Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Στοπ σε αγορές με Ελληνικές κάρτες και Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2761   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2016 - 13:21

Ετσι ενημερωτικά. Στις ερωτήσεις τους, που έβλεπα τις προάλλες, έλεγαν οτι θέλουν να γίνει η κάρτα προσβάσιμη και στο apple pay.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2762   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 07/01/2016 - 22:42

Να ξαναπουμε οτι καμια ελληνικη καρτα δεν δεχετε πλεον το paypal!!τι ebay δουλευει μεσω paypal,οποτε ψαξτε αλλους τροπους πληρωμης οπως αυτο που προτειναν τα παιδια παραπανω και δουλευει απο οσο λενε!revolut kai number26 ψαξτε να παρετε καρτες!εγω ηδη εκανα αιτηση και για τις 2!

#2763   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 07/01/2016 - 23:10

Να ρωτησω λιγο εκανα number26 και μολις εκανα εγγραφη σου στελνουν ενα mail για confirm!παταω τον συνδεσμο για να κανω και μου λεει Συνεχεια: Ooops και κατι στα γερμανικα που προφανως μαλλον δεν κανω confirm λογω προβληματος....στην συνεχεια μπαινω σημερα πχ και μου δειχνει τικαρισμενο με v οτι οκ δλδ!!τι φαση;;

#2764   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 07/01/2016 - 23:13

Τωρα λεει οτι πρεπει να παω σε ταχυδρομειο μαζι με ενα κουπονι..τι κουπονι;ρε παιδια για δωστε μια βοηθεια!!

#2765   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2016 - 23:30

Το κουπόνι είναι μόνο για Γερμανία, τύπου κεπ ταυτοπροσωπία.

Εσύ πατάς το video chat που λέει.



#2766   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 08/01/2016 - 00:06

εστειλα με τοπ απ στο πειπαλ απο πειραιως 499 ευρω..παιζει να μη περασουν?



#2767   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 08/01/2016 - 00:46

Παιδια διαβαςα ολες τις σελιδες..ποια ειναι καλυτερη να βγαλω;recvolt ή number26?


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#2768   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2016 - 00:47

εστειλα με τοπ απ στο πειπαλ απο πειραιως 499 ευρω..παιζει να μη περασουν?

δε βλέπω τον λόγο, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις

σε 2-3 μέρες (εργάσιμες) ελπίζω και πιστεύω πως θα τα έχεις στο balance σου

 

Πέμπτη βράδυ τα έβαλα κι εγώ, όπως κι εσύ (δε ξέρω τί ώρα τα έβαλες)

 

Τρίτη πρωί είχα email απο το paypal "we have received your xxx euro"


Τελευταία επεξεργασία από: tasos77, 08/01/2016 - 00:53


#2769   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2016 - 00:51

Παιδια διαβαςα ολες τις σελιδες..ποια ειναι καλυτερη να βγαλω;recvolt ή number26?


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Πάλι θα ρωτήσω, παλιούς και νέους που κάνουν την ερώτηση

γιατί να πάς σε κάτι που εγω πρώτη φορά το ακούω αυτό το revolut & number26?

τόσα χρόνια με paypal δε πορευόμαστε? δεν εχω λογο να στηρίξω το paypal αλλά γιατί πάτε σε ακραίες λύσεις και ανακριτικές επιβεβαιώσεις και σκαναρίσματα και άνοιγμα κάμερας και άλλα χίλια δυο ενώ με 2-3 λεπτά διαδικασία λύνεις το θέμα σου και περνάς μέχρι και 500 ευρώ ανά μήνα και ανά λογαριασμό (όπως και για τις άλλες μεθόδους)
απευθείας στο paypal που είναι πιο αποδεκτό σε 99 από τα 100 sites και έχει αποδείξει την αξιοπιστία και τη φερεγγυότητά του
Φίλε karless έχεις paypal? web banking? για ποιο λόγο περιορίζεις τις επιλογές σου σε revolut ή 26?



#2770   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 08/01/2016 - 00:54

Πάλι θα ρωτήσω, παλιούς και νέους που κάνουν την ερώτηση
γιατί να πάς σε κάτι που εγω πρώτη φορά το ακούω αυτό το revolut & number26?

τόσα χρόνια με paypal δε πορευόμαστε? δεν εχω λογο να στηρίξω το paypal αλλά γιατί πάτε σε ακραίες λύσεις και ανακριτικές επιβεβαιώσεις και σκαναρίσματα και άνοιγμα κάμερας και άλλα χίλια δυο ενώ με 2-3 λεπτά διαδικασία λύνεις το θέμα σου και περνάς μέχρι και 500 ευρώ ανά μήνα και ανά λογαριασμό (όπως και για τις άλλες μεθόδους)
απευθείας στο paypal που είναι πιο αποδεκτό σε 99 από τα 100 sites και έχει αποδείξει την αξιοπιστία και τη φερεγγυότητά του
Φίλε karless έχεις paypal? web banking? για ποιο λόγο περιορίζεις τις επιλογές σου σε revolut ή 26?

εχω και paypal και e-banking της Πειραιως (winbank) ...απλα βλεπω πως με αυτες τις καρτες περνάνε απο όλα τα site και δεν τρωνε ακυρο..


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#2771   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2016 - 01:16

εχω και paypal και e-banking της Πειραιως (winbank) ...απλα βλεπω πως με αυτες τις καρτες περνάνε απο όλα τα site και δεν τρωνε ακυρο..


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

έχω περιγράψει στις τελευταίες σελίδες πως μπορείς να περάσεις με έμβασμα μία "μπάνκα" 100-200-300-400-500 ευρώ, όσα θες εσύ

απευθείας απο το bank account σου (με χρέωση 1 ευρώ ανά έμβασμα)

αν δε σου δουλέψει να προσθέσεις το Bank account σου τους καλείς (στο paypal) να το κάνουν accept

μόνο μειονέκτημα, ναι, ότι στέλνεις από νωρίς ένα ποσο το οποίο σου "φεύγει" και πάει στο paypal
μπορείς να το κάνεις withdraw (με χρέωση μετά 3-4 ευρώ για έξοδα τραπέζης)
αν ειναι λιγα μεσα στο paypal balance, δεν αξίζει
στείλτα σε έναν φίλο σου, στείλτα σε εμένα να στα δώσω μετρητά ή web banking, αν έχεις 8 ευρώ μέσα μη χάσεις 3-4 για έξοδα τραπέζης "αέρα"

όλα όσα γράφω είναι καθαρά άποψη προσωπική και γνώμη και "φόβος" από φασαριόζικες διαδικασίες άγνωστα ονόματα (revolut, 26 κλπ)
προς αποφυγή παρεξηγήσεων



#2772   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 08/01/2016 - 02:19

έχω περιγράψει στις τελευταίες σελίδες πως μπορείς να περάσεις με έμβασμα μία "μπάνκα" 100-200-300-400-500 ευρώ, όσα θες εσύ
απευθείας απο το bank account σου (με χρέωση 1 ευρώ ανά έμβασμα)
αν δε σου δουλέψει να προσθέσεις το Bank account σου τους καλείς (στο paypal) να το κάνουν accept
μόνο μειονέκτημα, ναι, ότι στέλνεις από νωρίς ένα ποσο το οποίο σου "φεύγει" και πάει στο paypal
μπορείς να το κάνεις withdraw (με χρέωση μετά 3-4 ευρώ για έξοδα τραπέζης)
αν ειναι λιγα μεσα στο paypal balance, δεν αξίζει
στείλτα σε έναν φίλο σου, στείλτα σε εμένα να στα δώσω μετρητά ή web banking, αν έχεις 8 ευρώ μέσα μη χάσεις 3-4 για έξοδα τραπέζης "αέρα"

όλα όσα γράφω είναι καθαρά άποψη προσωπική και γνώμη και "φόβος" από φασαριόζικες διαδικασίες άγνωστα ονόματα (revolut, 26 κλπ)
προς αποφυγή παρεξηγήσεων

Καλά τα λες φίλε στο PayPal και σε 1-2 μέρες μέσα εγώ βέβαια έχω και μια revolut αλλά απλά την έβγαλα την άλλη δεν έχω διαβατήριο για να την βγάλω πάντως στο αγγλικό Amazon με eurobank δεν είχα θέμα στο eBay με PayPal όλα καλά.
Πάντως με κάρτα revolut που πήγα να πάρω κάτι με check out PayPal τσίμπησα άκυρο ενώ όταν έκανε την διαδικασία με την ίδια κάρτα αλλά μέσω viva πέρασε...τώρα τι παίχτηκε δεν ξέρω...

Knowledge is Power

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 08/01/2016 - 02:21

Knowledge Is Power


#2773   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/01/2016 - 02:32

Γιατί να κρατάς σε ελληνική τράπεζα χρήματα για μικρές δοσοληψίες η πληρωμή λογαριασμών όταν όλες παίρνουν προμήθεια και οι ξένες είναι δωρεάν ;

Μπορεί μια ελληνική τράπεζα να συναγωνιστεί αν μεςω κρίσης τις τιμές κάποιων φθηνών τραπεζών στο εξωτερικό ;

Εδω αναλυτικά οι χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών

http://www.tsig.gr/l...seis-synallagon

Πχ 2,20€ προμηθεια στην Πειραιώς αν πάρω χρήματα απο ATM. !!!!
12€ ετηςια συνδρομή για να με ειδοποιεί με sms για τυχόν αλλαγές στο ποσό του λογαριασμού μου. !!!!! Και είναι η σχετικά πιο φθηνή τράπεζα απο άλλες ελληνικές.

Όταν οι ξένες μου τα δίνουν όλα δωρεάν.

Τα σκαναρίσματα ναι είναι ένα θέμα έχεις δίκιο ειδικά με κάποιους που δεν έχουν φυσική παρουσία στην Ελλαδα , για τον λόγο αυτό αρκούμαι επιφυλακτικά να βγάζω μόνο χρήματα που αφορούν τρεχουςες καθημερινές συναλλαγές στο εξωτερικό ενω το αποταμιευτικό ποςο που δεν το πειράζω το αφήνω στην ελληνική τράπεζα αφού δεν έχει επιπλέον κόστος να το κρατάω εδω.

Απο την άλλη , για να ανοίξω λογαριασμό στην Πειραιώς και να βγάλω μια προπληρωμένη κάρτα έφαγα 3,5 ώρες και πήγα ένα σκασμό δικαιολογητικά , όχι μόνο ταυτότητα ή διαβατήριο. Οι δικοί μας με έχουν πιο πολύ φακελωμένο .

Όποτε γιατί όχι revolut , η Ν26 ή οποιαδήποτε άλλη δίνει καλύτερες προσφορές ;




Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 08/01/2016 - 02:34


#2774   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2016 - 02:55

Γιατί να κρατάς σε ελληνική τράπεζα χρήματα για μικρές δοσοληψίες η πληρωμή λογαριασμών όταν όλες παίρνουν προμήθεια και οι ξένες είναι δωρεάν ;

Μπορεί μια ελληνική τράπεζα να συναγωνιστεί αν μεςω κρίσης τις τιμές κάποιων φθηνών τραπεζών στο εξωτερικό ;

Εδω αναλυτικά οι χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών

http://www.tsig.gr/l...seis-synallagon

Πχ 2,20€ προμηθεια στην Πειραιώς αν πάρω χρήματα απο ATM. !!!!
12€ ετηςια συνδρομή για να με ειδοποιεί με sms για τυχόν αλλαγές στο ποσό του λογαριασμού μου. !!!!! Και είναι η σχετικά πιο φθηνή τράπεζα απο άλλες ελληνικές.

Όταν οι ξένες μου τα δίνουν όλα δωρεάν.

Τα σκαναρίσματα ναι είναι ένα θέμα έχεις δίκιο ειδικά με κάποιους που δεν έχουν φυσική παρουσία στην Ελλαδα , για τον λόγο αυτό αρκούμαι επιφυλακτικά να βγάζω μόνο χρήματα που αφορούν τρεχουςες καθημερινές συναλλαγές στο εξωτερικό ενω το αποταμιευτικό ποςο που δεν το πειράζω το αφήνω στην ελληνική τράπεζα αφού δεν έχει επιπλέον κόστος να το κρατάω εδω.

Απο την άλλη , για να ανοίξω λογαριασμό στην Πειραιώς και να βγάλω μια προπληρωμένη κάρτα έφαγα 3,5 ώρες και πήγα ένα σκασμό δικαιολογητικά , όχι μόνο ταυτότητα ή διαβατήριο. Οι δικοί μας με έχουν πιο πολύ φακελωμένο .

Όποτε γιατί όχι revolut , η Ν26 ή οποιαδήποτε άλλη δίνει καλύτερες προσφορές ;




Sent from my iPhone using Tapatalk

Πιστεύω πως στη σύγκριση που έκανα και την ερώτηση, είναι ευδιάκριτο το ερώτημα

δε ρώτησα ποια τράπεζα είναι πιο καλή

αλλά η συζήτηση και το topic είναι πως να βάλεις λεφτά στο paypal, αν υπάρχει μέθοδος (αρχικό ερώτημα) και αν υπάρχει, ποιά μέθοδος ειναι πιο ασφαλής πιο φερέγγυα και λιγότερο φασαριόζικη

1. έμβασμα;

2. revolut?

3. number26?

 

άρχισες να μετράς χρονικά πρό του ανοίγματος λογαριασμού, πιστευω αυτό το βήμα θα το έκανες ούτως ή άλλως

και σε άλλη τράπεζα μπορεί να έκανες 20 λεπτά

 

θεωρώ πως το βασικό ερώτημα ειναι "θέλω λεφτά στο paypal μου, μπορώ; και αν ναι, με ποιόν τρόπο, πιο εύκολα και αξιόπιστα;"

ας πάμε και σε μια Alpha bank να μετρήσουμε χρόνο ανοίγματος λογαριασμού

χρονομέτρηση της διαδικασίας για number26 & revolut

πόσα χρόνια τα ξέρουμε αυτά τα ονόματα;

 

κλείνοντας, λέω ξανά, εκφράζω προσωπική γνώμη και απορία, ο καθένας ειναι ελεύθερος και παρακαλείται να πράξει κατά δική του βούληση

ευχαριστώ για τη τροφή για το μυαλό

καλό βράδυ



#2775   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 08/01/2016 - 03:02

Γιατί να κρατάς σε ελληνική τράπεζα χρήματα για μικρές δοσοληψίες η πληρωμή λογαριασμών όταν όλες παίρνουν προμήθεια και οι ξένες είναι δωρεάν ;

Μπορεί μια ελληνική τράπεζα να συναγωνιστεί αν μεςω κρίσης τις τιμές κάποιων φθηνών τραπεζών στο εξωτερικό ;

Εδω αναλυτικά οι χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών

http://www.tsig.gr/l...seis-synallagon

Πχ 2,20€ προμηθεια στην Πειραιώς αν πάρω χρήματα απο ATM. !!!!
12€ ετηςια συνδρομή για να με ειδοποιεί με sms για τυχόν αλλαγές στο ποσό του λογαριασμού μου. !!!!! Και είναι η σχετικά πιο φθηνή τράπεζα απο άλλες ελληνικές.

Όταν οι ξένες μου τα δίνουν όλα δωρεάν.

Τα σκαναρίσματα ναι είναι ένα θέμα έχεις δίκιο ειδικά με κάποιους που δεν έχουν φυσική παρουσία στην Ελλαδα , για τον λόγο αυτό αρκούμαι επιφυλακτικά να βγάζω μόνο χρήματα που αφορούν τρεχουςες καθημερινές συναλλαγές στο εξωτερικό ενω το αποταμιευτικό ποςο που δεν το πειράζω το αφήνω στην ελληνική τράπεζα αφού δεν έχει επιπλέον κόστος να το κρατάω εδω.

Απο την άλλη , για να ανοίξω λογαριασμό στην Πειραιώς και να βγάλω μια προπληρωμένη κάρτα έφαγα 3,5 ώρες και πήγα ένα σκασμό δικαιολογητικά , όχι μόνο ταυτότητα ή διαβατήριο. Οι δικοί μας με έχουν πιο πολύ φακελωμένο .

Όποτε γιατί όχι revolut , η Ν26 ή οποιαδήποτε άλλη δίνει καλύτερες προσφορές ;




Sent from my iPhone using Tapatalk

Κάτσε γιατί κάτι δεν κατάλαβα έχεις Πειραιώς debit πας να βγάλεις λεφτά και σου κρατάει 2,20€;Γιατί για να βγάλεις λεφτά απο το λογαριασμό σου στις ίδιας τράπεζας το ΑΤΜ είναι free....


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

0 μέλη, 16 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες