Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] Πρόβλημα με Bluetooth SOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/05/2015 - 13:39

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμμίτες.Θα μπώ όπως πάντα κατευθείαν στο θέμα.Εδώ και αρκετές ημέρες προσπαθώ να στείλω από το κινητό μου(iPhone 5C στην 8.3) μέσω της λειτουργίας AirDrop διάφορα αρχεία(Φωτό,Βίντεο κλπ) στο λάπτοπ(MacBook Pro 13 Mid 2012).Ο υπολογιστής ''βλέπει΄΄κανονικά το τηλέφωνο,και σε μια προσπάθεια που έκανα στέλνει κανονικά τα αρχεία προς το τηλέφωνο με τη λειτουργία AirDrop.Όταν θέλω όμως να στείλω με AirDrop από το κινητό προς τον υπολογιστή,το τηλέφωνο δεν ''βλέπει΄΄τον υπολογιστή με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τη συγκεκριμένη λειτουργία.Σήμερα το πρωί λοιπόν πήγα σε κατάστημα ΄΄Γερμανός΄΄και δοκίμασα αν το τηλέφωνό μου μπορεί να στείλει με AirDrop σε άλλο iPhone και όντως μπορεί.Οπότε το πρόβλημα είναι μάλλον στο Bluetooth του υπολογιστή μου.Έρχομαι λοιπόν και ρωτάω.Πως γίνεται λοιπόν ο υπολογιστής να βλέπει το κινητό και να στέλνει και αρχεία με τη λειτουργία AirDrop που είναι απαραίτητη η χρήση του Bluetooth,αν είναι προβληματικό???Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης που απλά δεν έχω κάνει?Σας παρακαλώ θέλω τα φώτα σας διότι αν δεν λυθεί το πρόβλημά μου θα πρέπει να απευθυνθώ στο τμήμα σέρβις του Κωτσόβολου από όπου αγόρασα το λάπτοπ(είναι κάτι που απεύχομαι διότι οι άνθρωποι είναι τελείως άσχετοι).Επίσης για να προλάβω κάποιους,να αναφέρω ότι πρώτον εκτός από το Blutooth,είναι ενεργοποιημένο ΚΑΙ το Wi-Fi στις 2 συσκευές(Τηλέφωνο και λάπτοπ) και βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο συνδεδεμένα.Δεύτερον θα αναγκαστώ όπως είπα να πάω στο σέρβις του Κωτσόβολου διότι όταν το αγόρασα μου έδωσαν δωρεάν το Total Suport για 3 χρόνια.Βέβαια δεν γνωρίζω αν μπορώ με την απόδειξη αγοράς να το στείλω και κάπου αλλού,χωρίς να έχω χρέωση.Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη για το πολύ μπλα μπλα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/05/2015 - 13:59

Κανένας???Ούτε οι Mod και ο Admin???



#3   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/05/2015 - 16:52

Έχεις ρυθμίσει και τις δυο συσκευές στο “Everyone” ή στο “Contacts” ;. Δοκίμασε στο “Everyone”, με σύνδεση στο ίδιο δίκτυο.


vires acquirit eundo


#4   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/05/2015 - 20:55

Έχεις ρυθμίσει και τις δυο συσκευές στο “Everyone” ή στο “Contacts” ;. Δοκίμασε στο “Everyone”, με σύνδεση στο ίδιο δίκτυο.

Και οι 2 συσκευές είναι ρυθμισμένες στο Everyone και συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο



#5   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/05/2015 - 20:56

Και οι 2 συσκευές είναι ρυθμισμένες στο Everyone και συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο

Δοκίμασες να κάνεις ένα reboot το router σου?


Once You Go Mac You Never Go Back

#6   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/05/2015 - 21:17

Όχι δεν έχω κάνει reboot το Router αν και δεν βλέπω πραγματικά το λόγο για τον οποίο θα πρέπει να το κάνω.Νομίζω πως είμουν αναλυτικός ως προς το τι συμβαίνει.Το λάπτοπ βλέπει κανονικά το τηλέφωνο και στέλνει κανονικά αρχεία.Το τηλέφωνο βλέπει κανονικά άλλα τηλέφωνα αλλά δεν βλέπει το λάπτοπ.Αν υπήρχε κάπου πρόβλημα δεν θα γινόταν κάτι από τα παραπάνω.Οπότε όπως αντιλαμβάνομαι έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση η την αστοχία εγκατάστασης κάποιο στοιχείου από την τελευταία αναβάθμηση που έκανα(από Mavericks σε Yosemite)



#7   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/05/2015 - 21:32

Όχι δεν έχω κάνει reboot το Router αν και δεν βλέπω πραγματικά το λόγο για τον οποίο θα πρέπει να το κάνω.Νομίζω πως είμουν αναλυτικός ως προς το τι συμβαίνει.Το λάπτοπ βλέπει κανονικά το τηλέφωνο και στέλνει κανονικά αρχεία.Το τηλέφωνο βλέπει κανονικά άλλα τηλέφωνα αλλά δεν βλέπει το λάπτοπ.Αν υπήρχε κάπου πρόβλημα δεν θα γινόταν κάτι από τα παραπάνω.Οπότε όπως αντιλαμβάνομαι έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση η την αστοχία εγκατάστασης κάποιο στοιχείου από την τελευταία αναβάθμηση που έκανα(από Mavericks σε Yosemite)

Ε καλά βρε συ, κάνε του ένα reboot, δεν θα πάθεις τίποτα :)


Once You Go Mac You Never Go Back

#8   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/05/2015 - 21:38

Μετά από Reboot του modem και το πρόβλημα εξακολουθεί και παραμένει.Καμιά άλλη ιδέα???



#9   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/05/2015 - 22:19

ειναι γνωστο το προβλημα σε μερικους χρηστες του να μην βλεπει το τηλ τον υπολογιστη ενω το αναποδο γινεται κανονικα.Μπορεις να δοκιμασεις καποια κολπα αν και κανενα δεν εγγυαται τιποτα.



#10   bellinaki

bellinaki

    iPH Addict

  • 754 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/05/2015 - 23:38

Εγω εδω κ 2 χρονια δεν συνδεομαι μου βγαζει  μακ{late 2011}not connected /supported ενω οταν το ειχα πρωτοπαρει το μακ συνδεομουν κανονικα.



#11   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/05/2015 - 00:28

ειναι γνωστο το προβλημα σε μερικους χρηστες του να μην βλεπει το τηλ τον υπολογιστη ενω το αναποδο γινεται κανονικα.Μπορεις να δοκιμασεις καποια κολπα αν και κανενα δεν εγγυαται τιποτα.

Σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να το ποστάρεις αλλά το έχω επισκευτεί και εγώ το συγκεκριμένο site μαζί με αρκετά άλλα,στην προσπάθειά μου να βρώ λύση στο πρόβλημά μου.



#12   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/05/2015 - 12:21

Καλημέρα στο φόρουμ και καλό σ/κ σε όλους.επανέρχομαι με το πρόβλημα που αντιμετόπιζα εδώ και αρκετό καιρό με το Airdrop.Έπειτα από αρκετό ψάξιμο στο διαδίκτυο βρήκα εδώ http://www.macworld....-files-3500407/  μερικές τεχνικές οι οποίες τις περισσότερες φορές φέρνουν τα επιθυμητά αποτελέσματα(ευτυχώς μία από τις λύσεις που προτείνει με βοήθησε και έλυσα και εγώ το πρόβλημα που είχα).  Ευχαριστώ όλους όσους ενδιαφέρθηκαν.Ελπίζω αυτό το άρθρο να γίνει οδηγός βοήθειας και για άλλους που θα έχουν παρόμοιο πρόβλημα.



#13   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2015 - 14:45

ειναι γνωστο το προβλημα σε μερικους χρηστες του να μην βλεπει το τηλ τον υπολογιστη ενω το αναποδο γινεται κανονικα.Μπορεις να δοκιμασεις καποια κολπα αν και κανενα δεν εγγυαται τιποτα.

 

 

Σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να το ποστάρεις αλλά το έχω επισκευτεί και εγώ το συγκεκριμένο site μαζί με αρκετά άλλα,στην προσπάθειά μου να βρώ λύση στο πρόβλημά μου.

 

 

Καλημέρα στο φόρουμ και καλό σ/κ σε όλους.επανέρχομαι με το πρόβλημα που αντιμετόπιζα εδώ και αρκετό καιρό με το Airdrop.Έπειτα από αρκετό ψάξιμο στο διαδίκτυο βρήκα εδώ http://www.macworld....-files-3500407/  μερικές τεχνικές οι οποίες τις περισσότερες φορές φέρνουν τα επιθυμητά αποτελέσματα(ευτυχώς μία από τις λύσεις που προτείνει με βοήθησε και έλυσα και εγώ το πρόβλημα που είχα).  Ευχαριστώ όλους όσους ενδιαφέρθηκαν.Ελπίζω αυτό το άρθρο να γίνει οδηγός βοήθειας και για άλλους που θα έχουν παρόμοιο πρόβλημα.

:) ... στο ειχα δωσει αυτο το λινκ και επ' ευκαιριας ηταν το μονο που ειχε καπως συγκεντρωμενα οτι κυκλοφορει απο λυσεις.Τελικα ομως ποιο απο ολα ηταν η λυση στο προβλημα σου?



#14   MakisX

MakisX

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 14/06/2015 - 11:13

Αντινετοπίζω και εγω το ίδιο πρόβλημα.

Διάβασα όλο το παραπάνω άρθρο και το μόνο που βρήκα οτι είμαι φάουλ είνια η έκδοση του Bluetooth αντί για 0x6 που ζητάει σαν απαιτείσεις συστήματος εγω έχω την 0x4.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες