Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

H Apple εργάζεται επάνω σε νέο μοντέλο iPhone χωρίς Home button


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 22/06/2015 - 15:27

iPhone-7-concept-main.png

 

Σύμφωνα με νέα αναφορά που προέρχεται από την Ταϊβανέζικη βιομηχανία κατασκευής ολοκληρωμένων κυκλωμάτων (IC), η Apple έχει ήδη αναπτύξει και δοκιμάζει εσωτερικά ολοκληρωμένα κυκλώματα TDDI (touch & display driver integration) τα οποία παράλληλα ενσωματώνουν αισθητήρες αναγνώρισης δαχτυλικών αποτυπωμάτων. Τα νέα chips της Apple σχεδιάζεται να χρησιμοποιηθούν σε επερχόμενα μοντέλα iPhone μειώνοντας ακόμη περαιτέρω το πάχος της οθόνης ενώ ταυτόχρονα θα εξαλείψουν την ανάγκη χρήσης του κλασικού Home button:  

 

iphone-7.jpg
 

The TDDI single-chip solutions will also come with integrated fingerprint sensors. The integrated design would fit into future iPhone designs – models with ultra-thin and ultra-narrow displays, and with a whole plane design eliminating the Home button.

 

via PatentlyApple

 

Πιστεύετε πως θα δούμε ένα iPhone χωρίς Home button και με ενσωματωμένο αισθητήρα δαχτυλικών αποτυπωμάτων στην οθόνη, μέσα στα επόμενα 2 χρόνια; 


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 22/06/2015 - 17:52

ενδιαφερον φαινεται..αλλα θα αργησουμε να το δουμε πιστευω!



#3   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 22/06/2015 - 18:16

Στα σκαρια ειναι κι εγω αυτο πιστευω οτι θα ερθει η μερα συντομα που το iphone θα εχει μονο ενα πληκτρο το on/off κι ολα τα υπολοιπα θα γινονται απο την οθωνη του κινητου
Rafael Nadal

#4   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/06/2015 - 18:22

Δεν μπορω να φανταστώ το iPhone χωρίς home button όπως και χωρίς το κουμπί που το βάζει στο αθόρυβο ( οταν πρωτοπήρα iPhone πριν 5 χρόνια δεν περίμενα οτι θα μου ηταν τόσο χρήσιμο το συγκεκριμένο)

#5   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 22/06/2015 - 19:44

Καπου ειδα οτι θα εχει το ιος9 δυνατοτητα να ανοιγει μια εφαρμογη ποια ειναι αυτη το passbook? το applepay? δεν ειμαι σιγουρος με διπλοπατημα οθονης οταν ειναι κλειδωμενο, λογικα θα γινει οπως το lg με το knock knock ή καπως παρομοια .

Αυτο λογικα μας δεινει την αποψη οτι περιμενουμε η εταιρια να μας δωσει την δυνατοτητα να ξεκλειδωνει η συσκευη με διπλο κλικ την οθονη. Αλλα χωρις home button, δεν εχεις iphone πως να τ κανουμε, μ αυτο ξεκινησε μ αυτο πρεπει να τελειωσει.. θα ειναι βλακεια αν το αφησει. μπορει απλα να το μικρυνει ή κατι αλλο αλλα χωρις home button δεν γινεται να κυκλοφορησει iphone και φυσικα εννοω στην προσοψη και οχι στα πλαινα δεν λεει δεν αξιζει... μπορει να κερδισουμε παχος τ ενα τ αλλο αλλα δεν λεει.... 



#6   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/06/2015 - 21:14

Μου φαίνεται η έχει την κάμερα πάνω από το sleep button ? λίγο περίεργο για mock up



#7   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/06/2015 - 21:22

Μου φαίνεται η έχει την κάμερα πάνω από το sleep button ? λίγο περίεργο για mock up

 

Concept με κορωνα ειναι, α λα apple watch, οχι καμερα.

Οσο για το home button, να κατσει εκει που ειναι.



#8   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/06/2015 - 21:26

Concept με κορωνα ειναι, α λα apple watch, οχι καμερα.

Οσο για το home button, να κατσει εκει που ειναι.

Κι εγώ το θέλω το home :) Αλλά με activator να λειτουργεί μόνο με tap όχι με πάτημα :P



#9   AlexPolitis

AlexPolitis

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/06/2015 - 11:22

Δεν έχω προτίμηση στο home button του iPhone. Αλλά… Με είχε βολέψει πολύ το double knock του LG G2 που είχα τα προηγούμενα 2 χρόνια γιατί λόγω της φύσης της δουλειάς μου, το τηλέφωνό μου είναι μονίμως πάνω στο γραφείο μου. Με το LG χτυπούσα και άνοιγε στην lock screen (βάσει των ρυθμίσεών μου, νομίζω ότι θα μπορούσα να το έχω σε knock code mode και να ανοίγει κατευθείαν στη home screen αλλά ήθελα να βλέπω την φωτογραφία των παιδιών μου…). Πέρασα ξανά σε iPhone και ο συνδυασμός home button και touch ID είναι το ίδιο βολικός ή και καλύτερα για εμένα όσο και το double knock και μου γλιτώνει και το να θυμάμαι το knock code η να προσέχω που χτυπάω. Είναι πιο αξιόπιστο από το knock code. Οπότε αυτός ο συνδυασμός μου κάνει και με γλιτώνει και από άθελα πατήματα του onscreen home button που με νευρίαζαν.

Εν κατακλείδει, είναι προτίμηση του καθενός. Εμένα μου κάνει, πλέον, αλλά αν διατηρηθεί η ίδια χρηστικότητα και σε πιθανή αφαίρεσή του, πάλι δεν θα έχω πρόβλημα.



#10   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 23/06/2015 - 12:31

Aπλά υπέροχο !!! ;)



#11   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 23/07/2015 - 11:17

Λάδι στη φωτιά των φημών περί ενσωμάτωσης του Home button στην οθόνη των iOS συσκευών, ρίχνει η ανακοίνωση της Sonavation η οποία δηλώνει πως εξέλιξε σημαντικά την τεχνολογία αναγνώρισης δακτυλικών αποτυπωμάτων.

 

Η νέα τεχνολογία της Sonavation χρησιμοποιεί βιομετρικούς αισθητήρες με υπερήχους που μπορούν να σκανάρουν 3D δακτυλικά αποτυπώματα κάτω από την επιφάνεια της οθόνης, ακόμη και σε βρεγμένα ή μη-καθαρά δάκτυλα: 
 

“This dramatic advancement in authentication technology will allow manufacturers to seamlessly integrate a 3D ultrasound biometric sensor into a smartphone or IoT device making it capable of capturing fingerprint data into the ridges and valleys.”

 

Όπως και να έχει, μην περιμένετε την τεχνολογία να ενσωματωθεί στο επερχόμενο iPhone 6S / Plus καθώς το design του έχει ήδη κλειδώσει. Ίσως το iPhone 7 να είναι το πρώτο iPhone που θα ενσωματώσει το home button μέσα στην οθόνη του... ίσως.


Behind the Scenes...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες