Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Χρήση iPhone με Android Wear συσκευές


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
116 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 16/05/2015 - 01:19

Με την εμφάνιση των Smartwatch, πολλοί αποκτήσαμε την επιθυμία να έχουμε ένα.

 

Το πρόβλημα ήταν οτι αρχικά δεν υπήρχαν πολλά Smartwatches που να δουλεύουν με Apple συσκευές (Pebble , Kookoo μόνο αν θυμάμαι καλά) ενώ παρότι έχει κυκλοφορήσει εδώ και 1,5 μήνα το Apple Watch στις αγορές, η απόκτηση του είναι ιδιαίτερα δύσκολη και ο χρόνος παράδοσης τη στιγμή που μιλάμε φτάνει στον Ιούλιο.

 

Φυσικά η συσκευή δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα στην Ελλάδα, πράγμα που σημαίνει πως για να τη βρει κανείς θα πρέπει να έχει κάποιο γνωστό στο εξωτερικό ή να χρησιμοποιήσει άλλες μεθόδους που έχουν αναπτυχθεί κατα καιρούς.

 

Στην επιθυμία μου να αποκτήσω ένα Smartwatch που να δουλεύει με το iPhone μου, και μετά την ιδιαίτερα θετική εμπειρία που είχα με το πρώτο Galaxy Gear σε συνδιασμό με το τότε Note 3 μου, μπήκα στη διαδικασία να ψάξω αν είναι δυνατόν να κάνουμε κάποια συσκευή με Android Wear να συνδεθεί με το iPhone, και κατα πόσο αυτή θα είναι λειτουργική. 

 

Μετά απο λίγο ψάξιμο διαπίστωσα οτι αυτό είναι εφικτό σε έναν αρκετά ικανοποιητικό βαθμό (τουλάχιστον για εμένα), ενώ σύντομα λέγεται ότι θα υπάρξει επίσημη υποστήριξη της Google για iOS.

 

Πάμε να δούμε λοιπόν πως θα συνδέσουμε μια Android Wear συσκευή με την iOS συσκευή μας, καθώς και τι θα έχουμε σαν λειτουργίες.

 

Θα χρειαστούμε:

 

Μια iOS συσκευή (iPhone - iPad)

Τη συσκευή Android Wear που επιλέξαμε (στην περίπτωση μας θα χρησιμοποιήσω το Moto 360 που απέκτησα)

Μια συσκευή με Android 4.4 KitKat και πάνω (καλό είναι να είναι μια συσκευή καθαρή και σεταρισμένη με το δικό μας λογαριασμό Gmail , αλλά και κάποια συσκευή φίλου μας κάνει σε περίπτωση που δεν μας ενδιαφέρει η λειτουργία offline μουσικής απο το Smartwatch απευθείας σε Bluetooth ακουστικά)

 

Ξεκινάμε με την προετοιμασία της iOS συσκευής, κατεβάζοντας από το App Store τηνς εφαρμογή BLE Utility

 

Στη συνέχεια, παίρνουμε την Android συσκευή.

 

Κατεβάζουμε από το Play Store την εφαρμογή Android Wear και συνδέουμε την συσκευή μας με το Smartwatch ακολουθώντας τις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη (καλό είναι στο Smartwatch να έχει γίνει επαναφορά ρυθμίσεων πρώτα).

 

Αφού κάνουμε λοιπόν Pair τις 2 Android Συσκευές πηγαίνουμε πάλι στο Play Store στο κινητό και κατεβάζουμε την εφαρμογή Aerlink: Wear Connect for iOS η οποία στη συνέχεια θα μας επιτρέψει να κάνουμε Pair την iOS συσκευή μας με το Smartwatch.

 

Αφου είμαστε έτοιμοι ξεκινάμε τη διαδικασία.

 

Στην iOS συσκευή ανοίγουμε το BLE Utility στην καρτέλα Peripherals.

 

Στην Android συσκευή (κινητό) ανοίγουμε το Wear Connect for iOS το οποίο άμεσα θα μας πει να ανοίξουμε το Smartwatch και να ακολουθήσουμε τις οδηγίες.

 

Παίρνουμε το Smartwatch και ανοίγουμε και εκει την εφαρμογή Wear Connect, ενεργοποιόντας στη συνέχεια το διακόπτη με την ένδειξη iOS Service.

 

Πηγαίνοντας στην αρχική οθόνη του Smartwatch και έχοντας στην iOS συσκευή ανοιχτό το BLE Utility όπως αναφέρθηκε θα βγει μια ένδειξη που θα μας ζητάει να κάνουμε Pair τις 2 συσκευές. 

 

Εισάγουμε τον κωδικό που μας δίνεται στην οθόνη του Android Wear στο αντίστοιχο παράθυρο που θα ανοίξει στο iOS και περιμένουμε.

 

Mόλις γίνει το Pair θα μας εμφανιστεί στο Smartwatch ένα notification που θα λέει οτι όλα έγιναν σωστά, ενώ κάνοντας swipe προς τα κάτω, θα εμφανιστούν και όσα άλλα notifications υπάρχουν εκείνη τη στιγμή στην iOS συσκευή.

 

Είμαστε έτοιμοι! We are up and Running που λέμε και στην Ελλάδα.

 

Στυ συνέχεια μπορούμε να αποσυνδέσουμε εντελώς την Android συσκευή (κινητό) και να χρησιμοποιήσουμε το Android Wear με την iOS συσκευή μας.

 

Επειδή η συγκεκριμένη μέθοδος είναι workaround και όχι κάτι επίσημο, είναι πολύ πιθανόν να υπάρχουν μικροbugs ή να υπάρχουν αποσυνδέσεις ανα χρονικά διαστήματα. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν θα πρέπει να σας ανησυχεί.

 

Ας δούμε όμως τι είναι λειτουργικό και τι όχι στη συγκεκριμένη μέθοδο αφού έχουμε πια αποσυνδέσει την Android συσκευή και χρησιμοποιούμε το iOS αποκλειστικα με το Smartwatch.

 

Ας ξεκινήσουμε από τα ευχάριστα, κοινώς τι λειτουργεί:

  • Αποδοχή κλήσεων από το Smartwatch. Στο Smartwatch εμφανιζεται το ονομα του καλούντος και η δυνατότητα απάντησης ή απόρριψης της κλήσης. Σε περίπτωση απάντησης , η κλήση μεταφέρεται στο ακουστικό της συσκευής το οποίο πρέπει να σηκώσουμε ή αν έχουμε Bluetooth - ακουστικά , θα μεταφερθεί εκεί
  • Notifications απο όλα τα App μας. Ναι σωστά. Ότι notification εμφανίζεται στο τηλεφωνο θα μας ειδοποιεί με μια ελαφρυά δόνηση στον καρπό του χεριού μας. Φυσικά κάνοντας dismiss τα notifications , αυτά εξαφανίζονται και απο το NC της συσκευής μας
  • Music Controls. Βεβαίως μπορείτε να ελέγξετε τη μουσική που ακούτε στο κινητό σας. Τόσο απο τη Native εφαρμογή όσο και απο άλλες όπως Spotify, Google Music κλπ.
  • Ολες οι εφαρμογές του ρολογιού. Βηματομετρητής , μέτρηση παλμών κλπ δουλεύουν απροβλημάτιστα.
  • Φυσικά η ένδειξη ώρας
  • Ένδειξη της μπαταρίας που απομένει στην iOS συσκευή με ενημερώσεις από το 20% και κάτω.

Ας δούμε τώρα τι δεν λειτουργεί:

 

  • Google Services. Ναι τα ημερολόγια από το Google , οι επαφές κλπ δεν συγχρονίζονται με τη συσκευή μας. Η χρήση της φράσης "ok google" για εκτέλεση άλλων εργασιών δεν είναι δυνατή δυστυχώς (μικρό το κακό βέβαια, αφού για την ώρα δεν υποστηρίζει Ελληνικά το Google Search οπότε δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο το πρόβλημα)
  • Δυνατότητα απάντησης σε μηνύματα και γενικά εκτέλεση ενεργειών στα notifications. 

'Εξτρα δυνατότητες:

 

Δυνατότητα αναπαραγωγή μουσικής offline. Αυτό θα εξηγηθεί σε επόμενο post αφού είναι άλλη μια ολόκληρη ιστορία μόνο του.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όπως ήδη ανέφερα πρόκειται για workaround, οπότε είναι πολύ πιθανό να μην δουλέυει άψογα όλες τις φορές! Σίγουρα θέλει χρόνο ώστε να είναι όλα άψογα 

 

Φιλικά,

Πάνος

 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 16/05/2015 - 10:31

Εύγε πανο

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#3   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 16/05/2015 - 12:45

Ας δούμε και κάτι που δεν έχει να κάνει τόσο με το κομμάτι iOS & Android Wear, αλλά σίγουρα μπορεί να μας χρησιμεύσει κάποια στιγμή.

 

Ο πρώτος από τους λόγους που με έβαλε στη λογική ενός Smartwatch ήταν η δυνατότητα να ακούω offline μουσική σε κάποιο Bluetooth Headset ενώ πηγαίνω για τρέξιμο, ενώ έχω τη δυνατότητα να δω τι ακούω.

 

Θα πει κανείς , γιατί δεν παίρνεις ένα iPod? Ο λόγος ήταν οτι ήθελα κάτι ιδιαίτερα φορητό το οποίο θα έχει συνδεσιμότητα με Bluetooth (δυστυχώς το iPod Nano 5th gen που φάντζε η καλύτερη επιλογή δεν είχε αυτή τη δυνατότητα).

 

Το πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι χρειάζεται συνδρομή στο Google Music Play (εγώ την είχα απο παλιά οπότε δεν ήταν πρόσθετο έξοδο) και το γεγονός ότι αν θέλουμε να αλλάζουμε συνεχώς μουσική χρειάζεται χρόνος αλλά και μια διαθέσιμη Android συσκευή με περασμένα τα δικά μας στοιχεία. 

 

Tα βήματα που πρέπει να κάνει κανένας για να έχει τη συγκεκριμένη δυνατότητα ειναι τα εξής:

  • Κατεβάζουμε από το Play Store το Google Play Music (έχει επιλογή κατεβάσματος στο Android Wear).
  • Στο κινητό Android μας ανοίγουμε την εφαρμογή Google Play Music και κάνουμε Download σε αυτή όσες Playlists θέλουμε να έχουμε διαθέσιμες offline.
  • Πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις του Play Music και ενεργοποιούμε την ενδειξη Download t Android Wear όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.

         Συνημμένο αρχείο  play-music-wear-settings.png   95,12KB   70 λήψεις

 

  • Κάνουμε υπομονή μέχρι να περαστούν όλα τα τραγούδια που έχουμε κατεβάσει από την συσκευή στο Smartwatch.
  • Μόλις περαστούν , συνδέουμε ακουστικά Bluetooth με το Smartwatch και είμαστε έτοιμοι. Επιλέγοντας την εφαρμογή Play Music (αυτή με τα πορτοκαλί ακουστικά σαν σήμα) επιλέγουμε την 2η επιλογή και ακούμε τη μουσική που μόλις κατεβάσαμε.

Δυστυχώς σε περίπτωση που η μουσική μας είναι πάνω απο 4GB τότε η συσκευή αυθαίρετα επιλέγει ποια κομμάτια θα συγχρονίσει οπότε είμαστε περιορισμένοι σε αυτόν τον τομέα (προσωπικά έχω 2-3 playlists που ακούω, με όγκο 1GB οπότε δεν έχω κανένα πρόβλημα).

 

Οποιαδήποτε απορία θα χαρώ να σας τη λύσω :)


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#4   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 16/05/2015 - 17:22

2η μέρα συμβίωσης με το Android Wear και νιώθω οτι δεν έχει μα ζηλέψει σε κάτι το Apple Watch. Ίσως θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να απαντάω σε SMS μέσω του 360 (με φωνητική πληκτρολόγηση) ή να μπορώ να εκτελώ κλήσεις απευθείας απο το ρολόι, αλλά μικρο το κακό.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#5   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 16/05/2015 - 18:03

Και το αγαπημένο μου Watchface με μικρές αλλαγες.

Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1431792149.871114.jpg   219,98KB   73 λήψεις
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/05/2015 - 18:07

Kudos Pano!


Behind the Scenes...

#7   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/05/2015 - 18:08

Η μπαταρία του iPhone; Βλέπεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση;


Behind the Scenes...

#8   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 16/05/2015 - 18:18

Η μπαταρία του iPhone; Βλέπεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση;


Οχι δεν έχει μεγάλη διαφορά και σκέψου οτι επειδή το BLE Utility τρέχει συνέχεια στο Background. Ειμαι με 57% μπαταρία απο το πρωί. Χωρις το ρολόι άντε να ήμουν στο 59-61... Το θεωρώ αμελητέο
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#9   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 16/05/2015 - 18:48

Και εγώ το προτιμώ πολύ περισσότερο από το apple watch με τα μισά χρήματα και δεν καταναλώνει μπαταρία  σχεδόν καθόλου  σε iphone 6 και αν δεν σας δουλέψει το παραπάνω υπάρχει και αυτό με τον ίδιο τρόπο

 

Συνημμένα αρχεία



#10   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 16/05/2015 - 18:54

Και εγώ το προτιμώ πολύ περισσότερο από το apple watch με τα μισά χρήματα και δεν καταναλώνει μπαταρία  σχεδόν καθόλου  σε iphone 6 και αν δεν σας δουλέψει το παραπάνω υπάρχει και αυτό με τον ίδιο τρόπο

Εσυ με το R πρέπει να έχεις και καλύτερη μπαταρία σε σύνολο στο ρολόι.

 

Εμένα η εφαρμογή ρουφάει μπαταρία με αποτέλεσμα να βγάζει σχεδόν μέρα.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#11   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 16/05/2015 - 18:59

Παρόλο που το σκαλίζω συνέχεια γιατί έχω βάλει μέχρι και παιχνίδια η αλλάζω ρολόγια αφού συνεχώς βάζω νέα κρατά μιάμιση μέρα.Όταν κάνεις μετρήσεις στους παλμούς της καρδιάς τρώει μπαταρία πολύ



#12   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 16/05/2015 - 19:00

Παρόλο που το σκαλίζω συνέχεια γιατί έχω βάλει μέχρι και παιχνίδια η αλλάζω ρολόγια αφού συνεχώς βάζω νέα κρατά μιάμιση μέρα.Όταν κάνεις μετρήσεις στους παλμούς της καρδιάς τρώει μπαταρία πολύ

Τα έχω κλειστά αυτά για παλμους καρδιάς κλπ. Απλά είδα οτι δουλεύουν και τα άφησα.

 

Απλά εντάξει το 360 έχει μεγαλύτερη οθόνη και μικρότερη μπαταρία αν θυμάμαι καλά, με αποτέλεσμα να ειναι πιο κάτω.

 

Ακόμα το ψάχνω και όλο ανακαλύπτω ωραία πράγματα πάντως.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#13   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 16/05/2015 - 19:02

Παρεμπιπτόντως βγήκε η αναβάθμιση 5.1 που ξεκλείδωσε το wifi και μπορείς να μπαίνεις χωρίς το κινητό στο internet



#14   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 16/05/2015 - 19:03

Παρεμπιπτόντως βγήκε η αναβάθμιση 5.1 που ξεκλείδωσε το wifi και μπορείς να μπαίνεις χωρίς το κινητό στο internet

Δεν έχει δωθεί ακόμα στο 360 απο ότι είδα πριν λιγο.

 

Στο Asus Zen Watch είδα ότι δώθηκε μονο μέχρι τώρα.

 

Και στο LG Urban στο οποίο έρχεται preloaded


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#15   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 16/05/2015 - 19:05

ok είσαι ενημερωμένος...να κοιτάς θα σου έρθει και εσένα σύντομα :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες