Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Στοπ σε αγορές με Ελληνικές κάρτες και Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2986   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/01/2016 - 16:55

Στα εμβάσματα καθίστερουν λίγο αλλά γενικά ειναι πολύ βολική κάρτα ανέξοδη και με καλή συναλλαγματική ισοτιμία όταν αλλάζεις απο € σε £ ή $.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2987   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:02

αυτό με το διαβατήριο είναι θέμα..... να κάνεις τον καραγκιόζη και να σε καταγράφουν στη κάμερα.

Πιο καραγκιόζη βρε παιδιά, δηλαδή στην ελληνική τράπεζα δεν τον κάνεις, που επειδή δεν έχεις τα μισά έντυπα σε ξαποστέλνουν.

Για έναν απλό λογαριασμό που ακούστηκε η τράπεζα να ζητάει τόσα πολλά στοιχεία. Πας στο εξωτερικό με ένα διαβατήριο και μια διεύθυνση και σου ανοίγουν επιτόπου.

Εκτός αυτού ο υπολογιστής και η κάμερα είναι το μέλλον σε γραφειοκρατικές συναλλαγές. Επίσης την πιστοποίηση την αναλαμβάνει η IDnow ή οποία στέλνει τα στοιχεία στην n26.



#2988   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:06

Πιο καραγκιόζη βρε παιδιά, δηλαδή στην ελληνική τράπεζα δεν τον κάνεις, που επειδή δεν έχεις τα μισά έντυπα σε ξαποστέλνουν.

Για έναν απλό λογαριασμό που ακούστηκε η τράπεζα να ζητάει τόσα πολλά στοιχεία. Πας στο εξωτερικό με ένα διαβατήριο και μια διεύθυνση και σου ανοίγουν επιτόπου.

Εκτός αυτού ο υπολογιστής και η κάμερα είναι το μέλλον σε γραφειοκρατικές συναλλαγές. Επίσης την πιστοποίηση την αναλαμβάνει η IDnow ή οποία στέλνει τα στοιχεία στην n26.

 

άλλο ελληνική τράπεζα και αυτό. προσωπικά δεν θα ήθελα να με έχουν σε video με το διαβατήριο στο χέρι να προσπαθώ να ανοίξω λογαριασμό σε μια γερμανική τράπεζα. εγώ χρησιμοποιώ από την άρχη του 2015 τη LeuPay και είμαι πολύ ευχαριστημένος.



#2989   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:13

άλλο ελληνική τράπεζα και αυτό. προσωπικά δεν θα ήθελα να με έχουν σε video με το διαβατήριο στο χέρι να προσπαθώ να ανοίξω λογαριασμό σε μια γερμανική τράπεζα. εγώ χρησιμοποιώ από την άρχη του 2015 τη LeuPay και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Και ποιος σου λέει ότι δεν θα χρησιμοποιήσουν τα στοιχεία σου ''της leypay'' για να σου ανοίξουν άλλους λογαριασμούς στο όνομα σου? Η IDnow είναι πιστοποιημένη από το γερμανικό κράτος. Που ξέρω εγώ ποιός κρύβετε πίσω από το leypay, ούτε όνομα μου λέει ούτε τίποτα. To idnow video είναι η σφραγίδα της πιστοποίησης που μένει και περνάει στης n26, άντε εσύ μετά να βρεις το δίκαιο σου με την leypay εάν γίνει κάτι.


Τελευταία επεξεργασία από: 108, 21/01/2016 - 17:13


#2990   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:20

Και ποιος σου λέει ότι δεν θα χρησιμοποιήσουν τα στοιχεία σου ''της leypay'' για να σου ανοίξουν άλλους λογαριασμούς στο όνομα σου? Η IDnow είναι πιστοποιημένη από το γερμανικό κράτος. Που ξέρω εγώ ποιός κρύβετε πίσω από το leypay, ούτε όνομα μου λέει ούτε τίποτα. To idnow video είναι η σφραγίδα της πιστοποίησης που μένει και περνάει στης n26, άντε εσύ μετά να βρεις το δίκαιο σου με την leypay εάν γίνει κάτι.

 

η leupay μου παρέχει προσωπικό λογαριασμό με iban, φυσική mastercard (και εικονική για άμεσες αγορές), μπορώ να μεταφέρω χρήματα στο IBAN μου και με έμβασμα και με σύνδεση ελληνικής κάρτας και το μόνο που μου ζητάει είναι μια ταυτότητα και έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ για πιστοποίηση της διεύθυνσης (εδώ καλά καλά ούτε το paypal δεν σε τραβάει video).

όλες αυτές οι εταιρίες που διαχειρίζονται ηλεκτρονικό χρήμα και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα πρέπει να έχουν πιστοποίηση ασφαλείας PCI-DSS. και η revolut και η N26 και η leupay έχουν τέτοια πιστοποίηση και το γράφουν αν κοιτάξεις στις ιστοσελίδες τους.



#2991   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:35

η leupay μου παρέχει προσωπικό λογαριασμό με iban, φυσική mastercard (και εικονική για άμεσες αγορές), μπορώ να μεταφέρω χρήματα στο IBAN μου και με έμβασμα και με σύνδεση ελληνικής κάρτας και το μόνο που μου ζητάει είναι μια ταυτότητα και έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ για πιστοποίηση της διεύθυνσης (εδώ καλά καλά ούτε το paypal δεν σε τραβάει video).

όλες αυτές οι εταιρίες που διαχειρίζονται ηλεκτρονικό χρήμα και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα πρέπει να έχουν πιστοποίηση ασφαλείας PCI-DSS. και η revolut και η N26 και η leupay έχουν τέτοια πιστοποίηση και το γράφουν αν κοιτάξεις στις ιστοσελίδες τους.

Ναι όμως εγώ άλλα ρώτησα και από τα οποία δεν περιμένω και απάντηση γιατί κανένας μας δεν ξέρει. Εάν εσύ αναπαύεσαι με την leupay εγώ δεν έχω κανένα θέμα.

Το paypal μην ξεχνάμε ότι ξεκίνησε μέσω ebay ως πλατφόρμα πληρωμής. Ούτε στο apple pay, ούτε στα άλλα παρόμοια χρειάζεται να στείλεις φωτογραφίες με ευαίσθητα δεδομένα, γιατί δεν είναι τράπεζες είναι διαμεσολαβητές που συνεργάζονται με συγκεκριμένες τράπεζες.



#2992   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:42

Ναι όμως εγώ άλλα ρώτησα και από τα οποία δεν περιμένω και απάντηση γιατί κανένας μας δεν ξέρει. Εάν εσύ αναπαύεσαι με την leupay εγώ δεν έχω κανένα θέμα.

Το paypal μην ξεχνάμε ότι ξεκίνησε μέσω ebay ως πλατφόρμα πληρωμής. Ούτε στο apple pay, ούτε στα άλλα παρόμοια χρειάζεται να στείλεις φωτογραφίες με ευαίσθητα δεδομένα, γιατί δεν είναι τράπεζες είναι διαμεσολαβητές που συνεργάζονται με συγκεκριμένες τράπεζες.

 

νομίζω και το paypal είναι συμβατό με PCI

 

 
 
η ουσία είναι πως τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα πρέπει να ζητάνε στοιχεια όποιου θέλει να ανοίξει λογαριασμό μαζί τους. άλλοι ζητάνε τα άντερα τους (ελληνικές τράπεζες) άλλοι απλα σκαναρισμένα ταυτότητα ή διαβατήριο και έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ (leupay - revolut) και αλλοί ζητάνε μόνο διαβατήριο live μπροστά από την κάμερα (number26).
 
ο καθένας κρίνει, συγκρίνει και αποφασίζει.


#2993   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:50

Και εμένα 21/01 έλεγε αλλά δυστυχώς δεν ήρθε σήμερα ελπίζω αύριο

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#2994   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:55

Και στο πρώτο έμβασμα όλα καλά με Revolut.

 

Τρίτη έφυγε από εμένα, σήμερα το πρωί μπήκαν στη Revolut.



#2995   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:59

Καλημέρα,προσπαθώ να κάνω link σε PayPal account που έχω λογαριασμό τράπεζας της Eurobank για withdraw και μου βγάζει μήνυμα You cannot add a bank at this time.
Δεν μπορώ ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

Έτσι απλά προς ενημέρωση,πήρα τηλέφωνο την PayPal η οποία με είπε ότι λόγω των CC στην Ελλάδα δεν μπορώ να περάσω λογαριασμό τράπεζας και ο μόνος τρόπος ήταν να τον περάσουν αυτοί χειροκίνητα όπως και έγινε!Τους είπα τηλεφωνικά το iban και έγινε κατευθείαν!!

#2996   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/01/2016 - 18:04

Και στο πρώτο έμβασμα όλα καλά με Revolut.

 

Τρίτη έφυγε από εμένα, σήμερα το πρωί μπήκαν στη Revolut.

Εμένα έφυγε εχθές το μεσημέρι. Ελπίζω αύριο τέτοια ώρα να έχουν μπει.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#2997   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2016 - 18:07

Και στο πρώτο έμβασμα όλα καλά με Revolut.

 

Τρίτη έφυγε από εμένα, σήμερα το πρωί μπήκαν στη Revolut.

πριν λίγο σε revolut μου έβγαλε ειδοποίηση μέσω εφαρμογής, ότι επεξεργάζονται τις contactless κάρτες και ότι είναι πολύ χαρούμενη να παρουσιάσουν και νέες υπηρεσίες.


Τελευταία επεξεργασία από: 108, 21/01/2016 - 18:08


#2998   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/01/2016 - 18:09

πριν λίγο σε revolut μου έβγαλε ειδοποίηση μέσω εφαρμογής, ότι επεξεργάζονται τις contactless κάρτες και ότι είναι πολύ χαρούμενη να παρουσιάσουν και νέες υπηρεσίες.

Εγώ δεν κατάλαβα αυτό το promo code που δίναμε (και το οποίο έκοψαν) τι σου πρόσφερε τελικά. 

 

2 φίλοι έκαναν εγγραφή με κωδικό που τους έδωσα, αλλά τίποτα.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#2999   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2016 - 18:21

Εγώ δεν κατάλαβα αυτό το promo code που δίναμε (και το οποίο έκοψαν) τι σου πρόσφερε τελικά. 

 

2 φίλοι έκαναν εγγραφή με κωδικό που τους έδωσα, αλλά τίποτα.

Έδινε 5 pounds, κάποιοι φίλοι μου τα πήραν κανονικά, στην αρχή ακόμα, μετά το παρείχαν μόνο σε Άγγλους και τέλος το έκοψαν.



#3000   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/01/2016 - 20:58

Έστειλα έμβασμα στη Revolut και σε 2 μέρες το πολύ εμφανίστηκαν.
H επιστροφή χρημάτων που κρατάει στην αρχή, επιστράφηκε και αυτό μέσα σε δυο μέρες στο λογαριασμό μου.

Και τώρα παραθέτω δυο φωτογραφίες.

Η μια λέει ποτέ θα ερχόταν η κάρτα και η άλλη είναι σημερινή φωτό, με την κάρτα! :-)

Μέχρι στιγμής όλα πάνε παρά πολύ καλά με τη Revolut.

7ae7caf61cb538fa01cfa5a18f475b1a.jpg

49fd33634c5519453423ac2cc91aeb6e.jpg




Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 17

0 μέλη, 17 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες