Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

HomeKit και “έξυπνα” αξεσουάρ σπιτιού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
685 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:23

Να σημειώσω για να μην παρεξηγηθώ.. Ότι το σύστημα που έχεις φτιάξει πραγματικά είναι αξιοζήλευτο.

 

Αλλά για τους λόγους που ανέφερα, θέλω κάποια στιγμή και όταν θα έχω μια πιο καλή οικονομική δυνατότητα να προχωρήσω σε αυτό που έχω σχεδιάσει. Θα γίνει κι αυτό. Αν δεν μας τα έχουν πάρει όλα μέχρι τότε βέβαια..

 

Και πάλι συγχαρητήρια για το smart home σου!!!

 

καμία παρεξήγηση καλέ, πες μου γι'αυτό που έχεις σχεδιάσει (ίσως μου βάλεις νέες ιδέες).



#32   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/01/2016 - 18:07

μάγκα μου αυτό δεν είναι σπίτι..αυτο είναι διαστημόπλοιο από star wars!μπράβο πολύ ωραίο αυτό που έχεις κάνει!!!

Το Star Wars δεν θα το ξαναπιάσεις στο στόμα σου... ΤΟ STAR WARS !  :P  :P  :P


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#33   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/01/2016 - 11:18

και 4 φωτογραφίες.

Συνημμένα αρχεία



#34   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 22/01/2016 - 11:43

Παρα πολυ ωραία δουλειά... ευχαριστουμε για τα "φωτα" σου...

Μου άρεσε ιδιαίτερα το Canary και προβλέπετε να το αγοράσω συντομα... (όπως διαβασα και σε ενα review στο Amazon αν είχε και 2way speaker να βάλεις μια φωνή στον κλέφτη ή στη γάτα που κάνει ζημιά θα ήταν θεικό)


Τελευταία επεξεργασία από: oatz, 22/01/2016 - 11:48


#35   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/01/2016 - 12:04

Παρα πολυ ωραία δουλειά... ευχαριστουμε για τα "φωτα" σου...

Μου άρεσε ιδιαίτερα το Canary και προβλέπετε να το αγοράσω συντομα... (όπως διαβασα και σε ενα review στο Amazon αν είχε και 2way speaker να βάλεις μια φωνή στον κλέφτη ή στη γάτα που κάνει ζημιά θα ήταν θεικό)

σε ευχαριστω. true story. βλέπω τα σκυλιά μέσα στο σπίτι που κάνουν χαζομάρες και κλαίω από τα γέλια. άμα γινόταν να τους έβαζα μια φωνή θα ήταν super.

 

 

βέβαια το canary έχει και ενσωματωμένη σειρήνα 90db την οποία μπορείς να ενεργοποιήσεις από το app και αμέσως πετάγονται στον αέρα (πολύ πλάκα)


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 22/01/2016 - 12:05


#36   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2016 - 16:29

Έλυσα και το πρόβλημα που είχα με τα voice commands.
 

Τώρα τα φώτα ανάβουν, σβήνουν, ρυθμίζω ένταση κλπ μέσα από φωνητικές εντολές στη Siri  (στα Αγγλικά).

Το μόνο κακό είναι πως για να δουλέψει το voice command πρέπει να είμαι συνδεδεμένος στο Wi-Fi του σπιτιού.

Μέσω 3G/4G ο έλεγχος γίνεται μόνο με το iPhone app.



#37   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2016 - 17:19

Έλυσα και το πρόβλημα που είχα με τα voice commands.
 

Τώρα τα φώτα ανάβουν, σβήνουν, ρυθμίζω ένταση κλπ μέσα από φωνητικές εντολές στη Siri  (στα Αγγλικά).

Το μόνο κακό είναι πως για να δουλέψει το voice command πρέπει να είμαι συνδεδεμένος στο Wi-Fi του σπιτιού.

Μέσω 3G/4G ο έλεγχος γίνεται μόνο με το iPhone app.

Επιμένω καλοπροαίρετα να σκεφτείς σοβαρά την (ευκαιριακή) επιλογή του Jailbreak. Θα απογειώσει τις δυνατότητες σου και θα πολλαπλασιάσει γεωμετρικά τους τρόπους που μπορείς να αλληλεπιδράσεις με την οικία σου και όχι μόνο. Φαντάσου πως η siri θα μπορούσε να έχει τον πλήρη έλεγχο του σπιτιού χωρίς δικτυακούς περιορισμούς, και αυτό είναι μόνο μια αρχή.  Μερικά παραδείγματα.....

 

  • Φαντάσου να ανοίγει η γκαραζόπορτα ακριβώς μόλις σταθείς μπροστά της χωρίς να αγγίξεις καν το idevice σου.
  • Να ανοίγουν ή να κλείνουν τα φώτα μόνα τους, με την είσοδο ή την έξοδο από την οικία σου και μόνο όταν είναι νύχτα
  • Να ανάβουν τα καλοριφέρ μόνα τους αμέσως μετά την αποχώρηση από την εργασία σου
  • Να φωταγωγείται το σπίτι κατά τις νυχτερινές ώρες & εφόσον ανιχνευθεί κίνηση από τις κάμερες ..... και πολλά άλλα. ότι σκεφτείς γίνεται.

 

Αν πάλι αποστρέφεσαι το Jb για τους λόγους σου, μπορείς να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο 4s (για Jb) και το οποίο δεν είναι απαραίτητο να το έχεις μαζί σου. ;)


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 28/01/2016 - 17:21

Big things have small beginnings

#38   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2016 - 17:25

σε ευχαριστώ αλλά είμαι κατά του JB.

 

πάντως να ελέγχονται οι συσκευές με geofencing γίνεται και χωρίς JB.

 

ήδη στα φώτα το έχω κάνει με το που φτάνω σπίτι να ανάβουν και μάλιστα σε συνδυασμό με το IFTTT αν πχ βρέχει να έχουν μοβ χρώμα κτλ (παιχνίδι να γίνεται).



#39   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2016 - 17:29

σε ευχαριστώ αλλά είμαι κατά του JB.

πάντως να ελέγχονται οι συσκευές με geofencing γίνεται και χωρίς JB.

ήδη στα φώτα το έχω κάνει με το που φτάνω σπίτι να ανάβουν και μάλιστα σε συνδυασμό με το IFTTT αν πχ βρέχει να έχουν μοβ χρώμα κτλ (παιχνίδι να γίνεται).

Το Geofencing χωρίς Jb δεν είναι ακριβές (δίνει false alarms) και τα recipes του IFTTT έχουν 15min delay.
Big things have small beginnings

#40   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2016 - 17:50

Το Geofencing χωρίς Jb δεν είναι ακριβές (δίνει false alarms) και τα recipes του IFTTT έχουν 15min delay.

το geofencing είναι οκ. δεν με ενδιαφέρει να ενεργοποιούνται οι συσκευές όταν είμαι ακριβώς έξω από το σπίτι. Ο φωτισμός ο οποίος παίζει με το geofencing  γίνεται active/deactive κτλ όταν είμαι σε μια απόσταση περίπου 50-100μ από το σπίτι. Tο IFTTT έχει όντως το delay που ανέφερες αλλά δεν με απασχολεί, περισσότερο για παιχνίδι το έχω και να κάνω δοκιμές με διάφορα recipes.

μιας και είσαι ψαγμένος.
 

To πρόβλημα που θέλω να λύσω είναι με τα aircondition τα οποία είναι 3-4 ετών, δεν έχουν κάποια σύνδεση Wi-Fi κτλ και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να έχω ήδη ρυθμίσει την ένταση και την θερμοκρασία τους και απλά από το κινητό να τα κάνω ON/OFF όπου και να είμαι.

Αυτό που θα ήθελα είναι να μπορούσα να όριζα επιθυμητή θερμοκρασία και όταν έφευγα από το γραφείο για το σπίτι με χρήση του geofencing αυτόματα να άνοιγαν και να ζέσταιναν τον χώρο στην επιθυμητή θερμοκρασία και να μη χρειάζεται να τα ανοίγω εγώ από το κινητό όταν είμαι στο αυτοκίνητο και στο δρόμο για το σπίτι και φυσικά να λαμβάνω feedback ότι η ενέργεια έγινε (το feedback είναι πολύ σημαντικό)

Επίσης κάτι ακόμα που θα ήθελα είναι να μπορώ να κάνω on/off μέσω 3G (o διακόπτης είναι στον πίνακα) τον ηλιακό θερμοσίφωνα όταν έχει συννεφιά.

 
(προβλήματα που έχει ο κόσμος – έτσι για να γελάσουμε και λίγο)  :P



#41   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2016 - 18:02

Κάπου είχα δει μια πολύ έξυπνη συσκευή η οποία αντέγραφε 4-5 τηλεκοντρόλ και μπορούσες μετά να τα χειριστείς από απόσταση

Edit:
Το βρήκα
http://www.amazon.co...d/dp/B00RTANRCM

Τελευταία επεξεργασία από: EchiDNA, 28/01/2016 - 18:10


#42   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2016 - 18:16

ναι το ξέρω αυτό, παρόμοια λύση με το Logitech harmony (το οποίο είναι πολύ καλή λύση για αντιγραφή τηλεκοντρόλ). το πρόβλημα με αυτές τις λύσεις στη δική μου περίπτωση είναι πως το hub πρέπει να έχει οπτική επαφή με τα aircondition.


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 28/01/2016 - 18:18


#43   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2016 - 18:18

το geofencing είναι οκ. δεν με ενδιαφέρει να ενεργοποιούνται οι συσκευές όταν είμαι ακριβώς έξω από το σπίτι. Ο φωτισμός ο οποίος παίζει με το geofencing  γίνεται active/deactive κτλ όταν είμαι σε μια απόσταση περίπου 50-100μ από το σπίτι. Tο IFTTT έχει όντως το delay που ανέφερες αλλά δεν με απασχολεί, περισσότερο για παιχνίδι το έχω και να κάνω δοκιμές με διάφορα recipes.

μιας και είσαι ψαγμένος.
 

To πρόβλημα που θέλω να λύσω είναι με τα aircondition τα οποία είναι 3-4 ετών, δεν έχουν κάποια σύνδεση Wi-Fi κτλ και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να έχω ήδη ρυθμίσει την ένταση και την θερμοκρασία τους και απλά από το κινητό να τα κάνω ON/OFF όπου και να είμαι.

Αυτό που θα ήθελα είναι να μπορούσα να όριζα επιθυμητή θερμοκρασία και όταν έφευγα από το γραφείο για το σπίτι με χρήση του geofencing αυτόματα να άνοιγαν και να ζέσταιναν τον χώρο στην επιθυμητή θερμοκρασία και να μη χρειάζεται να τα ανοίγω εγώ από το κινητό όταν είμαι στο αυτοκίνητο και στο δρόμο για το σπίτι και φυσικά να λαμβάνω feedback ότι η ενέργεια έγινε (το feedback είναι πολύ σημαντικό)

Επίσης κάτι ακόμα που θα ήθελα είναι να μπορώ να κάνω on/off μέσω 3G (o διακόπτης είναι στον πίνακα) τον ηλιακό θερμοσίφωνα όταν έχει συννεφιά.

 
(προβλήματα που έχει ο κόσμος – έτσι για να γελάσουμε και λίγο)  :P

Όσο αφορά το πρώτο δες αυτό.

Όσο αφορά το 2ο πρέπει να αγοράσεις ένα ρελέ ισχύος (ράγας) από το κατάστημα της γειτονιάς σου ( όσα Amps είναι ο ασφαλειοδιακόπτης του θερμ/να) και ένα διακόπτη WiFi για πίνακα. :)


Big things have small beginnings

#44   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2016 - 18:30

Και επειδή το συζητάμε...... πριν από ένα τέταρτο περίπου δέχτηκα ειδοποίηση πως η κόρη μου απομακρύνθηκε από το φροντιστήριο της και μόλις τώρα μια ειδοποίηση από το "σπίτι", πως έφτασε και βρίσκεται μέσα.

 

Συνημμένο αρχείο  siri.png   53,62KB   76 λήψεις


Big things have small beginnings

#45   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2016 - 18:35

για το orvibo απάντησα και παραπάνω. δεν θα παίξει με όλα τα Α/C που έχω σπίτι γιατί θέλει οπτικη επαφή με τις συσκευες.

 

ο lazy bone διακόπτης φαίνεται ενδιαφέρουσα λύση. δεν ξέρω όμως αν παίζει και με 3G ή πρέπει υποχρεωτικά να έχω συνδεθεί στο wi-fi. (θα το ψάξω με το lazy bone) 

 

σε ευχαριστώ.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες