Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

HomeKit και “έξυπνα” αξεσουάρ σπιτιού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
685 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 15/05/2015 - 11:42

homekit.jpg

 

Στα επίσημα αποκαλυπτήρια του iOS 8 πέρυσι, η Apple ανακοίνωσε και μια νέα πλατφόρμα για έξυπνα αξεσουάρ σπιτιού (πόρτες, φώτα, διακόπτες, κάμερες ασφαλείας κ.α.) με την ονομασία HomeKit, η οποία θα επιτρέπει στους χρήστες να τα χειρίζονται μέσω iPhone αλλά και της φωνητικής βοηθού Siri.

Παρότι δεν υπήρξε επίσημη ανακοίνωση για λανσάρισμα στην αγορά, τα τελευταία δημοσιεύματα θέλουν την κυκλοφορία των πρώτων συσκευών του HomeKit να πραγματοποιείται τον προσεχή Αύγουστο ή Σεπτέμβριο (αργότερα δηλαδή από αυτό που υπολόγιζε η εταιρεία), ωστόσο η Apple έρχεται να τα διαψεύσει κάνοντας λόγο για τον επόμενο μήνα:
 

“Το HomeKit είναι μόλις διαθέσιμο μερικούς μήνες και ήδη έχουμε δεκάδες συνεργάτες που έχουν δεσμευτεί να κυκλοφορήσουν έξυπνα αξεσουάρ σπιτιού στην αγορά. Ανυπομονούμε για τα πρώτα από αυτά τον επόμενο μήνα”

 

Αναμένουμε λοιπόν με ανυπομονησία...

 

via Macuser


Behind the Scenes...

#2   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 15/05/2015 - 12:39

Σε συνδυασμό και με το Apple Watch..!
Ανυπομονώ να δω την αγορά να εκρήγνυται με συσκευές add-ons κάτω των 100€

#3   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2015 - 12:59

Καλά μην εισαι σίγουρος για την τιμή...

#4   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2015 - 13:15

Υπάρχουν εδώ και αρκετό καιρό πολύ φθηνά (κινέζικα ως επί τω πλείστον) και αξιόπιστα gadgets που κυκλοφορούν στα interneτομάγαζα, και εξυπηρετούν την απομακρυσμένη διαχείριση όλων των μορφών ενέργειας στο σπίτι μας μέσω του iDevice μας.(αυτό είναι ένα από τα πολλά που μου έχουν λύσει τα χέρια).

 

Από δικτυωμένα  ρελέ ισχύος, ηλεκτρομαγνήτες... έως και ανεμόμετρα, υγρασιόμετρα, έλεγχο IR συσκευών κτλ.

 

Αναμένουμε ωστόσο καλύτερη ποιότητα κατασκευής, συνεργασία μεταξύ τους, αλλά και μια και μοναδική εφαρμογή να τα υποστηρίζει όλα!!


Big things have small beginnings

#5   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 15/05/2015 - 14:28

Το γνωρίζω. Κοιτάω εδώ και καιρό τις Philips Hue, Lifx και άλλες παρόμοιες gadgetιές. Το θέμα μου είναι η άψογη διαχείρισή τους μέσω του Siri. Δεν θέλω 15 διαφορετικές εφαρμογές για 15 διαφορετικές συσκευές.

 

Τι πιο εύκολο λοιπόν για όλους τους μικρούς κινέζους βιοτέχνες, να προγραμματίσουν τις λειτουργίες της συσκευής τους πάνω στο HomeKit, από το να φτιάξουν ολόκληρη εφαρμογή.

 

Σε αυτό το κομμάτι έρχεται το HomeKit να λύσει τα προβλήματα. 

Βλέπω πολύ πιθανό να έρθει στην Ελλάδα το έξυπνο σπίτι, αλλά φοβάμαι ότι θα έρθει σαν μετανάστης, μιλώντας μόνο Αγγλικά. Έστω και έτσι. Εμένα προσωπικά μου κάνει.



#6   Lotte

Lotte

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/05/2015 - 19:08

Πραγματικά είμαι πολύ περίεργη να δω τι προϊόντα είναι. Αλλά κυρίως αναρωτιέμαι κι εγώ για τις τιμές τους...



#7   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/05/2015 - 09:42

Αν λάβω υπ΄όψη μου τον τιμοκατάλογο της Smartthings (Smartthings.com), που θεωρείται σήμερα ότι διαθέτει τις πιο ολοκληρωμένες λύσεις για το σπίτι, τότε χρειαζόμαστε τουλάχιστον 2.000$ για να πούμε πως δικτυώσαμε βασικές λειτουργίες του σπιτιού.

 

Οι ίδιες λύσεις με την υπογραφή της Apple εκτιμώ πως θα κοστίζουν κάτι παραπάνω εφόσον θα βρίσκονται κάτω από την ομπρέλα του λογισμικού της.

 

Επίσης να μην ξεχνάμε την αξία του επιπλέον εξοπλισμού που σε πολλές περιπτώσεις απαιτείται, όπως καλώδια, ρελέ, ηλεκτροβάνες, ασφαλειοδιακόπτες ή και την αμοιβή ενός τεχνικού εγκατάστασης γι΄αυτούς που δεν πιάνουν τα χέρια τους.


Big things have small beginnings

#8   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 21/05/2015 - 19:27

homekit1.jpg

 

Μετά την ανακοίνωση της Apple ότι τα πρώτα “έξυπνα” αξεσουάρ σπιτιού θα κυκλοφορήσουν τον Ιούνιο (και όχι το φθινόπωρο όπως ανέφεραν ορισμένα δημοσιεύματα), νέες πληροφορίες έρχονται στη δημοσιότητα για την περιβόητη πλατφόρμα HomeKit που ετοιμάζει η εταιρεία.
 
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με πληροφορίες της ιστοσελίδας 9to5mac, η επόμενη έκδοση iOS 9 θα περιλαμβάνει μεταξύ άλλων μια νέα εφαρμογή ονόματι Home για τον χειρισμό των έξυπνων συσκευών από το iPhone ή το iPad του χρήστη. Μέσω της εφαρμογής Home θα είναι δυνατή:

  • η αναζήτηση και σύζευξη των συμβατών με το HomeKit συσκευών
  • η δημιουργία μιας εικονικής αναπαράστασης των δωματίων του σπιτιού για την εύκολη οργάνωση και σύνδεση των συσκευών
  • η χρήση του Apple TV ως ένα hub διασύνδεσης όλων των HomeKit συσκευών
  • η προβολή νέων HomeKit συσκευών και εφαρμογών

Περιμένουμε να δούμε αν θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση στο επερχόμενο WWDC τον επόμενο μήνα.
 
[via Macuser]


Behind the Scenes...

#9   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/05/2015 - 19:31

Νομίζω άργησαν λίγο..



#10   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1.014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/05/2015 - 05:35

εεεε ρε μου λειπουν μερικα εκατομυρια να εφτιαχνα μια σπιταρα full HomeKit....αντε τωρα να δουλευεις εναν ολοκληρο μηνα να παρεισ 4 λαμπες να τις κλεινεις απο το iPhone...(αν δεν τρως παντα κ δν βγαινεις)..



#11   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/05/2015 - 06:53

Εδω δεν έχουμε τούβλο πάνω απο το κεφάλι μας θέλουμε και Home kit.

Αλλη μια άχρηστη εφαρμογή που απο default θα επιβαρύνει με χώρο την συσκευή μας.

Περαστικά μας.



#12   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/05/2015 - 08:38

Υπάρχει ζωή και άλλου εκτός απο την κοιτίδα του χρέους του κόσμου

#13   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/05/2015 - 10:24

Εναλλακτικά, οικονομικά, αλλά το ίδιο αποτελεσματικά με..

 

- 2 απ΄αυτό

- 2 απ΄αυτό

- 1 απ΄αυτό

- 1 απ΄αυτό

& 1 απ΄αυτό

 

....μπορούμε να κάνουμε "παπάδες" σ'ένα σπίτι και να διαχειριστούμε μέσω τηλεφώνου απομακρυσμένα (ακόμα και αν είμαστε εκτός σπιτιού), ότι λειτουργεί με ηλεκτρικό ρεύμα ή παίρνει εντολές από IR.

Όποια επιθυμία και αν έχουμε μπορεί να πραγματωθεί με 1 ή περισσότερους συνδυασμούς των παραπάνω συσκευών.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 22/05/2015 - 10:27

Big things have small beginnings

#14   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/05/2015 - 15:37

Το ir control μαμαει!!! Το πρώτο με το ρελε τι ακριβώς μπορεί να κάνει;

#15   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/05/2015 - 15:42

Το ir control μαμαει!!! Το πρώτο με το ρελε τι ακριβώς μπορεί να κάνει;

Ανοιγοκλείνει οποιοδήποτε ηλεκτρικό κύκλωμα, είτε πρόκειται για φωτισμό, είτε να ανεβάσει τις τέντες ή να ανάψει τον θερμοσίφωνα κτλ. ότι μπορείς να σκεφτείς


Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες