Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Η Warner Music βλέπει τα έσοδα από το music streaming να ξεπερνάνε για 1η φορά τα έσοδα από downloads


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 12/05/2015 - 11:04

warner_music-streaming-revenue-surpass-d

 

Προάγγελο της μεταβαλλόμενης τάσης στη μουσική βιομηχανία, αποτελούν οι δηλώσεις του CEO της Warner Music GroupStephen Cooper ο οποίος δήλωσε πως για πρώτη φορά τα έσοδα από την αδειοδότηση τραγουδιών για streaming υπηρεσίες όπως π.χ. το Spotify ξεπέρασαν τα έσοδα από τις ψηφιακές πωλήσεις (π.χ iTunes).

 

Ο Cooper έκανε την αποκαλυπτική δήλωση κατά τη διάρκεια της παρουσίασης των οικονομικών αποτελεσμάτων του τελευταίου τριμήνου, σηματοδοτώντας την πρώτη φορά που μια μεγάλη δισκογραφική εταιρεία παρουσιάζει έσοδα από streaming που υπερκαλύπτουν τα αντίστοιχα έσοδα από downloads.
 

This is an important milestone, and impressive considering the strong double-digit growth is coming on top of an increasingly significant base.

The rate of this growth has made it abundantly clear to us that in years to come, streaming will be the way that most people enjoy music.

 

Η Apple ετοιμάζεται να ριχτεί στην μεγάλη μάχη των συνδρομητικών υπηρεσιών μουσικής με την δική της πρόταση που αναμένεται να παρουσιαστεί με κάθε επισημότητα στο φετινό  (8-12 Ιουνίου).

 

Διαβάστε επίσης:


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Lotte

Lotte

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/05/2015 - 19:10

Προφανώς αυτό σημαίνει ότι ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται πλέον να κατέχει μουσική, αλλά να κάνει streaming τη μουσική που του αρέσει χωρίς να χρειάζεται να αγοράζει σκληρούς δίσκους για να την αποθηκεύσει.



#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 20/05/2015 - 21:24

Προφανώς αυτό σημαίνει ότι ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται πλέον να κατέχει μουσική, αλλά να κάνει streaming τη μουσική που του αρέσει χωρίς να χρειάζεται να αγοράζει σκληρούς δίσκους για να την αποθηκεύσει.


Να προσθέσω μία σκέψη επάνω στα παραπάνω:

Αναλογιστείτε πόσα τραγούδια της τελευταίας δεκαετίας αξίζει πραγματικά να τα αγοράσεις για να τα κατέχεις για πάντα. Να είναι δικά σου, κτήμα σου! 5-10-20-50;

Με τις υπόλοιπες χιλιάδες σαχλαμάρες που ακούμε όλοι μας καθημερινά τι γίνεται; Εφήμερα στιχάκια και μουσικές που ξεχνιούνται σε μερικούς μήνες...

Η Apple κατά κάποιον τρόπο προσαρμόζεται σε αυτό τον εφήμερο χαρακτήρα της νέας μουσικής σκηνής.
Behind the Scenes...

#4   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 21/05/2015 - 00:59

Εχουμε κανενα νεοτερο για το itunes radio για ελλαδα χωρις να πρεπει να κανουνε λογαριασμο στο us apple store????
Rafael Nadal

#5   Lotte

Lotte

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/05/2015 - 18:14

Εγώ προσωπικά είμαι πορωμένη με τη μουσική και στο παρελθόν υπήρξα άπληστη. Ούτε ξέρω τί έχω πλέον. Αλλά αυτή τη στιγμή, η πρόσβαση στη μουσική είναι τόσο εύκολη και οι επιλογές τόσο πολλές, που εγώ προσωπικά μπερδεύομαι. Φτιάχνω λοιπόν τις online playlists μου και τις ακούω μέχρι να τις βαρεθώ. Μετά, φτιάχνω άλλες και πάει λέγοντας.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες