοείς αυτό με την stainless steel + sapphire crystal γυρω στα 700.

http://store.apple.c...D/A&step=detail


Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 24/05/2015 - 16:49


#233   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/05/2015 - 18:31

339£=477€

Μετά απο εκατοντάδες φώτογραφίες που είδα με πολλά apple watch κατέληξα στο 42 ss με μαυρο πλαστικό sport λουρί νομίζω είναι οτι πιο όμορφο
Αυτό γύρω στο 600 με 650 θα κάνει περίπου;


Apple Watch Sport 42"
Αμερική 399$=363€
Γερμανία - Γαλλία 449€
Αγγλία 339£=477€
Ελλάδα όταν έρθει, λογικά μετά το επόμενο update για να πάρει την Ελληνική γλώσσα, πιθανώς στα 499€.

Τελευταία επεξεργασία από: ipacbros, 24/05/2015 - 18:35


#234   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/05/2015 - 18:35

339£=477€
Apple Watch Sport 42"
Αγγλία 339£=477€
Αμερική 399$=376€
Γερμανία - Γαλλία 449€
Ελλάδα όταν έρθει, λογικά μετά το επόμενο update για να πάρει την Ελληνική γλώσσα, πιθανώς στα 499€.

Ευχαριστώ πολύ
Το apple watch stainless steel 42mm έλεγα βασικα :)

#235   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/05/2015 - 18:55

Ευχαριστώ πολύ
Το apple watch stainless steel 42mm έλεγα βασικα :)



Apple Watch 42"
Αμερική 599$=544€
Γερμανία - Γαλλία 699€
Αγγλία 519£=730€
Ελλάδα όταν έρθει, λογικά μετά το επόμενο update για να πάρει την Ελληνική γλώσσα, πιθανώς στα 759€.

#236   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/05/2015 - 19:02

Ειμαι περιεργος αν μπορουν αλλοι χρηστες να μου πουν τι τους προσφερει. Για τι πραγμα δλδ το χρησιμοποιουν.

ευχαριστω


Τα έγραψα παραπάνω:

"Πχ ήμουν προχθες στο αεροδρομιο και για την επικυρωση του boarding pass απλα ακουμπησα το ρολοι στο τερματικο της Aegean μπροστα στα εκπληκτα ματια της αεροσυνοδου. Η το οτι ξεκλειδωνω το mac κανοντας ενα tap στο watch οταν ειμαι κοντα του μεσω της εφαρμογης Mac ID. Το οτι μπορω να χρησιμοποιησω το watch σαν viewfinder για την camera του iphone, οταν θελω να τραβηξω φωτο εξ αποστασεως. Το οτι μπορω να το χρησιμοποιησω σαν remote control του apple tv ή της μουσικης βιβλιοθηκης του mac. Το οτι μπορω να αναψω και να σβησω τα φωτα του σπιτιου μου οπου και αν ειμαι μεσω του Philips hue app. Οτι μπορω να το χρησιμοποιησω σαν ipod για το γυμναστηριο ή σαν remote control του ipod app του iphone το οποιο εχω κλειδωμενο στο locker, χρησιμοποιώντας το digital crown ως sound volume knob. Οτι αν το τηλεφωνο ειναι μακρια (πχ φορτιζει) ή χωμενο σε μια τσαντα, μπορω να απαντησω σε εισερχομενη κληση μεσω του watch. Οτι μπορω να εχω οδηγιες πλοηγησης μεσω ελαφρων taps οταν περπατω στην πολη χωρις να χρειαζεται να κοιτω το iphone. Οτι με παροτρύνει στο να κινουμαι περισσοτερο δινοντας μου αμεσα στατιστικα υγειας. Οτι παρακολουθω αμεσα την καρδιακη μου δραστηριοτητα . Οτι στο αμεσο (ευχομαι) μελλον θα μπορω να ψωνιζω στο supermarket ή να βαζω βενζινη χωρις να εχω μαζι μου την πιστωτικη παρα μονο το watch"

#237   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/05/2015 - 19:12

Apple Watch 42"
Αμερική 599$=544€
Γερμανία - Γαλλία 699€
Αγγλία 519£=730€
Ελλάδα όταν έρθει, λογικά μετά το επόμενο update για να πάρει την Ελληνική γλώσσα, πιθανώς στα 759€.


Γιατι ειναι τοσο ακριβο ρε παιδια; Εχει καλυτερα υλικα απο τα αλλα smart watches ή κλασικα επειδη ειναι designed στη καλιφορνια και συναρμολογημενο στη Κινα;

You'll Never Walk Alone


#238   hophop

hophop

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 24/05/2015 - 19:25

παιδια να ρωτησω κτ? το sport space gray 42mm αμα το παραγγειλω απο το site της apple ποσο θα στοιχισει?



#239   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 24/05/2015 - 22:10

Την τιμη που βλεπεις και τον ΦΠΑ της πολιτείας( στο αμερικανικό ), απλα δεν στέλνουν ελλαδα οποτε εχε το στο νου σου.

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 24/05/2015 - 22:11


#240   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 25/05/2015 - 01:38

339£=477€
Apple Watch Sport 42"
Αμερική 399$=363€
Γερμανία - Γαλλία 449€
Αγγλία 339£=477€
Ελλάδα όταν έρθει, λογικά μετά το επόμενο update για να πάρει την Ελληνική γλώσσα, πιθανώς στα 499€.



Αμερική $430 = 374.29 το sport :-). Taxis New York



Γιατι ειναι τοσο ακριβο ρε παιδια; Εχει καλυτερα υλικα απο τα αλλα smart watches ή κλασικα επειδη ειναι designed στη καλιφορνια και συναρμολογημενο στη Κινα;


Ξέχασες το μήλο το οποίο είναι η συνταγή.. :·)

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 25/05/2015 - 01:41

@CaLi@


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες