Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone 6S "apt-X"... (Ασυρματη μουσικη) (?!?!?!?!) ΓΝΩΜΕΣ!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1.014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/05/2015 - 21:38

Θελω να συνδεσω αυτο το "κοσμημα" και υποτιθεται "τερας" τεχνολογιας (iPhone) με αυτο εδω το μαραφετι.. 

 

http://www.crystalau...ptical out.aspx

 

θελοντας λοιπον να ακουω ασυρματα μουσικη "Χωρις απωλειες", μπηκα στον κοπο να κανω ενα μικρο research και να δω αν εχει εξελιχθει η τεχνολογια σε αυτον τον τομεα με το περασμα των χρονων... και συναντησα την τεχνολογια apt-x... aparently το apt-x ειναι ενα codec που σου δινει την δυνατοτητα μεσω bluetooth να πετυχεις τα παραπανω...

 

για να συντομευσω... η samsung το εχει αυτο απο εποχες S4... οπως και πολλα android... ΑΚΟΜΑ και τα MAC, το εχουν απο εποχες OS X 10.6...... το iPhone 6 ,μεχρι και σημερα ...εποχες 2015, ΔΕΝ!

 

τι εγινε βρε παιδια? εγω ετσι οπως τα ξερω τα πραγματα η Apple αγαπουσε την μουσικη..... εχασα κατι?

 

ακομα και τα Beats ακουστικα εχουν...

 

λετε τωρα με την εξαγορα των Beats, να βαλουν το Codec στο iOS 9? (εψαξα μηπως υπηρχε κανενα Tweak απο Cydia αλλα ουτε εκει ειχα επιτυχια)....

 

Ειμαι ο μονος που τον ενδιαφερει αυτο? Πειτε μου την γνωμη σας...


Τελευταία επεξεργασία από: Panoulis7, 06/05/2015 - 21:38


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1.014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/05/2015 - 23:03

οντως τρ ειμαι ο μονος? κανενας αλλος δεν ψηνεται? :P



#3   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/05/2015 - 23:48

Είναι διαφορά φιλοσοφίας της Apple η οποία θέλει το σύστημα της κλειστό και να λειτουργεί μόνο με ό,τι θέλει η Apple. Αυτό που ζητάς πιθανόν να μπορεί να γίνει με κάποιο jailbreak tweak μόνο έτσι. Δεν βλέπω να προσθέτουν codecs στην 9.



#4   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1.014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/05/2015 - 00:02

μα η Apple δεν θελει να παιζει ασυρματα η μουσικη σου τελεια με τα ακουστικα Beats? εκει πονταρω εγω....στο καινουργιο MacBook μου κοζαρε USB-C, με "μοτο", "Fully equipped for a wireless world."....

 

εβγαλε ΟΛΑ τα ports, για εναν wireless κοσμο... και δεν θα βαλουν ενα codec? οι "Think different" τυποι? 

 

λυπαμαι που το λεω, αλλα μαλλον οι καταναλωτες θα πρεπει να ξεκινησουν να "Think different"....

 

edit: εξαλου λειτουργει και με οποιοδηποτε δεκτη bluetooth...οχι μονο designed for iPhone η τιποτα τετοιο...σαν ακουστικα bluetooth..μεχρι κ με SonyEricsson προ δεκαετιας το εχω συνδεσει...απλα η ποιοτητα ειναι αισχρη...


Τελευταία επεξεργασία από: Panoulis7, 07/05/2015 - 00:07


#5   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1.014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/05/2015 - 00:21

καπου διαβασα οτι ο επεξεργαστης δεν ειναι ακομα αρκετα δυνατος να κανει το decode και το re-encode τοσο γρηγορα για υποστηριξη apt-x....και εκει δικαιολογειται και το Mac support, και γιατι τα Android εχουνε....οποτε με iOS 9 πιστευω θα το βαλουνε αλλα αποκλιστηκα για 6S.... οποτε αναμενω μονος μου αφου κανενας αλλος δεν βλεπω να ψηνεται  :P



#6   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/05/2015 - 06:34

Το σκεπτικό οτι ειναι θεμα επεξεργαστικης ισχύος προφανως δεν στέκει, αν αναλογιστείς ποσο πιο δυνατό τηλεφωνο ειναι το 6αρι απο το s4. Δηλαδη ο sd600 ειναι γρηγορότερος και πιο ισχυρός απο τον Α8...
Απλα μέχρι στιγμής η apple δεν το υιοθετεί για να κρατάει ζωντανή και κερδοφόρα την αγορα των dock με ενσωματωμένα ηχεία (και τις εταιρείες που παράγουν aftermarket προϊόντα "made for iPhone" χαρούμενους). Στα mac που δεν υπαρχει τέτοια aftermarket αγορα προφανως υποστηρίζεται το πρωτόκολλο.
Με την εξαγορά της beats αυτο όπως πολύ σωστά λες πιθανόν να αλλάξει και να ενσωματωθεί υποστήριξη για apt-x αλλα τίποτα δεν ειναι σίγουρο.
Ωστόσο και πάλι καμια wireless τεχνολογια δεν δίνει ακομα ήχο αντίστοιχης ποιότητας με ενσύρματη σύνδεση. Το apt-x ειναι σήμερα η δεύτερη καλύτερη λύση αλλα και πάλι μην περιμένεις οτι δεν θα υπαρχει διαφορα στην ποιότητα του ήχου.

#7   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1.014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/05/2015 - 15:41

απώλειες σιγουρα θα υπαρχουν απλα δεν θα ειναι αντιληπτες στο αφτι μου....αμα ακουσεις διαφορα ομως A2DP με aptx-x θα καταλάβεις τι εννοω....πως το βλεπω εγω...

 

Α2DP = 3

apt-x = 9.5

3.5 jack = 10

 

ετσι και αλλιως τα MP3 ειναι ηδη αλλοιωμενα in the first place ακομα και τα 320 kbps...που νομιζω το apt-x τα στελνει οντως loseless..(οπως θα τα ακουγες απο jack)...τωρα αν θες να streamareis flac αρχειο 1000 kbps, (η ακομα και να το κρατας στο κινητο σου, που εχει περιπου 70 ΜΒ το τραγουδι, τοτε, ναι...εκει εχεις φουλ απωλειες)...

 

 

 

 

 

Edit: περα απο την πλακα...κανενα δυνατο developer δεν εχουμε εδω στο forum να μας φτιαξει το codec μεσω cydia? εγω μπεσα τωρα, μεχρι και 20αρι εδινα....και ειναι και αλλοι εκει εξω που ψηνονται...


Τελευταία επεξεργασία από: Panoulis7, 07/05/2015 - 15:46





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες