Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

[Solved] Υπερβολική Κατανάλωση Ενέργειας iPhone 6


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
74 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   guskoz

guskoz

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/04/2015 - 17:19

Υπάρχει τρόπος να ελέγξω τη χάλια απόδοση της μπαταρίας του κινητού μου; Από την αρχή η μπαταρία ήταν χειρότερη από το 2 ετών iPhone 5 που είχα αλλά τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχει παραγίνει το κακό.
Με κλειστά δεδομένα, λογική χρήση Wifi και γενικά χαλαρή χρήση από φόρτιση σε φόρτιση μου πάει 14-15 ώρες αναμονή και 3-4 ώρες χρήση με το ζόρι.
Είμαι στην 8.1.2 με JB. Αν πάω σε Restore λέτε να στρώσει; Ποια έκδοση θα πάρει; JB θα έχω στην τελευταία;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 16/04/2015 - 17:21

Οι υπηρεσιες τοποθεσιας ειναι αυτες που συνηθως τρωνε την μπαταρια ομως και το background refresh. Δοκιμασε να τα κλεισεις.

#3   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/04/2015 - 17:24

Υπάρχει τρόπος να ελέγξω τη χάλια απόδοση της μπαταρίας του κινητού μου; Από την αρχή η μπαταρία ήταν χειρότερη από το 2 ετών iPhone 5 που είχα αλλά τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχει παραγίνει το κακό.
Με κλειστά δεδομένα, λογική χρήση Wifi και γενικά χαλαρή χρήση από φόρτιση σε φόρτιση μου πάει 14-15 ώρες αναμονή και 3-4 ώρες χρήση με το ζόρι.
Είμαι στην 8.1.2 με JB. Αν πάω σε Restore λέτε να στρώσει; Ποια έκδοση θα πάρει; JB θα έχω στην τελευταία;

μπορεις να δεις τα στατιστικα σου με το battery life,ibackupBot,itools.τα 2 τελευταια χωρις jb.

 

αν βλεπεις τοσο διαφορα με το 5αρι κατι συμβαινει.θα μπορει να παρει 8.2 και 8.3 που δεν υπαρχει jb.

 

δοκιμασε να κανεις restore & set up as new.παρε backup πρωτα.



#4   guskoz

guskoz

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/04/2015 - 17:37

Προσπαθώ να το αποφύγω το Restore αλλά δε βλέπω να τα καταφέρνω..
Στο battery life έχω health 100% σε 62 κύκλους φόρτισης. Γενικά την προσέχω τη μπαταρία. Αφού και στο 5άρι μου 97% έχω με 467 κύκλους..
Thanaiskep, μόνο για το Find My iPhone έχω τις υπηρεσίες τοποθεσίας ενεργοποιημένες, στα Mail έχω απενεργοποιημένη την ώθηση και Background Refresh κλειστό..
Στη χρήση βλέπω πολύ κατανάλωση στη Αφετηρία/Οθόνη Κλειδώματος. Τι σημαίνει αυτό;

#5   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/04/2015 - 17:59

Τι έχεις περάσει από cydia? Κάποιο tweak σου κάνει την δουλειά

#6   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/04/2015 - 18:04

Μήπως έχεις χάλια ποιότητα σήματος από τον πάροχο σου;


Behind the Scenes...

#7   guskoz

guskoz

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/04/2015 - 18:05

Τι έχεις περάσει από cydia? Κάποιο tweak σου κάνει την δουλειά


CCSettings
Tage
SwipeSelection
Springtomize 3
WinterBoard
BatteryLife
Zeppelin
Wifi Passwords

Φοβάμαι πως φταίει το Tage (αγορασμένο) ή το Springtomize αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Πριν μία βδομάδα είχα θέμα και με το Voice Control και εγκατέστησα και το Disable Voice Control.

#8   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/04/2015 - 22:23

Αν θες περνά το batteryusageenhancer το οποίο σου δείχνει κ τα system services που καταναλώνουν

#9   guskoz

guskoz

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/04/2015 - 22:34

Πλέον φορτίζω 3 φορές τη μέρα, δλδ.ανά 5-6 ώρες αναμονή και λίγη ενδιάμεση χρήση φτάνω <20% για πλάκα.
Υπάρχει τρόπος να ελέγξω τι φταίει και να αποφύγω το Restore γιατί θέλω οπωσδήποτε κάποια Tweaks;
Από το Cydia που βλέπω πρόσφατες εγκαταστάσεις να αρχίσω να αφαιρώ τα τελευταία περίπου όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα. Βασικά είναι κοντά στην ημερομηνία αναβάθμισης του Tage. Αν κάνω επανεγκατάσταση θα στρώσει ή δεν παίζει ρόλο;

Τελευταία επεξεργασία από: guskoz, 23/04/2015 - 22:37


#10   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/04/2015 - 22:38

Κάποιο tweak καίει μπαταρία. Η απεγκατάσταση-επανεγκατάσταση δεν εγγυάται λύση του προβλήματος. Αν κάνεις restore θα σε πάει 8.3 που δεν έχει jailbreak. Θα σου πρότεινα να πειραματιστείς με τα tweaks να απομονώσεις καταρχή αυτό που κάνει τη ζημιά.



#11   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/04/2015 - 22:47

φυσικά και είναι κάποιο tweak... και μονο που είναι jailbreak αυτό φτάνει... για να δημιουργήσει ένα σορό προβλήματα στο iphone.....

 

η apple κάνει καλά την δουλειά της πάντως... και παραδέχομαι που πάντα αφήνει κενά ασφαλειας..
 
iphone και πειράματα? δεν λέει... καλύτερα android και xda....


#12   guskoz

guskoz

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/04/2015 - 22:47

Κάποιο tweak καίει μπαταρία. Η απεγκατάσταση-επανεγκατάσταση δεν εγγυάται λύση του προβλήματος. Αν κάνεις restore θα σε πάει 8.3 που δεν έχει jailbreak. Θα σου πρότεινα να πειραματιστείς με τα tweaks να απομονώσεις καταρχή αυτό που κάνει τη ζημιά.


Ξεκίνησα με το BatteryLife που δε μου ήταν τόσο απαραίτητο αλλά τίποτα.. Θα δοκιμάσω και το Tage τώρα και ελπίζω.. Πάντως οι ημερομηνίες εγκατάστασης διαφέρουν από τις πραγματικές που είναι πολύ πιο παλιές.. Οι αναβαθμίσεις δεν γίνονται πλέον χειροκίνητα; Εντύπωση μου έκανε που γράφει 25/03 ενώ εγκατέστησα π.χ.τον 1/2015

#13   guskoz

guskoz

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/04/2015 - 22:55

φυσικά και είναι κάποιο tweak... και μονο που είναι jailbreak αυτό φτάνει... για να δημιουργήσει ένα σορό προβλήματα στο iphone.....


η apple κάνει καλά την δουλειά της πάντως... και παραδέχομαι που πάντα αφήνει κενά ασφαλειας..

iphone και πειράματα? δεν λέει... καλύτερα android και xda....

Από το 2009 που πήρα το 1ο μου iPhone με Jailbreak ήμουν πάντα και ουδέποτε αντιμετώπισα το παραμικρό. Επίσης, εκατομμύρια χρήστες iPhone έχουν Jailbreak οπότε δε νομίζω πως είναι τόοοσο κακό. Ειδικός δεν είμαι, απλά με βολεύει και το χρησιμοποιώ. Σίγουρα σε κάτι θα επηρεάζει αλλά σιγά μη χαλάει και το κινητό λόγω Jailbreak..
Δε με βόλεψε το Android δυστυχώς..

Τελευταία επεξεργασία από: guskoz, 23/04/2015 - 22:55


#14   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/04/2015 - 22:58

Από το 2009 που πήρα το 1ο μου iPhone με Jailbreak ήμουν πάντα και ουδέποτε αντιμετώπισα το παραμικρό. Επίσης, εκατομμύρια χρήστες iPhone έχουν Jailbreak οπότε δε νομίζω πως είναι τόοοσο κακό. Ειδικός δεν είμαι, απλά με βολεύει και το χρησιμοποιώ. Σίγουρα σε κάτι θα επηρεάζει αλλά σιγά μη χαλάει και το κινητό λόγω Jailbreak..
Δε με βόλεψε το Android δυστυχώς..

να χαλάσει όχι,  αλλα κατεβάζοντας κάποιο tweak από το cydia μπορεί να προκαλέσει διαφορα προβληματάκια.. όπως για παράδειγμα με την μπαταρία είναι το πιο γνωστό.. και μερικές φορες το πρόβλημα λύνεται με restore..  :/



#15   guskoz

guskoz

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/04/2015 - 23:02

να χαλάσει όχι, αλλα κατεβάζοντας κάποιο tweak από το cydia μπορεί να προκαλέσει διαφορα προβληματάκια.. όπως για παράδειγμα με την μπαταρία είναι το πιο γνωστό.. και μερικές φορες το πρόβλημα λύνεται με restore.. :/

Αυτό το Restore μου ακούγεται σαν κατάρα! :)
Αν εγκαταστήσω το Tweak από άλλο Repo αλλάζει κάτι ή ούτε αυτό παίζει ρόλο; Γιατί για παράδειγμα το Tage το έχω στην αναζήτηση από 2 διαφορετικά Repos και τώρα το εγκατέστησα από το 2ο για να πειραματιστώ πριν το στείλω εντελώς. :P

Τελευταία επεξεργασία από: guskoz, 23/04/2015 - 23:03


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες