Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Στοπ σε αγορές με Ελληνικές κάρτες και Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3151   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2016 - 13:45

Τα λεφτά δεν χάνονται ποτέ. Μήλα με την τράπεζα σου, αν δεν μπουν εκεί που τα έστειλες θα γυρίσουν πίσω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3152   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/03/2016 - 14:10

Τα λεφτά δεν χάνονται ποτέ. Μήλα με την τράπεζα σου, αν δεν μπουν εκεί που τα έστειλες θα γυρίσουν πίσω


Από Δευτέρα αυτό θα κάνω. Αλλά πες για παράδειγμα ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα:
1) δεν έπρεπε να είχαν έρθει ήδη τα χρήματα πίσω; 10 μέρες περασανε
2) δεν έπρεπε να μου έρθει κάποιο mail σαν απάντηση από αυτούς μέσα σε αυτές τις 10 μέρες;

#3153   ben12

ben12

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 12/03/2016 - 14:23

Από Δευτέρα αυτό θα κάνω. Αλλά πες για παράδειγμα ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα:
1) δεν έπρεπε να είχαν έρθει ήδη τα χρήματα πίσω; 10 μέρες περασανε
2) δεν έπρεπε να μου έρθει κάποιο mail σαν απάντηση από αυτούς μέσα σε αυτές τις 10 μέρες;

Όσον αφορά την επικοινωνία μαζί σου είναι απαράδεκτοι (κι ότι σκέφτομαι να βγάλω και revolut κάρτα :) ) , αν είναι τα λεφτά να σου επιστραφούν μπορεί να πάρει και δυο βδομάδες, δεν είναι υπερβολικό το διάστημα 10 ημερών. Στον λογαριασμό που έστειλες το έμβασμα φαντάζομαι είσαι πρώτο όνομα ?



#3154   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/03/2016 - 14:34

Όσον αφορά την επικοινωνία μαζί σου είναι απαράδεκτοι (κι ότι σκέφτομαι να βγάλω και revolut κάρτα :) ) , αν είναι τα λεφτά να σου επιστραφούν μπορεί να πάρει και δυο βδομάδες, δεν είναι υπερβολικό το διάστημα 10 ημερών. Στον λογαριασμό που έστειλες το έμβασμα φαντάζομαι είσαι πρώτο όνομα ?


Ναι. Ο λογαριασμός δικός μου είναι. Δεν ήξερα πόσες μέρες χρειάζεται για να γυρίσουν πίσω τα χρήματα, νόμιζα πιο γρήγορα γίνεται, καμία βδομάδα το πολύ. Αν είναι έτσι θα περιμένω ελπίζοντας, τι να κάνω. :)

#3155   karajim80

karajim80

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 12/03/2016 - 15:51

Με αυτά που διαβάζω για την ρεβολουτ γίνομαι όλο και πιο σίγουρος για την επιλογή της Ν26.Δικός σου λογαριασμός δικό σου ΙΒΑΝ και δεν περιμένεις κανέναν και στέλνεις κι από όσους λογαριασμούς θέλεις.Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με την Ν26 μέχρι στιγμής και έχω κάνει αγορές από 1€ έως 3200€ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Same Sh1t Different Day

#3156   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 12/03/2016 - 16:46

Ξέρεις, απογοητεύτικα και στεναχωρέθηκα τόσο πολύ (και εκτός από αυτό κουραστικα να τους γράφω) και είπα δεν παν στο διάβολο, τα λεφτά μου τα έχασα, μήπως πρόκειται να μου τα δώσουν πίσω; Δεν το νομίζω... Δεν ασχολούμαι άλλο. Από εδώ και πέρα μόνο PayPal balance, τέρμα για μένα πειράματα με Revolut και τέτοια.
Απλά παιδιά τι να πω... να προσέχετε, να μην πάθουν και άλλοι αυτό που έπαθα εγώ.

σημερα διαβαζα οτι καποιοι εχουν προβλημα με το balance στο pp 

η number26 φαινεται πιο αξιοπιστη (μεχρι τωρα)



#3157   ben12

ben12

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 12/03/2016 - 20:44

Ναι. Ο λογαριασμός δικός μου είναι. Δεν ήξερα πόσες μέρες χρειάζεται για να γυρίσουν πίσω τα χρήματα, νόμιζα πιο γρήγορα γίνεται, καμία βδομάδα το πολύ. Αν είναι έτσι θα περιμένω ελπίζοντας, τι να κάνω. :)

Καταλαβαίνω την ανησυχία σου αλλά δεν νομίζω ότι θα χάσεις τα λεφτά, λογικά θα επιστραφούν στον λογαριασμό σου. Ξανατσέκαρε το έμβασμα να βεβαιωθείς ότι όλα έχουν συμπληρωθεί σωστά , και στην τελική πας στην τράπεζα για έλεγχο επί τόπου.



#3158   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 12/03/2016 - 21:46

Σε εμενα μια φορα απο αλφα που ειχε γινει ενα λαθος φανηκαν πισω μετα απο 2 βδομαδες περιπου



#3159   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/03/2016 - 11:59

Η γυναίκα μου έστειλε έμβασμα 1000€ απο Λονδίνο σε λογαριασμο μου στη Πειραιώς και μετά απο 3 οχλήσεις που μου έλεγαν διάφορα ..... ΕΤΥΧΕ 1 ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ την αποςτολη του εμβαςματος , να πάω στο κατάστημα Πειραιώς που ειχε ανοιχτεί ο λογαριασμός και όταν ξαναείπα το πρόβλημα μου άκουσα.

"Ααααα αυτό στο έμβασμα ; Ετοιμαζόμασταν να το στείλουμε πίσω ..... Σας περνάμε τηλέφωνο να σας ειδοποιήσουμε ...."

Μπουρδες ποτέ δεν με πήραν.
Τελικά το έμβασμα το βρήκαν και τα λεφτά χρεώθηκαν στο λογαριασμο μου.

Κοινώς οι ελληνικές τράπεζες κάνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι.

Δεν νομίζω ότι ειναι θέμα της revolut και της κάθε revolut η καθήστέρηση στην επιςτροφη των χρημάτων του φίλου πιο πάνω ....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 13/03/2016 - 12:01


#3160   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/03/2016 - 19:36

Την Τρίτη θα πάρω τηλέφωνο στην τράπεζα να ρωτήσω τι γίνεται. Εμένα όμως με ανησυχεί που δεν μου απαντάνε από την Revolut. Ούτε στα mails ούτε στο chat support από την εφαρμογή. Θα ήμουν πιο χαλαρή αν μου λέγανε "ξέρετε έγινε αυτό κι αυτό, τα χρήματα στάλθηκαν πίσω στο λογαριασμό", θα περίμενα για όσο διάστημα χρειαζόταν.
Χθες πάλι τα ξανακοίταξα όλα τα στοιχεία που έβαλα στο εμβασμα και όλα ήταν σωστά, τα έγραψα ακριβώς όπως έκαμνα κάθε φορά. Τι πήγε στραβά τώρα δεν μπορώ να καταλάβω.
Πάντως παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την υποστήριξη! :)

P.S. Το μόνο που σκέφτηκα και λέω μήπως εκεί έγινε κάποιο μπέρδεμα στο σύστημα είναι πως όταν πάτησα "Θέλω η συναλλαγή να εκτελεστεί - Άμεσα" μου έβγαλε μήνυμα "απέτυχε, προσπαθήστε ξανά" το οποίο και έκανα. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό και εκεί έγινε σφάλμα από την τράπεζα.

#3161   AnnaK1999

AnnaK1999

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2016 - 20:14

Γεια σας παιδιά είμαι καινούρια στο forum οπότε συγνώμη αν έχει κάνει ήδη κάποιος αυτή την ερώτηση. Εγώ λοιπόν ήθελα να αγοράσω κάτι ρούχα από εξωτερικό και πριν κάτι μέρες βρήκα πως μπορείς να κάνεις και έναν δεύτερο λογαριασμό paypal εκτός από τον αρχικό και έτσι να μην έχεις πρόβλημα με τα capital controls. Όταν πήγα να κάνω τον δεύτερο λογαριασμό μετά το σύστημα της paypal μου έβγαζε We are not able to process your request. Please try again later και μετά που σκέφτηκα να πάω στον αρχικό λογαριασμό μου και να τους ρωτήσω τι συμβαίνει δεν γινόταν ούτε καν να στείλω το μήνυμα. Αν ξέρει κάποιος τι συμβαίνει παρακαλώ πείτε μου .



#3162   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.558 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/03/2016 - 21:12

Κάνε λογ/σμό σε Revolut ή Number26. 10' υπόθεση είναι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3163   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2016 - 00:30

Εμένα η ψήφος μου πάει στο paypal 
με το άμεσο έμβασμα (takes a few days, 2-3 business days)

απλά χρειάζεται να κάνεις add το bank account, το οποίο αν δε το δέχεται απλά επικοινωνείς μαζί τους

και κάνεις έμβασμα από web banking στο bank account του paypal

όριο 500 ευρώ ανά μήνα και ανά λογαριασμό, fee 1€ ανά έμβασμα

 

δε δοκίμασα τις νέες μεθόδους, παρέμεινα old fashion / paypal



#3164   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2016 - 00:32

Γεια σας παιδιά είμαι καινούρια στο forum οπότε συγνώμη αν έχει κάνει ήδη κάποιος αυτή την ερώτηση. Εγώ λοιπόν ήθελα να αγοράσω κάτι ρούχα από εξωτερικό και πριν κάτι μέρες βρήκα πως μπορείς να κάνεις και έναν δεύτερο λογαριασμό paypal εκτός από τον αρχικό και έτσι να μην έχεις πρόβλημα με τα capital controls. Όταν πήγα να κάνω τον δεύτερο λογαριασμό μετά το σύστημα της paypal μου έβγαζε We are not able to process your request. Please try again later και μετά που σκέφτηκα να πάω στον αρχικό λογαριασμό μου και να τους ρωτήσω τι συμβαίνει δεν γινόταν ούτε καν να στείλω το μήνυμα. Αν ξέρει κάποιος τι συμβαίνει παρακαλώ πείτε μου .

σε αυτή τη περίπτωση, επειδή ο 2ος λογαριασμός (ο καινούριος), φαίνεται σαν new seller

παραμένει για 21 μέρες δεσμευμένο για να δει αν θα έχεις dispute / request για refunds κλπ ή να έχει κάνει 10 πωλήσεις ο 2ος λογαριασμός

δοκίμασε τις μεθόδους

1. revolut
2. n26
3. paypal έμβασμα 



#3165   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 14/03/2016 - 12:47

Παιδιά ακούστε τι έγινε. Έψαχνα στο ίντερνετ λύση στο πρόβλημα μου (και γενικά για προβλήματα με την Revolut) και βρήκα μια συμβουλή (σε άλλο πρόβλημα βέβαια) να διαγράψεις την εφαρμογή και να την ξαναεγκαταστήσεις. Είπα να το δοκιμάσω, την έσβησα λοιπόν, καθάρισα τα πάντα με το iDelete, την ξαναέβαλα και τους έγραψα πάλι στο chat support (και τους έστειλα και την επιβεβαίωση από την τράπεζα).

Μετά από 20 λεπτά περίπου μου βγαίνει ειδοποίηση από την εφαρμογή "Your top-up of €160 has been credited to your account"! Και μήνυμα στο chat από αυτούς ότι κατά την μεταφορά των χρημάτων στην reference section έγινε λάθος από την τράπεζα στο reference number!

Α, και πιο κάτω έγραφε ότι δεν είχαν λάβει από μένα τίποτα, δηλαδή ότι εγώ δεν επικοινώνησα καθόλου μαζί τους και νόμιζαν ότι το πρόβλημα λύθηκε από μόνο του! Μπούρδες! Πως γίνεται αυτό δεν ξέρω! Εσείς καταλαβαίνετε τίποτα;
Πες ότι από την εφαρμογή δεν πήραν τα μηνύματα μου, τα mails?! Και αφού λέει ότι δεν επικοινώνησα γιατί δεν στειλανε πίσω τα χρήματα?! Δηλαδή περίμεναν να περάσει ένας μήνας?

Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά. Μετά από "βασανιστήριο" τόσον ημερών μου κάναν σήμερα "δώρο" για τα γενέθλιά μου!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 20

0 μέλη, 20 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες