Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υπεξαίρεση iPhone


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 13/05/2015 - 08:33

Αν το μαγαζι σου εχει κοψει αποδειξη ,εισαι καλυμμενος.
Αστον να κουρευεται μετα....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   agnooumenos1

agnooumenos1

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/05/2015 - 10:18

Το θεμα ειναι μπαρουφα δεν αξιζει να συνεχιστει

Tι εννοείς ότι είναι μπαρούφα και δεν αξίζει να συνεχιστεί :huh:

Ότι ας πούμε δεν είχα τι να κάνω χθές το απόγευμα και είπα δεν ανοίγω ένα θέμα με μια μπαρούφα να περάσει η ώρα??


Τελευταία επεξεργασία από: agnooumenos1, 13/05/2015 - 10:19


#18   agnooumenos1

agnooumenos1

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/05/2015 - 10:22

Αν το μαγαζι σου εχει κοψει αποδειξη ,εισαι καλυμμενος.
Αστον να κουρευεται μετα....

Έχω απόδειξη κανονικά απο το μαγαζί αλλα αν η συσκευή είναι υπεξαιρεμένη και έχει γίνει μήνυση τοτε θα κατασχεθεί.Και η ενημέρωση που είχα ήταν πως σε πολλούς έχει κατασχεθεί ήδη.



#19   Nikosaei

Nikosaei

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 13/05/2015 - 11:05

Tι εννοείς ότι είναι μπαρούφα και δεν αξίζει να συνεχιστεί :huh:

Ότι ας πούμε δεν είχα τι να κάνω χθές το απόγευμα και είπα δεν ανοίγω ένα θέμα με μια μπαρούφα να περάσει η

ρωταμε να μας πεις το μαγαζι κ αποφευγεις η τα λες ολα η μην ανοιγεις τετοια θεματα



#20   agnooumenos1

agnooumenos1

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/05/2015 - 11:29

Εγώ ανέφερα κάτι που μου συνέβη μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι για να βγάλω άκρη και με ρωτάς ποιό είναι το κατάστημα χωρίς να υπάρχει λόγος να αναφερθεί.Δηλαδή αν ανέφερα ότι είναι το κατάστημα οτιναναιstore" θα ανακουφιζόταν όσοι δεν είχαν αγοράσει απο εκεί,θα πανικοβαλλοταν πολλοί που έχουν αγοράσει απο εκεί και θα ικανοποιούνταν κ η περιέργεια κάποιων τρίτων.Αν συνέβαινε κάτι και με έκανε να κρίνω πως είναι σκόπιμο να αναφερθεί το κατάστημα η οποιαδήποτε πληροφορία θα το έκανα.Αν σε κάποιον έχει συμβεί παρακαλώ να μου στείλει μήνυμα.Αν κρίνετε πως κακώς άνοιξε τέτοιο θέμα επίσης μπορείνα διαγραφεί



#21   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 13/05/2015 - 12:08

Η λογικη λεει να πεις απο ποιο καταστημα ειναι, ωστε οσοι εχουν παρει μεταχειρισμενο, αν ξαφνικα παθει κατι η συσκευη τους να ξερουν που να απευθυνθουν. Δε σημαινει οτι επειδη θα πεις, οσοι πηραν απο αυτο το καταστημα θα τρεχουν πανικοβλητοι μηπως ειναι το δικο τους ενα απο αυτα



#22   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/05/2015 - 12:56

Μεγαλα παιδιά είμαστε δεν θα μας πιάσει πανικός .... Πες το όνομα του καταστήματος η ας σταματήσει η συζήτηση εδώ .
Περίεργο μου φαίνεται skroytzομαγαζο και να αγοράζει από "ελληνική αντιπροσωπεία " η μεσαζον ο οποίος αγοράζει από ελληνική αντιπροσωπεία ...
Είχα την εντύπωση ότι ψώνιζαν από άλλες χώρες με χαμηλότερες φορολογίες κτλπ...;;;

#23   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 13/05/2015 - 18:03

Έχω απόδειξη κανονικά απο το μαγαζί αλλα αν η συσκευή είναι υπεξαιρεμένη και έχει γίνει μήνυση τοτε θα κατασχεθεί.Και η ενημέρωση που είχα ήταν πως σε πολλούς έχει κατασχεθεί ήδη.

ΥΠΕΞΑΙΡEΘΕΙΣΑ. Έλεος. :/


Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 13/05/2015 - 18:04

Whatsapp doc?

#24   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/05/2015 - 18:39

ΥΠΕΞΑΙΡEΘΕΙΣΑ. Έλεος. :/

Ωπ! Σε θυμάμαι απο παλιά εσένα! Εδινες πόνο σε κατι τέτοια :P

#25   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 13/05/2015 - 18:52

καλα κρασια θα ρθει και το fbi σπιτι να μας πιασει στα καλα καθουμενα ααααα βαλε και το suicide athens παρακλαδι του miami ειναι και θα μας σωσει ο dexter!!!ρε δεν πατε καλα πολυ επιστημονικης φαντασιας εργα βλεπετε ο αλλος δεν τα γραφει σωστα καν και θελετε να πιστεψω οτι του εστειλαν αυτο που λεει και μενα με πηρε η ιδια η apple και μου ειπε να επιστρεψω το iphone 5 που εχω και θα μου δωσουν το iphone 10 στο κουτι του μαγκια!!!!!!!!
Rafael Nadal

#26   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 13/05/2015 - 19:02

Ωπ! Σε θυμάμαι απο παλιά εσένα! Εδινες πόνο σε κατι τέτοια :P

Ε δε μπορώ να αλλοιθωρίζω! Πάντως όλο αυτό το πράγμα με το μαγαζί είναι όντως λίγο περίεργο για Ελλάδα. Βέβαια αν όντως ο ιδιοκτήτης δεν πλήρωσε τα κινητά (λίγο μυστήριο μου φαίνεται αυτό, θα μπορούσε να τα πάρει αν δεν τα πληρωνε?) ποιός ξέρει τί κάνουν. Αλλά αν δε μας πει το μαγαζί να το ψάξουμε κιολας λίγο δε βγάζουμε άκρη. 


Whatsapp doc?

#27   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/05/2015 - 19:06

Καλά παράξενο δεν είναι να μην τα πλήρωσε αν ο προμηθευτής του του κάνει πίστωση. Αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά στην όλη υπόθεση. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#28   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1.303 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 13/05/2015 - 19:59

για την ιστορια, 375 ΠΚ

 

1. Οποιος ιδιοποιείται παρανόμως ξένο (ολικά ή εν μέρει) κινητό πράγμα που περιήλθε στην κατοχή του με οποιονδήποτε τρόπο τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών και, αν το αντικείμενο της υπεξαίρεσης είναι ιδιαίτερα μεγάλης αξίας, με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους. “Αν η συνολική αξία υπερβαίνει το ποσό των “εκατόν είκοσι χιλιάδων (120.000)*** (βλ. σχόλια) ΕΥΡΩ”, ο υπαίτιος τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών”.

2. Αν η πρόκειται για αντικείμενο ιδιαίτερα μεγάλης αξίας που το έχουν εμπιστευθεί στον υπαίτιο λόγω ανάγκης ή λόγω της ιδιότητάς του ως εντολοδόχου, επιτρόπου ή κηδεμόνα του παθόντος ή ως μεσεγγυούχου ή διαχειριστή ξένης περιουσίας, ο υπαίτιος τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών”. “Αν το συνολικό αντικείμενο της πράξης του προηγούμενου εδαφίου υπερβαίνει σε ποσό τις “εκατόν είκοσι χιλιάδες (120.000)*** (βλ. σχόλια) ΕΥΡΩ”, τούτο συνιστά επιβαρυντική περίπτωση.

3. Με το ξένο πράγμα εξομοιώνεται και:

α) το τίμημα που έλαβε ο υπαίτιος για κινητό πράγμα που του το είχαν εμπιστευθεί για να το πουλήσει, καθώς και

β) το κινητό πράγμα που απέκτησε ο υπαίτιος με χρήματα ή με άλλο πράγμα που του το είχαν εμπιστευθεί για να αγοράσει ή να ανταλλάξει αντίστοιχα το πράγμα που απέκτησε.

 

παρ' ολα αυτα εγω πιστευω οτι ειναι φαρσα...



#29   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/05/2015 - 20:18

Ε δε μπορώ να αλλοιθωρίζω! Πάντως όλο αυτό το πράγμα με το μαγαζί είναι όντως λίγο περίεργο για Ελλάδα. Βέβαια αν όντως ο ιδιοκτήτης δεν πλήρωσε τα κινητά (λίγο μυστήριο μου φαίνεται αυτό, θα μπορούσε να τα πάρει αν δεν τα πληρωνε?) ποιός ξέρει τί κάνουν. Αλλά αν δε μας πει το μαγαζί να το ψάξουμε κιολας λίγο δε βγάζουμε άκρη.


Τρολ πρεπει να ειναι ή θελει να κανει "επίφοβα" τα σκρουτζομαγαζα.
Αλλιώς γιατι δεν λεει το κατάστημα για να παρει καποιος και να το τσεκάρει ;!

#30   agnooumenos1

agnooumenos1

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/05/2015 - 21:31

Φίλοι μου,δεν πάτε καλά,έτσι;;ας κλείσει το θέμα και ας μείνετε με την απορία!Εκτός απο τα καραγκιοζιλίκια και τις τρολιες υπάρχει και η σοβαρότητα όσο και να σας φαίνεται απίθανο οτι κάποιος μπορεί να έχει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες