Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Φορτιστές iPhone/iPad. Μην αγοράζεις “μαϊμούδες” γιατί κινδυνεύει η συσκευή σου… και εσύ!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 15/05/2015 - 13:44

Το τελευταίο διάστημα ολοένα και πληθαίνουν τα διαφόρων λογής eShop αλλά και φυσικά καταστήματα που εμπορεύονται αξεσουάρ για iPhone. Αξεσουάρ όμως κατώτατης ποιότητας που μπορεί στην περίπτωση των θηκών, ζελατίνων ή ακουστικών να μην προκαλούν προβλήματα στις συσκευές μας ωστόσο στην περίπτωση των φορτιστών μπορούν να οδηγήσουν σε καταστροφή της συσκευής ακόμα και σε τραυματισμό του χρήστη!

 

Πρόσφατο παράδειγμα η περίπτωση 16χρονου στον Καναδά ο οποίος είδε το iPhone του να ανατινάζεται κατά την φόρτιση του με "μαϊμού" φορτιστή ευτελούς αξίας. Εκτός της συσκευής, καταστράφηκε μέρος του δωματίου από τη φωτιά που εκδηλώθηκε μετά την έκρηξη του iPhone ενώ και ο ίδιος o 16χρονος υπέστει εγκαύματα 3ου βαθμού στα πόδια και στα χέρια.

 

Apple-iPhone-catches-fire-burns-teenager

 

Apple-iPhone-catches-fire-burns-teenager

 

Apple-iPhone-catches-fire-burns-teenager

 

Apple-iPhone-catches-fire-burns-teenager

 

Apple-iPhone-catches-fire-burns-teenager

 

Apple-iPhone-catches-fire-burns-teenager

 

 
Αναρωτηθείτε λοιπόν αν αξίζει να βάζετε σε κίνδυνο τόσο τη συσκευή σας η οποία αξίζει ένα πολύ σεβαστό ποσό, όσο και την ίδια σας την υγεία, απλά και μόνο για να κερδίσετε €10-€15.
 
Στον πίνακα που ακολουθεί μπορείτε να δείτε όλους τους επίσημους Apple φορτιστές καθώς και το ποιά από τα μοντέλα iPhone και iPad υποστηρίζει ο καθένας από αυτούς:

 

Συνημμένο αρχείο  screencapture-www-iphonehellas-gr-1431690150626.png   770,88KB   68 λήψεις


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 15/05/2015 - 13:49

Μην παίζετε ποτέ με το ρεύμα. 

 

Αν δεν θέλετε να αποκτήσετε έναν επίσημο φορτιστή της Apple, κοιτάξτε σε επώνυμες προτάσεις αξιόπιστων εταιρειών με πιστοποίηση MFi 


Behind the Scenes...

#3   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 15/05/2015 - 13:58

Φυσικα και οι φορτιστες των 2-3€ ειναι σιγουρα χαλια ποιοτικα (μιλαμε για ανταπτορες πριζας και οχι τα καλωδια που δε μπορουν να προκαλεσουν προβλημα), αλλα ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης σε τετοια γεγονοτα, παιζει και το ρευμα του δικτυου. Αν πχ εχει συχνες εναλλαγες τασης, ειναι ικανο να καψει οτιδηποτε ειναι στην πριζα, τηλεορασεις, ψυγεια, laptops, τα παντα. Γι αυτο στις ακριβες συσκευες, καλο ειναι να τις προστατευουμε με σταθεροποιητη τασης.



#4   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2015 - 14:21

Έχω δει τον επιτηρητή τάσης στον πίνακα του σπιτιού μου, μεσάνυχτα Χειμωνιάτικης καθημερινής ημέρας (χαμηλή κατανάλωση στο δίκτυο της ΔΕΗ) να φτάνει 251Volts.

Αντιστρόφως, μεσημέρι καλοκαιρινής ημέρας σε συνθήκες καύσωνα (τεράστια ζήτηση ρεύματος) 212Volts.


Big things have small beginnings

#5   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/05/2015 - 15:44

τι προαλες εκανε μπαμ ενας κινεζικος που μου ειχαν βαλει μεσα με την αγορα του 6 απο skroutz.. καλυτερα 22 ευρω παραπανω και να εισαι οκ


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#6   christos6380

christos6380

    iPH newbie

  • Pip
  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/05/2015 - 16:00

...Και το αντίστοιχο της Apple από το επισημο site : 

 

https://www.apple.com/power-adapters/

 

Το αρθράκι του forum κλάσεις ανώτερο ;-))))))))



#7   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 15/05/2015 - 16:59

Εγώ πλέον σταμάτησα να χρησιμοποιώ και καλώδια "μαϊμού!" Καλύτερα 5€ παραπάνω και να έχω σωστή φόρτιση.

#8 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 15/05/2015 - 19:22

Μην παίζετε ποτέ με το ρεύμα. 
 
Αν δεν θέλετε να αποκτήσετε έναν επίσημο φορτιστή της Apple, κοιτάξτε σε επώνυμες προτάσεις αξιόπιστων εταιρειών με πιστοποίηση MFi

Αν δεν θέλετε να αποκτήσετε φορτιστή της Apple, κοιτάξτε σε επώνυμες προτάσεις αξιόπιστων εταιρειών με τα ίδια χαρακτηριστικά. Η πιστοποίηση MFi δεν είναι απαραίτητη.

#9   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/05/2015 - 21:37

εγώ το plus το φορτίζω με fast changer τις samsung... :P μέσα σε 30 λεπτά πάει 80% η μπαταρία :P



#10   xhonato

xhonato

    iPH Addict

  • 760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 15/05/2015 - 22:35

2 φορές έχω αλλάξει φορτιστή γνήσιο για το 5άρι μου..

 

Και οι 2 γνήσιοι, και οι 2 με πρόβλημα...:P



#11   Rafai1os

Rafai1os

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/10/2015 - 15:36

Παιδια, αν χρησιμοποιεις καλο ανταπτορα αλλα οχι το γνησιο καλωδιο, κινδυνευεις γενικα;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες