Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά πρώτου mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2015 - 16:44

καλησπερα ηθελα να κανω τα πρωτα μου βηματα στα mac και ηθελα να παρω ενα φτηνο μεταχειρισμενο για να δω πρωτα αν θα με βολεψει και μετα βλεπουμε 

λοιπον ηθελα να ρωτησω 1,αμα το παρω απο ebay θα εχω προβλημα με τελωνειο ? 2, απο ποια χρονια και μετα λετε να παρω με τι λογισμικο ? ειναι καποιο λογισμικο που δεν βγηκε και τοσο καλο ? 3,οτι και να παρω θα εχει ελληνικο λογισμικο ? ή τελος παντων μπορουν να μπουν τα ελληνικα με καποιον τροπο μετα ειναι ευκολο ? ειναι δαπανηρο ? 4,dvd rom εχουν ολα ? 5, η χρηση που θα κανω ειναι κυριως πλοηγηση στο ιντερνετ 6,θελω να επικοινωνεί με το iphone 6 το ipad mini 1st που διαθετω ειδη 7,ειναι κατι που πρπει να προσεξω μιας και θα ειναι ο πρωτος μου mac

τα χρηματα που θελω να δωσω ειναι πανω κατω 300 ευρω

εχετε καποιο λινκ απο ebay ή καποιον πωλητή να προτεινετε εκτος του electronic king που απο οτι εχω καταλαβει εχει μονο καινουργια και ...........βαβουρα 

συγνωμη  αν σας κουραζω 

σας ευχαριστω εκ των προτερων 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/05/2015 - 17:06

1. Μαλλον ναι.
2. Με τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις ειναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές σου, μαλλον για καποιο του 2007-2009 πας.
3. Φαντάζομαι πως ναι αλλα δεν ειμαι 100% σίγουρη.
4. Οχι, του 2007-2009 μαλλον θα έχουν ομως.
5. Δεν ρωτάς κατι :P
6. Ομοίως !
7. Πολύ γενικό αλλα κοιτά να ειναι εντάξει η οθόνη, μην εχει gpu failure ξερω γω, να συνδέεται στο Ίντερνετ, να δουλεύουν τα ηχεία, να δουλεύουν τα ακουστικά κλπ !

Λινκ δεν εχω οποτε δες στο insomnia, παντως με έναν air θα εισαι μια χαρά ( χωρις ρετινα ομως :/ ). Απλώς στα χρήματα που θες δύσκολα θα βρεις κατι, δεν εχεις κάποιον γνωστό να το δεις για καμια βδομάδα το μηχάνημα και να αποφασίσεις ;

#3   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2015 - 17:31

Κοιτά insomnia για κανά air 2007 2008 η Mac mini ίδιας χρονιάς

#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/05/2015 - 19:33

Φίλε μου αν δεν διαθέσεις 500-600 € για αγορά ενός MacBook Air ή ενός Mac mini (όπου  υπεισέρχεται το θέμα οθόνη - ποντίκι - πληκτρολόγιο), μην ασχολείσαι άλλο. 

 

Όσο αφορά στα άλλα ερωτήματα σου απάντησε ήδη η Έφη, εγώ  απλά να συμπληρώσω ότι για ότι τυχόν θελήσεις εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε. :)


vires acquirit eundo


#5   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 30/05/2015 - 19:46

καλησπερα ηθελα να κανω τα πρωτα μου βηματα στα mac και ηθελα να παρω ενα φτηνο μεταχειρισμενο για να δω πρωτα αν θα με βολεψει και μετα βλεπουμε 

λοιπον ηθελα να ρωτησω 1,αμα το παρω απο ebay θα εχω προβλημα με τελωνειο ? 2, απο ποια χρονια και μετα λετε να παρω με τι λογισμικο ? ειναι καποιο λογισμικο που δεν βγηκε και τοσο καλο ? 3,οτι και να παρω θα εχει ελληνικο λογισμικο ? ή τελος παντων μπορουν να μπουν τα ελληνικα με καποιον τροπο μετα ειναι ευκολο ? ειναι δαπανηρο ? 4,dvd rom εχουν ολα ? 5, η χρηση που θα κανω ειναι κυριως πλοηγηση στο ιντερνετ 6,θελω να επικοινωνεί με το iphone 6 το ipad mini 1st που διαθετω ειδη 7,ειναι κατι που πρπει να προσεξω μιας και θα ειναι ο πρωτος μου mac

τα χρηματα που θελω να δωσω ειναι πανω κατω 300 ευρω

εχετε καποιο λινκ απο ebay ή καποιον πωλητή να προτεινετε εκτος του electronic king που απο οτι εχω καταλαβει εχει μονο καινουργια και ...........βαβουρα 

συγνωμη  αν σας κουραζω 

σας ευχαριστω εκ των προτερων 

4) Oχι. Αν πάρεις Air δεν θα έχει dvd (superdrive γενικά).

 

6) Θελεις να επικοινωνεί, κοινώς σε ενδιαφέρει το Continuity/ Handoff. Δυστυχώς για να γίνει αυτό χρειάζεσαι μοντέλο τουλάχιστον του 2011 (κάτι που είναι πολύ δύσκολο να βρεις σε αυτά τα χρήματα), βέβαια δεν χάνεις να κοιτάξεις.

 

Τα χρήματα που διαθέτεις είναι καλά για να κάνεις μια εισαγωγή στον κόσμο των Mac, αλλά θα πάρεις μια συσκευή σίγουρα ταλαιπωρημένη και με πολύ περιορισμένη διάρκεια ζωής και ίσως όχι τις τελευταίες αναβαθμίσεις.

 

Κοινώς με 300 ευρώ θα πάρεις ένα Mac που του χρόνου θα θες να αλλάξεις.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή και να μαζέψεις κάποια χρήματα παραπάνω (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, και αν θες οπωσδήποτε να πάρεις Mac) , αλλιώς σε αυτά τα χρήματα μπορεί να πάρεις έναν αξιοπρεπέστατο υπολογιστή που θα τρέχει windows 8.1 με καλό hardware και όχι ξεπερασμένο.

 

Οτι παραπάνω θες μπορείς να ρωτήσεις φυσικά.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2015 - 19:56

1) αν η αγορα γινει απο χωρα της Ευρωπαικης ενωσης ΔΕΝ θα εχεις προβλημα με το τελωνειο (Εφη γιατι εγραψες μαλλον ναι?) :)



#7   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/05/2015 - 20:09

1) αν η αγορα γινει απο χωρα της Ευρωπαικης ενωσης ΔΕΝ θα εχεις προβλημα με το τελωνειο (Εφη γιατι εγραψες μαλλον ναι?) :)


Ειχα στο νου μου Αμερική σε αυτα τα χρήματα , σορυ OP !!
Δημήτρη σε ευχαριστώ για την διόρθωση !

#8   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2015 - 20:17

να σου πω την αληθεια και μενα εκει παει το μυαλο μου κατευθειαν...παντως καλο θα ηταν να εριχνε ο φιλος και εδω μια ματια εκτος απο το ebay εννοοω στην εγχωρια αγορα μεταχειρισμενων.Φυσικα συμφωνω και εγω με τις υπολοιπες γνωμες...καποια χρηματα παραπανω θα βοηθουσαν



#9   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2015 - 20:24

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και την βοηθεια σας θα δω τι θα κανω μια ερωτηση ποιο ειναι το τελευταιο λογισμικο και απο ποιας χρονιας mac και μετα το δεχονται ?



#10   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2015 - 20:33

Yosemite ειναι το τελευταίο και εξαρτάται απο το αν ειναι iMac MacBook η Mac mini
Γενικά απο το 2010 και μετά αλλά υπάρχουν και μερικά του 08 09 που το παίρνουν

#11   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/05/2015 - 20:42

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και την βοηθεια σας θα δω τι θα κανω μια ερωτηση ποιο ειναι το τελευταιο λογισμικο και απο ποιας χρονιας mac και μετα το δεχονται ?

 

Εντόπισε πρώτα το μηχάνημα και σου λέμε πλέον επακριβώς τι λειτουργικό μπορεί να πάρει,

τις δυνατότητες του αν θέλεις.


vires acquirit eundo


#12   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/05/2015 - 20:43

Είδα έναν Mac mini στο insomnia στα 270€ και με Yosemite , για δες το ;)

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 30/05/2015 - 20:44


#13   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2015 - 20:54

Είδα έναν Mac mini στο insomnia στα 270€ και με Yosemite , για δες το ;)

ευχαριστω για τον κοπο αλλα οπου mac mini = σταθερος υπολογιστης σωστα ? θα προτιμουσα σε φορητο και παλι ευχαριστω 



#14   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2015 - 21:03

κανω αντιγραφη απο insomnia 

MacBook Late 2009

MACBOOK 13.3'' , 2,4 GHz Intel Core 2 Duo , MEMORY: 2 GB 667 MHz DDR2 SDRAM, 250 GB ΣΚΛΗΡΟΣ, ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ, ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ

 

ειναι καλα τα χαρακτηριστικα του ?

τιν επομενη εκδοση λογισμικου θα την παρει ?

καθε ποτε βγαινει νεα εκδοση ? υποπτευομαι καθε χρονο σωστα ?

θα επικοινωνει με το iphone 6 ?

​απο πλευρας hardware θα μπορω να κανω αναβάθμιση ? 

αν γινεται αναβαθμιση hardware αυτο σημαινει πως θα παρει και το νεο λογισμικο ? 



#15   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/05/2015 - 21:05

καλησπερα ηθελα να κανω τα πρωτα μου βηματα στα mac και ηθελα να παρω ενα φτηνο μεταχειρισμενο για να δω πρωτα αν θα με βολεψει και μετα βλεπουμε 

λοιπον ηθελα να ρωτησω 1,αμα το παρω απο ebay θα εχω προβλημα με τελωνειο ? 2, απο ποια χρονια και μετα λετε να παρω με τι λογισμικο ? ειναι καποιο λογισμικο που δεν βγηκε και τοσο καλο ? 3,οτι και να παρω θα εχει ελληνικο λογισμικο ? ή τελος παντων μπορουν να μπουν τα ελληνικα με καποιον τροπο μετα ειναι ευκολο ? ειναι δαπανηρο ? 4,dvd rom εχουν ολα ? 5, η χρηση που θα κανω ειναι κυριως πλοηγηση στο ιντερνετ 6,θελω να επικοινωνεί με το iphone 6 το ipad mini 1st που διαθετω ειδη 7,ειναι κατι που πρπει να προσεξω μιας και θα ειναι ο πρωτος μου mac

τα χρηματα που θελω να δωσω ειναι πανω κατω 300 ευρω

εχετε καποιο λινκ απο ebay ή καποιον πωλητή να προτεινετε εκτος του electronic king που απο οτι εχω καταλαβει εχει μονο καινουργια και ...........βαβουρα 

συγνωμη  αν σας κουραζω 

σας ευχαριστω εκ των προτερων 

Καλύτερα θα σου έλεγα να πάρεις από αγγελία, αν βρεις αξιόπιστη έχουν με πολύ καλά χρήματα (πήρα ένα mid 2013 macbook air 11 inch 8GB ram BTO ολοκαίνουριο, i5 με 680 ευρώ, ακριβώς όπως το ήθελα. Και με επέκταση εγγύησης.) Θα το ελέγξεις βέβαια αλλά μπορείς να βρεις πολύ καλά. DVD δεν πολυχρειάζεσαι, ότι και να πάρεις κολλάς ένα external και τελειώνεις (εγώ αυτό κάνω για τις ΠΟΛΥ σπάνιες περιπτώσεις που το χρειάζομαι). Τα λογισμικά είναι μια χαρά, και υπάρχουν Ελληνικά μέσα δεν έχεις θέμα. Τα Yosemite, το τελευταίο λογισμικό είναι πολυ καλό, το αμέσως προηγούμενο δεν μου άρεσε, φαινόταν να πέφτει λίγο πιο βαρύ (είχα macbook pro 2009 με 8 ram, Core 2 Duo και 256 ssd, πήγαινε γενικά υπεργρήγορα, αλλά με τα Yosemite ακόμη καλύτερα από το προηγουμενο σα διαχείριση μνήμης). 

 

300 ευρώ ειναι πολύ λίγα για αυτό που ψάχνεις, και στο ebay δε θα βρεις κάτι της προκοπής. Θα έλεγα να μαζέψεις μερικά ακόμη, να πας στα 600-650 και να βρεις ένα καλό μηχάνημα. Θα σε βγαλει χρόνια πίστεψέ με. Δεν αξίζει να πάρεις κάτι (που δε θα βρεις κιολας κάτι σε αυτή την τιμή) που να έχει θέματα. Γιατί μόνο τότε θα το έδιναν σε αυτή την τιμή που λες. 


Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες