Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone σε παιδί


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DimAlex21

DimAlex21

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/04/2015 - 08:11

Καλημερα σας,
 
Αφού δούλεψε η καρτοκινητή στο αγγλικό iphone4 (με την βοήθεια σας), θελω τωρα να το δωσω στη 14χρονη κόρη μου.
 
Εάν μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιες απορίες :

1. Όσο αφόρα στο App Store θα δημιουργήσω δικό μου νεο account με δικό μου κωδικό. Θα μπορει και η ίδια να προσθέσει αλλο κωδικό και να κατεβάζει ανεξέλεγκτα? μπορω να το αποτρέψω αυτο?

2. Με το wifi φαντάζομαι θα εχει πρόσβαση όπου το βρίσκει, τη πρόσβαση στα δεδομένα (για την αποφυγή ανεπιθύμητων χρεώσεων απο τον πάροχο ) πως μπορω να την μπλοκαρω?

3. Εκτός απο το find my iPhone (που απο τι κατάλαβα δουλευει μονο οταν το κινητό ειναι στο Ίντερνετ ) τι αλλο μπορω να κανω για παρακολουθώ το τηλεφωνο?


Ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 26/04/2015 - 09:52

Κι εμενα με ενδιαφερει μια τετοια συζητηση ! 



#3   Lumia920

Lumia920

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/04/2015 - 10:35

1) φρονιμότερο να φτιάξεις δικό της λογαριασμό χωρίς στοιχεία πιστωτικής χρεωστικής και άσε την να κατεβάζει ότι δωρεάν θέλει
2) μπες στις ρυθμίσεις δικτύου, σβήσε τις ρυθμίσεις apn κλπ ή άλλαξέ τες και είσαι και πάλι εντάξει χωρίς χρεώσεις mobile internet
3) τίποτα άλλο....

Τελευταία επεξεργασία από: Lumia920, 26/04/2015 - 10:36


#4   DimAlex21

DimAlex21

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/04/2015 - 11:28

Σχετικά με το 3ο ερώτημα, υπάρχει τρόπος να "κλωνοποιήσω" το τηλεφωνο? να βλέπω δηλ τι γινεται στο iPhone 4 σε ενα αλλο iPhone 5 ή σε ipad2 ?

#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/04/2015 - 12:29

Δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξεις τη συσκευή αν δε δώσει έγκριση. Μιλάω για εφαρμογές απομακρυσμένη σύνδεσης.

 

Απο την άλλη είσαι με το άγχος να παρακολουθείς όπως λες και να τσεκάρεις τι κάνει, προτιμότερο είναι να μη το δώσεις καν.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2015 - 12:50

Το 3G μπορείς να το "σκοτώσεις" αν αλλάξεις τις ρυθμίσεις cellular και στο ΑPN γράψεις κάτι άσχετο ώστε να μην συνδέεται. Για purchases μπορείς να απενεργοποιήσεις τις in-app αλλά για γενική απενεργοποίηση απλά κάνε ένα λογαριασμό χωρίς πιστωτική ώστε να μην μπορεί ούτως ή άλλως να αγοράσει. Νομίζω αν έχετε family share μπορεί να αγοράσεις εσύ από το δικό σου κ να το μοιράσεις.



#7   DimAlex21

DimAlex21

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/04/2015 - 12:51

Τωρα που το σεταρω εγω το τηλεφωνο δεν μπορω να βάλω εγω τις εγκρίσεις?

Όσο για το λογαριασμό δεν με αφήνει να το κλείσω χώρις πιστωτικη

Τελευταία επεξεργασία από: DimAlex21, 26/04/2015 - 12:54


#8   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2015 - 13:30

Τωρα που το σεταρω εγω το τηλεφωνο δεν μπορω να βάλω εγω τις εγκρίσεις?

Όσο για το λογαριασμό δεν με αφήνει να το κλείσω χώρις πιστωτικη

Τις ρυθμίσεις cellular μπορείς να τις αλλάξεις οποιαδήποτε στιγμή. Για να κάνεις λογαριασμό δίχως πιστωτική δες αυτό: https://support.appl.../el-gr/HT204034

 

Εναλλακτικά μπορείς να συνδέσεις τον λογαριασμό με  μια χρεωστική κάρτα για αγορές μέσω ίντερνετ (προπληρωμένη) η οποία ακόμη και κενή μπορεί να συνδεθεί ώστε να δημιουργηθεί το account και απλά αν πάει να αγοράσει βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο.



#9   DimAlex21

DimAlex21

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/04/2015 - 14:54

Apple ID και 3G κομπλέ , ευχαριστω.

Την κατασκοπία θελω να δουλέψω τωρα

#10   skiperakoss

skiperakoss

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/04/2015 - 15:31

ριξε μια ματια στο Family Locator-GPS tracker,σε οτι αφορα τον εντοπισμο της θεσης



#11   DimAlex21

DimAlex21

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/04/2015 - 22:27

To family locator στο ipad ειναι δωρεάν και στο iPhone με πληρωμή ειναι λογικό αυτο?

Έβαλα το life360 και στο δικό μου κινητό (android) και δουλευει

#12   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2015 - 10:21

Σε συνέχεια των όσων προτάθηκαν, ένα πολύ αποτελεσματικός τρόπος να διαχειριστείς τα δικαιώματα του παιδιού στην συσκευή, είναι να ορίσεις ένα πλήθος περιορισμών από το το μενού Ρυθμίσεις>Γενικά >Περιορισμοί (Restrictions).

 

Αυτό το μενού (του οποίου οι ρυθμίσεις προστατεύονται με password) προσφέρει πλήθος επιλογών που διαμορφώνουν τα δικαιώματα του παιδιού στην συσκευή όπως κλείδωμα λογαριασμών, δικαιώματα προσθήκης ή αφαίρεσης εφαρμογών, χρήση δεδομένων, τοποθεσίας και άλλα πολλά.

 

Έτσι ακριβώς το έχω και εγώ στην μεγάλη μου κόρη. Όσο αφορά την απομακρυσμένη διαχείριση, νομίζω πως αυτή συμπυκνώνεται στην ανάγκη του γονιού να μπορεί να γνωρίζει που βρίσκεται το παιδί του (κυρίως σε στιγμές της βραδινής του διασκέδασης) γι΄αυτό και έχω μόνιμα ανοιχτό το 3G (για το Find my phone) ενώ ταυτόχρονα έχω απαγορεύσει σε πλήθος εφαρμογών την πρόσβαση σε αυτό για να αποτρέψω την άσκοπη χρήση του.


Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες