Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Στοπ σε αγορές με Ελληνικές κάρτες και Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2371   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/11/2015 - 17:05

Ολοι μ απαντούν το ιδιο στα Mail οτι υπάρχουν θέματα στο τελωνείο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2372   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2015 - 17:36

Πάντως κι εμένα τελευταία δεν έχουν έρθει 2 παραγγελίες κι όσες έρχονται,καθυστερούν αρκετά.



#2373   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/11/2015 - 20:50

Πάντως κι εμένα τελευταία δεν έχουν έρθει 2 παραγγελίες κι όσες έρχονται,καθυστερούν αρκετά.

Εμενα καθολου.. Κ μπαίνω στη διαδικασία να ζητω τα λεφτα μ πίσω


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2374   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2015 - 23:13

εγω ειχα ηδη το bank account added  ,πριν cc...πρεπει να το ξαναπερασω?

τα λεφτα στα δεσμευσε αμεσα?

μου τα δέσμευσε άμεσα (δηλαδή την ημερα που μου είπε πως θα εκτελεστεί, όντως τα πήρε, γιατί το έβαλα αργα βράδυ, την επομενη ημέρα το πρωί εκτελέσθηκε, τα λεφτά έφυγαν Παρασκευή πρωί, Τρίτη πρωί ελαβα email απο το paypal ότι το bank account transfer εγινε κανονικα)   (υποθέτω πως έχουμε όριο 500€ σε έμβασμα εξωτερικού)

 

Εμενα καθολου.. Κ μπαίνω στη διαδικασία να ζητω τα λεφτα μ πίσω


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

πρόσεχε με τα απανωτά Refunds ... γιατί τον καιρό που ξέσπασε η κρίση αρχικά (2008 περίπου)

τότε άρχισαν οι αποστολές να μου φτάνουν στις 45 μερες και παραπανω

το ταχυδρομείο είχε αρχίσει να χειροτερεύει άσχημα

αρχισα να ζητάω refunds

οχι ψευτικα, τα ελαβα αλλα δε τα πηρα

δε τα ελαβα καν

ειχα κανει πολλες παραγγελίες, μικροπράγματα, καμία θήκη, κανενα καλωδιο

 

λόγω των πολλών refunds, το ebay με έβαλε σε 3μηνο αποκλεισμό αγορών και μου αφαίρεσε για πάντα το ebay buyers protection

είχα και εχω μονο πια το paypal protection

 

2ο account ebay που ειχα, το βρηκε related με διευθυνση και credit card, και μου το εκανε black list και αυτό

 

Θα έπρεπε να κανω new username με διαφορετική credit card και διαφορετικό paypal

το επιχείρησα αλλα με ίδιο ονομα και ιδια διευθυνση... έκανε μπαμ

να βαλω αλλον απο την οικογένεια... άντε τρεχα γύρευε

εκατσα 3 μηνες στον πάγκο (δε ψώνιζα, ηρεμησε το πορτοφόλι)

και μετά πλέον ειμαι χωρίς buyers protection αλλα με το paypal protection

για αυτό προσοχή στα refunds κλπ  (χάνει λεφτά το paypal & το ebay ως γνωστόν αφού με το refund σου επιστρέφεται και το seller's fee )



#2375   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 11/11/2015 - 23:21

μου τα δέσμευσε άμεσα (δηλαδή την ημερα που μου είπε πως θα εκτελεστεί, όντως τα πήρε, γιατί το έβαλα αργα βράδυ, την επομενη ημέρα το πρωί εκτελέσθηκε, τα λεφτά έφυγαν Παρασκευή πρωί, Τρίτη πρωί ελαβα email απο το paypal ότι το bank account transfer εγινε κανονικα)   (υποθέτω πως έχουμε όριο 500€ σε έμβασμα εξωτερικού)

 

 

πρόσεχε με τα απανωτά Refunds ... γιατί τον καιρό που ξέσπασε η κρίση αρχικά (2008 περίπου)

τότε άρχισαν οι αποστολές να μου φτάνουν στις 45 μερες και παραπανω

το ταχυδρομείο είχε αρχίσει να χειροτερεύει άσχημα

αρχισα να ζητάω refunds

οχι ψευτικα, τα ελαβα αλλα δε τα πηρα

δε τα ελαβα καν

ειχα κανει πολλες παραγγελίες, μικροπράγματα, καμία θήκη, κανενα καλωδιο

 

λόγω των πολλών refunds, το ebay με έβαλε σε 3μηνο αποκλεισμό αγορών και μου αφαίρεσε για πάντα το ebay buyers protection

είχα και εχω μονο πια το paypal protection

 

2ο account ebay που ειχα, το βρηκε related με διευθυνση και credit card, και μου το εκανε black list και αυτό

 

Θα έπρεπε να κανω new username με διαφορετική credit card και διαφορετικό paypal

το επιχείρησα αλλα με ίδιο ονομα και ιδια διευθυνση... έκανε μπαμ

να βαλω αλλον απο την οικογένεια... άντε τρεχα γύρευε

εκατσα 3 μηνες στον πάγκο (δε ψώνιζα, ηρεμησε το πορτοφόλι)

και μετά πλέον ειμαι χωρίς buyers protection αλλα με το paypal protection

για αυτό προσοχή στα refunds κλπ  (χάνει λεφτά το paypal & το ebay ως γνωστόν αφού με το refund σου επιστρέφεται και το seller's fee )

ειχα κανει βλακεια τελικα με το εμβασμα,και δεν ειχα πατησει εκτελεση (βλακεια ξερω μη γελασεις),το ξαναδοκιμασα σημερα αλλα κανονικα αυτη τη φορα.τωρα περιμενω! η μονη βλακεια ειναι οτι στο paypal αντι για konstantinos εχω kostas...ελπιζω να μην σκαλωσει το εμβασμα γι αυτο το λογο...
2ον και πολυ σημαντικο,ειμαι σε παρομοια θεση με σενα με τα δεματα...ποσα refund ειχες κανει και πως τα απαιτησες?ανοιξες πολλα dispute η μεσω ebay τους ελεγες οτι δεν ηρθαν και προσπαθουσες να βγαλεις ακρη??
πως σε πηρε γραμμη το ebay και σου αφαιρεσε το buyers protection?

δεν μπορουσες να συννενοηθεις μαζι τους και να τους εξηγησεις τι εχει γινει?



#2376   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/11/2015 - 00:23

μου τα δέσμευσε άμεσα (δηλαδή την ημερα που μου είπε πως θα εκτελεστεί, όντως τα πήρε, γιατί το έβαλα αργα βράδυ, την επομενη ημέρα το πρωί εκτελέσθηκε, τα λεφτά έφυγαν Παρασκευή πρωί, Τρίτη πρωί ελαβα email απο το paypal ότι το bank account transfer εγινε κανονικα) (υποθέτω πως έχουμε όριο 500€ σε έμβασμα εξωτερικού)


πρόσεχε με τα απανωτά Refunds ... γιατί τον καιρό που ξέσπασε η κρίση αρχικά (2008 περίπου)
τότε άρχισαν οι αποστολές να μου φτάνουν στις 45 μερες και παραπανω
το ταχυδρομείο είχε αρχίσει να χειροτερεύει άσχημα
αρχισα να ζητάω refunds
οχι ψευτικα, τα ελαβα αλλα δε τα πηρα
δε τα ελαβα καν
ειχα κανει πολλες παραγγελίες, μικροπράγματα, καμία θήκη, κανενα καλωδιο

λόγω των πολλών refunds, το ebay με έβαλε σε 3μηνο αποκλεισμό αγορών και μου αφαίρεσε για πάντα το ebay buyers protection
είχα και εχω μονο πια το paypal protection

2ο account ebay που ειχα, το βρηκε related με διευθυνση και credit card, και μου το εκανε black list και αυτό

Θα έπρεπε να κανω new username με διαφορετική credit card και διαφορετικό paypal
το επιχείρησα αλλα με ίδιο ονομα και ιδια διευθυνση... έκανε μπαμ
να βαλω αλλον απο την οικογένεια... άντε τρεχα γύρευε
εκατσα 3 μηνες στον πάγκο (δε ψώνιζα, ηρεμησε το πορτοφόλι)
και μετά πλέον ειμαι χωρίς buyers protection αλλα με το paypal protection
για αυτό προσοχή στα refunds κλπ (χάνει λεφτά το paypal & το ebay ως γνωστόν αφού με το refund σου επιστρέφεται και το seller's fee )

Σ ευχαριστω καταρχήν για ολα αυτα που εγραψες ομολογω οτι αυτα δ τα γνώριζα.. Αλλα τι να κανω οταν οι παραγγελίες μου δ ερχονται; Στο παρελθόν ειχα χάσει χρήματα και δ γνώριζα πως μέσω PayPal μπορω να κανω αναφορά στον πωλητή για να παρω τα χρήματα πίσω.. Τωρα στελνω μυνηματα πριν στον πωλητή και μου λεει μονος του η να μου στειλει αλλο ή να μου στειλει τα χρήματα. Ετσι τα ζητω πατώντας την επιλογή κ κάτοπιν συνεννόησης μαζι με πωλητή.. Οςο αφορα αυτο π ειπες για buyers protection και το PayPal protection τι εννοεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2377   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/11/2015 - 00:25

Μηπως εννοεις οτι τα ζητάς μέσω PayPal κ οχι μέσω e bay?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2378   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2015 - 00:43

ειχα κανει βλακεια τελικα με το εμβασμα,και δεν ειχα πατησει εκτελεση (βλακεια ξερω μη γελασεις),το ξαναδοκιμασα σημερα αλλα κανονικα αυτη τη φορα.τωρα περιμενω! η μονη βλακεια ειναι οτι στο paypal αντι για konstantinos εχω kostas...ελπιζω να μην σκαλωσει το εμβασμα γι αυτο το λογο...
2ον και πολυ σημαντικο,ειμαι σε παρομοια θεση με σενα με τα δεματα...ποσα refund ειχες κανει και πως τα απαιτησες?ανοιξες πολλα dispute η μεσω ebay τους ελεγες οτι δεν ηρθαν και προσπαθουσες να βγαλεις ακρη??
πως σε πηρε γραμμη το ebay και σου αφαιρεσε το buyers protection?

δεν μπορουσες να συννενοηθεις μαζι τους και να τους εξηγησεις τι εχει γινει?

 

για το Kostas/ Konstandinos δε γνωρίζω να σου απαντήσω

Θα σου απαντήσω για το Ebay αλλά ίσως και να ειναι και λίγο off topic (?) - sorry!

 

τα refunds ήταν απλά refunds μέσω του πωλητή, κατόπιν επικοινωνίας. Χωρίς Dispute. Είδαν αυτοί 6-7-8-9 δε θυμαμαι πόσα (και δε ψώνιζα ακριβά πράγματα, 5-10-15 ευρώ από τα οποία όμως έχει ενα fee το οποίο το είδε να το χάνει μαζικα το ebay)

απλά αν θυμάμαι τότε είχε ένα όριο 30 μέρες και μετά το ανεβάσανε 45 και τώρα 180?

προσπαθήστε να βάζετε και κανενα received ευτελούς αξίας (1$) ακόμη και αν δε το έχετε λάβει (άποψή μου)

ή αν εχεις παραπονο απο ενα αντικειμενο και πεις τωρα που να μπλέξω και να πω δε το ελαβα, βαλε received και βρες τα με τον πωλητή για αντικατάσταση

οι κανόνες είναι κανόνες, και ό,τι και να τους πεις, αν επιασα ενα Χ όριο, τέλος
απλά με το μπαμ του 1ου μνημονίου (τι καλές εποχές, Τζούλια Dvd, είχαμε ακόμη λεφτά... ψςςςς)

ξαφνικά άρχισαν όλες οι παραγγελίες να μην έρχονται εγκαίρως

για να δουμε τώρα που παρήγγειλα κι εγώ... ειμαι στο 20ήμερο



#2379   villy

villy

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/11/2015 - 01:57

για το Kostas/ Konstandinos δε γνωρίζω να σου απαντήσω
Θα σου απαντήσω για το Ebay αλλά ίσως και να ειναι και λίγο off topic (?) - sorry!

τα refunds ήταν απλά refunds μέσω του πωλητή, κατόπιν επικοινωνίας. Χωρίς Dispute. Είδαν αυτοί 6-7-8-9 δε θυμαμαι πόσα (και δε ψώνιζα ακριβά πράγματα, 5-10-15 ευρώ από τα οποία όμως έχει ενα fee το οποίο το είδε να το χάνει μαζικα το ebay)
απλά αν θυμάμαι τότε είχε ένα όριο 30 μέρες και μετά το ανεβάσανε 45 και τώρα 180?
προσπαθήστε να βάζετε και κανενα received ευτελούς αξίας (1$) ακόμη και αν δε το έχετε λάβει (άποψή μου)
ή αν εχεις παραπονο απο ενα αντικειμενο και πεις τωρα που να μπλέξω και να πω δε το ελαβα, βαλε received και βρες τα με τον πωλητή για αντικατάσταση
οι κανόνες είναι κανόνες, και ό,τι και να τους πεις, αν επιασα ενα Χ όριο, τέλος
απλά με το μπαμ του 1ου μνημονίου (τι καλές εποχές, Τζούλια Dvd, είχαμε ακόμη λεφτά... ψςςςς)
ξαφνικά άρχισαν όλες οι παραγγελίες να μην έρχονται εγκαίρως
για να δουμε τώρα που παρήγγειλα κι εγώ... ειμαι στο 20ήμερο

Περιμενε ως τα χριστουγεννα θα ερθει.. Χαχα σορυ π γελαω αλλα κ εγω στην ιδια φάση ειμαι και χειρότερα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2380   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 12/11/2015 - 02:00

Τελευταιο ΟΤ.
Προσπαθησα να σου στειλω προσωπικο μηνυμα αλλα δεν το δεχεσαι.
Πως γινεται να βαλεις μια παραγωελια recieved? εννοεις απο το feedback?
Επισης το 30 με το 180 ειναι οι μερες αναμονης του αντικειμενου; Γιατι αν , ναι, τι να το κανω σε μισο χρονο; :ρ
Δεν υπαρχει καπου ενα στανταρ πλανο και πως ειμαστε καλυμενοι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2381   Mikep

Mikep

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/11/2015 - 22:13

Καλησπέρα στην ομάδα!. Έληξε η προπληρωμένη eurobank που είχα και έβγαλα καινούρια σήμερα.
Διέγραψα την παλιά απ'το paypal και δεν δέχεται την καινούρια με τίποτα!
Λογικό?
Μέχρι και διαγραφή account έκανα, και δημιουργία με καινούριο mail, αλλά τίποτα!

#2382   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 13/11/2015 - 22:17

Εμένα πάντως ρε παιδιά με μια post credit που είχα και υποτίθεται δεν έκανε αγορές στο internet..την δοκίμασα για πλάκα στο PayPal και την δέχτηκε..μου κράτησε και το 1.5€ για το verification !!!
Να δω αν θα μπορέσω να κάνω και αγορά από το eBay..νεότερα από Δευτέρα που θα έχω τον 4ψηφιο για να γίνει verified η κάρτα

#2383   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 13/11/2015 - 22:27

Εγω πάντως μέχρι στιγμής μπορω κανονικότατα απο παντού.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#2384   yianniskyr

yianniskyr

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2015 - 22:29

Εγω πάντως με prepaid της Eurobank απο eBay δεν μπορώ να κάνω αγορά σε τίποτα .

#2385   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 13/11/2015 - 22:31

Eurobank MasterCard όψεως κανονικά
Και με prepaid visa eurobank


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 34

0 μέλη, 32 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)