Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με ebay


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   andreamk13

andreamk13

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/05/2015 - 22:14

Γεια σας παιδιά. Είχα κάνει μια αγορά απο ebay στις 22 απριλίου απο κίνα απο πωλητή με 6500 πωλήσεις και 99.8% ποσοστό θετικών αξιολογήσεων. Είχαμε συμφωνήσει να μου το στείλει με απλή αποστολή και αυτός μου το στειλε με dhl. Εφόσον ήρθε με παίρνει τηλέφωνο η Dhl μου λέει κάτι για έξοδα εκτελωνισμού πέρα απο φόρους κτλ 50 ευρώ. Τρελένομαι και τους ρωταω αν δεν θέλω να το εκτελωνίσω επιστρέφει hongkong το προιόν? Μου λένε η επιστροφή είναι δωρεάν απλά πρέπει να επικοινωνήσουμε με τον αποστολέα να επιβεβαιώσει την επιστροφή.

Μιλάω εγώ με αυτόν, που εμφανίζεται μια στο τόσο και μου απαντάει όποτε θυμάται,  και μου λέει εντάξει να το επιστρέψεις και του λέω οκ θα επικοινωνήσουν μαζί σου και απλά θα το επιβεβαιώσεις. Μετά μου λέει αυτός επικοινώνησα με την dhl hong kong και υπάρχει πεναλτυ για την επιστροφή 35 λίρες. Του είπα πως απο την dhl στην Ελλάδα με ενημέρωσαν πως η επιστροφή είναι δωρεάν αλλά μου λέει οχι είναι 35 λίρες.

Για να μην χάσω όλο το ποσό δέχομαι να πληρώσω τις 35 λίρες ( που μετά απο λίγα μηνύματα γίνανε 32).Μου λέει οκ μόλις δείξει tracking status στην σελίδα την online για το προιον οτι ξεκίνησε η επιστροφή θα σου βάλω τα λεφτά στην paypal.Μετά απο λίγες μέρες μου στέλνει μετά απο πιέσεις μου οτι είναι πιθανό το τελωνείο το ελληνικό να μην επιτρέψει την επιστροφή και κάτι τέτοια. Εφόσον περνάνε οι μέρες και παίρνω τηλέφωνο την DHL και μου λένε οτι ακόμα περιμένουν επιβεβαίωση απο αυτόν τους λέω μπορεί να σας την στείλει σε κάποιο mail για να μην καθυστερούμε και μου δίνουν ενα mail.

Του το στέλνω και του λέω στείλε εδώ μια γραπτή επιβεβαίωση για να ξεκινήσει η επιστροφή και αρχίζει να μου λέει πως δεν γίνεται μεσω μαιλ απλά και πως έχει βάλει μια μεταφορική άλλη μεσω της dhl να κινήσει διαδικασίες για επιστροφή κτλ και πως έχει πολύ δουλειά και θα αργήσει λίγο αυτή η μεταφορική κτλ. Του γράφω πως απλά χρειάζεται να στείλεις ενα μαιλ. Δεν μου απαντάει για 4 ημέρες μέχρι που στέλνω μήνυμα στο ebay για το τι έγινε και με αρκετή ταχύτητα και ευγένεια μου λένε μην ανησυχείς ανοιξε ενα request και αν δεν γίνει τίποτα σε 3 μέρες θα σου βάλουμε εμείς τα λεφτά πίσω, εφόσον το προιόν γυρίσει στον αποστολέα.

Ανοίγω request και βλέπω σήμερα το πρωί tracking status return to shipper. Μιλάω με dhl και μου λένε οτι το προιόν ξεκίνησε την επιστροφή του και μάλιστα επικοινώνησαν με αποστολέα και του δώσανε νέο tracking number. Του στέλνω μήνυμα του λέω δες tracking status οπότε βάλε μου τα λεφτά και σταμάτα τις δικαιολογίες. Μου στέλνει οτι και καλά η DHL hong kong του απάντησε οτι το ελληνικό τελωνείο δεν επιτρέπει την επιστροφή και οτι δεν γίνεται.

Του στέλνω το tracking number και του λέω δες και μου στέλνει πάνω κάτω τα ίδια σαν ένα αυτοποιημένο μήνυμα. Σαν να μη νδιαβάζει τι του γράφω. Προφανώς και ζήτησα όλα μου τα λεφτά πίσω δεν θα του αφήσω ευρω. Απλα να ρωτήσω. Υπάρχει περίπτωση να μην πάρω τα λεφτά μου πίσω? 30 μαιου μπορώ να πω στο ebay οτι δεν τα βρήκα με τον χρήστη και να το βάλω να βρεί μια λύση. Ανήσυχω όπως καταλαβαίνετε...


Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 27/05/2015 - 22:48
Παραγράφους..


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 27/05/2015 - 22:47

τι προιον ηταν αυτο και ποσο κοστισε?

 

αν δεν απαντησει μεχρι 30 μαιου κανε escalated και το ebay θα σου δωσει τα χρηματα σου εφοσον εχεις δικιο.



#3   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/05/2015 - 23:01

Πολλα προβληματα σου δημιουργει, εγω λεω να μιλησεις με paypal για καλο και κακο ετσι ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!



#4   andreamk13

andreamk13

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 28/05/2015 - 11:22

τι προιον ηταν αυτο και ποσο κοστισε?

 

αν δεν απαντησει μεχρι 30 μαιου κανε escalated και το ebay θα σου δωσει τα χρηματα σου εφοσον εχεις δικιο.

κινητό ήταν και κόστιζε 205 λίρες.



#5   andreamk13

andreamk13

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 28/05/2015 - 11:23

Πολλα προβληματα σου δημιουργει, εγω λεω να μιλησεις με paypal για καλο και κακο ετσι ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Οταν λές πολλά προβλήματα μου δημιουργεί? Μπορεί να μην άρω τα λεφτά μου πίσω? Επίσης να μιλήσω με paypal δηλαδή τι να κάνω? Τι μπορώ να κάνω ταυτόχρονα με το dispute του ebay?



#6   andreamk13

andreamk13

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 28/05/2015 - 11:42

και επίσης ενώ έγραφε η περιγραφή για extras με το κινητό φορτιστές αυτοκινήτου θήκες κτλ απο το τελωνείο μου είπαν οτι υπάρχει μόνο το κινητό.



#7   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 28/05/2015 - 15:19

Οταν λές πολλά προβλήματα μου δημιουργεί? Μπορεί να μην άρω τα λεφτά μου πίσω? Επίσης να μιλήσω με paypal δηλαδή τι να κάνω? Τι μπορώ να κάνω ταυτόχρονα με το dispute του ebay?


Την βλεπεις χαλαρή και ομαλή την όλη διαδικασια; :P
Άνοιξε case στο PayPal αλλα πρώτα μιλα με eBay και στείλε και τα email που στείλετε !

#8   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 28/05/2015 - 20:28

Η dhl έχει δικό της τελωνείο μέσα στην αποθήκη τους... Αυτό που έπρεπε να κάνεις ήταν ένα dispute στο paypal που πλήρωσες και μία αρνητική ψήφο στο ebay και να του ζητούσες να σου έκανε μερικό refund για να καλύψεις τα έξοδα τελωνίου. Δε θα στο είχε αρνηθεί ^^ γιατί το dispute και η αρνητική θα ήταν χειρότερα για αυτόν.



#9   sunnyelix

sunnyelix

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/05/2015 - 08:19

Για αρχή η Κίνα έχει κάποιες ώρες διαφορά με την Ελλάδα όποτε είναι αναμενόμενη κάποια καθυστέρηση (σε λογικά πλαίσια ) αλλά η τέσσερις μέρες παρά είναι ,
Για οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να συναντήσεις πρέπει να απευθυνθείς στον πωλητή πρώτα αν δεν σου δώσει λύση ή αν δεν σε ικανοποιεί η λύση δεν είναι απαραίτητο να περιμένεις ανοίγεις ένα request μέσω του eBay και αν έχεις δίκιο ο πωλητής θα υποχρεωθεί να ακολουθήσει τις οδηγίες αλλιώς έχει κυρώσεις , 99% η οποία διεκδίκηση στο eBay τελειώνει υπέρ του αγοραστή .Αν και εφόσον είναι σε όλα σωστός , η περίπτωση του να χάσεις τα χρήματα που έδωσες είναι απίθανη ,το όλο σύστημα είναι φτιαγμένο έτσι για να ευνοεί τους αγοραστές κατα κάποιο τροπο ,μέσα από πολλές συναλλαγές και διεκδικήσεις που τυχαίνουν ,έχω καταλάβει ότι είναι θέμα τύχης με το ποιον θα "μπλέξεις" και το ποσό θέλει να σε εξυπηρέτηση ,βέβαια και τ σχόλια και οι κριτικές είναι κατι το οποίο μπορεί να σε προϊδεάσει , αλλά δεν είναι πάντα αληθινές 100%.
Ευτυχώς όμως είσαι κατοχυρωμένος για τα χρήματα σου 100% .

#10   Thodoriss

Thodoriss

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 15/07/2015 - 12:26

Καλησπερα! Προσπαθω να κανω μια αγορα απο ebay,αλλα πεταει σφαλμα παροτι εχω κανει απειρες αγορες. Εχει να κανει με την παρουσα κατασταση...?



#11   skiperakoss

skiperakoss

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 15/07/2015 - 12:35

Καλησπερα! Προσπαθω να κανω μια αγορα απο ebay,αλλα πεταει σφαλμα παροτι εχω κανει απειρες αγορες. Εχει να κανει με την παρουσα κατασταση...?


ΑΚΡΙΒΩΣ

#12   thomask1

thomask1

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:thomaskarkas

Δημοσίευση 15/07/2015 - 12:54

Μέχρι νεοτέρας δεν γίνονται αγορές από εξωτερικό με κανένα τροπο... (PayPal paysafe πιστωτική κάρτα κτλ.)

#13   marios9230

marios9230

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/07/2015 - 12:55

Φιλέ αυτή τη στιγμη νομίζω έχουν διακοπεί η αγορες απο Ελλάδα μέσω paypal στο ebay λόγω της καταστασης.

#14   Thodoriss

Thodoriss

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 15/07/2015 - 14:51

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις-ενημερωση. :)






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες