Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Στοπ σε αγορές με Ελληνικές κάρτες και Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2641   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 31/12/2015 - 13:42

https://www.nbg.gr/el/rates-charges

Πατάς στο τιμολόγιο λοιπών βασικών εργασιών. Θα δεις ότι υπάρχει προμήθεια και από και προς λοιπές τράπεζες εσωτερικού!

Τελευταία επεξεργασία από: dragonfighter, 31/12/2015 - 13:44


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2642   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2015 - 13:54

".... ότι επιβαρύνεστε μόνο με τα έξοδα της Τράπεζας Πειραιώς και ο δικαιούχος με τα έξοδα της δικής του τράπεζας, ενώ το ποσό του εμβάσματος μεταφέρεται ακέραιο στο λογαριασμό του δικαιούχου, χωρίς καμία μείωση."

 

το λινκ δεν φαινεται αλλα οι χρεωσεις φαινονται διαφορετικες 

 

Untitled%20%282%29.png


Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 31/12/2015 - 13:59


#2643   assoalex

assoalex

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 31/12/2015 - 14:17

Νομιζω οτι καπου εδω μεσα το διαβασα, number26 πολυ καλη λυση , βεβαια με ταβανι το 500ρικο το μηνα, αλλα αν εχεις κανα 2 φιλους μπορει να ανεβει το ποσο.

Εχω την εντυπωση απο τις ελαχιστες αν ειναι η μονη χωρις χρεωσεις καρτα master , για αναληψεις κτλ.

 

Θα παω προς τα εκει μεριά , να λυσω το θεμα μια και καλη.


Τελευταία επεξεργασία από: assoalex, 31/12/2015 - 14:18


#2644   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/01/2016 - 11:11

Ναι.


Μόνο χρεωστική κάρτα; Ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και prepaid?

 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#2645   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2016 - 12:38

Νομιζω οτι καπου εδω μεσα το διαβασα, number26 πολυ καλη λυση , βεβαια με ταβανι το 500ρικο το μηνα, αλλα αν εχεις κανα 2 φιλους μπορει να ανεβει το ποσο.

Εχω την εντυπωση απο τις ελαχιστες αν ειναι η μονη χωρις χρεωσεις καρτα master , για αναληψεις κτλ.

 

Θα παω προς τα εκει μεριά , να λυσω το θεμα μια και καλη.

Αυτό ακριβώς φίλε, μπορεί ο οποιοσδήποτε να σου κάνει κατάθεση. Στη Γερμανία παρέχει πάρα πολλές υπηρεσίες που δεν είναι διαθέσιμες δυστυχώς στην Ελλάδα.



#2646   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 01/01/2016 - 13:25

Πάντως εκτός από το τοπ απ στο PayPal που το είχα φτιάξει πριν τα καπιταλ χθες μου ήρθε και η κάρτα από το revolut που πρότεινε κάποιος μερικά ποστ πιο πίσω από μια έρευνα που έκανα πίσω από την revolut είναι η τράπεζα της Αγγλίας Barkley για μένα εγγύηση άρα κανείς με έμβασμα τοπ απ εκεί και μετά με την κάρτα που σου στέλνει δωρεάν την βάζεις στο eBay Amazon η όπου άλλου θες και δεν τρώει απόρριψη για κανένα λόγο....

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 01/01/2016 - 13:34

Knowledge Is Power


#2647   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2016 - 14:18

Πάντως εκτός από το τοπ απ στο PayPal που το είχα φτιάξει πριν τα καπιταλ χθες μου ήρθε και η κάρτα από το revolut που πρότεινε κάποιος μερικά ποστ πιο πίσω από μια έρευνα που έκανα πίσω από την revolut είναι η τράπεζα της Αγγλίας Barkley για μένα εγγύηση άρα κανείς με έμβασμα τοπ απ εκεί και μετά με την κάρτα που σου στέλνει δωρεάν την βάζεις στο eBay Amazon η όπου άλλου θες και δεν τρώει απόρριψη για κανένα λόγο....

Νομίζω έχει ξανά υποθεί αυτό, ότι δηλαδή ο λογαριασμός της revolut είναι εταιρικός, δηλαδή τα χρήματα δεν πηγαίνουν στον εαυτό σου, αλλά σε εταιρία τα οποία χειροκίνητα σου μεταβιβάζει στην prepaid. Τώρα τι ασφάλεια παρέχει η Barclays σε εταιρίες και μέχρι τι ποσό είναι ασφαλισμένο, δεν το γνωρίζω.



#2648   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 01/01/2016 - 14:33

Νομίζω έχει ξανά υποθεί αυτό, ότι δηλαδή ο λογαριασμός της revolut είναι εταιρικός, δηλαδή τα χρήματα δεν πηγαίνουν στον εαυτό σου, αλλά σε εταιρία τα οποία χειροκίνητα σου μεταβιβάζει στην prepaid. Τώρα τι ασφάλεια παρέχει η Barclays σε εταιρίες και μέχρι τι ποσό είναι ασφαλισμένο, δεν το γνωρίζω.

Αυτό δεν το έχω ψάξει αλλά μέσα από την εφαρμογή δείχνει ότι μπαίνουν σε δικό σου λογαριασμό που έχει την κάρτα συνδεδεμένη τώρα θα δείξει αν και το PayPal την ίδια λογική έχει ο λογαριασμός του PayPal είναι που κάνουμε το τοπ απ και τα πιστώνει μετά στον λογαριασμό μας...αν και στα ποσά που το δουλεύω το revolut είναι μικρά.Ενταξει το ότι ο πάροχος είναι η Barkley και όχι ένας τρέχα γύρευε είναι κάτι από το να ήταν κάτι άγνωστο.Και σίγουρα δεν θα βάλεις λεφτά για να τα φυλάξεις αλλά να κανεις άμεσα αγορά.


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#2649   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2016 - 15:22

Αυτό δεν το έχω ψάξει αλλά μέσα από την εφαρμογή δείχνει ότι μπαίνουν σε δικό σου λογαριασμό που έχει την κάρτα συνδεδεμένη τώρα θα δείξει αν και το PayPal την ίδια λογική έχει ο λογαριασμός του PayPal είναι που κάνουμε το τοπ απ και τα πιστώνει μετά στον λογαριασμό μας...αν και στα ποσά που το δουλεύω το revolut είναι μικρά.Ενταξει το ότι ο πάροχος είναι η Barkley και όχι ένας τρέχα γύρευε είναι κάτι από το να ήταν κάτι άγνωστο.Και σίγουρα δεν θα βάλεις λεφτά για να τα φυλάξεις αλλά να κανεις άμεσα αγορά.


Knowledge is Power

Εγώ φίλε, με τόσες επιλογές, σκέφτομαι να τα μεταφέρω όλα στο εξωτερικό. Ούτος ή άλλος από την στιγμή που μάθαμε τρόπο για δωρεάν συνάλλαγμα δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ποτέ τις ελληνικές κάρτες ξανά. Και έτσι και βγούμε από τα capital controls θα γλιτώσουμε και το ένα ευρώ προμήθεια στη μεταφορά εμβάσματος, αφού η revolut έχει ειδική φόρμα για άμεσο top up μέσω κάρτας. Τώρα όσων αφορά την Barclays εσύ και εγώ δεν υπογράψαμε κανένα συμφωνικό, άρα πες ότι δεν υπάρχει η Barclays. Από την άλλη η number26 το λέει ότι σε καλύπτει ο νόμος των 100.000 ευρώ. Βέβαια εάν γίνει κάτι, θα γίνει σε ολόκληρη την Ευρώπη, οπότε ούτε αυτό μην δίνεις σημασία.



#2650   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 01/01/2016 - 17:09

Εγώ φίλε, με τόσες επιλογές, σκέφτομαι να τα μεταφέρω όλα στο εξωτερικό. Ούτος ή άλλος από την στιγμή που μάθαμε τρόπο για δωρεάν συνάλλαγμα δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ποτέ τις ελληνικές κάρτες ξανά. Και έτσι και βγούμε από τα capital controls θα γλιτώσουμε και το ένα ευρώ προμήθεια στη μεταφορά εμβάσματος, αφού η revolut έχει ειδική φόρμα για άμεσο top up μέσω κάρτας. Τώρα όσων αφορά την Barclays εσύ και εγώ δεν υπογράψαμε κανένα συμφωνικό, άρα πες ότι δεν υπάρχει η Barclays. Από την άλλη η number26 το λέει ότι σε καλύπτει ο νόμος των 100.000 ευρώ. Βέβαια εάν γίνει κάτι, θα γίνει σε ολόκληρη την Ευρώπη, οπότε ούτε αυτό μην δίνεις σημασία.

Σωστά τα λες...για να δούμε τι θα γίνει....θα ρίξω μια μάτια και στην Number26.Ξερουμε χώρα προελευσης;


Knowledge is Power

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 01/01/2016 - 17:10

Knowledge Is Power


#2651   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 01/01/2016 - 17:50

Βασικά μίλησα με Number26 θέλει διαβατήριο...


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#2652   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2016 - 18:32

από Γερμανία είναι, ναι θέλει διαβατήριο.



#2653   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 01/01/2016 - 21:03

Και αυτό φαίνεται αξιόπιστο αλλά για την ώρα σε αναμονή γιατί να βγάλω διαβατήριο γι αυτό μόνο χλωμό ίσως όταν και όποτε αλλάξουμε ταυτότητες φέτος που λένε να δέχονται και αυτές...


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#2654   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2016 - 22:06

Και αυτό φαίνεται αξιόπιστο αλλά για την ώρα σε αναμονή γιατί να βγάλω διαβατήριο γι αυτό μόνο χλωμό ίσως όταν και όποτε αλλάξουμε ταυτότητες φέτος που λένε να δέχονται και αυτές...


Knowledge is Power

Νομίζω ότι δεν θα γίνετε αυτό, μιας και ανοίγεις τραπεζικό λογαριασμό σε άλλη χώρα, μονο το διαβατήριο είναι παγκόσμιος ενιαίο. Το γράφει και στις προϋποθέσεις.



#2655   belsis241987

belsis241987

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/01/2016 - 22:32

 

Χρονια πολλα κιολας καλη χρονια να εχουμε.Το θεμα ειναι οτι δεν εμφανιζεται κατι στο paypal διοτι η συναλλαγη εγινε απευθειας απ την χρεωστικη.Και εδω ειναι που φοβαμαι οτι τα λαφτουδακια μου πεταξαν...20 μερες +++



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες