Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Στοπ σε αγορές με Ελληνικές κάρτες και Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2206   mike007

mike007

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2015 - 10:04

παιδια χτες το πρωι κατα της 9 εκανα αγορα 350 ευρω, μιση ωρα μετα οταν προσπαθησα μια συνναλαγη με 10 ευρω δεν με αφησε...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2207   Podilatis13

Podilatis13

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Twitter:@Charlesfrise
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 13/10/2015 - 10:07

Εγω πηγα να μεταφερω χρηματα με το δευτερρο mail στο balance πριν μια εβδομαδα εκανα κανονικα μεταφορα και τωρα δεν με αφησε



#2208   Doc1355

Doc1355

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/10/2015 - 16:46

Μόλις μετέφερα χρήματα (πρώτη φορά,δε με άφηνε) με το money request,στο paypal balance με απλή χρεωστική κάρτα enter της Alpha Bank.

Έβαλα 5€ και μπήκαν 4.48€,πραγματοποίησα και αγορά κανονικά από 2 πωλητές!


Τελευταία επεξεργασία από: Doc1355, 13/10/2015 - 16:53


#2209   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 13/10/2015 - 16:55

Με balance ποτε δε μπλοκαρε, το θεμα ειναι η προμηθεια που κραταει. Εγω π.χ που βαζω παραγγελια εμπορευμα π.χ 700€, με αυτη την προμηθεια θα παω φυλακη. Πανω που πηγαν να ηρεμησουν τα πραγματα παλι απο την αρχη θα παμε



#2210   Doc1355

Doc1355

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/10/2015 - 16:57

Με balance ποτε δε μπλοκαρε, το θεμα ειναι η προμηθεια που κραταει. Εγω π.χ που βαζω παραγγελια εμπορευμα π.χ 700€, με αυτη την προμηθεια θα παω φυλακη. Πανω που πηγαν να ηρεμησουν τα πραγματα παλι απο την αρχη θα παμε

Ναι το θέμα είναι ότι μέχρι σήμερα έτρωγε πόρτα το money request..δεν με άφηνε να τα περάσω,αυτό λέω



#2211   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/10/2015 - 18:40

Ναι το θέμα είναι ότι μέχρι σήμερα έτρωγε πόρτα το money request..δεν με άφηνε να τα περάσω,αυτό λέω

τωρα μπορεις να τα περασεις απο money request?



#2212   sakisme

sakisme

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/10/2015 - 09:53

προσπαθησα απο site να αγορασω με paypal με καρτα eurobank και μου εβγαλε στο paypal
payment status: denied. απο το e banking δεν δεσμευσε τιποτα απο οτι ειδα.
δεν πιστευω να τραβηξουν τα χρηματα καποια αλλη στιγμη αργοτερα ετσι ? ακυρωθηκε τελειως η κινηση απο paypal ?


Κανενας;; Γιατι σημερα μου ηρθε ενα χαρτι απο το site που πηγα να κανω την αγορα και μου λεει οτι η αγορα εχει γινει

Τελευταία επεξεργασία από: sakisme, 14/10/2015 - 10:00


#2213   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 14/10/2015 - 10:28

καλημερα !

 

Μια ερωτηση, αν δεν εχω balance στο Paypal δεν μπορω να κανω αγορα ( με την χρεωστικη καρτα που ειναι συνδεδεμενο ? )? Δεν μιλαμε για ποσο 100€+ ..5€ ειναι το ποσο..

 

ευχαριστω.



#2214   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/10/2015 - 12:05

καλημερα !

 

Μια ερωτηση, αν δεν εχω balance στο Paypal δεν μπορω να κανω αγορα ( με την χρεωστικη καρτα που ειναι συνδεδεμενο ? )? Δεν μιλαμε για ποσο 100€+ ..5€ ειναι το ποσο..

 

ευχαριστω.

Δεν έχει να κάνει τόσο με το ποσό.

Έχει να κάνει  όμως

1) με το κατάστημα από όπου θέλεις να αγοράσεις και πως είναι καταχωρημένο στο σύστημα της τράπεζας. πχ πολλοί αναφέρουν με επιτυχία αγορές από amazon γερμανίας/αγγλίας καθώς σε όλες σχεδόν τις τράπεζες είναι παρασμένο σαν online βιβλιοπωλείο. Επιτυχείς αγορές αναφέρουν επίσης από ebay αγγλίας και διάφορα κινεζομάγαζα.

2) εξαρτάται από το ποσό που υπάρχει διαθέσιμο καθημερινά στην εκάστοτε τράπεζα για να χρησιμοποιηθεί σε αγορές εξωτερικού από τους πελάτες. πχ θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να περάσει αγορά αν την κάνεις ξημερώματα.

3) έχει να κάνει με τις ίδιες τις κάρτες που είναι συνδεδεμένες στο paypal. Παρατηρώ πως πιστωτικές ή χρεωστικές της Alpha συγκεκριμένα είναι πιο ελαστικές.

 

Κάποιες τράπεζες όμως έχουν ανοίξει και τη δυνατότητα εμβάσματος σε λογαριασμό εξωτερικού. Οπότε μπορείς λογικά να μεταφέρεις χρήματα στο balance του pp μέσω ebanking και χρέωση 1 ευρώ.



#2215   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 14/10/2015 - 13:17

Και μου ελεγε η γιαγια μου να γινω παπάς αλλα δεν την άκουγα......



#2216   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 14/10/2015 - 14:36

Τίποτα, καλή βδομάδα να΄χουμε!


Πανω που το λεγαμε ηρθε η νεα καρτα. Τωρα θελει ξαναμανα δηλωση στο paypal και μετα να παρω τραπεζα για τον 4ψηφιο ε?

#2217   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2015 - 14:46

Πανω που το λεγαμε ηρθε η νεα καρτα. Τωρα θελει ξαναμανα δηλωση στο paypal και μετα να παρω τραπεζα για τον 4ψηφιο ε?

Ναι και είναι λίγο "σπάσιμο" η αναμονή. Πάντως αν έχεις ηλεκτρονικές υπηρεσίες στην εν λόγω τράπεζα (web banking), έχεις και On-Line πρόσβαση στις τρέχουσες χρεώσεις-πιστώσεις της κάρτας.

Αυτό σημαίνει ότι θα μπορείς να δεις άμεσα τον τετραψήφιο στον ηλεκτρονικό λογαριασμό της κάρτας σου χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις τον λογαριασμό ταχυδρομικώς.


Big things have small beginnings

#2218   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 14/10/2015 - 14:49

Ναι και είναι λίγο "σπάσιμο" η αναμονή. Πάντως αν έχεις ηλεκτρονικές υπηρεσίες στην εν λόγω τράπεζα (web banking), έχεις και On-Line πρόσβαση στις τρέχουσες χρεώσεις-πιστώσεις της κάρτας.
Αυτό σημαίνει ότι θα μπορείς να δεις άμεσα τον τετραψήφιο στον ηλεκτρονικό λογαριασμό της κάρτας σου χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις τον λογαριασμό ταχυδρομικώς.


Καταλαβα. Ευχαριστω φιλε.

#2219   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2015 - 14:51

Καταλαβα. Ευχαριστω φιλε.

Τίποτα, καλές αγορές :)


Big things have small beginnings

#2220   GayWarrior

GayWarrior

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/10/2015 - 15:28

Να ενημερώσω πως με την χαλάρωση των cc μόλις πέρασε έμβασμα προς την Spectrocoin από την Εθνική και έτσι φόρτωσα την spectrocoin visa που χρησιμοποιώ για το PayPal κανονικά σε Ευρώ.Ετσι α) δεν υπάρχει πλέον ανάγκη για bitcoins β) παρακάμπτουμε το μπλοκάρισμα των Ελληνικών καρτών για κάποιες αγορές καθολικά σε όλα τα ξένα site.

Το έμβασμα ήταν SEPA και εκτελέστηκε από το όριο των 500 ευρώ τον μήνα .Όσοι έχετε i-bank από την Εθνική θα δείτε πως ενεργοποιήθηκε από την Παρασκευή η επιλογή για εμβάσματα εξωτερικού με 2 επιλογές α) ελεύθερα κεφάλαια ( αυτό δεν αφορά τους περισσότερους καθώς πρόκειται για κεφάλαια που σας έχουν σταλεί από το εξωτερικό) β) μηνιαίο όριο 500 ευρώ.

Αντίστοιχα τα εμβάσματα SEPA με όριο 500 ευρώ ανά μήνα έχουν ενεργοποιηθεί και στις υπόλοιπες τράπεζες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες